Jump to content

Το 40Αρι Μου


georgerocks

Recommended Posts

Εντελως πληροφοριακα και στο περιπου....

μηπως μπορειτε να μου πειτε ποση τυρφη θα χρειαστω σε 15 περιπου λιτρα που ειναι το νερο της αλλαγης?

ποσες μερες να βαζω το νερο να προετοιμαζεται και ποσο θα παει το pH στον κουβα?

Το φιλτρακι που θα χρησιμοποιησω ειναι αυτο https://www.google.gr/search?q=dennerle+internal+filter&espv=2&biw=1366&bih=667&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=fcVjVPNWg9bsBp-FgIgO&ved=0CAYQ_AUoAQ#facrc=_&imgdii=_&imgrc=gaQm9nL9JtbyeM%253A%3BRW6aH-8n-l7LCM%3Bhttp%253A%252F%252Fmedia.mediazs.com%252Fbilder%252Fdennerle%252Fnano%252Fcorner%252Ffilter%252F0%252F800%252F62876_dennerle_nano_eckfilter_xl_0.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.zooplus.co.uk%252Fshop%252Ffish%252Ffilters_pumps%252Finternal_filters%252F430293%3B800%3B800

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οχι δεν εχω παρει...ελεγα να παρω της Sera

Link to comment
Share on other sites

Ember Tetra

  • Καταβροχθίζουν τα πάντα απλά πρέπει να προσέχεις το μέγεθος της τροφής ώστε να χωράει στο στόμα τους. Αυτό που κάνουν είναι να εντοπίζουν την πηγή της τροφής και με ορμή να παίρνουν μια μπουκιά και μετά ξαναγυρνάνε. Δεν παιδεύονται πολύ με μασούλημα κτλπ, τρώνε ό,τι χωρά στο στόμα τους.
  • Έχεις μικρό ενυδρείο και θα πρέπει να τους δώσεις ελεύθερο χώρο για να κολυμπάνε αλλά ταυτόχρονα και κάλυψη που την εκτιμούν και χρειάζονται. Προτείνω να κάνεις μισό μισό το ενυδρείο. Από την μια μεριά σκέτη άμμος και από την άλλη η ρίζα με φυτά όπως κρυπτοκορίνες που εκτίμησαν ιδιαίτερα στο δικό μου Set Up.
  • Tα κράτησα για διάστημα ενός έτους σε Ph κοντά στο 7.5 ( ήταν ψάρια αιχμαλωσίας που ζούσαν στο μαγαζί σε τέτοιο νερό) χωρίς προβλήματα. Όταν κατέβηκε το Ph στο 6.5 με 80% Α/Ο δεν παρατήρησα καμία διαφορά, αφού και από πριν είχαν εξαιρετικά χρώματα και στρογγυλές κοιλιές τα θηλυκά. Παρόλ'αυτά αν θες να τα αναπαράγεις η προσομοίωση των συνθηκών του βιοτόπου είναι απαραίτητες.
  • Είναι από τα ανθεκτικότερα ψάρια που έχω κρατήσει. Στα τελικά 3 χρόνια που τα είχα δεν αρρώστησαν ποτέ, αν και το ενυδρείο πέρασε δυο βακτηριακές μολύνσεις ελαφριάς μορφής σε άλλα ψάρια.
  • Εκτιμούν την καλή φίλτρανση και τις τακτικές αλλαγές νερού που θα σου δώσουν σε συνδυασμό το πλεονέκτημα να κρατήσεις παραπάνω ψάρια.
  • Πιστεύω ότι είχα ψάρια λίγο άνω των 2 εκατοστών,
  • Κολυμπούν παντού αλλά κυρίως από τη μέση και κάτω. Δώσε όσο περισσότερο μήκος γίνεται στην διαμόρφωση.
  • Αν και είναι πολύ μικρό σαν είδος δεν ήταν φοβητσιάρικα. Επίσης αν έχεις λίγα άτομα λογικά δεν θα δεις σωστό κοπάδιασμα. Όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο. Αν έχεις μήκος (δεν θυμάμαι διαστάσεις του ενυδρείου σου) και καλή φίλτρανση (= εξ. φίλτρο) , ίσως επιχειρούσα και 10 άτομα σε Species.

Αυτά εν ολίγοις ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ember Tetra

  • Καταβροχθίζουν τα πάντα απλά πρέπει να προσέχεις το μέγεθος της τροφής ώστε να χωράει στο στόμα τους. Αυτό που κάνουν είναι να εντοπίζουν την πηγή της τροφής και με ορμή να παίρνουν μια μπουκιά και μετά ξαναγυρνάνε. Δεν παιδεύονται πολύ με μασούλημα κτλπ, τρώνε ό,τι χωρά στο στόμα τους.
  • Έχεις μικρό ενυδρείο και θα πρέπει να τους δώσεις ελεύθερο χώρο για να κολυμπάνε αλλά ταυτόχρονα και κάλυψη που την εκτιμούν και χρειάζονται. Προτείνω να κάνεις μισό μισό το ενυδρείο. Από την μια μεριά σκέτη άμμος και από την άλλη η ρίζα με φυτά όπως κρυπτοκορίνες που εκτίμησαν ιδιαίτερα στο δικό μου Set Up.
  • Tα κράτησα για διάστημα ενός έτους σε Ph κοντά στο 7.5 ( ήταν ψάρια αιχμαλωσίας που ζούσαν στο μαγαζί σε τέτοιο νερό) χωρίς προβλήματα. Όταν κατέβηκε το Ph στο 6.5 με 80% Α/Ο δεν παρατήρησα καμία διαφορά, αφού και από πριν είχαν εξαιρετικά χρώματα και στρογγυλές κοιλιές τα θηλυκά. Παρόλ'αυτά αν θες να τα αναπαράγεις η προσομοίωση των συνθηκών του βιοτόπου είναι απαραίτητες.
  • Είναι από τα ανθεκτικότερα ψάρια που έχω κρατήσει. Στα τελικά 3 χρόνια που τα είχα δεν αρρώστησαν ποτέ, αν και το ενυδρείο πέρασε δυο βακτηριακές μολύνσεις ελαφριάς μορφής σε άλλα ψάρια.
  • Εκτιμούν την καλή φίλτρανση και τις τακτικές αλλαγές νερού που θα σου δώσουν σε συνδυασμό το πλεονέκτημα να κρατήσεις παραπάνω ψάρια.
  • Πιστεύω ότι είχα ψάρια λίγο άνω των 2 εκατοστών,
  • Κολυμπούν παντού αλλά κυρίως από τη μέση και κάτω. Δώσε όσο περισσότερο μήκος γίνεται στην διαμόρφωση.
  • Αν και είναι πολύ μικρό σαν είδος δεν ήταν φοβητσιάρικα. Επίσης αν έχεις λίγα άτομα λογικά δεν θα δεις σωστό κοπάδιασμα. Όσα περισσότερα τόσο το καλύτερο. Αν έχεις μήκος (δεν θυμάμαι διαστάσεις του ενυδρείου σου) και καλή φίλτρανση (= εξ. φίλτρο) , ίσως επιχειρούσα και 10 άτομα σε Species.

Αυτά εν ολίγοις ;)

Σ'ευχαριστω πολυ!

Πολυτιμες πληροφοριες!

Για το πρωτο,ναι ετσι θα ειναι το aquascape....

Για το δευτερο,το μηκος μου ειναι 42 εκ.,φιλτρο το κρεμαστο fluval c2 και για ατομα λεω να βαλω 8,εννοειται species.... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,οπως σου ειπα,σε 40 λιτρα εχω 9 ψαρακια,μαζι με ρεντ τσερυ και αμανο.Μια χαρα τα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Ok, αμα δουλεψεις με την Σερα μπορω να σου πω 2 πραγματα, γιατι ξερω την δραστικοτητα της. Παρε ομως πρωτα την τυρφη και δες ποσα γραμμαρια μπορει να χωρεσει αυτο το φιλτρακι. Ενημερωτικα (επειδη το εχω προσφατο), 30 γραμμαρια φρεσκιας τυρφης Σερα σε ενα φιλτρακι sicce micron που εχω που το εβαλα να δουλευει μια μερα σε 10 λιτρα, επεσε το ph στο 6.5 απο 7.5. Βεβαια, παιζουν διαφορα πραγματα ρολο. Παρε την τυρφη και ξανα μιλαμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ok, αμα δουλεψεις με την Σερα μπορω να σου πω 2 πραγματα, γιατι ξερω την δραστικοτητα της. Παρε ομως πρωτα την τυρφη και δες ποσα γραμμαρια μπορει να χωρεσει αυτο το φιλτρακι. Ενημερωτικα (επειδη το εχω προσφατο), 30 γραμμαρια φρεσκιας τυρφης Σερα σε ενα φιλτρακι sicce micron που εχω που το εβαλα να δουλευει μια μερα σε 10 λιτρα, επεσε το ph στο 6.5 απο 7.5. Βεβαια, παιζουν διαφορα πραγματα ρολο. Παρε την τυρφη και ξανα μιλαμε.

Ok,θα παρω την τυρφη και βλεπουμε...με το ματι παντως αυτο το φιλτρο που εχω εγω χωραει 2 διχτακια σιποραχ μινι το ενα πανω στο αλλο....δεν θα βαλω τοσο πολυ τυρφη βεβαια....

Ισως ομως τα ξεκινησω με νερο βρυσης και να το ριξω σιγα σιγα....σε τετοιο νερο τα εχει το καταστημα και τα εχει ενα μηνα περιπου μου ειπε....

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ξεκινα με βρυσης και ριξε το οπως λες μετα με τις αλλαγες.

Χωραει 2 siporax mini διχτακια? Μπραβο... περιμενα πολυ λιγοτερο... Για βαλε ακριβως πιο φιλτρο ειναι.

Την τυρφη δεν τη στουμπωνεις μεσα στο φιλτρο, της αφηνεις λιγο χωρο γιατι παιρνει λιγο ογκο οταν βραχει.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο καλημέρα. Σε βαρέλι 70 λτ. (το είδες) με εσωτερικό φίλτρο για 50λτ ενδρείο γεμάτο τύρφη έπεσε το πχ από 7,5 σε 7 με το ζώρι και πολύ ιδρώτα.....

Έβαλα ένα εσωτερικό για 150λτ ενυδρείο και έπεσε από 7,5 σε 6,5 σε μια μέρα περίπου.

Τυρφη φλόυβαλ προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Πηρα τα ψαρακια εβαλα μπολι και τωρα κανω προσαρμογη!

Πηρα 8 ember tetra οπως σας ειπα τελικα.....

Υπομονη μεχρι αυριο για φωτογραφιες και μαλλον λεω να κανω καινουριο θεμα με παρουσιαση μιας και το ενυδρειακι αυτο πλεον εχει αλλαξει πολλες φορες και αν καποιος το ξεκινησει να το διαβαζει απο την αρχη θα χασει την μπαλα......

Εχω βαλει και 3 φυτακια τελικα αλλα θα τα πουμε και αυριο αναλυτικα! :)

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Οταν τα πηρα ηταν κοκκινα αλλα ξεθωριασμενο....τωρα δεν ξερω,εχω σβησει το φως...αυριο θα δουμε....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Πηρα τα ψαρακια εβαλα μπολι και τωρα κανω προσαρμογη!

Πηρα 8 ember tetra οπως σας ειπα τελικα.....

Υπομονη μεχρι αυριο για φωτογραφιες και μαλλον λεω να κανω καινουριο θεμα με παρουσιαση μιας και το ενυδρειακι αυτο πλεον εχει αλλαξει πολλες φορες και αν καποιος το ξεκινησει να το διαβαζει απο την αρχη θα χασει την μπαλα......

Εχω βαλει και 3 φυτακια τελικα αλλα θα τα πουμε και αυριο αναλυτικα! :)

:bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193: :bigemo_harabe_net-193:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κρεμόμαστε από το πληκτρολόγιό σου!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ ολους και χωρις τις συμβουλες σας δεν θα ειχα φτιαξει τιποτα.....

Το μικρο αυτο ενυδρειακι περασε απο διαφορα σταδια...αν δειτε στην πρωτη σελιδα γραφω οτι δεν ειχα βιολογικο υλικο στο φιλτρο και ξεπλενα τα σφουγγαρια του φιλτρου κατω απο την βρυση!......

Γι'αυτο το λογο λοιπον σας ευχαριστω και παλι και ανοιγω ενα καινουριο θεμα με το τωρινο σεταπ για να μην χαθει καποιος στις σελιδες αυτου εδω του θεματος......

Εδω ειμαστε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...