Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Το ενυδρείο έχε διαστάσεις 120Χ65Χ53 (εξωτερικές)

Είναι rimless με το μπροστά τζάμι extra clear 12αρι, όπως 12αρι είναι και το πίσω αλλά απλό

Τα πλαϊνά extra clear και αυτά αλλά 10 χιλιοστών.

Έχει διπλό πάτο από δυο 10ρια τζάμια....

Οπότε οι κόντρες ήταν περιττές... άσε που δεν μου αρέσουν κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Πότε τα έκανες όλα αυτά ρε θηρίο,ωραίος μια χαρά έγινε .

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχε διαστάσεις 120Χ65Χ53 (εξωτερικές)

Είναι rimless με το μπροστά τζάμι extra clear 12αρι, όπως 12αρι είναι και το πίσω αλλά απλό

Τα πλαϊνά extra clear και αυτά αλλά 10 χιλιοστών.

Έχει διπλό πάτο από δυο 10ρια τζάμια....

Οπότε οι κόντρες ήταν περιττές... άσε που δεν μου αρέσουν κιόλας.

Εμενα μου ειχαν προτεινει για τις διαστάσεις αυτες τζαμι 14 χιλιοστων, εσυ πως το βλέπεις κανει καθόλου κοιλια?

Αν επιτρεπεται το κολλησες εσυ? Ποσο σου βγηκνανε τα τζάμια?

Ναι αν προκειτε για ανοιχτο το ενυδρειο , το κάνεις χωρις κοντρες.. προσοχη με τα ψάρια ομως, καμια φορά εγω εβρισκα καποια εκτος του ενυδρειου, και ετσι ξανα εβαλα το καπακι του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι υπερβολή για τέτοιο πάχος και με το 12 με τη στάθμη του νερού 3 εκατοστά χαμηλότερα απ το τελείωμα του ενυδρείου είναι απειροελάχιστη η κοιλιά που κάνει

Το κόλλησε ο salamander πριν 2 χρόνια περίπου για κάποιο μέλος και στη συνέχεια, μετά ένα χρόνο το πούλησε στον Giovanni.... στον χρόνο επάνω αυτός σε μένα ! χα χα χα, οπότε δεν γνωρίζω το αρχικό κόστος.

Τα ανοιχτά ενυδρεία έχουν την ομορφιά τους αλλά και τα προβλήματα με τα ψάρια να πηδάνε. Αλλά και στο προηγούμενο που είχα, έβγαλα το καπάκι του χωρίς να έχω πρόβλημα... είναι βεβαια θέμα κακιάς στιγμής.

Link to comment
Share on other sites

ετοιμασου να πεις welcome σε μπολικη υγρασια.πολυ μικρο το δωματιο αιολε για τοσο νερο.

μελετησε το και αυτο φιλε γιατι ιδιαιτερα το χειμωνα ισως βρεθεις με δυσαρεστα.

Link to comment
Share on other sites

έγινε αναφορά για το θέμα της υγρασίας μερικά ποστ πιο πάνω...

Άλλωστε το sump θα έχει καλύμματα από πλεξιγκλάς για κάθε διαμέρισμα ξεχώρισα

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δουλειά φιλαράκι απλα να είσαι προετοιμασμενος ότι θα βρεις κανένα αποξηραμένο ψαράκι στο πατομα κυρίως ρασακια γκομπι σαλιαρες!

Link to comment
Share on other sites

Υπερχείλιση #3 και τελευταία !!!

Μετά από πειραματισμούς και κάποιες αποτυχίες κατέληξα τελικά στην τρίτη προσπάθεια (και την καλύτερη), η οποία δίνει την δυνατότητα αν το θελήσω να χρησιμοποιήσω και κάλτσα για να μαζεύεται η βρομιά που κατεβαίνει από το ενυδρείο.

Νομίζω ότι δεν χρειάζεται επεξήγηση, άλλωστε μια εικόνα χίλιες λέξεις.

20140110_124118_zpsec40eba9.jpg

20140110_124139_zps9e1877e3.jpg

20140110_124251_zps741efa94.jpg

20140110_131845_zps81ec684e.jpg

20140110_131814_zps68d802bd.jpg

Εδώ κλείνει το κεφάλαιο της υπερχείλισης.... πάμε γι άλλα τώρα

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη αυτη η υπερχειληση που χρησιμοποιηται χωρις μπαλκονι, περα απο τις φυσαλιδες που σαν προβλημα το ελυσες απο οτι βλεπω, απο θορυβο πως παει?

Link to comment
Share on other sites

Από την μεριά του ενυδρείου είναι τελείως αθόρυβη... σαν να μην υπάρχει, ενώ μέσα στις σωληνώσεις απλά ακούγεται το νερό που κυλάει και μόνο αυτό.... ούτε γκλαπ ούτε γλουπ, ούτε φυσαλίδες που σκάνε και πιτσιλιές !!!

Link to comment
Share on other sites

Θηριο εισαι ρε.. ποτε τα εκανες ολα αυτα... δε σε προλαβαινουμε επιτέλους.

Link to comment
Share on other sites

Θηριο εισαι ρε.. ποτε τα εκανες ολα αυτα... δε σε προλαβαινουμε επιτέλους.

Πήρε φόρα το παιδί μας, κοιμάται-τρώει-πίνει ελάχιστα μέχρι να τελειώσει το ενυδρείο να :bigemo_harabe_net-101: ήσυχος.

Link to comment
Share on other sites

Χε χε... με πήρατε χαμπάρι !!!

Άσε άσε, γυρίζουν συνέχεια στο μυαλό μου πράγματα που πρέπει να γίνουν, πράγματα που βγαίνουν στην πορεία, νέες ιδέες και ένα σωρό άλλα......

Όλη τη μέρα, (από τα άγρια χαράματα) όλο και κάτι κάνω..... όπως και τη νύχτα επίσης.

Στο sump άρχισα να τοποθετώ τον εξοπλισμό και παίρνει μορφή σιγά σιγά... επίσης το δωμάτιο που βρίσκεται συμμαζεύεται επιτέλους από εκείνον τον χαμό που ήταν... μένει το υπόλοιπο σπίτι τώρα, αλλά δεν το βλέπω σύντομα γιατί από βδομάδα αρχίζω με τον βράχο, οπότε καταλαβαίνετε τι έχει να γίνει.... γιαπί !!!

Πολύ κούραση και πολύς ο χρόνος ενασχόλησης..... αλλά μ αρέσει !!!

(Ορέστη το τσιμέντο)

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστών στο πρώτο διαμέρισμα του sump κατά την υπερχείλιση μαζεύεται πολύ μούργα, εφόσον δεν υπάρχει κάλτσα να την κατακρατεί.

Όταν πάλι υπάρχει, βουλώνει γρήγορα και θέλει συχνό καθάρισμα.

Το skimmer, που και αυτό θα βρίσκεται στο ίδιο διαμέρισμα, ναι μεν θα κάνει δουλειά, άλλα συζητήσαμε με τον Θοδωρή σε θεωρητικό επίπεδο, εάν σ αυτό διαμέρισμα τοποθετηθεί μια στρώση αραγωνίτη και ένα συνεργείο καθαρισμού για τον βυθό.... όπως nasarius, ολοθούρια και διάφοροι τέτοιοι οργανισμοί, και κατά πόσο θα είχε αποτέλεσμα.

Η λογική μας λέει ότι μάλλον είναι εφικτό να γίνει, και έτσι έγινε η κατάλληλη προετοιμασία του διαμερίσματος ώστε να τοποθετηθεί αραγωνίτης, χωρίς όμως να έρχεται σε άμεση επαφή με τους σωλήνες της υπερεκχείλισης.

Έτσι τοποθετήθηκαν τζαμάκια/φράχτες που "απομονώνουν" τις σωληνώσεις από το υπόλοιπο διαμέρισμα για να μπει μια στρώση 3-4 εκατοστών αραγωνίτη.

Στην πορεία θα φανεί η αποτελεσματικότητα αυτού του σχεδίου.... τι είχαμε τι χάσαμε, άλλωστε από πειραματισμούς πάει μπροστά το χόμπι μας.

20140113_175819_zpsb7c75819.jpg

e5705172-b570-4d58-8879-287d7dd822db_zps

Στο πίσω τζάμι οι σωληνώσεις είναι η είσοδος και η έξοδος από το chiller το οποίο εκτός από την ψύξη αναλαμβάνει και την θέρμανση του νερού.... είναι παντός καιρού !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ο Θωδορης... σπιτι κλεινει!!!! χχααχχααχααα και ανοιγει δουλειες ..

Ευχομαι να σου πετυχει το σχεδιο..

Link to comment
Share on other sites

Σεφ στο νερό !!!

Τι θα φάμε σήμερα?

Βράχο ασπριδερό ή αλλιώς "βράχο βράχο τον καημό μου"

Υλικά:

Βράχος Ινδονησίας ή και Φίτζι, διάφορα κομμάτια και σχήματα.

Ξίδι... μπόλικο!!!

Λευκό τσιμέντο

Σπασμένο κοράλλι

Fauna foam

Προετοιμασία:

Αφού, όσο ήταν ζωντανός νεκρωθεί για μια βδομάδα μέσα σε ξίδι (ΤΟΠ), στη συνέχεια τον πλένουμε με δυνατή πίεση και τον τρίβουμε καλά με μια σκληρή βούρτσα.

Τον αφήνουμε μερικές μέρες να στεγνώσει, κατά προτίμηση στον ήλιο.

Εκτέλεση:

Προθερμαίνουμε τον φούρνο στους 250 βαθμούς

Τοποθετούμε όσα κομμάτια χωράει και τα αφήνουμε για πάνω από μία ώρα μέχρι να ασπρίσει.

20140114_082812_zps94244f1c.jpg

Σερβίρεται σε άδειο ενυδρείο, γαρνιρισμένος με Fauna foam, λευκό τσιμέντο τύπου πόρτλαντ ανακατεμένο με σπασμένο κοράλλι.

Είναι ένα γκουρμέ πιάτο που θέλει υπομονή....

Μμμμμμμμμμμμμμ τέλειο είναι.... δεν υπάρχει λέμε.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε το ......reef styling να χορτάσει το μάτι μας...

Link to comment
Share on other sites

Αιολε αυτο που λες να κανεις με τον αραγωνιτη στο σαμπ δεν λεγαιτε dsb?? ειναι διαφορετικο;;

Γιατι εχω διαβαση οτι δεν προσφαιρει πολλα στο συστημα και στην πορεια γινεται προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θα το κάνω DSB, μια απλή στρώση θα βάλω απλά για τους οργανισμούς μου ζούνε και τρέφονται μέσα σ αυτόν και απ αυτόν.

Ο DSB πρέπει να είναι γύρο στα 15 εκατοστά και όχι 3-4 που θέλω να το κάνω εγώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνω ουτε για ενα εκατοστο αμμου στο σαμπ.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί....τεκμηρίωσε το

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το να ξεστήσεις και να ξαναστήσεις νέο ενυδρείο είμαι μεγάλη δουλειά.... όχι τόσο για τα ίδια τα ενυδρεία (που έχουν δουλειά και αυτά), όσο για τις "παρελκόμενες" δουλειές που ανοίγονται !!!

....και τι δεν έχω κάνει παράλληλα... μαραγκοδουλειες, ηλεκτρολογικά, υδραυλικά, σοβαντίσματα / βαψίματα, κλπ κλπ...

Για να καταλάβετε τι εννοώ, ανατρέξτε εδώ !!!

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο μενα βαγγελη και καλη δυναμη με οοοολα αυτα τα τρεξιματα που εχεις και θα εχεις για λιγο καιρο ακομα! :thumbsu:

p,s

Αυτα ειναι και τα πιο ωραια ομως.....

Έγινε επεξεργασία - mad23
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...