Jump to content

Το 40Αρι Μου


georgerocks

Recommended Posts

Δεν θα τα εβαζα σε τοσο μικρο ενυδρειο,ο πατος μετραει στα κορυ.

Αν θες κορυ,πιστευω οτι μπορεις να βρεις τα corydoras pygmaeus http://www.seriouslyfish.com/species/corydoras-pygmaeus/

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συμφωνω κι εγω...... :)

Κι εμενα μικρος μου φαινεται ο βυθος 45x30.....ασχετα με το τι λεει το seriously fish........

Αυτα τα μικρα τα πυγμαιους ειναι ομως καλη περιπτωση....αν υπαρχουν στην αγορα...

Σκεφτηκα να τα συνδυασω με 2-3 οτοκυκλους....ξερω οτι δεν θα εχω και πολυ κινηση στο ενυδρειο αλλα θα ειναι ''βιοτοπικο''! :)

Εχω ακομα χρονο να το σκεφτω θα δουμε....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον παιδια βρηκα τα ember tetra και ψηνομαι πολυ να βαλω αυτα τελικα.... :)

Θελω καμια προταση για φυτο νοτιας Αμερικης που να ταιριαζει στο aquascape μου...για πειτε κανενα....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες καθαρα βιοτοπικο, η ελεοχαρις δεν ειναι απο την περιοχη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ψαρακια

αλλα θα μπορεσεις να βρεις ?

Τα βρηκα σημερα! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το θες καθαρα βιοτοπικο, η ελεοχαρις δεν ειναι απο την περιοχη!

Αν το δεις καθαρα βιοτοπικο,ουτε η ριζα του ειναι,ουτε η αμμος...ουτε τα συγκεκριμενα ψαρια..:P

Γι αυτο δεν μπορει να φτιαξει βιοτοπικο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το θες καθαρα βιοτοπικο, η ελεοχαρις δεν ειναι απο την περιοχη!

Ε βεβαια....αφου στην αναζητηση εγραψα ''North America''...δηλαδη Βορεια Αμερικη αντι ''South''.....χαχαχα!

Θοδωρη,θα προσπαθησω....ειναι λιγα τα λιτρα,το ξερεις,και ειμαι περιορισμενος πολυ ακομα και στα φυτα.......αλλιως θα βαλω 2-3 φυτα που μου αρεσουν και μου πανε στο ματι και τελος! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν το δεις καθαρα βιοτοπικο,ουτε η ριζα του ειναι,ουτε η αμμος...ουτε τα συγκεκριμενα ψαρια.. :P

Γι αυτο δεν μπορει να φτιαξει βιοτοπικο.

Τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Οτι βιοτοπικο δεν μπορει να φτιαξει κανεις,μονο βιοτοπικης προσεγγισης..ειναι 2 διαφορετικα πραγματα αυτα. :)

Link to comment
Share on other sites

Οτι βιοτοπικο δεν μπορει να φτιαξει κανεις,μονο βιοτοπικης προσεγγισης..ειναι 2 διαφορετικα πραγματα αυτα. :)

Ax οχι Κωστη, να χαρεις, μην με αρχισεις παλι με αυτο γιατι θα το κανουμε σεντονι εδω! :D

Οπως και να το πεις, αν θελει να κανεις απεικονιση του βιοτοπου που ζουν τα εμπερ, η ελεοχαρις δεν κολλαει!

2 απο τα φυτα που βρισκονται στον βιοτοπο του ειναι αυτα που ανεφερα! Εχει κι αλλα αλλα δεν ξερω αν τα βρισκεις!

Link to comment
Share on other sites

Τελος παντων,επειδη εχετε μπερδευτει με τα βιοτοπικα,θα ανοιξουμε ενα θεμα καποια στιγμη να το λυσουμε να δεις γιατι δεν μπορει να φτιαξει κανεις 100% βιοτοπικο ενυδρειο και γιατι ολοι εχουν βιοτοπικης προσεγγισης.

Γιωργο,υπαρχουν αρκετα φυτα Αμαζονιου που μπορεις να βαλεις,αλλα εγω θα σου ελεγα να βαλεις οτι σου αρεσει εσενα,ασχετα με τον βιοτοπο και οτι μπορει να αναπτυχθει στο ενυδρειο σου απο θεμα φωτισμου και co2.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο,υπαρχουν αρκετα φυτα Αμαζονιου που μπορεις να βαλεις,αλλα εγω θα σου ελεγα να βαλεις οτι σου αρεσει εσενα,ασχετα με τον βιοτοπο και οτι μπορει να αναπτυχθει στο ενυδρειο σου απο θεμα φωτισμου και co2.

Μαλλον καπως ετσι θα γινει γιατι δεν θα εχω ουτε πολυ φως ουτε Co2 και οι επιλογες μειωνονται δραματικα..... :)

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, είναι εξαιρετικά ψάρια. Τρώνε τα πάντα και αν είσαι τυχερός θα δεις και γέννες. Μπορείς να βάλεις 7 άτομα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία, είναι εξαιρετικά ψάρια. Τρώνε τα πάντα και αν είσαι τυχερός θα δεις και γέννες. Μπορείς να βάλεις 7 άτομα σίγουρα.

Χαιρομαι!

Αρσενικα-θυληκα?

Ξεχωριζουν?

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο οπως σου ειπα,εχω και εγω 9 ψαρακια στα ιδια λιτρα με σενα.

Θελουν μαλακο νερακι αυτα τα ψαρακια ομως.

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωρίζουν και αρκετά εύκολα αν ειναι ενήλικα. Θα γράψω αυριο κάποιες γενικές παρατηρήσεις για τα 2 χρονια που τα είχα. Όσον αναφορά το μαλακό νερο, ισχύει μην το δένεις και κόμπο όμως για ψάρια γεννημένα σε φάρμες . Τα υπόλοιπα αυριο

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να επεξεργαζομαι το νερο με τυρφη τοτε....να παω σε ενα pH γυρω στο 6,5?

Να αρχισω απο τωρα ομως σιγα σιγα να το μαλακωνω ή αφου τα βαλω και μετα να αρχισω για να πεφτει σιγα σιγα?

Link to comment
Share on other sites

Ξεχωρίζουν και αρκετά εύκολα αν ειναι ενήλικα. Θα γράψω αυριο κάποιες γενικές παρατηρήσεις για τα 2 χρονια που τα είχα. Όσον αναφορά το μαλακό νερο, ισχύει μην το δένεις και κόμπο όμως για ψάρια γεννημένα σε φάρμες . Τα υπόλοιπα αυριο

Ευχαριστω!

Περιμενω αυριο....

Καλο βραδυ! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε Γιωργαρε με το καλο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον θα πρεπει να επεξεργαζομαι το νερο με τυρφη τοτε....να παω σε ενα pH γυρω στο 6,5?

Να αρχισω απο τωρα ομως σιγα σιγα να το μαλακωνω ή αφου τα βαλω και μετα να αρχισω για να πεφτει σιγα σιγα?

Και τα 2 μπορεις να τα κανεις, αλλα, αν γινεται να μαθεις τι νερο εχει το πετ σοπ απο το οποιο θα τα παρεις, ακομα καλυτερα. Δηλαδη, μπορεις αν ειναι σε τιμες δικτυου στο πετ σοπ, να τα βαλεις και εσυ σε δικτυου για να ειναι πιο ''ευκολη'' η προσαρμογη τους και να φερεις το νερο μετα σιγα σιγα εκει που πρεπει για τα ψαρια, ενω αν ειναι πιο κατω οι τιμες του πετ σοπ, το κατεβαζεις λιγο πριν και τα βαζεις τοτε ή τα κανεις περισσοτερη ωρα προσαρμογη πριν τα βαλεις αν θελεις εσυ να τα βαλεις σε διαφορετικο νερο απο αυτο που ηταν στο πετ. Τωρα, ελπιζω να καταλαβες τι εννοω, κουτουλαω και δεν μπορω να συγκεντρωθω.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 μπορεις να τα κανεις, αλλα, αν γινεται να μαθεις τι νερο εχει το πετ σοπ απο το οποιο θα τα παρεις, ακομα καλυτερα. Δηλαδη, μπορεις αν ειναι σε τιμες δικτυου στο πετ σοπ, να τα βαλεις και εσυ σε δικτυου για να ειναι πιο ''ευκολη'' η προσαρμογη τους και να φερεις το νερο μετα σιγα σιγα εκει που πρεπει για τα ψαρια, ενω αν ειναι πιο κατω οι τιμες του πετ σοπ, το κατεβαζεις λιγο πριν και τα βαζεις τοτε ή τα κανεις περισσοτερη ωρα προσαρμογη πριν τα βαλεις αν θελεις εσυ να τα βαλεις σε διαφορετικο νερο απο αυτο που ηταν στο πετ. Τωρα, ελπιζω να καταλαβες τι εννοω, κουτουλαω και δεν μπορω να συγκεντρωθω.

Ησουν κατατοπιστικος! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...