Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Αχχχχ τι άλλο θα κάνουμε εμείς οι ενυδρειάδες.... κάθε λογής επάγγελμα.

Τώρα και Plexiglassάδες !!!!

Όπως σας είχα πει έβαλα καπάκια από plexiglass σε κάθε διαμέρισμα του sump. Έτσι είχε και το διαμέρισμα του skimmer.

Έλα μου ντε που το skimmer είναι πιο υψηλό από το sump, και θα έπρεπε ή να μην βάλω καπάκι σ αυτό το διαμέρισμα ή να ανοίξω τρύπα στο plexiglass για να βγαίνει από έξω το κύπελλο του skimmer.

E... και φυσικά διάλεξα την δεύτερη περίπτωση.

20140125_073447_zps176d2653.jpg

20140125_075647_zps46244002.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτό το dremel ρε Βαγγελη. Πραγματικα πρεπει να μπει στον εξοπλισμο ενος reefa. Εισαι μεγαλος πειρασμος. Τις προαλλες εψαχνα να παρω και ευτυχως κρατηθηκα γιατι κατεληξα στο 4000 , οποτε μου βγαινε ακριβο.

Δεν σου κρυβω οτι ζηλευω (με θετικο τροπο) την οργανωση σου και τη μελετη και πολλα μπραβο για το μερακι σου και τις ιδεες που δινεις εδω. Απο ιδεες για οργανωση αλλο τιποτα, αλλα προυποθετουν χρονο, χρημα, χερια να πιανουν, εργαλεια, εξοπλισμο, "καταλληλους" φιλους , να αδειασει το σπιτι απο ενοχλητικους που δεν σε καταλαβαινουν :P, χρημαα..(ναι το ξαναγραφω) .. Παντως εισαι απολαυση... Keep up και να πανε ολα καλα και με το ενυδρειο σου ωστε να φτασει η στιγμη να πιεις το καφεδακι σου μπροστα του και να πεις ναι εγω το φτιαξα και κουραστηκα γι αυτο..ΜΠΡΑΒΟ

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη καλοριζικο το σκιμμερ ,για ποιο λογο βαζεις καπακια στο σαμπ?για την εξατμιση?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι για να σε φτιάξω λιγάκι.... το εργαστήριο μου. Ένας χώρος στο χολ 1.5Χ1.5 που διαμορφώθηκε σύμφωνα με τις ανάγκες μου.

Το Dremel είναι ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ.... και ειδικά με κάποια από τα προσαρτήματα που παίρνει κάνει θαύματα.

20131221_122605_zps4a55a5eb.jpg

Σ αυτό το σημείο να ευχαριστήσω με την σειρά μου αφανείς και εμφανείς φίλος για την βοήθειά τους, τόσο για την πρακτική όσο και για την ηθική.

Ειδικά τους Bababrilio, Giovanni και Salamander που με καταλαβαίνουν και με ανέχονται με "όλα μου τα τα θέλω και τα θέλω χθες"

.... λίγο ο baba θέλει στρώσιμο, αλλά που θα μου πάει!!!

:lolu::lolu::lolu:

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη καλοριζικο το σκιμμερ ,για ποιο λογο βαζεις καπακια στο σαμπ?για την εξατμιση?

Για να περιοριστεί η υγρασία (κατά την εξάτμιση) που θα δημιουργήσει στο χώρο που βρίσκεται το sump.... είναι σχετικά μικρός.

Επίσης και για τις σκόνες.

Link to comment
Share on other sites

Για να περιοριστεί η υγρασία (κατά την εξάτμιση) που θα δημιουργήσει στο χώρο που βρίσκεται το sump.... είναι σχετικά μικρός.

Επίσης και για τις σκόνες.

μηπως ομως κρατας ετσι την θερμοκρασια του κυριως ενυδρειου υψηλη?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ψυκτικό

Link to comment
Share on other sites

Ε βρε Νίκο, την στιγμή που αποφασίζει κάποιος να διατηρεί ένα μεγάλο ενυδρείο υφάλου, κάποια πράγματα είναι αναπόφευκτα και τα εντάσσει μέσα στο πρόγραμμα του...

Θα είναι χρόνος ενασχόλησης, χώρος στο σπίτι για εξοπλισμό, επιπλέον έξοδα...

Αυτά πάνε πακέτο με το ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Ε, ενταξει με το εργαστηριο σου το αποτελειωσες το θεμα. Συγχαρητηρια για την οργανωση και εκει, ας εκανες και αλλιως στο χωλ που το εχωσες. Τωρα εξηγουνται ολες οι κατασκευες σου :P . Ειναι ευχαριστηση να δουλευεις σε κατι τετοιο και με τετοια εργαλεια.

Παντως, μολις αυξησεις τις ικανοτητες σου στα ηλεκτρονικα και μεγαλωσεις το εργαστηριο σου να περιλαμβανει και κολλητηρια κλπ. θα γινεις τρελο powertool, απαραιτητο για καθε reef :)

Βραχο φτιαχνεις, καλλιτεχνης εισαι, dremel χειριζεσαι .. Καφε να μην φτιαχνεις, ασε ξερω εγω..

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπαρχουν και ντρεμελακια πολυ φθηνα για να εχεις ενα καποιος να κανει την δουλεια του, το δικο μου το πηρα κανα 30€ και με εχει σωσει.....

Πολυ ομορφο το σκιμμερ Αιολε, μεγεια και καλοδουλευτο!!!

Πλεξι απο που αγοραζει κανει;;;

Link to comment
Share on other sites

Παντως υπαρχουν και ντρεμελακια πολυ φθηνα για να εχεις ενα καποιος να κανει την δουλεια του, το δικο μου το πηρα κανα 30€ και με εχει σωσει.....

Πολυ ομορφο το σκιμμερ Αιολε, μεγεια και καλοδουλευτο!!!

Πλεξι απο που αγοραζει κανει;;;

Έχει και το leroy.;)
Link to comment
Share on other sites

Απο εκει το πηρα :-Ρ και το lidl ειναι συλογες για ντρεμελ κανα 14€, αλλα μιλαμε για καμια 200ρια "μυτες"....

Σορυ Αιολε που βρωμιζουμε το θεμα....

Απλα τα ντρεμελ για κατασκευες ειναι τουλαχιστων το Ω αν οχι το Α...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα έγινε για να συζητάμε και άλλα παρεμφερή πράγματα και όχι μόνο για το ενυδρείο....

Στο τέλος όλοι μας θα μάθουμε και ένα (και όχι μόνο) επιπλέον επάγγελμα !!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με ποια ακριβως εξαρτηματα της dremel εκανες την στρογγυλη τρυπα?Μπορεις να μας πεις τα part number?

Πολυ καλη δουλεια!Μπραβο!

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια βαγγελη με Φουλ οργάνωση και μελέτη.....

όσο για το σκιμερ καλοδουλευτο το θηριακη σου!! άντε σιγα σιγα έρχεται η ώρα να μπει νερό στην γυάλα!!

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη με ποια ακριβως εξαρτηματα της dremel εκανες την στρογγυλη τρυπα?Μπορεις να μας πεις τα part number?

Πολυ καλη δουλεια!Μπραβο!

Οδηγός κοπής γραμμών και κύκλων 678

(Ήταν δώρο μαζί με την αγορά του Dremel 4200)

DREMEL%20678.jpg

http://www.dremeleurope.com/gr/el/ocs/product/6088/392/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CF%89%CE%BD;jsessionid=42D7C8D046A5BD237C9382A4B4103226.sl021-vm_1

Και από φρέζες αυτές της πλάγιας κοπής... κάνουν καταπληκτική δουλειά, ανάλογα με το υλικό που θα κόψουν.

Στο πλέξι είχα πρόβλημα γιατί θερμαινόταν και έλειωνε με αποτέλεσμα να στομώνουν... έχω φάει κατραπακιές από λιωμένο πλεξι κάτσε καλά!!!

26150561JA.jpg

http://www.dremeleurope.com/gr/el/ocs/product/6053/367/%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%BB/%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%BB,-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82;jsessionid=42D7C8D046A5BD237C9382A4B4103226.sl021-vm_1

2615056232.jpg

http://www.dremeleurope.com/gr/el/ocs/product/6053/368/%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%BB/%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%BB,-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1;jsessionid=42D7C8D046A5BD237C9382A4B4103226.sl021-vm_1

Άσχετο με την τρύπα, αλλά το απόλυτο εξάρτημα για το reefά..... και όχι μόνο !!!

Διαμαντόδισκος

120083151.jpg

http://www.dremeleurope.com/gr/el/ocs/product/6079/354/dremel%C2%AE-ez-speedclic:-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82/dremel%C2%AE-ez-speedclic:-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα το plate που ήθελα για να διαμορφώσω το aquascape... ή μάλλον περίπου όπως το ήθελα αφού ήταν σπασμένο και είχε ευθείες γραμμές, πράγμα που συναντάται πολύ σπάνια στη φύση.

Είπα λοιπόν να το κάνω πιο φυσικό και να αποκαταστήσω την "βλάβη" κάνοντας λίγη γλυπτική.

Να είναι καλά το dremel με τον διαμαντόδισκο.... αλλά βγάζει πολύ σκόνη ρε παιδιά.

Αν επιχειρήσετε κάτι τέτοιο, έξω από το σπίτι, ειδάλλως θα πετάξουν εσάς έξω με τον βράχο μαζί !!!

Νομίζω το αποτέλεσμα είναι πιο ...φυσικό.

20140125_165943_zps9b3473b0.jpg

Μόλις τοποθετηθεί στη θέση του θα ανεβάσω και ολοκληρωμένο το νέο τοπίο !!!

Link to comment
Share on other sites

Εεεεπππ πως το εκανες ετσι βρε... ωραιο!!!

Καλα παιδια αφηστε το... παρατηστε το χομπι λεμε.. πηγα κ ειδα απο κοντα τι εχει κανει το ατομο... μα... ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΛΕΜΕ!!!!!!!! ΑΠΛΑ RESPECT!

Link to comment
Share on other sites

Εεεεπππ πως το εκανες ετσι βρε... ωραιο!!!

Καλα παιδια αφηστε το... παρατηστε το χομπι λεμε.. πηγα κ ειδα απο κοντα τι εχει κανει το ατομο... μα... ΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΛΕΜΕ!!!!!!!! ΑΠΛΑ RESPECT!

δεν τον ξερεις Γιαννη?,χαχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Όπως περιέγραψα μερικά ποστ πραπάνω, όταν πρόκειται να κολλήσουμε βράχο που να προεξέχει (μπαλκόνι), επιβάλλεται σε τέτοιες περιπτώσεις και ιδικά αν ο βράχος είναι μεγάλος, να χρησιμοποιηθεί καβίλια σε συνδυασμό με την κόλλα ούτω σώστε σε περίπτωση ξεκολλήματος ο βράχος να συγκρατηθεί από την καβίλια.

Στις φωτογραφίες παρουσιάζονται και πάλι τα βήματα από την αρχική φάση μέχρι το τελικό αποτέλεσμα.

20140125_172558_zps8f4b995f.jpg

20140125_172918_zps10ca3c62.jpg

Για περισσότερη «φυσική δημιουργικότητα» επάνω στο plate τοποθετήθηκαν και δυο επιπλέων βράχια, για να σπάσει αυτή η ισιάδα, αλλά ο σκοπός είναι τριπλός.

Ένας αυτός που προανέφερα, ο δεύτερος καλύπτει και δένει περισσότερο την καβίλια που συγκρατεί τους βράχους, και ο τρίτος ως αντίβαρο για καλύτερη ισορροπία, μιας και ο βράχος αιωρείται στην κυριολεξία.

20140125_190936_zps8994a31f.jpg

Και εδώ το τελικό αποτέλεσμα που γέμισαν και καλύφτηκαν τα κενά μεταξύ των βράχων για να φανεί ως ένα ενιαίο κομμάτι.

20140126_021525_zps3da32c55.jpg

20140126_021642_zps72938ec0.jpg

Μια ολική άποψη....

20140126_021724_zpsf7f0234d.jpg

Και αυτή είναι η γωνία θέασης βάση της θέσης του....καναπέ

20140126_021746_zps5b2f414d.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκοπός, σχεδιασμός και αποτέλεσμα.

Ήθελα να διαμορφώσω μια εντελώς φυσική γωνιά του υφάλου.... Τα κατάφερα

Ήθελα το τοπίο να είναι άγριο.... Τα κατάφερα
Ήθελα το αισθητικό αποτέλεσμα να με ικανοποιεί.... Τα κατάφερα
Ήθελα να μπορεί να σταθεί και από μόνο του μέχρι να γεμίσει από οργανισμούς..... Τα κατάφερα
Ήθελα να έχει άπειρες θέσεις για κοράλλια και οργανισμών σύμφωνα με τις ανάγκες του κάθε είδους..... Τα κατάφερα
Ήθελα να μη φαίνεται ότι υπάρχει τεχνητή παρέμβαση (ενώσεις και κολλήματα βράχων που να είναι ορατά).... Τα κατάφερα

Ήθελα να μπορέσει να κρυφτεί όσον το δυνατόν περισσότερος εξοπλισμός, (υπερχειλίσεις κλπ)..... Τα κατάφερα

Έχω γίνει πτώμα στην κούραση.... Τα κατάφερα !!!!

Μένει τώρα ο πειραματισμός με την κυκλοφορία.... ε θα τα καταφέρω που θα πάει!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

νοικοκυρεμένη δουλειά το αποτέλεσμα τα λέει όλα μπράβο και από μένα!!!

Έγινε επεξεργασία - tasso
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...