Jump to content

Το 40Αρι Μου


georgerocks

Recommended Posts

οκ !!!!

γιατι αν δεν κανουν οι μετρησεις να δουμε τι να κανουμε και με λιγο κοστος !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν θες να το κάνεις θαλασσινό και βαριέμαι να διαβάσω πιο πάνω :P , αλλά θα σου πω ότι πρέπει όσο λιγότερα λίτρα τόσο πιο εύκολα να σου τουμπάρει και να το κλαις. Και 40 λίτρα θεωρούνται λίγα. Θα πρέπει να είσαι συνεπής με τη συντήρηση όσο δεν πάει..

Όπως και να 'χει, ότι και να κάνεις Good Luck!!

:)

Νικο....Για θαλασσινο ελεγα.....μην βαριεσαι ρε συ! :P

Να σου πω την αληθεια μου,το ξερω οτι θελει μεγαλη προσοχη και δεν ειμαι και 100% σιγουρος ακομα.......ισως να το αφησω για αργοτερα.....ειναι λες λιγα τα λιτρα?

Εσυ ομως το ειχες αυτο το φωτιστικο της aquael?Ετσι δεν ειναι?Το αλλαξες?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργη, ποσο κοστιζει αυτο το φωτιστικο; Ποσα χρηματα διαθετεις;

Θοδωρα,αυτο καινουριο στα καταστηματα με παραγγελια κοστιζει 55-60 ευρω....

Στο ιντερνετ σε διαφορα μαγαζια εξωτερικου το εχω βρει 40....

Το εχω βρει ομως μεταχειρισμενο στα 30.....

Κανα 30αρι το διαθετω.....εκτος κι αν πιασει η πατεντα που σκεφτομαστε με τον Αγγελο.....

Link to comment
Share on other sites

Νικο....Για θαλασσινο ελεγα.....μην βαριεσαι ρε συ! :P

Να σου πω την αληθεια μου,το ξερω οτι θελει μεγαλη προσοχη και δεν ειμαι και 100% σιγουρος ακομα.......ισως να το αφησω για αργοτερα.....ειναι λες λιγα τα λιτρα?

Εσυ ομως το ειχες αυτο το φωτιστικο της aquael?Ετσι δεν ειναι?Το αλλαξες?

Τα λίτρα όντως είναι λίγα, τουλάχιστον για αρχάριο στα θαλασσινά.

Εγώ της Aquael έχω, ναι, καλό για τα λίτρα μου (30) όμως ένας λόγος που ξέστησα όλο το ενυδρείο είναι το φωτιστικό... Είχα χάσει τα ψάρια, μου είχαν μείνει τα κοράλλια και λέω οκ, θα τα μεγαλώσω αυτά, και τσουπ την άλλη βδομάδα καίγεται η άσπρη, μετά από άλλη μία βδομάδα και η μπλε, και ξενέρωσα, γιατί ήθελα 30 ευρώ + μεταφορικά για να πάρω ανταλλακτικές λάμπες... Αν μπορούσες να φτιάξεις κάτι με Τ5 θα είναι πολύ καλύτερο κατά τη γνώμη μου.

:)

Link to comment
Share on other sites

Οκ!Θα το κοιταξω! :)

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο εγω λεω να παιξεις εδω για να μην παιδευεσαι!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το εχω δει κι αυτο αλλα εχω μια απορια...οι λαμπες που στηριζονται?

Link to comment
Share on other sites

Εχει κλιπς που βιδωνουν στο καπακι. Τωρα το δικο οσυ που ειναι γυαλινο, θα πρεπει να τις κολλησεις στο καπακι!

Link to comment
Share on other sites

Εχει κλιπς που βιδωνουν στο καπακι. Τωρα το δικο οσυ που ειναι γυαλινο, θα πρεπει να τις κολλησεις στο καπακι!

Τι διαστάσεις έχει το συγκεκριμένο? Βασικό τι μήκος λάμπες παίρνει?

Link to comment
Share on other sites

Το φτιαχνεις αυτο. Εχει μπολικες διαστασεις!

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει Τ5 σε μικροτερο μηκος(και φυσικα λιγοτερα watt) απο αυτη την κλασσικη την 24αρα?

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε μπορει και να υπαρχει οπως υπαρχουν και οι Τ8 λογικα !!!

μπορουμε να περασουμε μια βολτα απο το pet και να ρωτησουμε !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα παμε να ρωτησουμε...

Link to comment
Share on other sites

Το φτιαχνεις αυτο. Εχει μπολικες διαστασεις!

Δεν το φτιαχνεις αυτο Θοδωρα,οι λαμπες βγαινουν σε στανταρ μηκη με τα βατ.Σε 39 βατ που ειναι το φωτιστικο,το μηκος απο τις τ5 λαμπες αν δεν κανω λαθος ειναι 85

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι για το σκιμμερ ;;

Στο δικο σου θεμα φιλαρακι!!! χαχαχαχα! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το φτιαχνεις αυτο Θοδωρα,οι λαμπες βγαινουν σε στανταρ μηκη με τα βατ.Σε 39 βατ που ειναι το φωτιστικο,το μηκος απο τις τ5 λαμπες αν δεν κανω λαθος ειναι 85

Κωστα,αν δεν κανω λαθος,αυτο δεν ειναι φωτιστικο...ειναι μπαλαστ με ακροφυσια,καλωδια,μπριζα και στηριγματα....

Υπαρχει το ιδιο και για 2x24 Τ5....

Απλα εσυ στηριζεις καπου τα ακροφυσια και βαζεις τις λαμπες που θες.

Δεν μπορω να βαλω μικροτερες σε μηκος-watt λαμπες αν θελω απο το αναγραφωμενο?Δηλαδη,ας λεει 2x24 και εγω να βαλω μικροτερες...π.χ. 2x15.....

Υπαρχουν μικροτερες Τ5 απο την 24 watt?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο σου θεμα φιλαρακι!!! χαχαχαχα! :P

στο pet να ρωτησω για το σκιμμερ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ααααα....... :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Θα παμε να ρωτησουμε...

Εσεις οι δυο συννενοειστε μεσω φορουμ επειδη μενετε μακρυα ο ενας αππ τον αλλον ε;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο δεν ξερω αν υπαρχουν τ5 η τ 8 στις διαστασεις σου.... 40 εκατοστα μηκος δεν ειναι; Καποτε το ειχα ψαξει και εγω αλλα ξεκινουσαν απο 60 εματοστα τα φωτιστικα. Ξερεις αυτα τις glo πχ η κατι παρομοιο.... Γι' αυτο και κατεληξα στα φωτα που εχεις δει.... Τα διπλα φωτιστικα της aquael ειναι πολυ καλα για τα λιτρα σου νομιζω... το θεμα ειναι το κοστος τωρα.... και εχεις απολυτο δικιο.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα,αν δεν κανω λαθος,αυτο δεν ειναι φωτιστικο...ειναι μπαλαστ με ακροφυσια,καλωδια,μπριζα και στηριγματα....

Υπαρχει το ιδιο και για 2x24 Τ5....

Απλα εσυ στηριζεις καπου τα ακροφυσια και βαζεις τις λαμπες που θες.

Δεν μπορω να βαλω μικροτερες σε μηκος-watt λαμπες αν θελω απο το αναγραφωμενο?Δηλαδη,ας λεει 2x24 και εγω να βαλω μικροτερες...π.χ. 2x15.....

Υπαρχουν μικροτερες Τ5 απο την 24 watt?

Aυτο ακριβως!

Γιωργο δεν ξερω αν υπαρχουν τ5 η τ 8 στις διαστασεις σου.... 40 εκατοστα μηκος δεν ειναι; Καποτε το ειχα ψαξει και εγω αλλα ξεκινουσαν απο 60 εματοστα τα φωτιστικα. Ξερεις αυτα τις glo πχ η κατι παρομοιο.... Γι' αυτο και κατεληξα στα φωτα που εχεις δει.... Τα διπλα φωτιστικα της aquael ειναι πολυ καλα για τα λιτρα σου νομιζω... το θεμα ειναι το κοστος τωρα.... και εχεις απολυτο δικιο.

Εχω λαμπα, τ8 βεβαια που ειναι 30 εκ νομιζω. Ηταν για το μικρο μου ενυδρειο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...