Jump to content

Παρουσίαση Πορείας Θαλασσινού Ενυδρείου


Recommended Posts

ΜΗΝ δίνεις καβούκια στον ερημίτη...θα γίνει κτήνος και θα σπάει τα πάντα στον διάβα του!Έχω μαζέψει ακροπόρες από το υπόστρωμα ουκ ολίγες φορές!Ότι βάλεις από εδώ και στο εξής να έχει μικρότερο καβούκι από αυτό που έχει τώρα!

Η galaxea τι σου έχει πάθει;;Κράτα την μακριά από οτιδήποτε γιατί είναι πολύ πολύ επιθετική!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 141
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ο φωτισμος του ειναι ελλειπης..

Υπάρχεις εσύ mr. Vale;;;;;;

Έχω μερικά πραματάκια για το ΚΤΕΛ.Θα σε ενημερώσω......

ΥΓ.Ε βάλε δύο ακόμα Τ5 ή ανέβασε την στο πιο ψηλό σημείο......

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολα θα με ξεφορτωθεις! Δουλευω στο παρασκηνιο...

Pl λαμπες εχει ο νικος .. δν φτανουν οι 2 Τ5

Link to comment
Share on other sites

Κανουμε σχεδια! Μαζευει $$$ η για LED η για 4 Τ5

Πού θα πάει !!! Θα φύγουν οι PL αργά ή γρήγορα .. και μετά ...η καμάρα ..θα γίνει όντως εξωγήινη ~!!!!

Έτσι σας θέλω!Οργανωμένους και με πλάνο!Θα γίνει αυτή η καμάρα.............άντε γειά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

@kostaskappa Θα σου έλεγα να σου στείλω κανένα από τα γεννητούρια αστερία.. αλλά 1) δεν ξέρω αν επέζησε κανένα λόγω των γαρίδων(κοινές , από τις ελληνικές θάλασσες) που έχουν θερίσει όλο το βυθό .. 2) δεν ξέρω σε πόσο καιρό μεγαλώνουν .. για να ξεκινήσω να τους βλέπω .. αραιά και πού . . βλέπω κάτι ποδαράκια σαν καρφίτσες ..

@mad23 Παρήγγειλα εξοπλισμό για αναπλήρωση DIY (ναι .. δεν είχα τόσο καιρό.. ) ..επόμενο βήμα είναι (εδώ και πολύ καιρό ) ο φωτισμός .. που θέλω να βάλω led .. αλλά με μπλοκάρει το κόστος ..

από ζωντανά .. σιγά σιγά λέω να βάλω κανένα κοπαδάκι από chromis .. η καμιά ομαδούλα anthias ..

καμιά φλόγα .. αλλά όπως είπα σιγά σιγά ..

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες φιλε trelemis :thumbsu:

Συμφωνω απολυτα μαζι σου φιλε μου,τιποτε καλο δεν εγινε σε αυτο το χομπυ γρηγορα και βιαστικα.

Προσωπικα θα εβαζα anthias!

Πολυ ομορφα χρωματα!

Chromis ποτε μα ποτε(προσωπικα) δεν καταφερα να κρατησω τον αριθμο του κοπαδιου σταθερο.

Παντα θα πλακωνοντουσαν μερικα μεχρι θανατου.

Ωραια και η φλογα.

Απο Led,σκεφτεσαι diy η' κατι ετοιμο?

Link to comment
Share on other sites

@mad23 Δεν έχω ιδέα .. από την μία λέω να κάνω modify το ήδη υπάρχον φωτιστικό ..που είναι στο μέγεθος του ενυδρείου ..με ανακλαστήρες ..να βγάλω τις PL και να αρχίσω να γεμίζω led-άκια .. αλλά ..δεν το πολυ- κατέχω το άθλημα ..οπότε θα χρειαστεί διάβασμα .. σε χρόνο που δεν έχω ..το πιο πιθανό είναι να ψάξω κάτι έτοιμο ..εκτός αν κανένα χριστιανός - μουσουλμάνος ή βουδιστής ..έχει όρεξη για modifies .. τι να πώ ..

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα....δεκτη οποιαδηποτε θρησκεια να βαλει χερι!

Απο diy ειδικα με φωτισμο ξερω τα πολυ βασικα,οποτε και εδω κατω να ησουν θα μπορουσα να κανω λιγα πραγματα :hot:

Δεν ξερω κατα ποσο θα αξιζε να ταλαιπωρηθεις να κανεις κατι με αυτο που εχεις ηδη.

Ασε που και στο κοστος δεν ξερω αν θα σε συνεφερε,ειδικα αν θελεις να κανεις κατι δυνατο-καλο.

Ταπεινη μου αποψη(με βαση τα δικα μου κριτηρια),ειναι να παρεις κατι ετοιμο και να το συμπληρωσεις σε αυτο που εχεις.

Αλλιως δοκιμασε κατι σε diy με αλλες 2 t5,που ειναι και πιο ευκολο σε κατασκευη αλλα και σε αποτελεσμα

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

update : Αγόρασα από γνωστό κατάστημα της Αθήνας, 1flame angel, 1 mantarin fish , 1 sexguatta. Ο 3-spot domino .. έδειρε τον μανταρίνο και την δεύτερη μέρα τον έχασα .. επίσης έδειρε το sexguatta και το έχασα ΚΑΙ αυτό την δεύτερη μέρα.. τέλος .. έδειρε ΚΑΙ την φλόγα .. αλλά επειδή η φλόγα είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος .. τον έδειρε περισσότερο .. πλέον δεν την ενοχλεί ..αλλά τα 2 ψαράκια τα έχασα .. πφφφφφφφφ ( Βαλεντίνε μην πεις στα λεγα για το Κ@λ@ψαρο .. )

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για τις απωλειες φιλε trelemis.Μη στεναχωριεσαι,ολοι χασαμε-χανουμε ψαρακια με αυτο τον τροπο.

Μεγεια ομως τα ψαρακια :thumbsu:

Ε αφου ξερεις ποιος ειναι ο προβληματικος του ενυδρειου δοκιμασε να τον βγαλεις για να γλυτωσεις και απο μελλοντικες απωλειες!

Link to comment
Share on other sites

update : Αγόρασα από γνωστό κατάστημα της Αθήνας, 1flame angel, 1 mantarin fish , 1 sexguatta. Ο 3-spot domino .. έδειρε τον μανταρίνο και την δεύτερη μέρα τον έχασα .. επίσης έδειρε το sexguatta και το έχασα ΚΑΙ αυτό την δεύτερη μέρα.. τέλος .. έδειρε ΚΑΙ την φλόγα .. αλλά επειδή η φλόγα είναι μεγαλύτερη σε μέγεθος .. τον έδειρε περισσότερο .. πλέον δεν την ενοχλεί ..αλλά τα 2 ψαράκια τα έχασα .. πφφφφφφφφ ( Βαλεντίνε μην πεις στα λεγα για το Κ@λ@ψαρο .. )

Τετοια ψαράκια κωλοχαρακτηρες οπως ο Domino σου, μπαινουν τελευταια σε ενα ενυδρειο...ΑΝ ΠΟΤΕ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ! χαχαχαχα! Παθαινεις και μαθαινεις...δεν πειραζει! Εγινες μολις Επιλοχίας με αυτη την αναποδια!

Link to comment
Share on other sites

@mad23 .. Η παραγγελία δόθηκε .. awaiting shippment .. με την ΤΡΟΜΕΡΗ βοήθεια του grigoros .. More info .. με την παραλαβή !! Ας πούμε απλά ..οτι τα watt θα είναι πολλά ...( για το ενυδρείο μου προφανώς και όχι γενικά ... )

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο να σου ερθουν φιλε Trelemis :thumbsu:

Αν εχεις και τη βοηθεια του γρηγορη τοτε το αποτελεσμα θα ειναι πολυ καλο.

Περιμενουμε τα νεοτερα :jig:

p.s

Πανεμορφη φωτο στο avatar σου :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Update..

Όσο περιμένω τα εξαρτήματα για το φωτιστικό ..

Έχασα το mythrix crab .. χωρίς λόγο και αιτία . . .. απλά το είδα κάτω από τον αστερία όσο του ρουφούσε ότι μπορεί ..

Ο three spot domino, μεταφέρθηκε σε ενυδρείο pet-shop με 1velliferum, 1 blue tang, 1 naso lituratus, ολα XL .. το τι τσαμπουκά έφαγε με το που μπήκε ...ΔΕ λέγεται ..

Εδώ και μια βδομάδα ..λοιπόν ..όλα κυλάνε ΠΟΛΥ ηρεμότερα μέσα στο ενυδρείο μου... και έβαλα και 1 sexguttata αρκετά μεγάλο εδώ και 2 μέρες ..

ΒΕΒΑΙΑ, το παράξενο είναι οτι ΔΕΝ τον εχω δει 2 μέρες να ασχολείται με τον αραγωνίτη .. ίσα ίσα ..κολυμπάει στην επιφάνεια ..πυκνά συχνά ..ΓΙΑΤΙ ??

Για τους κακεντρεχείς παραθέτω τις τιμες των σημερινών τεστ :

ΚΗ 7,7

ΝΟ2 <0,1 mg/l

NO3 < 1mg/l

NH4 < 0,25

PO4 0-0,03

Ca 450

MG 1440 - 1470 ..

Να αναφέρω .. οτι οι τιμές είναι ΑΚΡΙΒΩΣ οι ίδιες με 20 μέρες πριν που ξαναέκανα τεστ ( μονο το CA ήταν 460 και επεσε στα 450 )

Τέλος .. ανακάλυψα μια ενυδρειακή κόμπρα.. χαχαχαχα παραθέτω φωτό .. κάτι σαν γυμνοσαλιαγκας, ήταν όρθιο πάνω σε βράχο .. με 2 κεραίες - γλωσσίτσες ..μετά από αρκετή ώρα στην στάση υποβρύχιο .. κατέβασε το "κεφάλι" .. και αρχισε να κουνιέται σαν σαλιγκάρι ..από την αντιθετη μεριά από εκει που ήταν οι κεραίες . .

ΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ ΔΩ εδώ μέσα !!!

( Γλυκοκοιτάω 1 puffer Valentini, 1 naso lituratus, και το foxface με την βούλα ..) . . .Η μόνη μου ερώτηση .. είναι αν το puffer .. θα φαει ΟΛΑ τα κοραλια .. κλαψ κλαψ ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...