Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Ναι θα έχω κάτω στο ντουλάπι του κυρίως ενυδρείου... πλήρως εξοπλισμένη και έτοιμη να λειτουργήσει με νερό από το ενυδρείο

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89952-eaou-aeueio-ayiaaoeo/?p=884673

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89952-eaou-aeueio-ayiaaoeo/?p=886885

Link to comment
Share on other sites

Πλακα μας κανεις.... μαλλον δε θα βοηθησεις μονο στο στησιμο του βραχου.......... :money:

Link to comment
Share on other sites

Λόγω ότι το sump μου δεν βρίσκεται σε κάποιο ντουλάπι, (αλλά και εκεί να το είχα πάλι το ίδιο θα έκανα), έβαλα καπάκια από plexiglass σε κάθε διαμέρισμα ξεχωριστά.

Με αυτόν τον τρόπο μειώνεται η εξάτμιση, και δεν πέφτουν σκόνες μέσα σ αυτό.

Το καπάκι πατάει πάνω σε πατούρες που βρίσκονται εσωτερικά στα τοιχώματα του sump και μάλιστα έχει δοθεί μια κλίση ώστε όλα τα σταγονίδια που θα μαζεύονται πάνω σ αυτό να κυλάνε προς μια κατεύθυνση καταλήγοντας και πάλι μέσα στο sump.

Έτσι όταν θέλω να κάνω κάποια εργασία σε ένα συγκεκριμένο διαμέρισμα δεν θα αφαιρώ ολόκληρο το καπάκι του sump, παρά μόνο αυτό που χρειάζεται.

20140123_104037_zps8269530d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η αποθέωση....!!!!!! :bow:

Απλά respect !!! :thumbsu:

Όλα εν τάξει για να είναι εντάξει....(κλεμμένο το απόφθευγμα) !!!!

Καλή συνέχεια...μένουμε στην συχνότητά σου. :dj: :dj:

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα λεω...τα εκανε ολα...και καθε μερα λεω τι βρηκε παλι να κανει!!!

Μπραβο ρε βαγελλη!

Εκανες τιποτα με την αριστερη πλευρα του aquascape?

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα λεω...τα εκανε ολα...και καθε μερα λεω τι βρηκε παλι να κανει!!!

Μπραβο ρε βαγελλη!

Εκανες τιποτα με την αριστερη πλευρα του aquascape?

χα χα χα.... δουλειά δεν είχε ο διάολος... (δεν γράφω το υπόλοιπο γιατί θα πρέπει να το διαγράψω κιόλας)

Αυτές Μιχάλη είναι οι τελευταίες πινελιές....

Όσο για το aquascape, τελειώνει και αυτό. Θα έχω αύριο δυο plate να δοκιμάσω πιο μου κάθεται καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Όταν αρχίζει η ογκομέτρηση των δοχείων αναπλήρωσης και αλλαγής νερού, η αντίστροφη μέτρηση πλησιάζει.....

Έτσι για να ξέρουμε μέχρι πού και πόσο νερό χωράνε !!!

20140123_150110_zps55fe67a9.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πάμε Βαγγελλη!Βουρ στην τελική ευθεία!!!!Πρέπει να σου πω πως όταν με το καλό ξεκινήσω το νέο sump με το καινούργιο έπιπλο (ελπίζω σύντομα) θα έχω το θέμα σου σαν οδηγό!!Ελπίζω ότι έχεις κάνει μέχρι στιγμής να σου αποδώσει τα μέγιστα!

Link to comment
Share on other sites

Καλώδια, καλώδια.... αμέτρητα μέτρα από καλώδια.

Από που πάνε, από που έρχονται και που καταλήγουν κανείς δεν ξέρει.... τύφλα να έχει ο γόρδιος δεσμός.

Να όμως που υπάρχει λύση και δεν είναι το σπαθί, αλλά ταμπελάκια κλειδιών με το όνομα της κάθε συσκευής στο κάθε φις.

Απλά πράγματα, αλλά πρακτικά.

ooo_zpsac083626.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λιωωωωωωωνωωωωω....χαχαχα!

Εγω ειχα βαλει ζελοτειπ και νομιζα πως εδωσα τον καλυτερο μου εαυτο και highlight της "οργανωτικης" καριερας μου! :hot::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Από το να είσαι σίγουρος ότι βγάζεις το skimmer από την πρίζα και τελικά ανακαλύπτεις ότι ήταν το φωτιστικό αυτό που έβγαλες, και το σελοτέιπ κάνει μια χαρά τη δουλειά του !!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν οι εξής εκκρεμότητες...

Αναμονή για την παραλαβή του skimmer (πέμπτη θα είναι.... σήμερα δεν ήρθε, πάμε για την άλλη)
Τα plate, να κολληθούν.... (μέσα στην εβδομάδα)

Τον bababrilio να μου φέρει ένα 150 λίτρο δοχείο για την προετοιμασία του νερού (πιο εύκολα βρίσκω τον Πάπα παρά αυτόν)

Να ξυριστώ... (άσχετο) χαχαχαχα

Καλώς εχόντων των πραγμάτων, τις πρώτες μέρες του Φεβρουαρίου αρχίζει το γέμισμα.

αααα ξέχασα να πω ότι πριν το κανονικό γέμισμα, θα το γεμίσω με νερό βρύσης για να ξεπλυθεί ότι έμεινε πάνω στον βράχο (τσιμέντα, σκόνες, τρίχες από την γάτα που βολτάρει εκεί μέσα), αλλά και να μετρηθεί ο τελικός όγκος του νερού για να γίνουν διαβαθμίσεις ανά 10 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

αυτή η αναμονή με σκοτώνει στην κυριολεξία... ναι μεν το θαλασσινό θέλει υπομονή, αλλά σε αυτό το στάδιο δεν θέλει και δεν την έχω.... θέλω κάτι και το θέλω χθες!!!

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι !!!!!

Καλώς το δέχτηκα

20140125_021142_zpse37d54b4.jpg

Skimmer, αποβουτυροτής, εξαφριστήρι ή όποια άλλα ονόματα και μεταφράσεις έχει... βρήκε τη θέση που του αρμόζει

Link to comment
Share on other sites

Μεγειες φιλε.καλως ηρθες στο κλαμπ.ενα τετοιο εργαλειο στα χερια σου θα πεταει..!!! Τωρα βλεπω την προοδο..φτου φτου σκορδα πολυ τουρμποκινητα ολα στο δωματιο,χεχε

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...