Jump to content

Αρχαριος Με 90Αρι Ενυδρειο


ultras21

Recommended Posts

Το νερο που παιρνα απο τη α/ο χωριζετε σε καθαρο και 'βρωμικο',το καθαρο το κρατας και το βρωμικο το πετας...και το βρωμικο ειναι περισσοτερο απο το καθαρο...αναλογα βεβαια και τι α/ο εχεις.

Link to comment
Share on other sites

οπως λειτουργου κ τα φιλτρα που ειναι για το νερο που πινουμε...
ειναι περισσοτερο αυτο που πετας αληθεια ? :-/
δηλαδη αν θελω 20 λιτρα νερου θα πεταξω 25 ξερω γω ?? :-/

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αναλογιες φιλε μου,ποτε δεν ειχα α/ο.

Αλλα ναι ειναι περισσοτερο αυτο που πετας.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

αυτο που πετας δεν μπορεις να το κανεις κατι αλλο δεν πινετε ας πουμε ???

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για ποτισμα καλο ειναι.

Η αναλογια που πετας ειναι 3-4 για πεταμα / 1 καλο, αναλογα με την ΑΟ που θα παρεις και το δικτιο που εχεις πχ για Αθηνα το νερο ειναι σχετικα καλο με Tds περιπου 150

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν μας ειπες τι ψαρια εβαλες μεσα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ενα up !!!
εβαλα μεσα ροδοστομα κ καρδιναλιους καθως κ pepered cory κ γαριδες amano θα ανεβασω αυριο φοτογραφιες ;)
sorry που δεν εγραψα τοσο καιρο αλλα δεν προλαβενα κιολας... :-/

Link to comment
Share on other sites

Ροδοστομα σε 90αρι ενυδρειο?Για μενα ειναι λαθος,τα ψαρια αυτα θελουν μηκος ενυδρειου γιατι ειναι πολυ γρηγοροι κολυμβυτες.

Link to comment
Share on other sites

100 ειναι το ενυδρειο μεικτακ εχει μηκος 85εκ. παντως μια χαρα χαρουμενα τα βλεπω δεν εχουν θεμα... :-/

θα μπουνε τωρα κ οι 2 24αρες λαμπες πανω για τα φυτα γιατι ειχα προβλημα με μονο 18watt που ειχα πανω αλλα no money τωρα που βρηκα πηρα μπαλαστ κ λαμπες κ θα μπουν μεσα στην βδομαδα γιατι περιμενω μια λαμπα απο τον ΚΑΥΚΑ κ θα βαλω κ φοτο σημερα δεν προλαβα...αυριο οποσδηποτε... :D

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι το μήκος είναι μικρό

τουλάχιστον 1 μέτρο

Περιμένουμε φώτο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει αυτο το ενυδρειο για ροδοστομα,θελει τουλαχιστον 1 μετρο μηκος με ιδανικο το 1.20.

Link to comment
Share on other sites

μαρεσουν πολυ και δεν θελω να τα βγαλω εξαλου συντομα θα μπει στο σπιτι κ δεθτερο ενυδρειο με αρκετα μεγαλο μηκος και θα πανε εκει κ θα αυξηθουν οι καρδιναλιοι στο 100αρι...

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ανεβασω φοτογραφιες γιατι ???
εχω τραβηξει με την φοτογραφικη κατι πολυ καλες :-/

Link to comment
Share on other sites

τιποτε σε κανεναν δεν αρεσε πειτε μου κ οτι αρνητικο βλεπεται να προσπαθησω να το διωρθωσω... :-/

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φίλε μου.

Γενικά το ενυδρείο σου μου άρεσε σαν στήσιμο. Αυτό που με ξένισε ήταν το πλαστικό καράβι. Θα σου πρότεινα να το αφαιρέσεις και να έβαζες στη θέση του κάτι άλλο πιό μικρό σε όγκο. Ίσως πέτρες πάνω στις οποίες θα δέσεις φυτά ή να τις φυτέψεις ανάμεσά τους ή να βάλεις ένα μικρό ξύλο σε συνδυασμό με μικρές πέτρες και χαμηλά φυτά....

Πάντως έχει ειπωθεί ότι τα πλαστικά με το καιρό μπορεί να ελευθερώνουν χημικές ουσίες μέσα στο νερό και να έχεις απώλειες.

Ένα είναι σίγουρο. Σχεδόν όλοι μας αγόρασαμε και ένα πλαστικό διακοσμητικό με το πρώτο μας ενυδρείο... :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

τιποτε σε κανεναν δεν αρεσε πειτε μου κ οτι αρνητικο βλεπεται να προσπαθησω να το διωρθωσω... :-/

Ηρεμησε οταν ερθει η ωρα θα σου γραψουν αυτοι που ειναι να γραψουν!

Βρε συ τοσο ομορφο ενυδρειο εχεις κανει, την πλαστικουρα τι την θες μεσα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μια από τα ίδια κ εγώ.. συμφωνώ με τους από πάνω..

Τόσο όμορφο ενυδρείο κ το χαλάς με εκείνο το καράβι μέσα στην μέση..

Βάλε πέτρες όπως σου έγραψε η Μαίρη ή κ τίποτα κ να δεις ότι θα σου αρέσει περισσότερο!

Σκοπός είναι να μοιάζει όσο περισσότερο μπορούμε στο φυσικό περιβάλλον..

Επίσης την ρίζα που έχεις αριστερά θα μπορούσες να την γυρίσεις.. δηλαδή να μην βγαίνει το χοντρό παλούκι προς την επιφάνεια αλλά να ακουμπήσει το χοντρό κλαδί στον βυθό κ προς τα επάνω να βγει το κομμάτι με τις διακλαδώσεις.. όχι όμως ότι δεν μου αρέσει κ έτσι!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ...θα προσθεσω κιαλες φοτο αυριο με τον καινουργιο φωτισμο εχει γινει τουμπανο :D
οσο για την πλαστικουρα...ποιος δεν εχει παρει στην πρωτη του επαφη με το χομπι ενα πλαστικο διακοσμιτικο (ειληκρινα) :P

ηθελα να το βγαλω αλλα πια ειναι το σπιτι του πλεκο ειναι ολη την ωρα εκει μεσα και κρυβεται και δεν μου παει η καρδια να του το παρω αμα δω οποιαδηποτε διαβρωση ομως εχει φυγει !!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ...θα προσθεσω κιαλες φοτο αυριο με τον καινουργιο φωτισμο εχει γινει τουμπανο :D

οσο για την πλαστικουρα...ποιος δεν εχει παρει στην πρωτη του επαφη με το χομπι ενα πλαστικο διακοσμιτικο (ειληκρινα) :P

ηθελα να το βγαλω αλλα πια ειναι το σπιτι του πλεκο ειναι ολη την ωρα εκει μεσα και κρυβεται και δεν μου παει η καρδια να του το παρω αμα δω οποιαδηποτε διαβρωση ομως εχει φυγει !!!

Ακόμα καλύτερα! Ευκαιρία να το βγάλεις μαζί με τον πλέκο που έτσι κ αλλιώς πρέπει να βγει!

Κ εγώ έτσι τον έβγαλα.. μαζί με έναν ασβεστολιθικό βράχο που έπρεπε κ αυτός να βγει! :)

Εκτός αν θέλεις να καταντήσεις με ένα τέτοιο δυστυχισμένο πλάσμα στο ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον ειναι αυτηχισμενος κ συντομα θα μπει στο σπιτι ενα 500 λιτρο και θα μεταφερθει εκει η αληταρας :D
ειναι ο αγαπημενος μου κ δν μπορω να τον δωσω με τιποτα...δεν μπορω :P

αμα βγαλω το καραβι τι κρυψωνα μπορω να του κανω ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...