Jump to content

Καλημέρα σε όλους!


sourloter

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους! Ονομάζομαι Σωτήρης και αν και ειμαι μέλος αρκετό καιρό στο aquazone, είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum! Θα ήθελα αρχικά να συγχαρώ όλους όσους εργάζονται στο aquazone για την πολύ καλή δουλειά που κάνετε.

-Να με συγχωρέσετε αν κάνω κάποια λάθη, λόγω του ότι τώρα ξεκινάω και μαθαίνω για την ζωη στα ενυδρεία-

Αγόρασα πρόσφατα (πριν 1 μήνα περίπου) το πρώτο μου ενυδρείο μαζί με την κοπέλα μου! Είναι 80 λίτρα (δεν θυμάμαι να σας πω μάρκα) με βαση, το οποίο έχει τοποθετηθεί στο δωμάτιο της κοπέλας μου στο σπίτι της. Αφου κάναμε τις απαραίτητες προεργασίες και τοποθετήσαμε το υπόστρωμα, το γεμίσαμε περίπου με 74 λίτρα νερό. Ρίξαμε βακτήρια και αντι-stress και είχαμε σκοπό να ρίξουμε ψαράκια μέσα, μετά από 2-3 εβδομάδες. Ας είναι όμως καλά ο JDP :thumbup: , ο οποίος μας δάνεισε ενα φίλτρο EHEIM Classic 2213, το οποίο ήδη λειτουργούσε σε άλλο ενυδρείο, οπότε το ενυδρείο μας ήταν έτοιμο να δεχτεί ψάρια με την τοποθέτηση του φίλτρου αυτου, καθως είχε έτοιμα βακτήρια. Ξέχασα να σας πω, ότι έχουμε βάλει και ξύλα μέσα, τα οποία τα αφήσαμε σε μια λεκάνη με βραστό νερό το οποιό το αλλάζαμε κάθε 2-3 ώρες, για να φύγει όλη η κιτρινίλα, πριν τα βάλουμε στο ενυδρείο μεσα. Αφού λοιπόν τοποθετήσαμε το φίλτρο του JDP, αυτόματα εμφανίστηκε και η πρώτη ζωή μέσα στο ενυδρείο.. 2 apple snails, τα οποία απτην 1τη στιγμή μεχρι και σήμερα είναι πολύ δραστήρια. Έπειτα ρίξαμε στο ενυδρείο 6 platty, αφού αρχικά τους κάναμε με προσοχή την κατάλληλη προσαρμογή. Επίσης ξέχασα να πω ότι ήδη ειχαμε τοποθετήσει κερατόφυλλο, και άλλα 3 ήδη φυτών στα όποια μου διαφεύγουν οι ονομασίες τους. Είχαμε πλέον ένα ενυδρείο με ολη τη σημασία της λεξης! Και αυτο ήταν μόνο η αρχή. Να σημειώσω ότι τα apple και τα platty μου τα έδωσε ο γαμπρός μου, ο οποίος έχει σπίτι του 2 ενυδρεία και είναι αρκετά καλός γνώστης. :band: Μετά απο μιάμιση εβδομάδα, τα platty και τα apple snails απέκτησαν καινούριους φίλους, 7 diamond tetra και 7 neon tetra! Τους κάναμε την κατάλληλη προσαρμογή και μπήκαν και αυτα για τα καλά στο καινούριο τους σπίτι! Επειδή όμως της κοπέλας μου, ψάχνοντας στο aquazone της άρεσαν κατι ψαράκια με χρωματιστές ουρές, δεν μπορούσα να της χαλάσω το χατίρι, και έτσι στην μικρή μας κοινωνία προστέθηκαν 4 guppy, 1 αρσενικό και 3 θυληκά, μαζί και με ένα γατόψαρο του οποίου το όνομα μου διαφεύγει.

Πλέον το ενυδρείο, μετα από 1 μήνα, βρίσκεται σε πολύ καλη κατάσταση,με όλα τα είδη να είναι πολύ δραστήρια. :) Σας παραθέτω και ορισμένες φωτογραφίες...

post-1555-1172136396_thumb.jpg

post-1555-1172136472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φίλε sourloter καλώς όρισες στο ΑΖ.

Το ενυδρείο σου είναι μια χαρά και σιγά-σιγά με λίγα λουλουδάκια ακόμα, θα γίνει σούπερ!!!

Καλή συνέχεια

umb

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλο το ενυδρειο σου.πυκνωσε το με φυτακια και καλη συνεχεια!!!!

Link to comment
Share on other sites

poli kalo poso kairo to exeis

Η αγορά του ενυδρείου έγινε 25 Ιανουαρίου αν θυμάμαι καλά. Δηλαδή δεν έχει κλείσει μήνα ακόμη. Ορίστε και μια φωτογραφιά πριν 2 εβδομάδες. Θα ανεβάσω καινούριες αργότερα, μόλις μαγαλωσουν λίγο τα φυτά.

post-1555-1172139527_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες λοιπόν

Το ενυδρείο σου χρειάζεται πιο πολλά φυτά για να δήξή πιο όμορφο, αλλά και για να βελτιώσεις την ποιότητα του νερού σου.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ένυδρείο σου αλλά έχω και μερικές παρατηρήσεις

Τα τέτρα θέλουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες από τα ζωοτόκα σου και κατά τη γνώμη μου έχεις πολλά ψάρια μέσα.

Έχε υπόψη σου ότι μόλις αρχίσουν να γεννάνε τα ζωοτόκα θα τιγκάρεις...

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο το ένυδρείο σου αλλά έχω και μερικές παρατηρήσεις

Τα τέτρα θέλουν εντελώς διαφορετικές συνθήκες από τα ζωοτόκα σου και κατά τη γνώμη μου έχεις πολλά ψάρια μέσα.

Έχε υπόψη σου ότι μόλις αρχίσουν να γεννάνε τα ζωοτόκα θα τιγκάρεις...

Εχεις απόλυτο δίκιο, αλλά όπως ανέφερα και στο πρώτο post, αυτό ειναι το πρώτο μου ενυδρείο και το εχω μαζι με την κοπέλα μου στο σπίτι της, απ'το οποίο έχω σκόπο να μάθω τα βασικά έτσι ώστε κατά το πάσχα να πάρω ενα μεγαλύτερο της τάξης των 180 λίτρων και να μεταφέρω ψαράκια απ'το ένα ενυδρείο στο αλλο.. Αμα έχουμε και γεννητουρια, θα δούμε που θα τα χωρέσουμε.. :thumbup: το πολύ πολύ να επισπευσουμε την αγορα του καινουριου ενυδρίου.. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον δεν κατάλαβες τι σου είπε ο φρικοζορμπάς...

Προσωπικά αμφιβάλλω ότι τα τέτρα θα φτάσουν μέχρι το Πάσχα, εάν δεν τους δώσεις τις κατάλληλες συνθήκες που χρειάζονται... Και αν το κάνεις αυτό, τότε θα έχουν πρόβλημα τα πλάτυ και τα γκάππυ.

Εχεις βάλει άσχετα ψάρια που δεν ταιριάζουν καθόλου μεταξύ τους, κυρίως γιατί θέλουν τελείως διαφορετικές συνθήκες νερού.

EDIT: Καλώς ήρθες στο χόμπι και στο Aquazone.

Έγινε επεξεργασία - filoxenos
Link to comment
Share on other sites

Οταν λέτε οτι χρειάζονται κατάλληλες συνθήκες, τι ακριβώς χρειάζεται να κάνω δηλ? Πάντως ο γαμπρός μου έχει σε ένα ενυδρείο με καμιά 20αριά platty με 4 cardinal tetra (και άλλα 2 είδη ψαριών), τα οποια ζουν μαζι πανω απο χρονο+ σε 60αρι ενυδρείο. Ελπίζω να ζουν ως το πάσχα, ώστε να καταφέρω να παρω το καινουριο ενυδρείο και να τα βάλω εκει. Ή θα πρέπει να εχω ένα ενυδρείο αποκλειστικά με tetra;

Σας ευχαριστώ και καλως σας βρήκα! Ελπίζω να σας γνωρίσω και από κοντά αυτή τη Κυριακη στη κοπή της πίτας!

Έγινε επεξεργασία - sourloter
Link to comment
Share on other sites

WELCOME to AQUAZONE φιλε sourloter ... :thumbup:

Καλη διαμονη ... :hysterical:

Πολυ καλα πας με το ενυδρειο σου και εχει τα φοντα να γινει ακομα καλητερο στο μελλον ... Συνεχισε ετσι ...

Αααα καπως ετσι ξεκινησα και εγω πηρα δωρο ενα ενυδρειο στη κοπελα μου ... :):band:

Link to comment
Share on other sites

...Πολυ καλα πας με το ενυδρειο σου και εχει τα φοντα να γινει ακομα καλητερο στο μελλον ... Συνεχισε ετσι ...

Πως δηλαδή? Με τέτρα και ζωοτόκα μαζί?

Δεν καταλαβαίνω...

Τον προτρέπεις dartman να συνεχίσει να κάνει κάτι που όλοι μας ξέρουμε ότι είναι λάθος?

Πως θα ταιριάξει το χαμηλό ρΗ και το μαλακό νερό που θέλουν τα τέτρα, με το υψηλό ρΗ και τις αυξημένες σκληρότητες που χρειάζονται τα ζωοτόκα? Απλά δεν γίνεται. Και δεν νομίζω ότι είναι σωστό να προτείνουμε "μέσους όρους" όταν κάνουμε ολόκληρο αγώνα υποτίθεται για σωστή ενημέρωση και σωστές συνθήκες διατήρησης των ψαριών στα ενυδρεία...

Και αν το διαβάσει αυτό και ένας άλλος καινούριος, δεν θα αναρωτηθεί δικαίως "μα τι γίνεται τώρα?"

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντύπωση ότι μπορώ να έχω τις κατάλληλες συνθήκες για τα tetra, γιατι τα συγκεκριμενα ζωοτόκα, προσαρμόζονται σε τετοιες συνθήκες (χαμηλο ph και μαλακό νερό). Πείτε μου αν κανω λάθος, αν και σας ξανα αναφέρω ότι ο γαμπρός μου έχει παρόμοια κατάσταση σε ένα απ'τα ενυδρεία σπίτι του και το έχει έτσι πανω απο έναμιση χρόνο.

filoxenos, τι μου προτείνεις να κανω;

Έγινε επεξεργασία - sourloter
Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, υπάρχουν δύο τρόποι αντιμετώπισης του ενυδρείου και των ψαριών που έχεις μέσα:

1. Να ζουν απλά και όσο ζήσουν... Το ενυδρείο το έχω για μένα και όχι γι' αυτά...

2. Να ζουν όσο γίνεται πιο σωστά και να τους δίνω τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες που χρειάζονται και πρέπει... Είμαι υπεύθυνος για τη ζωή τους.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσο και αν σας φαίνεται παράξενο, έχω διατηρήσει επί χρόνια, molly και guppies σε πολύ μαλακά νερά και όξινο περιβάλλον.

Δεν θα ήμουν σίγουρος ότι η προσαρμογή τους ήταν τέλεια αν δεν γεννούσαν με ξέφρενους ρυθμούς και ο πληθυσμός τους μεγάλωνε με γεωμετρική πρόοδο.

Τελικά έχω βγάλει το συμπέρασμα, πως αρκετά είδη αναπαραγωγής έχουν πολύ μεγάλο φάσμα διακύμανσης παραμέτρων νερού.

Το ίδιο άλλωστε δεν συμβαίνει και με πιο ευαίσθητα ψάρια, όπως είναι οι δίσκοι?

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δεις, υπάρχουν δύο τρόποι αντιμετώπισης του ενυδρείου και των ψαριών που έχεις μέσα:

1. Να ζουν απλά και όσο ζήσουν... Το ενυδρείο το έχω για μένα και όχι γι' αυτά...

2. Να ζουν όσο γίνεται πιο σωστά και να τους δίνω τις καλύτερες δυνατόν συνθήκες που χρειάζονται και πρέπει... Είμαι υπεύθυνος για τη ζωή τους.

Διαλέγεις και παίρνεις.

Νομιζω πως με ολα οσα εχω γραψει εχω αφησει την εντυπωση πως δεν το θελω για μενα, αλλα μονο για αυτα. Τα ψαρια ζουν εκει μεσα και οχι εγω, αρα με την βοηθεια μου θα ζησουν οπως πρεπει, ωστε να μου χαριζουν και εμενα ενα υγειες και ομορφο κομματι της φυσης στο σπιτι μου και να καθομαι να το χαζευω. Μεχρις στιγμης δειχνουν ολα τα ψαρακια να εχουν προσαρμοστει αψογα στο ενυδρειο, ειναι ολα ζωηρα με τα diamond tetra και τα platty να κλεβουν την παρασταση! Ιδιως τα diamond ειναι απιστευτα οταν πηγαινουν κοντρα στο ρευμα που δημιουργειται απτο νερο που ερχεται απτο φιλτρο! Γιαυτο ρωταω, τι χρειαζεται να κανω που δεν εχω κανει ήδη, ωστε ολα τα tetra να ζησουν αρκετα και να μην εχω απωλειες?

Σας ευχαριστω εκ των προταιρων.

Έγινε επεξεργασία - sourloter
Link to comment
Share on other sites

Πως δηλαδή? Με τέτρα και ζωοτόκα μαζί?

Δεν καταλαβαίνω...

Τον προτρέπεις dartman να συνεχίσει να κάνει κάτι που όλοι μας ξέρουμε ότι είναι λάθος?

Πως θα ταιριάξει το χαμηλό ρΗ και το μαλακό νερό που θέλουν τα τέτρα, με το υψηλό ρΗ και τις αυξημένες σκληρότητες που χρειάζονται τα ζωοτόκα? Απλά δεν γίνεται. Και δεν νομίζω ότι είναι σωστό να προτείνουμε "μέσους όρους" όταν κάνουμε ολόκληρο αγώνα υποτίθεται για σωστή ενημέρωση και σωστές συνθήκες διατήρησης των ψαριών στα ενυδρεία...

Και αν το διαβάσει αυτό και ένας άλλος καινούριος, δεν θα αναρωτηθεί δικαίως "μα τι γίνεται τώρα?"

Θα σου προτεινα να ριξεις μια ματια στο παρακατω αρθρο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2287 και να μην εισαι τοσο αποτομος με ατομα που κανουν τα πρωτα τους βηματα στο χομπυ ...

Συν του οτι αυτο το κομματι του φορουμ ειναι για να καλωσορισεις ενα νεο μελος στο φορουμ και στο χομπυ .

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο το αρθρο για τα guppies. Ευχαριστω dartman..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες sourloter!!

Απο οτι μπορω να δω εχεις ιδιαιτερη ορεξη και θεληση να μαθεις οσα πρεπει και να εισαι σιγουρος οτι ολοι θα σε βοηθησουμε οπως μπορουμε!

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι κάλα και σας ευχαριστώ. Ελπίζω να τα πούμε και από κοντα την Κυριακή για να γνωριστούμε! Καλό σας βράδυ!

Link to comment
Share on other sites

Να είσαι κάλα και σας ευχαριστώ. Ελπίζω να τα πούμε και από κοντα την Κυριακή για να γνωριστούμε! Καλό σας βράδυ!

Σωτήρη όταν αναφέρεσαι στην Κυριακή δεν θα χρησιμοποιείς φράσεις όπως το "Ελπίζω να τα πούμε".

Να χρησιμοποιείς την φράση "ΘΑ τα πούμε" γιατί αν τύχη και δεν τα πούμε μαύρο φίδι που σε έφαγε κακόμοιρε :thumbup::):band:

Ελπίζω τώρα που πήρες φόρα και άρχισες να γράφεις να γράψει και τίποτα ο άλλος ο αχαΐρευτος ....

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω τώρα που πήρες φόρα και άρχισες να γράφεις να γράψει και τίποτα ο άλλος ο αχαΐρευτος ....

Γεια σου και σένα Γιάννη!

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Να σε καλωσορίσω και εγώ στη παρέα και να προσθέσω ότι το ενυδρείο σου έχει όλες τις προοπτικές να γίνει ένα μικρό διαμαντάκι με τη φροντίδα σου και την αγάπη σου. Δώσε βάρος πλέον στο να φυτέψεις ακόμα λίγο το ενυδρείο σου και σιγά σιγά θα βρεις τη πορεία σου στο χόμπι μας.

Σε περιμένουμε στη Κοπή της Πίτας :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...