Jump to content

Κατά Αιόλου Γένεσις


Aiolos

Recommended Posts

εμενα μετα απο 10 ωρες ηταν θολο το νερο δυαλιμενο πληρος και αφηνε ενα ασπρο [σαν ξεπλημενο ασβεστη\ επανω στον θερμοστατη ,κυκλοφορητη στους 26 βαθμους,,το οποιο φευγει αμεσως στην βρυση.κατα τα αλλα βαζοντας μεσα δεν ειδα τιποτε αλλο Βαγγελη

Link to comment
Share on other sites

Αλάτι.... χωρίς πιπέρι !!!

Από χθες το βράδυ στις 02:00 το ενυδρείο γέμισε !!! .... με παίδεψε 2 μέρες αλλά άξιζε τον κόπο, τι εδώ θα κολλούσα?

Χρησιμοποιήθηκαν 15 κιλά αλάτι για τα 430 λίτρα και σήμερα το απόγευμα θα κάνω τις μετρήσεις να δω κατά πόσο συμφωνούν με αυτές της συσκευασίας.

Κάτι που παρατήρησα στο συγκεκριμένο αλάτι είναι ότι αργεί να γίνει το νερό διαυγές.... , ενώ το αλάτι στα πρώτα 15-20 λεπτά αφήνει πολύ λίγα κατάλοιπα, το νερό παραμένει θολό για πάνω από 12 ώρες !!!!

Αυτό με προβλημάτισε γιατί δεν το έχω ξανασυναντήσει με άλλα αλάτια και φοβήθηκα μήπως είχε τίποτα η παρτίδα, αλλά και σε μια δεύτερη συσκευασία/παρτίδα που είχα έγινε το ίδιο, οπότε συμπαιρένω ότι είναι ιδιαιτερότητα του αλατιού.

Ίσως βεβαια να "βοήθησε" και ο αραγωνίτης σ αυτή τη θολούρα γιατί παρόλο που τον έπλυνα καλά, όλο και κάτι θα είχε.

Ο vales_red που έχει από την ίδια παρτίδα αν και δεν το είδε από τις πρώτες ώρες της διάλυσής του, την επόμενη μέρα ήταν διαυγές το νερό.

Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία από το συγκεκριμένο αλάτι? (Salinity της AquaVitro)

Σε εμένα μετά από μισή ώρα to νερό γίνεται διαυγέστατο. Και πιστεύω ότι είναι από τα καλύτερα αλάτια , ακόμα καλύτερο και από το Red Sea pro.

Link to comment
Share on other sites

Οι ήχοι του ενυδρείου

Και όμως, το ενυδρείο μας μιλάει και μας λέει διάφορα....

Εδώ και 6 χρόνια με το παλιό μου ενυδρείο είχα μάθει τους ήχους του. Τον τρόπο που δουλεύουν οι αντλίες, το skimmer, η αναπλήρωση, πως ακουγόταν αν άλλαζε η στάθμη του νερού και ένα σωρό άλλους ήχους. Κάτι διαφορετικό απ αυτούς που είχα συνηθίσει μπορεί να σήμαινε και κάποιο πρόβλημα.

Τώρα με το νέο ενυδρείο πρέπει να μάθω να αποκωδικοποιώ τους δικούς του ήχους.... την υπερχείλιση, τους ήχους του sump... κλπ...

Όταν όλα δουλεύουν σωστά "καταγράψτε" στο μυαλό σας αυτούς τους ήχους, θα σας βοηθήσουν να διαπιστώσετε αν κάτι δεν πάει καλά με το που θα αλλάξουν.... αρκεί να είσαστε σπίτι !!!

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφοριακή αγωγή

SHMATA_TROXAIAS_215_zps0c93b42a.jpg

Όχι δεν έχει να κάνει με τα σήματα της τροχαίας και την οδήγηση, αλλά γενικά με τους πειραματισμούς στην κυκλοφορία του ενυδρείου.

20140204_131846_zps566935d4.jpg

Είναι ένας από τους σημαντικότερους παράγοντες σε ένα ενυδρείο και ειδικά αν είναι υφάλου, και ακόμη ειδικότερα αν φιλοξενούνται διάφορα είδη κοραλλιών (σκληρά, μαλακά και... ημίσκληρα (LPS), που το κάθε είδος θέλει και μια ιδιαίτερη κυκλοφορία, άλλα πολύ ισχυρή, άλλα πάλι πολύ χαμηλή.

Ο εξοπλισμός (κυκλοφορητές) παίζουν σημαντικό ρόλο στο τι μπορούν να κάνουν, αλλά πάντα με την θέση που εμείς θα επιλέξουμε να τοποθετηθούν.

Ένας άλλος παράγοντας είναι στο στήσιμο του βράχου, κατά πόσο εμποδίζει τη ροή, κατά πόσο της αλλάζει πορεία και κατά πόσο υπάρχουν τυφλά σημεία, ή σημεία με πολύ δυνατή ροή.

Όλα αυτά θα πρέπει μα ληφθούν υπόψιν και αυτό γίνεται μόνο με πειραματισμούς. Κανένας δεν μπορεί να σας πει "βάλε τον κυκλοφορητή εκεί", γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζει επ ακριβώς την διαμόρφωση και το στήσιμο των βράχων στο δικό σας ενυδρείο.

Όσον αφορά τώρα το δικό μου ενυδρείο με τους συγκεκριμενους κυκλοφορητές και το υπάρχον στήσιμο, διαπίστωσα κάποια σημεία που θέλουν τον πειραματισμό τους.

Πίσω και δεξιά, η ροή "διώχνει" τον αραγωνίτη από την γωνιά και δημιουργεί έναν λοφίσκο !!!

20140204_131805_zpsa82ac57f.jpg

Στην πίσω αριστερή πλευρά υπάρχει τυφλό σημείο που όπως είπα και μερικά ποστ πιο πάνω, θα λυθεί το πρόβλημα με μια επιπλέον τρύπα στον σωλήνα επιστροφής.

Όσον αφορά τα κεντρικά σημεία, συγκρούονται οι ροές από τους δύο κυκλοφορητές, αλλά δεν μεταφέρει και δεν σηκώνει τον αραγωνίτη, παρά μόνο δημιουργεί μικρούς κρατήρες γύρο από τα βράχια.

Αν συνεχίσει να παραμένουν έτσι θα το κρατήσω ως έχει γιατί μου αρέσει που δίνει μια "φυσικότητα"

20140204_131737_zps699ea709.jpg

20140204_131754_zps5da20893.jpg

Στο θέμα κυκλοφορία θα επανέλθω γιατι είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο και δεν καλύπτεται με μερικές φωτογραφίες και πέντε γραμμές !!!

Link to comment
Share on other sites

Ο κύκλος του αζώτου

Ως γνωστών σε κάθε νέο ενυδρείο πρέπει να δημιουργηθούν οι κατάλληλες συνθήκες ώστε να μπορέσει να δεχτεί τους όποιους οργανισμούς.

Αυτή διαδικασία ονομάζεται "κύκλος του αζώτου" (εδώ, εδώ και εδώ για πληροφορίες) και μπορεί να επιτευχθεί με διάφορους τρόπους, κάποιους καταργημένους και επικίνδυνους (όπως η αμμωνία π.χ.), ή με την προσθήκη ανθεκτικών ψαριών μεγάλο λάθος και αυτό,.. και τους πιο διαδεδομένους με μπόλι από κάποιο ενυδρείο που ήδη λειτουργεί και φυσικά με βακτήρια.

Εγώ επέλεξα τον συνδυασμό των δύο τελευταίων.
Τοποθέτησα μέσα στο sump ένα εσωτερικό φίλτρο με βιολογικό υλικό από ενυδρείο που λειτουργούσε, και ταυτόχρονα χρήση βακτηρίων.

Επέλεξα το Stability της Seachem γιατί το είχα δοκιμάσει και παλιότερα και έμεινα ευχαριστημένος, οπότε ξεκίνησα σήμερα τον κύκλο του δικού μου ενυδρείου.

Θα ακολουθήσω τις δοσολογίες που προτείνει η εταιρία, προσθέτοντας 5ml Stability για κάθε 40 λίτρα νερού την πρώτη μέρα, και κατόπιν επί 7 ημέρες 5ml για κάθε 80 λίτρα.

Στα δικά μου λίτρα (430) αντιστοιχούν 50ml για την πρώτη ημέρα και 25ml για τις επόμενες 7 ημέρες.

Οι μετρήσεις σε αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη θα μου δείξουν και την πορεία του κύκλου.... εις αναμονή λοιπόν !!!

Λόγω ότι το σύστημα μου διαθέτει γεννήτρια όζοντος και UV, δεν θα λειτουργήσουν ειδικά για το διάστημα που θα διαρκέσει ο κύκλος.
Επίσης όταν προστίθενται τα βακτήρια το skimmer το κλείνω για 4-5 ώρες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να δείτε on line το ενυδρείο μου στην παρακάτω διεύθυνση https://live-stream.net/en/index.html και επιλέγοντας από το δεξί μενού (Public directory) το Aiolos Reef

Link to comment
Share on other sites

web_aqua_vitro_salinity.jpg

Ήρθε λοιπόν η ώρα να μάθω αυτά που υπόσχεται η εταιρία για το συγκεκριμένο αλάτι.

Πάνω σε κάθε συσκευασία/παρτίδα, αναγράφονται οι τιμές που θα δώσει το αλάτι, έτσι σ αυτήν που έχω αναφέρει:

"Εγγυημένες τιμές"

MIN------------MAX Seachem lab Άλλο εργαστήριο Aiolos με Salifert

pH 8.4-------------8.6 8.6 8.2 (ηλεκτρονική)

Ca 400-----------444 415 410

Mg 1269----------1403 1269 1350

KH 8,9----------10 9,8 (3,5meq/L) 8,6 (3,08meq/L)

K 369----------391 390

Η θερμοκρασία του νερού ήταν 26.5 και η αλατότητα στα 1026

Link to comment
Share on other sites

Μόνο καλές.... τρίκαλες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι...

Μετά από ένα γερό κρυολόγημα που χτύπησα κάτι 39ρια, είπα να κάνω μερικά update (θετικά και αρνητικά)

Το αρνητικό είναι ένα... η χρήση του τσιμέντου αν δεν γίνει πρώτα καλό ξέπλυμα στους βράχους αφήνει μια θολούρα στο νερό και στα τζάμια αλλά και στο σημείο της στάθμης πιάνει ένα πράγμα σαν μύξα.... μπλιάχ!!! ευτυχώς λόγω της μικρής ποσότητας δεν μου επηρέασε το pH

Καπάκια στο sump.....μεγάλη ιστορία !!!! Όλο αυτό το νερό θα έκανε βόλτες στο δωμάτιο

DSC05879_zps1c97d5ac.jpg

Κυκλοφορία

Μου αρέσει πολύ που δημιουργεί ανισόπεδο τον βυθό, δημιουργώντας λοφάκια και λακουβίτσες..... κάτι σαν τους ελληνικούς δρόμους !!!!

DSC05877_zps80a4aed0.jpg

DSC05876_zps0ed19a92.jpg

Η αποστολή του μη επανδρωμένου δορυφόρου (Aiolos II), ανακάλυψε σημεία ζωής. είναι τα πρώτα δείγματα διατομικής άλγης.
Η επιστημονική κοινότητα παρακολουθεί με ενδιαφέρον την εξέλιξη του φαινομένου !!!

DSC05875_zps6700ae57.jpg

Φτάνει για σήμερα, πάω να πάρω τις βιταμίνες μου, και μια δόση από βακτήρια το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Βαγγέλη για την άλγη μην την ψάχνεις, το πιο σίγουρο είναι ότι θα βγάλεις άλγη μέχρι να στρώσει το ενυδρείο, εγώ περνάω το στάδιο της διατομικής και του κυανού σιγά σιγά τώρα αν και έβαλα βράχο, αραγωνίτη και νερό απο το παλιό ενυδρείο συμπηρώνοντας και όσο χρειαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Φτου φτου Βαγγέληηηηη!!!Περαστικά ρε φιλαράκι κιόλας!Πανέμορφος έχει γίνει ο βυθός με την κυκλοφορία!Τα καπάκια σε έσωσαν από σοβαρά προβλήματα υγρασίας!!

Έγινε επεξεργασία - kostaskappa
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω Γρηγόρη... σειρά έχουν όλες εκείνες οι "παιδικές" ασθένειες ενός νέου ενυδρείου...... όλα όμως θα κάνουν τον κύκλο τους,

Link to comment
Share on other sites

Αρα ισως ειναι καλυτερα χωρις τσιμεντο...

Ναι αν δεν υπάρχει η δυνατότητα να μείνει σε νερό και να ξεπλυθεί πρώτα καλά.....

Εγώ είπα να το ρισκάρω λόγω της μικρής ποσότητας, αλλά έστω και αυτή κάποια ζημιά την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να καθαρίσει καλά το νερό κι μετά..... από τους 30-40 πόντους και μετά υπάρχει μια μικρή καταχνιά..... τοπίο στην ομίχλη ένα πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

Aiolos μπορεις να μας πεις με τι σκευασματα σκοπευεις να κανεις dip τα κοραλια που θα τοποθετησεις στο ενυδρειο σου?

Link to comment
Share on other sites

Κάθε εταιρία κυκλοφορεί τα "δικά της".... "μοναδικά" και... "ανεπανάληπτα" σκευάσματα, ειδικά για κάποιο είδος παράσιτου.

Αυτά που έχω σίγουρα στο ντουλάπι είναι αυτά.....

Coral-RX-coral-dip-30ml.jpgdip-3.jpg205112-Salifert-Flatworm-Exit-Test-Kit_1

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θυμάστε το πρωί κατά τις 12 που ανέβασα φώτο με τα πρώτα σημεία ζωής?.......

Δείτε τι έγινε μέσα σε 8 ώρες !!!!

Όλοι οι βράχοι έχουν αρχίσει να πιάνουν διατομική άλγη, όπως και ο αραγωνίτης σε μερικά "ήσυχα" σημεία !!!

DSC05880_zps059c7bec.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω γιατι τον βλεπω πολυχρωμο βρε??? :abe:

Έγινε επεξεργασία - Giovanni
Link to comment
Share on other sites

Είναι από τις αντανακλάσεις των led..... εστιάσου στους καφετί "λεκέδες" !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...