Jump to content

Nano Reef Attempt 30Lt


DeLk

Recommended Posts

Νικο απ'οτι ειδα το ενυδρειο τρεχει μονο μια εβδομαδα και κατι....θα σε συμβουλευα να μην ρισκαρεις να αγορασεις καποιο

ζωντανο τοσο νωρις.

Κανε υπομονη...μονο καλο θα κανεις.

Ξερω οτι εισαι στην αρχη και δεν κρατιεσαι αλλα στο λεω για το καλο σου.

Εκτος αν κανεις την παραγγελια με σκοπο να σου ερθουν την μεθεπομενη παρασκευη-σαββατο.

Οσο πιο πολυ περιμενεις να βαλεις καποιο ψαρακι τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να μην εχεις απωλειες και σε ζωντανα αλλα και σε χρηματα. :thumbup:

Οσο πιο νωρις κανεις τις προσθηκες σου τοσο μεγαλυτερο το ρισκο...μπορει να σου βγει αλλα μπορει και να μην σου βγει.

Βακτηρια να συνεχισεις να ριχνεις αλλα με μετρο και παντα στη συνιστωμενη δοσολογια.Μην κανεις υπερβολες και εχεις εξαρση του πληθυσμου τους.Δεν ειναι ετοιμο ακομα το ενυδρειο σου να τα ταισει-συντηρησει.

Τι ψαρακια θα παρεις?

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Νικο απ'οτι ειδα το ενυδρειο τρεχει μονο μια εβδομαδα και κατι....θα σε συμβουλευα να μην ρισκαρεις να αγορασεις καποιο

ζωντανο τοσο νωρις.

Κανε υπομονη...μονο καλο θα κανεις.

Ξερω οτι εισαι στην αρχη και δεν κρατιεσαι αλλα στο λεω για το καλο σου.

Εκτος αν κανεις την παραγγελια με σκοπο να σου ερθουν την μεθεπομενη παρασκευη-σαββατο.

Οσο πιο πολυ περιμενεις να βαλεις καποιο ψαρακι τοσο μεγαλυτερες οι πιθανοτητες να μην εχεις απωλειες και σε ζωντανα αλλα και σε χρηματα. :thumbup:

Οσο πιο νωρις κανεις τις προσθηκες σου τοσο μεγαλυτερο το ρισκο...μπορει να σου βγει αλλα μπορει και να μην σου βγει.

Βακτηρια να συνεχισεις να ριχνεις αλλα με μετρο και παντα στη συνιστωμενη δοσολογια.Μην κανεις υπερβολες και εχεις εξαρση του πληθυσμου τους.Δεν ειναι ετοιμο ακομα το ενυδρειο σου να τα ταισει-συντηρησει.

Τι ψαρακια θα παρεις?

Μιχάλη θα μου επιτρέψεις να πω ότι εφόσον το ενυδρείο τρέχει με ζωντανό βράχο καμια 10ρια μερες, επίσης εμπλουτίζεται με βακτήρια ανα τακτά διαστήματα, και οι μετρήσεις του δείχνουν οκ, δεν βλέπω ότι υπάρχει λόγος να το καθυστερεί πολύ. Δεν λέω να τα βάλλει αύριο, αλλά όπως είπε αν τα παραγγείλει πχ παρασκευή και τα πάρει απο βδομάδα που σημαίνει 1βδομάδα + μετά απο σήμερα πιστεύω είναι μια χαρά. Μην ξεχνάμε ότι όσο μένει η βιολογία του χωρίς ψάρια αδυνατίζει... Οπότε είναι θεμιτό να μπει κάποιο είδος φόρτισης. ;)

Link to comment
Share on other sites

Τοτε τα βακτηρια παναγιωτη που ειναι μεσα σε μπουκαλακια,οπου δεν υπαρχουν ψαρακια πως ζουνε?

Η βιολογια ενος ενυδρειου δεν εξαρταται απο την υπαρξη ψαριων,Εξαρταται απο το αν υπαρχει τροφη να καταναλωσουν για να ζησουν.

Αρα αντι να παρει ψαρακια και να ρισκαρει τοσο νωρις,ειναι καλυτερα να ριξει μερικα flakes-τροφη προκειμενου να μην αδυνατισει

η βιολογια οπως λες.

Link to comment
Share on other sites

Τοτε τα βακτηρια παναγιωτη που ειναι μεσα σε μπουκαλακια,οπου δεν υπαρχουν ψαρακια πως ζουνε?

Η βιολογια ενος ενυδρειου δεν εξαρταται απο την υπαρξη ψαριων,Εξαρταται απο το αν υπαρχει τροφη να καταναλωσουν για να ζησουν.

Αρα αντι να παρει ψαρακια και να ρισκαρει τοσο νωρις,ειναι καλυτερα να ριξει μερικα flakes-τροφη προκειμενου να μην αδυνατισει

η βιολογια οπως λες.

Τα μπουκαλάκια με τα βακτήρια έχουν μέσα την τροφή τους ώστε να τα κρατήσει ζωντανά για μήνες-χρόνια.

Όταν μπαίνουν στο ενυδρείο πρέπει να αναζητήσουν την τροφή τους.

Σίγουρα η δουλειά γίνεται και με φλέικς, αλλά σίγουρα τα απόβλητα των ψαριών είναι η καλύτερη τροφή για αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,τροφη χρειαζονται τα βακτηρια και οχι ψαρακια,ειτε ειναι μεσα στο μπουκαλακι ειτε ειναι στο ενυδρειο.

Προσωπικα θα προτιμουσα να τα συντηρησω με flakes παρα με την αγορα ψαριων σε ενα ενυδρειο που τρεχει λιγες ημερες.

Για ποιον λογο ειναι καλυτερη τροφη τα αποβλητα των ψαριων σε σχεση με τα flakes η' οτιδηποτε αλλο

ειναι μεσα στην διατροφη τους?

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως,τροφη χρειαζονται τα βακτηρια και οχι ψαρακια,ειτε ειναι μεσα στο μπουκαλακι ειτε ειναι στο ενυδρειο.

Προσωπικα θα προτιμουσα να τα συντηρησω με flakes παρα με την αγορα ψαριων σε ενα ενυδρειο που τρεχει λιγες ημερες.

Για ποιον λογο ειναι καλυτερη τροφη τα αποβλητα των ψαριων σε σχεση με τα flakes η' οτιδηποτε αλλο

ειναι μεσα στην διατροφη τους?

Όπως οι τροφές όταν μένουν κατακαθούμενες δημιουργούν αμμωνία, έτσι και τα απόβλητα των ψαριών κάνουν το ίδιο. Έτσι λοιπόν αναλαμβάνουν δράση τα βακτήρια να διασπάσουν την αμμωνία σε νιτρώδη και έπειτα σε νιτρικά.

Μην ξεχνάμε ότι τα απόβλητα των ψαριών είναι η φυσική τους τροφή.

Και επίσης μην ξεχνάμε ότι όπως είναι το λεγόμενο "μπόλι" στο γλυκό νερό, έτσι είναι και ο ΖΒ στο θαλασσινό. Απο την στιγμή που εισάγεται στο σύστημα φέρνει χιλιάδες βακτήρια έτοιμα να απονιτροποιήσουν. Βέβαια για σιγουριά δεν εισάγουμε κατευθείαν ψάρια αλλά περιμένουμε λίγο, ώστε να είμαστε σίγουροι ότι το σύστημα είναι έτοιμο να υποστηρίξει ψάρια. Και όπως όλοι ξέρουμε, ο κύκλος του αζώτου διαρκεί κοντά στις 25 μέρες πάνω κάτω όταν δεν υπάρχει βιολογία και δημιουργείται εκ νέου. Όταν εισάγεται κατευθείαν βιολογία τότε ο κύκλος αυτός γίνεται κατα πολύ πιο σύντομα.

Οπότε εφόσον το σύστημα βάση μετρήσεων φαίνεται έτοιμο, δεν μιλάμε να μπουν άμεσα, αλλά έπειτα απο 1 βδομάδα+ είναι θετικό να προστεθεί κάποιο ψάρι-α στο σύστημα.

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Κ
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα δεν καταλαβαινω τι θες να πεις...

Ενω λες οτι τα flakes η' οποιαδηποτε τροφη χρησιμοποιειται απο τα βακτηρια με τον ιδιο τροπο

οπως τα αποβλητα των ψαριων....υποστηριζεις οτι το δευτερο ειναι καλυτερη τροφη.

Δεν σε ρωτησα για την διαδικασια(αυτα ειναι γνωστα ηδη)...ρωτησα γιατι ειναι καλυτερη τροφη τα αποβλητα των ψαριων και μαλιστα η φυσικη τροφη τους.

Δηλαδη οι ωκεανοι(φυση) ειναι γεματοι απο αποβλητα ψαριων και συντηρουνται τοσα απειρα βακτηρια...

Ειναι παρα πολλες οι πηγες τροφης των βακτηριων.

Γενικοτερα το θαλασσινο δεν εχει μεγαλη σχεση με το γλυκο σε αρκετα θεματα.

Ο μοναδικος βραχος που εχει πραγματικα χιλιαδες βακτηρια ειναι αυτος που βγαινει την ιδια στιγμη μεσα απο τη θαλασσα απο την οποια προερχεται.

Μεχρι να φτασει μεχρι εδω,μετα απο τοσες ωρες ταξιδι και εκτος νερου ,οσες απο αυτες τις χιλιαδες και ποικιλια νομιζεις πως εχουν φτασει εδω ζωντανα?Ελαχιστα...

Απο τη στιγμη λοιπον που θα μπει σε ενα ενυδρειο καταστηματος θα μπολιαστει με τη βιοποικιλια που εχει αυτος του καταστηματος.

Ολα αυτα ειναι μεγαλα ζητηματα και εχουν χιλιοσυζητηθει σε πολλα θεματα,οποτε δεν εχει νοημα περαιτερω κουβεντα,ειδικα

κανιβαλιζοντας το θεμα του νικου.

Θα σταθω μονο στο οτι δεν χρειαζεται να μπει ψαρακι τοσο νωρις προκειμενου να μην χαθει η βιολογια η οποια ειναι ακομα ασταθης σε ενα τοσο νεο ενυδρειο.

Γινεται πιο φθηνα και χωρις το οποιοδηποτε ρισκο ζωης,ριχνωντας στο ενυδρειο μερικα φυλαρακια,μπιλιες και γενικα τροφη.

Απο εκει και περα νικο εισαι ελυθερος να κανεις οτι νομιζεις εσυ καλυτερο με βαση τα κριτηρια σου :bigemo_harabe_net-64:

Οσο πιο ωριμο ειναι ενα ενυδρειο τοσες περισσοτερες ειναι και οι πιθανοτητες να αντιμετωπιστει και καποια ασθενεια που τυχων

να προσβαλει ενα ψαρακι.

Καλως να σου ερθουν τα ψαρακια οποτε και να τα παρεις! :bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα ειναι μεγαλα ζητηματα και εχουν χιλιοσυζητηθει σε πολλα θεματα,οποτε δεν εχει νοημα περαιτερω κουβεντα,ειδικα

κανιβαλιζοντας το θεμα του νικου.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να απαντήσω σε όσα μπορώ :D (είπατε και πολλά!)

Για ψαράκια έλεγα 2 κλόουν για αρχή!

Βακτήρια ρίχνω κάθε 7 μέρες?

Μιχάλη, προχθές έκανα μετρήσεις, και η αμμωνία μου ήταν κάπου στο 0,30, και σε 2 μέρες έχει πάει κοντά στο 0! Το σύστημα είναι σε πολύ καλό δρόμο!

Δεν με καίει να τα πάρω τώρα, απλά θέλω να τα έχω μέχρι στις 12 περίπου του μηνός! {άλλη ιστορία και αυτή, έρχεται όλη η οικόγενεια από εξωτερικό (θείοι, θείες, ξαδέρφια κλπ) και ήθελα να τους εκλπήξω με το θαλασσινό, μιας και πέρυσι είχαν δει τα αφρικανικά και δεν τους άρεσαν και τόσο!}

Ένας άλλος λόγος που προσπαθώ να το επισπεύσω είναι επειδή είχα μια κακή εμπειρία με τα φλέικς, γιατί ενώ έριξα για δώσω τροφή στα βακτήρια, την άλλη μέρα είδα απταισία στο τζάμι!

Γενικά, από αυτό το χόμπι έχω μάθει να είμαι υπομονετικός (όσο γίνεται!) και μόνο που βλέπω το ενυδρείο στημένο χαίρομαι, διότι πέρσι ήθελα να φτιάξω πάλι reef αλλά τα παράτησα με το μισό εξοπλισμό, πίστεψε με, είναι πανέμορφο και έτσι!!!

Επίσης κάτι που ξέχασα να πω το μεσημέρι, είναι πως ο αραγωνίτης άρχισε να πιάνει άλγη!!! (καφέ,διατομική?) Ένα σημάδι ζωής επιτέλους :D (πείτε με crazy γιατί είμαι :P)

Ελπίζω να σας κάλυψα!!!

Link to comment
Share on other sites

Βακτήρια θα ρίχνεις κάθε τόσο όσο λέει η δοσολογία.

Η άλγη που βλέπεις κατα πάσα πιθανότης είναι διάτομα.

Λογικά θα κάνει τον κύκλο του και θα φύγει.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως φιλε μου οταν ξεκινησα εβαζα βακτηρια και με τα φωτα κλειστα σε αδειο ενυδρειο μρ αλλαγες περιμενα με φυσικο τροπο να μηδενιστει η αμμονια και τα νιτριτ και μετα εβαλα τα πρωτα μου ψαρια ,η αληθεια ειναι οτι αυτο πηγε 60 μερες αναμονης,φυσικα δεν ειχα καμια απολεια,αρα η υπομονη στο θαλασσινο ενυδρειο ειναι αρετη.

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που πήρα ζωντανό βράχο γιατί να μην το επισπεύσω? :bigemo_harabe_net-81:

Έτσι κι αλλιώς, σε μια βδομάδα που λέω να πάρω τα ψαράκια, θα είναι έτοιμο πιστεύω! Αν όχι, δεν πρόκειται να το ρισκάρω!!! ;)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Με βάζετε σε αμφιβολίες... <_<

Θα δω πως θα πάει τις επόμενες μέρες και βλέπουμε!

:)

Link to comment
Share on other sites

Βρε νικο μου....θα ρισκαρεις να παρεις καποια ψαρακια για να εντυπωσιασεις τους συγγενεις σου??

Προτιμαω να εντυπωσιασεις εμας και τον εαυτο σου με την ωριμοτητα και την αυτοσυγκρατηση σου :bigemo_harabe_net-134:

Αφου πανε καλα τα πραγματα και στο δειχνουν και οι τιμες γιατι να βιαστεις και να ρισκαρεις?

Δεν σου λεω να περιμενεις πολυ ακομα...μεχρι την μεθεπομενη παρασκευη-σαββατο.

Και παλι θα υπαρχει ρισκο(παντα υπαρχει ακομα και 2 μηνες μετα να τα βαλεις) αλλα θα ειναι σιγουρα-100% μικροτερο.

Οι συγγενεις θα ενθουσιαστουν και μονο απο το φως(χρωμα) του ενυδρειου :bigemo_harabe_net-82:

Link to comment
Share on other sites

Βρε νικο μου....θα ρισκαρεις να παρεις καποια ψαρακια για να εντυπωσιασεις τους συγγενεις σου??

Προτιμαω να εντυπωσιασεις εμας και τον εαυτο σου με την ωριμοτητα και την αυτοσυγκρατηση σου :bigemo_harabe_net-134:

Αφου πανε καλα τα πραγματα και στο δειχνουν και οι τιμες γιατι να βιαστεις και να ρισκαρεις?

Δεν σου λεω να περιμενεις πολυ ακομα...μεχρι την μεθεπομενη παρασκευη-σαββατο.

Και παλι θα υπαρχει ρισκο(παντα υπαρχει ακομα και 2 μηνες μετα να τα βαλεις) αλλα θα ειναι σιγουρα-100% μικροτερο.

Οι συγγενεις θα ενθουσιαστουν και μονο απο το φως(χρωμα) του ενυδρειου :bigemo_harabe_net-82:Αυτό είναι πολύ πιθανό!!! :D

Θα ήθελα να διαβάζεις πιο προσεκτικά :bigemo_harabe_net-134:

Από τη στιγμή που πήρα ζωντανό βράχο γιατί να μην το επισπεύσω? :bigemo_harabe_net-81:

Έτσι κι αλλιώς, σε μια βδομάδα που λέω να πάρω τα ψαράκια, θα είναι έτοιμο πιστεύω! Αν όχι, δεν πρόκειται να το ρισκάρω!!! ;)

Το είπα και χθες, αν δεν είναι έτοιμο το ενυδρείο, δεν πρόκειται να πάρω ψάρια!

Πάντα φιλικά! :D

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

post #184

....... είναι σε πολύ καλό δρόμο!

Δεν με καίει να τα πάρω τώρα, απλά θέλω να τα έχω μέχρι στις 12 περίπου του μηνός! {άλλη ιστορία και αυτή, έρχεται όλη η οικόγενεια από εξωτερικό (θείοι, θείες, ξαδέρφια κλπ) και ήθελα να τους εκλπήξω με το θαλασσινό, μιας και πέρυσι είχαν δει τα αφρικανικά και δεν τους άρεσαν και τόσο!}

Ένας άλλος λόγος που προσπαθώ να το επισπεύσω είναι επειδή είχα μια κακή εμπειρία με τα φλέικς, γιατί ενώ έριξα για δώσω τροφή στα βακτήρια, την άλλη μέρα είδα απταισία στο τζάμι!

.......

Με βαση το παραπανω δικο σου ποστ ανεφερα να μη βιαστεις να αγορασεις ψαρακια,προκειμενου να τους εντυπωσιασεις-εκπληξεις.

Θα ήθελα να διαβάζεις πιο προσεκτικά :bigemo_harabe_net-134:

Η επιθυμια σας διαταγη μου.

Καλη συνεχεια με το ενυδρειο και καλως να σου ερθουν τα ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

post #184

Με βαση το παραπανω δικο σου ποστ ανεφερα να μη βιαστεις να αγορασεις ψαρακια,προκειμενου να τους εντυπωσιασεις-εκπληξεις.

Η επιθυμια σας διαταγη μου.

Καλη συνεχεια με το ενυδρειο και καλως να σου ερθουν τα ψαρακια.

Κατάλαβα σε ποιο ποστ αναφερόσουν απλά στο #187 το ανέφερα! :)

Δεν υπάρχει κάποιο θέμα βέβαια, και αυτό που σου είπα να κοιτάς πιο προσεκτικά ήταν σαν πείραγμα :bigemo_harabe_net-134:

Λέω να ξαναμετρήσω Παρασκευή να έχω μια εικόνα και βλέπουμε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα!

Όπως χάζευα το ενυδρείο σήμερα, είδα κάτι μικρά ζωύφια πάνω στο ένα κομμάτι νεκρού βράχου! Ήταν πάνω από 5, πολύ μικρά σε μέγεθος. Είχαν κεραίες και μου φάνηκαν λίγο χνουδωτά, τι λέτε να είναι?

Έβγαλα και ένα πρόχειρο βίντεο με το κινητό, λίγο θολό αλλά πιστεύω μπορείτε να τα διακρίνετε!

Link to comment
Share on other sites

Αμφίποδα είναι!

Θα γεμίσεις! Είναι καλά!

Και κάααααααααπου εκεί πήγε το μυαλό μου! :bigemo_harabe_net-134:

Ωραία!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Σημερινές μετρήσεις:

NH3/4 : 0(!!!)

ΝΟ3 : 25-30

ΚΗ : 13,1

Καλά πάμε!

Λέτε να ρίξω φλέικς για την βιολογία? Και αν ναι πόσα?

Edit: Μόλις έριξα και 6ml special blend!

:)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω αλλαγή με το ίδιο αλάτι δεν θα ανέβει το KH? :bigemo_harabe_net-69:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...