Jump to content

Το 40Αρι Μου


georgerocks

Recommended Posts

Οχι...το αφησα για να το ξαναδω απο Σεπτεμβρη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • Απαντήσεις 342
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον......αποφασισα μετα απο πολυ σκεψη να μην βαλω αλατι.... :( .....κυριως λογω κοστους αλλα και επειδη δεν ειμαι σιγουρος οτι θα μπορουσα να διατηρησω τετοιο μικρο reef.....

Οποτε με ελαχιστο κοστος θα το φτιαξω με αμμο,ξυλα και τετοια και βλεπουμε.....

Σημερα το επλυνα και εβαλα την αμμο που ειχα,το φιλτρο και τον θερμοστατη να δουλευει και το αφησα!

Μια ριζα την εβαλα σε κουβα σε βραστο νερο και ακομα εκει ειναι προς το παρον....

Αυριο θα την βαλω κι αυτη μεσα και θα σας βγαλω και καμια φωτο να μου πειτε την γνωμη σας!

Αυταααα..... :)

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Είναι εποχες για αλατια τωρα.......

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι εποχες για αλατια!!! :D

Λοιπον,μια πρωτη γευση μεχρι να μουλιασουν τα ξυλα......ακουω γνωμες!

P1000947_zpsd50dd8ff.jpg

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!!Ειναι νωρις για γνωμες....το ξερω... :D

Link to comment
Share on other sites

Ααααααα...ωραια πραγματα! Ομορφα ξυλα! Οταν μουλιασουν θα τα βαλεις αναποδα η οπως ειναι τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Οταν μουλιασουν θα κανω δοκιμες....τωρα δεν μπορεσα γιατι ανασηκωνοταν!

Ελεγα για λιγα φυτα....κατι στην πλατη και κατι κοντα στην ριζα και τιποτε αλλο....και κανα φυλλο καταπα....

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμμ.....ομορφιες οσμιζομαι:)

Θα κανουμε δοκιμες ναι ναι, αντε με το καλο. Απο ψαρια;

Link to comment
Share on other sites

Απο ψαρακια δεν ξερω.....θα προτιμουσα παντως μικροψαρα αντι για μονομαχο.... :)

Link to comment
Share on other sites

Κοπαδακι μικροψαρα ε; Συμφωνω και εγω Γιωργο.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις αλλαξει το φωτιστικο η ειναι οπως το θυμαμαι; Μου φαινεται πιο φωτεινο, γι' αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ρίζα Γιώργο. Μπορείς να την κολλήσεις σε μία πλευρά και να αφήσεις ελεύθερο χώρο στο άλλο μισό,μπορείς να την βάλεις κάτω ή πάνω κλπ κλπ κλπ.

Με τα φυτά τό'χεις οπότε θα τον βρείς τον συνδυασμό.'Ενα κοπαδάκι με χρώμα θά'ταν όντως ωραίο.

Αναμένουμε λοιπόν....

Link to comment
Share on other sites

Τα cpd ειναι μια καλη περιπτωση αλλα θα εχουν προβλημα που το ενυδρειο δεν θα ειναι πυκνοφυτεμενο?Και καμια γαριδουλα?

Για φυτα θα δουμε τι θα βαλω....κατι στην πλατη οπως βαλισνερια ή κατι αλλο και ενα ή δυο κοντα στην ριζα οπως κρυπτοκορινα ή ανουμπια νανα(πανω στην ριζα αλλα χαμηλα) και νομιζω θα ταιριαζε και λευκοκεφαλα....φυσικα θελω και να ακουσω κι αλλες προτασεις απο εσας!

Οσο για το φως,το ιδιο φωτιστικο που ειχα ειναι με την ιδια λαμπα(οικονομιας 7watt 6400kelvin) αλλα τωρα μαλλον με την ασπρη αμμο αντακλακα περισσοτερο....

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα ψαρια αλλα και οι γαριδες θελουν φυτα Γιωργο.

Μπορεις να κανεις ενα ωραιο φυτεμενο με ευκολα φυτα,δεν χρειαζεται να βαλεις δυσκολα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο!

Εγώ θα πρότεινα γαριδούλες μόνο! Αυτό που έχω διαπιστώσει από το δικό μου είναι πως ενώ άδειο από ζωντανά, πάλι κάθομαι και χαζεύω το "τοπίο" που αναπαριστά!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα cpd κι εμενα μου αρεσουν πολυ!Και οι γαριδουλες μου αρεσουνε....θα δουμε! :)

Φυτακια θα βαλω....αλλα ελεγα να μην το κανω και ζουγκλα οπως το αλλο αλλα να μπουν τα φυτα κοντα στην ριζα οπως ειπε και ο φιλος el-mac πιο πανω ειναι καλη ιδεα....

Προς το παρον η ριζα εχει θολωσει το νερο αν και την επλυνα με βραστο νερο και την αφησα και δυο μερες σε κουβα και το φιλτρο μου δεν ειναι και πολυ δυνατο για να το ξεθολωσει γρηγορα.....κανω υπομονη!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο....εχω ενα μινι σιποραξ για το φιλτρο και για να μπολιασω εβγαλα ιση περιπου ποσοστητα βιολογικου απο το αλλο ενυδρειο μου και εβαλα το μινι σιποραξ εκει για να πιασει βιολογια....καλα εκανα?

Τωρα σε αυτο το ενυδρειο το φιλτρο εχει μεσα μονο ενυδρειακο βαμβακι και γι'αυτο το λογο δεν εχω ριξει και βακτηρια....καλα ως εδω?

Ποσο καιρο περιπου το μινι σιποραξ θα ειναι ''ετοιμο''?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο....εχω ενα μινι σιποραξ για το φιλτρο και για να μπολιασω εβγαλα ιση περιπου ποσοστητα βιολογικου απο το αλλο ενυδρειο μου και εβαλα το μινι σιποραξ εκει για να πιασει βιολογια....καλα εκανα?

Τωρα σε αυτο το ενυδρειο το φιλτρο εχει μεσα μονο ενυδρειακο βαμβακι και γι'αυτο το λογο δεν εχω ριξει και βακτηρια....καλα ως εδω?

Ποσο καιρο περιπου το μινι σιποραξ θα ειναι ''ετοιμο''?

Δεν κατάλαβα , το μπολιασμένο υλικό τι το έκανες ;

Link to comment
Share on other sites

Το μπολιασμενο υλικο ειναι στο φιλτρο του ''μεγαλου'' ενυδρειου μου εδω και τρεις μερες για να μπολιαστει! :)

Μετα θα μπει σε τουτο εδω που τωρα ειναι αδειο,ως μπολι δηλαδη....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...