Jump to content

Απο Αφρικανο Σε Θαλασσινος


satkingr

Recommended Posts

Βασίλη επικοινώνησε με τον grigoro να σου δώσει chaeto και σίγουρα πάνω σ αυτήν θα έχει όλα αυτά τα....πόδα που αναφέρει ο Παναγιώτης

:bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64::bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Αχ Παναγιώτη.... τζάμπα καθόμαστε και τα κάνουμε? Δεν είναι ανάγκη να googklarei,,,, εδώ στο ΑΖ είναι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32239&hl=%2Bsilver+%2Bgreen+%2Blist

Σόρρυ Βαγγέλη, δεν ήξερα ότι υπάρχει τέτοιο θεμα!

Όντως πολύ καλό και αναλυτικό και για νέους και για παλιούς! Θα το έχω υπόψην μου! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

και ο υπολοιπος βραχος (νεκρος) πως θα ζωντανεψει??? Όλα αυτά τα ###ποδα τον ζωντανεύουν + κάποια βακτήρια που δημιουργούνται.

Αν ρίξεις όλα αυτα τα ###ποδα μιας και τα πουλάνε πλέον τα πετ σοπς και ρίξεις και βακτήρια τότε σχετικά γρήγορα θα απικήσει ο βράχος σου. Αυτά είναι που καθιστάνε τον βράχο ζωντανό. Οι κοραλίνες που βγαίνουν είναι απλά οπτικό και τίποτα άλλο.

μπορεις παναγιωτη να μου πεις τι ειναι ολα αυτα τα *&@#%ποδα? Γκούγκλαρε τα παρακάτω:

amphipods, copepods, isopods, ostracods. Θα δεις τι είναι και πως είναι.

μετρησεις εχεις νοημα να παρω σημερα-αυριο η να μπει τιποτα ζωντανο πρωτα μεσα? Αν ο βράχος είναι νεκρός δεν εχει κανένα νόημα.

το στισημο του βραχου πως το ειδες? Πολύ καλύτερο. Θα το βελτιώνεις και στην πορεία ότι δεν σου αρέσει.

να σε καλα ρε παναγιωτη!!!

Link to comment
Share on other sites

Αφιερώστε λίγο παραπάνω χρόνο (γενικά σε όλους αναφέρομαι) και ξεφυλλίστε τις σελίδες του ΑΖ.

Υπάρχουν τόσα πολλά θέματα και τόσο μοναδικά που δεν θα τα βρείτε πουθενά στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πολυ ομορφο! :bigemo_harabe_net-64:

Βασιλη,ταπεινη μου γνωμη,αυτο το βραχακι δεξια διπλα απο το τζαμι, θα το εβγαζα.Θα κοβει τον μαγνητη στο καθαρισμα και την ροη του νερου.

Ολα καλα να σου πανε!

Link to comment
Share on other sites

τοποθετηθηκαν 2 μπαλες chaeto του φιλου grigoro (ευχαριστω πολυ)

αυτα @#$%ποδα ειναι αυτα τα μικρα ασπρα που εχει πανω του?

ποτε να κανω τις πρωτες μετρησεις?

εκανα και κατι προχειρους υπολογισμους για το ρευμα που θα καιει το ενυδρειο...

ζοϊρεψαν τα πραγματα

post-41518-0-58994900-1379192679_thumb.png

Έγινε επεξεργασία - satkingr
Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις ξεκινα και απο αυριο αν εχεις τα τεστ ωστε να αρχισεις να εξοικειωνεσαι,να αποκτησεις μια ιδεα για την πορεια του κυκλου σου και για να βλεπεις τον ρυθμο μειωσης η' αυξησης στις τιμες του νερου σου. :thumbup:

Αν δεν θες να κανεις καθμερινα(υπερβολη) ωστε να εχεις απολυτη εικονα για τις μεταβολες,μπορεις να κανεις καθε 2η-3η.

Για ποιες τιμες εχεις παρει τεστακια?

Αστα....το ρευμα ειναι πονεμενη ιστορια!! :unsure:

Link to comment
Share on other sites

τοποθετηθηκαν 2 μπαλες chaeto του φιλου grigoro (ευχαριστω πολυ)

αυτα @#$%ποδα ειναι αυτα τα μικρα ασπρα που εχει πανω του?

ποτε να κανω τις πρωτες μετρησεις?

εκανα και κατι προχειρους υπολογισμους για το ρευμα που θα καιει το ενυδρειο...

ζοϊρεψαν τα πραγματα

attachicon.gifScreen shot 2013-09-15 at 12.04.14 π.μ..png

Ναι 'σαι καλά φιλαράκι, καλή συνέχεια στο έργο σου με πολύ υπομονή!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις ξεκινα και απο αυριο αν εχεις τα τεστ ωστε να αρχισεις να εξοικειωνεσαι,να αποκτησεις μια ιδεα για την πορεια του κυκλου σου και για να βλεπεις τον ρυθμο μειωσης η' αυξησης στις τιμες του νερου σου. :thumbup:

Αν δεν θες να κανεις καθμερινα(υπερβολη) ωστε να εχεις απολυτη εικονα για τις μεταβολες,μπορεις να κανεις καθε 2η-3η.

Για ποιες τιμες εχεις παρει τεστακια?

Αστα....το ρευμα ειναι πονεμενη ιστορια!! :unsure:

No2 API τα ειχα απο το γλυκο (κανουν και για θαλασσινο)

Νo3 API

Ph salifert

Mg salifert

NH4 salifert

KH/Alk salifert

Ca salifert

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα εξοπλισμενος εισαι :thumbup:

Ασβεστιο,kh και μαγνησιο δεν ειναι απαραιτητο να μετρησεις.(προς το παρων)

Μπορεις φυσικα να κανεις ωστε να τα συνηθιζεις και να δεις αν εχεις αποριες στην εκτελεση τους.

Αυτες οι μετρησεις αφορουν πιο πολυ στα κοραλια που θα βαλεις στην πορεια.

Κακο δεν ειναι να κανεις απλα δεν χρειαζονται την ιδια συχνοτητα με τ' αλλα,κατα τη διαρκεια του στρωσιματος.

Καλο θα ειναι(ειδικα στην πορεια) να προμηθευτεις και τεστ φωσφορικων(po4)

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Θα σου χρειαστούν και οδηγίες.... http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=40045

Να ξανατονίσω ότι στο ΑΖ κάποιος θα βρει τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

ποτε ειναι καλητερα να περνουμε μετρησεις? (πρωι-μεσημερι-βραδυ)

και

αυτα @#$%ποδα ειναι αυτα τα μικρα ασπρα που εχει πανω του το chaeto?

Link to comment
Share on other sites

Το βασικο(οπως ειπε ο κωστας) ειναι να τις κανεις σταθερες ωρες μεσα στην ημερα(στο βαθμο που ειναι εφικτο) γιατι θα βρεις αποκλισεις στο π.χ ph η' kh με ανοιχτα και κλειστα τα φωτα.

Διαλεξε μια στιγμη στην ημερα που συνηθως εχεις ελυθερο χρονο και καντες.

Προσωπικα kh κανω μεσημερι με κλειστα τα φωτα αφου εχει γινει το μεγαλυτερο μερος της καταναλωσης κατα τη διαρκεια της νυχτας.

Θα συμφωνησω απολυτα με τον βαγγελη οτι υπαρχουν τα παντα στο aquazone και να συμπληρωσω πως η δουλεια που εκανε με τις οδηγιες των τεστ ειναι παρα πολυ καλη και χρησιμη :thumbup:

Δεν βλεπω καποια φωτο βασιλη με chaeto :blush:

Παρεμπιπτοντως μπραβο και στον γρηγορη για την προσφορα του!

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας...

χτες το βραδυ που εβαλα το chaeto μεσα καθησα το κοιτουσα και τιποτα.... ψυχη επανω...

λεω ε δεν ετυχε να παρουμε και κανενα ζωντανο μαζι μας.. δεν πιραζει...

σημερα το πρωι που ξυπνισα πηγα να πιω τον καφε μου διπλα στο καμαρι μου...

και τι να δω...πανικος...οτι θες ειχε πανω....

τρεχο να παρω την καμερα, αλλαζω στα γρηγορα φακο (εβαλα τον macro πανω),

παω αναβω τα φωτα... σε 2 δευτερα εξαφανιστηκαν τα παντα....

ετσι τραβιξα οτι μπορουσα.... υπαρχει και κατι που παει σφεντονα μεσα αλλα δεν το πιανει το ματι μου...αλλα που θα μου παει...

οριστε λοιπον το πρωτο βιντεακι...λογο χαμηλου φωτισμου ειχα πολλα iso οποτε και λιγο παραπανο κοκο.... :bigemo_harabe_net-88::bigemo_harabe_net-88:

Link to comment
Share on other sites

Όλοι αυτοί οι οργανισμοί είναι κατά κύριο λόγο νυχτόβιοι.. κάτι ξερει η φύση για να τους προστατέψει από την τροφική αλυσίδα αφού βρίσκονται στα κατώτερα επίπεδα

Link to comment
Share on other sites

σημερα το πρωι που ξυπνισα πηγα να πιω τον καφε μου διπλα στο καμαρι μου...

να ήξερες πως σε καταλαβαίνουμε οι θαλασσινοί !!!.. (και όχι μόνο)

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς έχεις τον εξοπλισμό για να τα καταγράψεις! Πολύ ωραίο βίντεο.

Φαντάσου να βλέπεις σημεία και τέρατα(ειδικά όταν ζωντανέψει ο βράχος θα δεις πολλά) και να μην μπορείς να αποδείξεις τίποτα! :D

Link to comment
Share on other sites

Ε βρε Στάθη και εσύ.... τι να αποδείξει, λες και θα του εμφανιστεί το τέρας του Λόχνες

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μα ξέρεις πόσες φορές έχω ξυπνήσει τους δικούς μου μέσα στην νύχτα για να δουν τα "σκουλήκια" και τα "ζωύφια" που τους έχω υποσχεθεί και όλο τότε τυχαίνει να είναι κρυμμένα!!!!

Άσε που πλέον έχουν πειστεί οτι το καβουράκι στο sump είναι δημιούργημα της φαντασίας μου αφού πέρα από την πρώτη μέρα που το βρήκα δεν το ξαναείδαν ποτέ!!! χαχαχαχααχαχαχαχαχαχαχαχαχ!!!

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει τι παραμύθια τους τσαμπονουσες από μικρός.... που να σε πιστέψουν τώρα !!!

χαχαχαχααχ

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ξέρει τι παραμύθια τους τσαμπονουσες από μικρός.... που να σε πιστέψουν τώρα !!!

χαχαχαχααχ

χαχαχααχα :bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74::bigemo_harabe_net-74:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτό είναι μόνο η αρχή!

Κάτσε να γεννήσουν μιας και δεν έχουν θηρευτές να τα κυνηγάνε και το βράδυ θα κάνουν επιδρομή στο ενυδρείο. Σαν τις ακρίδες. Εφόσον δεν έχεις ψάρια μέσα ρίχνε κανα φυλαράκι τροφής μέσα να φάνε(καλύτερα μόλις κλείνουν τα φώτα) για να μην ψοφήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα αυτό είναι μόνο η αρχή!

Κάτσε να γεννήσουν μιας και δεν έχουν θηρευτές να τα κυνηγάνε και το βράδυ θα κάνουν επιδρομή στο ενυδρείο. Σαν τις ακρίδες. Εφόσον δεν έχεις ψάρια μέσα ρίχνε κανα φυλαράκι τροφής μέσα να φάνε(καλύτερα μόλις κλείνουν τα φώτα) για να μην ψοφήσουν.

οκ σωστος!!!!!

αυριο παμε για τροφη...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...