Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

Όπως έχετε διαπιστώσει το πρώτο σκέλος έχει τελειώσει.... όλα είναι στη θέση τους και όπως τα ήθελα.... κάτι ψιλοπράγματα έμειναν χωρίς ιδιαίτερη σημασία.

Έγινε μια μόνιμη σταθερή και στιβαρή κατασκευή που δεν έχει φόβο από κατολισθήσεις.
Το καλό είναι ότι αν χρειαστεί (λέμε τώρα), μπορεί μελλοντικά να προστεθεί βράχος με την συμβατική μέθοδο όμως, επίσης καλό είναι ότι είναι πολύ δύσκολο έως και αδύνατον, να αλλάξει το υπάρχον aquascape όσο το ενυδρείο θα λειτουργεί.

Το πρόγραμμα από εδώ και πέρα έχει ως εξής.... (για σήμερα το κόβω)

Ηλεκτρική σκούπα για να μαζέψει σκόνες και υπολείμματα πάνω από τους βράχους...

Γέμισμα με νερό βρύσης για ένα καλό ξέπλυμα και να ογκομετρηθεί όπως θα το αδειάζω.
(Όταν βάλω νερό, ο αραγωνίτης θα "κάτσει" και άλλο, οπότε θα χρειαστεί να προστεθεί κάποια ποσότητα ακόμη)
Από βδομάδα λοιπόν αρχίζω να μαζεύω νερό Α/Ο για να ετοιμαστεί το αλατόνερο και ξεκινάει το δεύτερο σκέλος... ο κύκλος του αζώτου.

Φυσικά θα σας κρατάω ενήμερους τόσο για τον τρόπο που θα το ξεκινήσω, όσο και για την πορεία του στα πρώτα του βήματα....
στράαααατα, στρατούυυυυυλα !!

84b6fd20-ff24-436c-a406-e199fae7d8f2.jpg

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.... και συνεχίζουμε !!!!

Link to comment
Share on other sites

20140126_192547_zps500f02f2.jpg

20140126_200441_zps109c0b08.jpg

Χθες μετά από ένα καλό σκούπισμα μέσα στο ενυδρείο (με ηλεκτρική), το γέμισα με νερό βρύσης για μια τελική δοκιμαστική λειτουργία.

Όλα πάνε μια χαρά και δουλεύουν όπως πρέπει. Θα το αφήσω μερικές μέρες με το γλυκό για να αποβάλει το τσιμέντο "τα κακά" του, και κατά το άδειασμα θα γίνει η ογκομέτρηση του νερού και θα σημειωθούν πάνω στο ενυδρείο οι διαβαθμίσεις της στάθμης.

,,,,μετά πάμε για τ αλάτια, yessssssssssssssssss

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη γίνεται καταπληκτικό .μπράβο πολύ καλή δουλειά απο την αρχή .

Link to comment
Share on other sites

:jig::jig::jig::jig:

Ωραια εκατσε και ο αριστερος βραχος βαγγελη!

Ολα οσα ειναι απο κατω βεβαια θα εχουν σκια αλλα εμενα μου αρεσει πολυ!

Θα ειναι πολυ καλο σημειο για μερικα μη φωτοσυνθετικα κοραλια(τα οποια υποτιμαμε αλλα ειναι πανεμορφα)!

Μπορεις να αλεις μια fts..."φατσα φορα"?

Να καταλαβω ακριβως το στησιμο?

Link to comment
Share on other sites

Οδηγός κοπής γραμμών και κύκλων 678

(Ήταν δώρο μαζί με την αγορά του Dremel 4200)

DREMEL%20678.jpg

http://www.dremeleurope.com/gr/el/ocs/product/6088/392/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%83%CE%B1%CF%81%CF%84%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CE%B3%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%BC%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CF%89%CE%BD;jsessionid=42D7C8D046A5BD237C9382A4B4103226.sl021-vm_1

Και από φρέζες αυτές της πλάγιας κοπής... κάνουν καταπληκτική δουλειά, ανάλογα με το υλικό που θα κόψουν.

Στο πλέξι είχα πρόβλημα γιατί θερμαινόταν και έλειωνε με αποτέλεσμα να στομώνουν... έχω φάει κατραπακιές από λιωμένο πλεξι κάτσε καλά!!!

26150561JA.jpg

http://www.dremeleurope.com/gr/el/ocs/product/6053/367/%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%BB/%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%BB,-%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CF%80%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%87%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B7%CF%82;jsessionid=42D7C8D046A5BD237C9382A4B4103226.sl021-vm_1

2615056232.jpg

http://www.dremeleurope.com/gr/el/ocs/product/6053/368/%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%BB/%CF%86%CF%81%CE%AD%CE%B6%CE%B5%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%81%CE%AC%CE%BB,-%CF%80%CE%BB%CE%B1%CE%BA%CE%AF%CE%B4%CE%B9%CE%B1;jsessionid=42D7C8D046A5BD237C9382A4B4103226.sl021-vm_1

Άσχετο με την τρύπα, αλλά το απόλυτο εξάρτημα για το reefά..... και όχι μόνο !!!

Διαμαντόδισκος

120083151.jpg

http://www.dremeleurope.com/gr/el/ocs/product/6079/354/dremel%C2%AE-ez-speedclic:-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82/dremel%C2%AE-ez-speedclic:-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CF%84%CF%8C%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE%CF%82.

Θένκς!!!! Γιαυτό σε ρώτησα γιατί και εγώ είχα θέματα με το πλέξι!!!!

Link to comment
Share on other sites

:jig::jig::jig::jig:

Ωραια εκατσε και ο αριστερος βραχος βαγγελη!

Ολα οσα ειναι απο κατω βεβαια θα εχουν σκια αλλα εμενα μου αρεσει πολυ!

Θα ειναι πολυ καλο σημειο για μερικα μη φωτοσυνθετικα κοραλια(τα οποια υποτιμαμε αλλα ειναι πανεμορφα)!

Μπορεις να αλεις μια fts..."φατσα φορα"?

Να καταλαβω ακριβως το στησιμο?

Επί τούτου δημιουργεί σκιά για αυτόν ακριβώς τον λόγο... επίσης υπάρχουν και άλλα τέτοια σημεία, μικρότερα όμως.

Όσο για την φάτσα κάρτα... δεν είναι αυτή η καλή του πλευρά,,,, αλλά μπροστα και αριστερά,...

αυτή την οπτική γωνία δηλαδή

20140126_021746_zps5b2f414d.jpg

Στη φάτσα μόστρα μοιάζει μπουκωμένη η δεξιά πλευρά, αλλά δεν θα το βλέπει κάποιος στην ευθεία του.

20140126_021724_zpsf7f0234d.jpg

Φωτογραφίες με το νερό δεν θα ανεβάσω ακόμη γιατί σηκώθηκε κουρνιαχτό από τον αραγωνίτη παρόλο που τον έπλενα με τις ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Θα ειναι πολυ καλο σημειο για μερικα μη φωτοσυνθετικα κοραλια(τα οποια υποτιμαμε αλλα ειναι πανεμορφα)!

Sorry που μπαίνω σφήνα στο καταπληκτικό αυτό θέμα το οποίο παρακολουθώ απο την αρχή και ανυπομονώ κάθε μέρα για update γιατί οι πληροφορίες ,συμβουλές και ιδέες για το στήσιμο ενός τέλειου reef είναι πραγματικά κατατοπιστικές και άκρως χρήσιμες , αλλά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες (κατα προτίμηση λινκ στο aquazone ) σε pm (για να μην χαλάμε και το θέμα ) για τα μη φωτοσυνθετικα κοραλια γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sunsity εισαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ....να γιατι δεν πρεπει να δισταζουμε να γραφουμε και να ρωταμε οτιδηποτε!!!

Να σου την αληθεια δεν θυμαμαι να εχουμε καποιο ολοκληρωμενο θεμα επ'αυτου!

Χιλια χιλια,ευχαριστω για την ιδεα. :bigemo_harabe_net-162:

Αν κανεις λιγο υπομονη σε 4-5 μερες θα εχει ανεβει αντιστοιχο θεμα :thumbsu:

Οσο για το θεμα του βαγγελη,οντως ειναι απο τα καλυτερα θεματα για να διαβασει καποιος που ξεκιναει σημερα θαλασσινο,ανεξαρτητως λιτρων.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη οντως αυτη η αριστερη διαγωνια οταν θα γεμισει απο ζωντανα το ενυδρειο θα μας ριξει τα σαγονια στο πατωμα :thumbsu:

Θα ειναι πολυ καλη!

Καλα και απο μπροστα δεν με χαλαει καθολου :jig:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε sunsity εισαι ΤΕΡΑΣΤΙΟΣ....να γιατι δεν πρεπει να δισταζουμε να γραφουμε και να ρωταμε οτιδηποτε!!!

Να σου την αληθεια δεν θυμαμαι να εχουμε καποιο ολοκληρωμενο θεμα επ'αυτου!

Χιλια χιλια,ευχαριστω για την ιδεα. :bigemo_harabe_net-162:

Αν κανεις λιγο υπομονη σε 4-5 μερες θα εχει ανεβει αντιστοιχο θεμα :thumbsu:

Οσο για το θεμα του βαγγελη,οντως ειναι απο τα καλυτερα θεματα για να διαβασει καποιος που ξεκιναει σημερα θαλασσινο,ανεξαρτητως λιτρων.

Χαχαχαχαχαχα !!!Σε ευχαριστώ , αναμένω !!!

Link to comment
Share on other sites

Και εγω Μιχαλη!!!

Αιολε εχεις δωσει τον καλητερο σου εαυτο σε αυτο το προτζεκτ....

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τι υπόσχεσαι, είμαι ιδιαίτερο άτομο με απαιτήσεις, τον καφέ μου τον θέλω ντεκαφεινέ, ζεστό με πολύ γάλα και ζάχαρη !! χαχαχαχαχααχα

Link to comment
Share on other sites

....... αλλά θα ήθελα κάποιες πληροφορίες (κατα προτίμηση λινκ στο aquazone ) σε pm (για να μην χαλάμε και το θέμα ) για τα μη φωτοσυνθετικα κοραλια γιατί ψάχνω και δεν βρίσκω.

Βρήκα αυτά τα δυο στο θέμα με τα προφίλ που έχουμε..

http://www.aquazone.gr/forums/forum/273-dhnioesse-eaeaooeithi-inaaieoithi/

Παλιότερα τα είχα και τα δύο αλλά είναι πολύ ιδιαίτερα στην συντήρησή τους.... το ένα θέλει συγκεκριμένη ροή και σκιερό μέρος όπως και το δεύτερο που θέλει και στοχευμένο τάισμα.

Και τα δύο είναι πολύ όμορφα, αλλά λόγω των τότε συνθηκών δεν μπόρεσα να τα κρατήσω για πολύ.

Επίσης και τα σφουγγάρια (σπόγγοι) θέλουν σκιερά μέρη.

αααα και το τρίτο της φωτογραφίες είναι "σκοτεινός τύπος"

Dendronephthyasp.jpg

Tubastreaaurea.jpg

Limascabra.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μικρές παρεμβάσεις....

Μπορεί το κύπελλο συλλογής αποβλήτων του skimmer να έχει πολύ χωρητικότητα, αλλά η ευκολία το να φεύγουν τα απόβλητα κατευθείαν στην αποχέτευση δεν συγκρίνεται.

Δεν σε απαλλάσσει από τον καθαρισμό του, αλλά τουλάχιστον σε απαλλάσσει από το συχνό άδειασμα.
Έτσι λοιπόν του έβαλα χέρι και στο πάτο κυπελλου προσάρμοσα έναν σωλήνα (Α) για να φεύγουν τα βρώμικα νερά.

20140127_195322_zpsab6e85ec.jpg

Επίσης προστέθηκε και ένας συναγερμός υψηλής στάθμης (Β).... Λέμε που σε περίπτωση που.... μπιιιιιιιιιιιιιιιιιπ

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βολικο αλλα σε περιπτωση υπερχειλησης του σκιμμερ τι γινεται? Ο σωληνας εχει βανα?

ΥΓ εκπληκτικο aquascape!

YΓ2 Σε ενα παλιοτερο ενυδρειο μου ειχα συνδεσει ενα φλοτερ στο κυριως ενυδρειο με την αντλια επιστροφης ως ασφαλεια υψηλης σταθμης (εκοβε την αντλια αν ανεβαινε ψηλα η σταθμη). Θα αξιζε ισως να κανεις το ιδιο με την αντλια αναπληρωσης ωστε να μην ξεχειλησει το σαμπ αν κολλησει ο αισθητηρας της αναπληρωσης?

Link to comment
Share on other sites

"Στάθμη στάθμη τον καημό μου τον μετράω και πονώ"

Παραφρασμένο το γνωστό τραγούδι, αλλά είμαι νεούδι στο θέμα sump και το ψάχνω.

Έτσι έχουμε και λέμε:

Το σημείο 1 είναι το επίπεδο της στάθμης όταν σταματήσει η αντλία επιστροφής.

Το 2 είναι το σημείο όταν οι κυκλοφορητές στο κυρίως ενυδρείο είναι στην κατάσταση ταΐσματος ή σε νυχτερινή λειτουργία.

Στο 3 βρίσκεται η κανονική στάθμη όταν οι κυκλοφορητές (Vortech) είναι στο Short pulse mode (μπλε), και η διαφορά αυτή έγκειται στον κυματισμό που βρίσκεται στο κυρίως ενυδρείο, (μεταβαλλόμενη στάθμη λόγω της συγκεκριμένης επιλογής).

Στο σημείο 4 κατεβαίνει η στάθμη όταν επαναλειτουργήσει η αντλία επιστροφής (πχ μετά από αλλαγή νερού), αλλά επανέρχεται γρήγορα στο κανονικό σημείο 3.

20140127_205341_zpse4e72323.jpg

Ο αισθητήρας της αναπλήρωσης που θα τοποθετηθεί σε αυτό το διαμέρισμα, θα βρίσκεται στο σημείο 3, αλλά θα πρέπει η αναπλήρωση να κλείνει όταν γίνονται αλλαγές νερού, τάισμα, ή αν αλλάξω τρόπο κυματισμού στις Vortech....

Άλλωστε στο χόμπι μας όλα ένα πείραμα είναι !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ βολικο αλλα σε περιπτωση υπερχειλησης του σκιμμερ τι γινεται? Ο σωληνας εχει βανα?

ΥΓ εκπληκτικο aquascape!

YΓ2 Σε ενα παλιοτερο ενυδρειο μου ειχα συνδεσει ενα φλοτερ στο κυριως ενυδρειο με την αντλια επιστροφης ως ασφαλεια υψηλης σταθμης (εκοβε την αντλια αν ανεβαινε ψηλα η σταθμη). Θα αξιζε ισως να κανεις το ιδιο με την αντλια αναπληρωσης ωστε να μην ξεχειλησει το σαμπ αν κολλησει ο αισθητηρας της αναπληρωσης?

Αυτό με την υπερχείλιση του skimmer δεν το κατάλαβα !!!

Στο διαμέρισμα της αναπλήρωσης υπάρχει διπλό φλοτέρ που κόβει την παροχή όταν φτάσει η στάθμη στο σημείο που το έχω βάλει, αλλά εκτός από αυτό υπάρχει και συναγερμός σε περίπτωση που τα φλοτέρ παρουσιάσουν δυσλειτουργία.

Άλλωστε η αναπλήρωση που έχω είναι της Tunze, μια από τις καλύτερες με πολλές ασφάλειες καλής λειτουργίας.

Τη δουλεύω χρόνια και είναι πολύ αξιόπιστη.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε τι υπόσχεσαι, είμαι ιδιαίτερο άτομο με απαιτήσεις, τον καφέ μου τον θέλω ντεκαφεινέ, ζεστό με πολύ γάλα και ζάχαρη !! χαχαχαχαχααχα

Εχω τον τέλειο λατε! Ακριβώς όπως τον πίνεις! Οπότε είμαστε εντάξει! Το μονο που έμεινε ειναι να αλλάξω σπιτι και μερικά χιλιάδες πραγματάκια...!!!

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά την αναπληρωση ειναι τόσα τα λίτρα σου που και να αλλάξεις ρύθμιση στις αντλιες, η διαφορα στην αλατοτητα νομίζω θα ειναι αμελητέα αν αφήσεις το φλοτερ στο ίδιο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με την υπερχείλιση του skimmer δεν το κατάλαβα !!!

Στο διαμέρισμα της αναπλήρωσης υπάρχει διπλό φλοτέρ που κόβει την παροχή όταν φτάσει η στάθμη στο σημείο που το έχω βάλει, αλλά εκτός από αυτό υπάρχει και συναγερμός σε περίπτωση που τα φλοτέρ παρουσιάσουν δυσλειτουργία.

Άλλωστε η αναπλήρωση που έχω είναι της Tunze, μια από τις καλύτερες με πολλές ασφάλειες καλής λειτουργίας.

Τη δουλεύω χρόνια και είναι πολύ αξιόπιστη.

Εννουσα οτι αν το σκιμμερ υπερλειτουργησει, ξεχειλεισει και αρχισει να βγαζει νερο αντι για αφρο στην επιφανεια (πχ καμια φορα το δικο μου το κανει αν ανακατεψω πολυ το βυθο ή πιασει αλατα το σωληνακι του αερα και εχω καιρο να το καθαρισω) δεν θα χανεις νερο στην αποχετευση? Και το χειροτερο βεβαια δεν ειναι το νερο, ειναι οτι η αναπληρωση θα ριχνει φρεσκο μεσα και θα μειωθει η αλατοτητα χωρις να το καταλαβεις (το μονο που θα φανει ειναι το νερο της αναπληρωσης που θα λειπει).

Για την αναπληρωση οκ, ολα φαινονται ενταξει.

Link to comment
Share on other sites

Βάνα υπάρχει στον σωλήνα αποχέτευσης που τον απομονώνει, απλά δεν φαίνεται στη φωτογραφία γιατί την είχα πιο κάτω και δεν ήταν πρακτικά εκεί... τώρα την μετέφερα στην άκρη του σωλήνα στο δοχείο.

Link to comment
Share on other sites

Ο αστάθμητος παράγοντας...

Ψάχνομαι αυτέ τις μέρες για την στάθμη στο διαμέρισμα επιστροφής του sump, σε συνδυασμό με τις διάφορες λειτουργίες κυματισμού στο κυρίως ενυδρείο, και απορούσα γιατί η στάθμη μετά από κάποιες ώρες μεταβάλλεται..... έσπαγα το κεφάλι μου και τελικά ήταν τόσο απλό.....

Δεν έλαβα υπ όψιν την εξάτμιση!!!

Αχχχ από μια ηλικία και μετά...... τι να πει κανείς !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...