Jump to content

Παρουσίαση Πορείας Θαλασσινού Ενυδρείου


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με την πρώτη ευκαιρία !! Έχω και φωτό από το απρόσμενο Bristle Worm να βγαίνει από έναν βράχο .. ( μετά απο 1 μήνα ο βράχος μέσα στο ενυδρείο .. σήμερα το είδα ..)

Link to comment
Share on other sites

Με την πρώτη ευκαιρία !! Έχω και φωτό από το απρόσμενο Bristle Worm να βγαίνει από έναν βράχο .. ( μετά απο 1 μήνα ο βράχος μέσα στο ενυδρείο .. σήμερα το είδα ..)

Θα δεις και άλλα πολλά ακόμα που δεν έχουν εμγανιστεί ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

SOS !! Πείτε μου οτι δεν είναι κάτι κακό .. .post-45038-0-77346400-1383931155_thumb.jpg

Το συγκεκριμένο clownaki δεν πολυτρώει .. όταν πέφτει η τροφή τόσο το damsel όσο και το αρσενικό clown ανεβαίνουν μέχρι την επιφάνεια να φάνε.. η κυρία της φωτό .. Δεν πολυενδιαφέρεται ..

Πείτε μου οτι ο domino ΔΕΝ έκανε το πρηξοπράγμα του και δεν την stressαρε ..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε,αν τα κόπρανα είναι λευκά όπως φαίνεται στην φωτογραφία πρόκειται για ενδογενή παράσιτο.Γενικά ενδογενή παράσιτα γιατρεύονται με φάρμακα σαν πρώτη επιλογή.Αλλά επειδή μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα καλό θα ήταν κάπως να απομονώσεις το ψαράκι τουλάχιστον να μην το ενοχλούν τα αλλά για να μπορείς να το ταΐσεις. Αν το κάνεις αυτό τάισε το ψαράκι ντιπαροντας την τροφή με σκόρδο.Αν δεν έχει όρεξη δελέασε το με κατεψυγμένη τροφή.και σκόρδο.Κανε αυτή τη διαδικασία μήπως και έρθει στα ίσα του.

Γενικά πάντως κάτι που δεν υπάρχει στην αγορά μας και θα σε έσωζε είναι οι ''φαρμακευτικές τροφές''.

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε,αν τα κόπρανα είναι λευκά όπως φαίνεται στην φωτογραφία πρόκειται για ενδογενή παράσιτο.Γενικά ενδογενή παράσιτα γιατρεύονται με φάρμακα σαν πρώτη επιλογή.Αλλά επειδή μάλλον δεν υπάρχει η δυνατότητα καλό θα ήταν κάπως να απομονώσεις το ψαράκι τουλάχιστον να μην το ενοχλούν τα αλλά για να μπορείς να το ταΐσεις. Αν το κάνεις αυτό τάισε το ψαράκι ντιπαροντας την τροφή με σκόρδο.Αν δεν έχει όρεξη δελέασε το με κατεψυγμένη τροφή.και σκόρδο.Κανε αυτή τη διαδικασία μήπως και έρθει στα ίσα του.

Γενικά πάντως κάτι που δεν υπάρχει στην αγορά μας και θα σε έσωζε είναι οι ''φαρμακευτικές τροφές''.

+1

Link to comment
Share on other sites

Τι έγινε φίλε είχαμε καμιά εξέλιξη ?

Link to comment
Share on other sites

Update Σαββατοκύριακου.. :

τάισα 3 γεύματα με τροφή σε σκορδόζουμο ( κανονικό .. πάτησα σκορδάκι ..και έβαλα την τροφή ..)Παρασκευή βράδυ, Σάββατο πρωί και σάββατο βράδυ δλδ..

Κυριακή θα έλειπα ..οπότε έβαλα αυτόματη ταΐστρα , με flakes που δεν ήταν ποτισμένα με σκορδάκι ..

Σήμερα επέστρεψα και :η κυρία της φωτογραφίας είχε καφέ κόπρανα να κρέμονται στην θέση αυτού του κακού άσπρου νήματος !!!.. 2) ο ερημίτης άλλαξε καβούκι (ο συνφορουμίτης που μου τον έδωσε ..τον είχε 2 χρόνια ..και δεν είχε αλλάξει ποτέ ..εμένα μέσα σε 15 μέρες.. και την ΜΟΝΗ μέρα που έλειπα ;;;)

3) ι rikordea florida που έιχα επιμελώς τοποθετήσει πάνω σε βραχάκι .. έκανε βολτίτσα και εγκαταστάθηκε πάνω στον αραγωνίτη .. WTF ???

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τον ερημίτη....μην του βάζεις μεγάλα καβούκια γιατί θα γίνει θηρίο σε χρόνο μηδέν και θα σου γκρεμίζει κοράλλια!Προσπάθησε να τον κρατήσεις σε μικρό μέγεθος!

Μπράβο για το ψαράκι!Πολύ καλά νέα!

Η ρικόρντεα,τα μανιτάρια αλλά και οι ανεμώνες περπατάνε....μπορεί να περπατήσουν και πολύ....βασικά περπατάνε μέχρι να βρουν το σημείο που θέλουν.Μετά δεν το κουνάνε ρούπι! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το νέο σπιτάκι του ερημίτη ..ουτε καν ήξερα οτι υπήρχε μέσα στο ενυδρείο ..κάπου το ξέθαψε ..μέσα από τα βράχια.. μάλλον ..αντε να δούμε που θα της αρέσει ..χαχχααχαχ

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι φίλε για το ψαράκι πραγματικά εντυπωσιακή εξέλιξη !

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μετά από αρκετό καιρό .. έχουμε και λέμε : οι κάτοικοι του ενυδρείου ..1 ζευγάρι clownfish, 1 3-spot domino damselfish, 1 cleaner shrimp , 1 ερημίτη με μπλε πόδια, 1 κάβουρα mythrix, 1 σαρκόφυτο, 1 εφύλια, 1 ricordea florina , μανιταράκια μώβ, λίγο γρασιδάκι από τον Βαλεντίνο,20.000.000 κοπήπωδα, μερικά νασάριους, κανα2 γυμνοσάλιαγκες και 1 αστερία Ophiolepis Superba . . . Σήμερα .. . ρίχνοντας τροφή ενισχυμένη με σκορδάκι και κάτι ακόμα που δεν λέω γιατί θα με βρίσει όλο το σύμπαν ..έγινε πόλεμος στο ενυδρείο .. σε μια ποσότητα τροφής λοιπόν ..εκεί που καθόμουν και την κοιτούσα που είχε πέσει στον πάτο .. είδα μερικά άσπρα , σχεδόν διαφανή πλοκαμάκια - ποδαράκια .. λέω ..αποκλείεται ..μερικά ακόμα σκουλήκια από αυτά που έχω θα είναι ..ξανακοιτάω .. τα ποδαράκια βγαίνουν κάτω από 1 βραχάκι .. και 1 μικροσκοπικός αστερίας ..ορμαει στην τροφή..μετά παρατήρησα αρκετούς ακόμα να είναι μισοκρυμμένοι κάτω από βραχάκια ..η απαραίτητη φωτογραφία ακολουθεί .. και τωρα η απορία : 1 αστερία έχω .. WTF ????? Αναπαραγωγή με τι ;;;; ΑΑΑΑΑΑ

post-45038-0-65759900-1386190076_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Brittle Star - serpan οφιουρος λεγεται...δεν κακοοο.... φωτογραφια γενικη θα δουμε?!

Link to comment
Share on other sites

Βαλεντίνε, αν δεν γεμίσει η καμάρα , ντρέπομαι .. Να κουνήσεις τον κ@λ@ σου από εδώ και να το δεις .. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο είναι!Άντε μόλις φεμίσει κοράλλια θα γίνει εξωγήινο!!

:bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92: :bigemo_harabe_net-92:

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφο είναι!Άντε μόλις φεμίσει κοράλλια θα γίνει εξωγήινο!!

η αγαπημενη καμαρα του kostaskappa

Link to comment
Share on other sites

update Σ/κ .. τα μωρά αστεριάκια .. σουλατσάρουν .. ΌΧΙ ανενόχλητα .. έχω παρατηρήσει οτι οι γαρίδες ..τα έχουν για μεζεδάκι .. Για να δούμε τι θα επιζήσει ..

Ο ερημίτης .. σκότωσε και το μεγάλο σαλιγκάρι .. και πλέον είναι στο μεγαλύτερο σπίτι που θα μπορούσε μέσα στο ενυδρείο.. ίδωμεν. .

Η Galaxea .. δεν μας τα λέει καλά ..θα την παρακολουθήσω ..

Η cleaner καθαρίζει τα βράγχια του damsel . . συχνά πυκνά ..η εφύλια έχει τεραστιοποιηθεί !!

Αυτά ..προς το παρόν ..

Έγινε επεξεργασία - trelemis
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...