Jump to content

Απο Αφρικανο Σε Θαλασσινος


satkingr

Recommended Posts

Κάτσε γιατί τώρα κάτι έπαθα!

Ο βράχος είναι νεκρός;

Χωρίς νερό είναι το ενυδρείο;

ναι νεκρος ειναι... σημερα μπηκε...

προς το παρον δεν εχει ουτε ml νερου...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος βασιλη! :bigemo_harabe_net-64:

Για πρωτη προσπαθεια ειναι πολυ καλο αλλα θα σου προτεινα κ εγω να βγαλεις τον πανω βραχο στο αριστερο νησι,να βγαλεις

τα κομματια στη μεση αλλα και αυτο το ακριανο στα δεξια.

Αυτο στο λεω με βαση το κομματι κυκλοφορια(ωστε να ειναι πιο ευκολο να τη φτιαξεις και να ειναι και τυχαια) αλλα και το αισθητικο το οποιο φυσικα και εξαρταται απο τα γουστα σου! :bigemo_harabe_net-134:

Καλα εκανες και χρησιμοποιησες νεκρο βραχο,να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Σωστη χρηση βακτηριων,προσθηκη σε κωπιποδα και οτι βρεις ζωντανο απο μικροργανισμους στα μαγαζια,ισως και λιγο μπολι απο κοραλινη και με λιγο υπομονη σε μερικους μηνες θα ειναι ολοζωνατνος και χωρις pest.

Για να μην παει χαμενη η επιλογη σου να ξεκινησεις με νεκρο βραχο να προσεχεις παρα παρα παρα πολυ και οτι κοραλι βαζεις μεσα στην πορεια(κυριως τα βραχακια τους).

Πολυ καλη παρατηρηση και dip ωστε να μην μπει κατι μεσα στο ενυδρειο μαζι τους,ανεπιθυμητο.

Τι αμμο εβαλες και τι κυκλοφορητες θα χρησιμοποιησεις?

Συγνωμη αν τα εχεις αναφερει πιο πισω και σε βαζω να ξαναγραψεις :blush:

Link to comment
Share on other sites

Τι αμμο εβαλες και τι κυκλοφορητες θα χρησιμοποιησεις?

Συγνωμη αν τα εχεις αναφερει πιο πισω και σε βαζω να ξαναγραψεις :blush:

υποστρωμα ειναι αραγωνητης 4-7 χιλ και απο κυκλοφωρια θα εχω το φιλτρο fluval 205 νομιζω 1200 λιτρα/ωρα

ενα κυκλωφοριτη τυπου φαν 3000λ/ω και εναν 5000λ/ω...

αυτα τα ολιγα

Link to comment
Share on other sites

υποστρωμα ειναι αραγωνητης 4-7 χιλ και απο κυκλοφωρια θα εχω το φιλτρο fluval 205 νομιζω 1200 λιτρα/ωρα

ενα κυκλωφοριτη τυπου φαν 3000λ/ω και εναν 5000λ/ω...

αυτα τα ολιγα

Αν είναι κινέζες οι κυκλοφορίες τότε ίσως να μην αποδίδουν όσο λένε, αλλά και πάλι μου φαίνεται ότι θα έχεις πολλή κυκλοφορία. ΑΚόμα και το εξ. φίλτρο να μην βάλεις πάλι έχεις πολλή. Βέβαια και στην πράξη θα το δεις αυτό πιο πολύ με τα μαλακκά κοράλια...

Link to comment
Share on other sites

Για μ****α κοραλια ειναι καλη η κυκλοφορια? για κανενα σκληρο λεει?

Link to comment
Share on other sites

Για μ****α κοραλια ειναι καλη η κυκλοφορια? για κανενα σκληρο λεει?

Αυτό σου λέω. Για μ****α κοράλια είναι πολλή η κυκλοφορία. Για σκληρά είναι καλά προς το πολύ, αλλά αν δεν βάλεις κοράλια δεν θα καταλάβεις. Παίζει ρόλο και το στήσιμο του βράχου, και το πως θα τοποθετήσεις τους κυκλοφοριτές και άλλα...

Link to comment
Share on other sites

συνεχεια....

απο χτες οπως ειπα ξεκινησα την διαδικασια εισαγωγης νερου στο ενυδρειο.

μου εχει μεινει να μπουν ακομα 30 λιτρα περιπου.

DSC_1793.jpg

DSC_1794.jpg

λογο λαθους μετρησεις στα πρωτα δυο βαρελια αλατοτητας 1020 αντι 1025 αυτην την στιγμη εχω μεσα στο ενυδρειο 1023.

(το ανεβασα με τα επομενα 2 βαρελια)

αν και με το τελευταιο βαρελι δεν το φερω στα 1025 τι μπορω να κανω σε αυτην την περιπτωση???

Link to comment
Share on other sites

Λίγο λίγο αλατάκι στο ενυδρείο σε σημείο με ροή μέχρι να το φέρεις στα ίσα του.

....και όπως σου είπαν τα παιδιά παίξε λίγο με τους βράχους..

Link to comment
Share on other sites

Bάλε μέσα στο βαρέλι παραπάνω αλάτι. Πχ φτάστο 1030. Ούτως η άλλος δεν έχει ζωντανά μέσα. Όλα νεκρά είναι.

Link to comment
Share on other sites

ετσι εκανα και το εφερα 1025.... νομιζω οτι ειμαι ενταξη...

πριν λιγο επεσε και το τελευταιο βαρελακι νερο αλλα θελω καμια 20 λιτρα ακομα για να το φτασω εκει που θελω...

αυριο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω στο εξωτερικο φιλτρο να εχεις μονο ανθρακα και αντιφωσφωρο μετα ,σφουγγαρια εξω επεισεις παιξε με τα βραχια τωρα που μπορεις και μετα αστο να παει μονο του και υπομονη.η ρυθμιση τις κυκλοφοριας ειναι αρκετα δυσκολο πραγμα.καλη αρχη φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω στο εξωτερικο φιλτρο να εχεις μονο ανθρακα και αντιφωσφωρο μετα ,σφουγγαρια εξω επεισεις παιξε με τα βραχια τωρα που μπορεις και μετα αστο να παει μονο του και υπομονη.η ρυθμιση τις κυκλοφοριας ειναι αρκετα δυσκολο πραγμα.καλη αρχη φιλε μου.

Το φιλτρο εχει αντιφωσφορο, ανθρακα και λιγο μακαρονι.....

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι κάντο με κιμά χα χα χα... θα σου καθυστερήσει την βιολογία που πρέπει να πιάσει ο βράχος...

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι κάντο με κιμά χα χα χα... θα σου καθυστερήσει την βιολογία που πρέπει να πιάσει ο βράχος...

+1000 χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι κάντο με κιμά χα χα χα... θα σου καθυστερήσει την βιολογία που πρέπει να πιάσει ο βράχος...

ειναι παρα πολυ λιγο το εβαλα ισα ισα για να μην μεινει κενη μια θεση στο φιλτρο...

μια χουφτα ειναι να φανταστεις....

Link to comment
Share on other sites

μια χούφτα ισοδυναμεί με 10 κιλά βράχο (λέμε τώρα) σε θέμα αποίκησης !!!!

Link to comment
Share on other sites

μια χούφτα ισοδυναμεί με 10 κιλά βράχο (λέμε τώρα) σε θέμα αποίκησης !!!!

:bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135::bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

αμέ !!!! :bigemo_harabe_net-112:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νερο τελος. μπηκαν και τα τελευταια λιτρα και μου εμειναν καμια 20 στο φαρελι για back up...

εγινε αλλαγη στο στησιμο του ενυδρειου και μεταφορα των κυκλοφοριτων στο πισω μερος

DSC_1795.jpg

επισεις προστεθηκα και 2 σταγωνες απο το zeobak.

περιμενω μπας και την τεταρτη μπορεσω και βρω κανεναν φιλο να μου δωσει ζωντανο βραχο στην συναντηση που θα γινει στην θεσσαλονικη...

εγινε ρυθμιση του φωτισμου με 5 ωρες λειτουργεια τωρα και προγραμματισμος για αυξηση των ωρων 1/2 ωρα ανα τρεις μερες...

τωρα για την συνεχεια ποια ειναι η διαδικασια που πρεπει (προτεινετε) να ακολουθησω?

ευχαριστω ολους οσους ΒΟΗΘΗΣΑΝ μεχρι στιγμης!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Μπήκε το νερό στ'αβλάκι!

Σου εύχομαι την καλύτερη πορεία!

Μπορείς να τον στρώσεις και χωρίς να βάλεις ζωντανό βράχο με ζωντανά αμφίποδα-κοπίποδα-ισόποδα-οστρακόποδα κλπ κλπ που υπάρχουν στο εμπόριο. Απλά θα πρέπει να είσαι λίγο πιο υπομονετικός στο θέμα στήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή!

Μπήκε το νερό στ'αβλάκι!

Σου εύχομαι την καλύτερη πορεία!

Μπορείς να τον στρώσεις και χωρίς να βάλεις ζωντανό βράχο με ζωντανά αμφίποδα-κοπίποδα-ισόποδα-οστρακόποδα κλπ κλπ που υπάρχουν στο εμπόριο. Απλά θα πρέπει να είσαι λίγο πιο υπομονετικός στο θέμα στήσιμο.

και ο υπολοιπος βραχος (νεκρος) πως θα ζωντανεψει???

μπορεις παναγιωτη να μου πεις τι ειναι ολα αυτα τα *&@#%ποδα?

μετρησεις εχεις νοημα να παρω σημερα-αυριο η να μπει τιποτα ζωντανο πρωτα μεσα?

το στισημο του βραχου πως το ειδες?

Έγινε επεξεργασία - satkingr
Link to comment
Share on other sites

Βασίλη επικοινώνησε με τον grigoro να σου δώσει chaeto και σίγουρα πάνω σ αυτήν θα έχει όλα αυτά τα....πόδα που αναφέρει ο Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

και ο υπολοιπος βραχος (νεκρος) πως θα ζωντανεψει??? Όλα αυτά τα ###ποδα τον ζωντανεύουν + κάποια βακτήρια που δημιουργούνται.

Αν ρίξεις όλα αυτα τα ###ποδα μιας και τα πουλάνε πλέον τα πετ σοπς και ρίξεις και βακτήρια τότε σχετικά γρήγορα θα απικήσει ο βράχος σου. Αυτά είναι που καθιστάνε τον βράχο ζωντανό. Οι κοραλίνες που βγαίνουν είναι απλά οπτικό και τίποτα άλλο.

μπορεις παναγιωτη να μου πεις τι ειναι ολα αυτα τα *&@#%ποδα? Γκούγκλαρε τα παρακάτω:

amphipods, copepods, isopods, ostracods. Θα δεις τι είναι και πως είναι.

μετρησεις εχεις νοημα να παρω σημερα-αυριο η να μπει τιποτα ζωντανο πρωτα μεσα? Αν ο βράχος είναι νεκρός δεν εχει κανένα νόημα.

το στισημο του βραχου πως το ειδες? Πολύ καλύτερο. Θα το βελτιώνεις και στην πορεία ότι δεν σου αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

Αχ Παναγιώτη.... τζάμπα καθόμαστε και τα κάνουμε? Δεν είναι ανάγκη να googklarei,,,, εδώ στο ΑΖ είναι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32239&hl=%2Bsilver+%2Bgreen+%2Blist

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...