Jump to content

Αρχαριος Στα Βαθια Και Χωρις Μπρατσακια.


Recommended Posts

Αν πιανει το χερι σου harris η' εχεις τη δυνατοτητα,ειναι πολυ καλυτερες επιλογες τα φτιαχτα.

Κοβεις και ραβεις οπως σε βολευει εσενα...αναλογα το χωρο σου,τα γουστα σου,την υπερχειλιση που θες να χρησιμοποιησεις,αν θα κανεις sump η' φιλτρο πλατης κτλ κτλ...πραγματα στα οποια ισως να περιριστεις αν πας σε κατι ετοιμο

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δεν εχεις και αδικο φιλε harris.

Απλα το τρυπημα το τζαμιου δεν ειναι κατι τοσο ευκολο για ολους τους χομπυστες.

Θελει καποια εργαλεια συγκεκριμενα αλλα και μια σχετικη εμπειρια

Link to comment
Share on other sites

Ναι,δεν εχεις και αδικο φιλε harris.

Απλα το τρυπημα το τζαμιου δεν ειναι κατι τοσο ευκολο για ολους τους χομπυστες.

Θελει καποια εργαλεια συγκεκριμενα αλλα και μια σχετικη εμπειρια

και πρεπει να ειναι και το τζαμι τετοιο ωστε να ''δεχεται'' τρυπημα ......

πχ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ securit H στα Ελληνικα ''ψημενο''......

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μόλις διάβασα το θέμα σου....είχα την τύχη να ξεκινήσω το αλμυρό μου σε κύβο,και πίστεψε με δεν τον αλλάζω με τίποτε.....οι ιδανικές διαστάσεις που πιστεύω θα σε καλύψει και το celio με ένα καλό στήσιμο βράχου είναι το 60x60x60 main & 40x40x50 sump.Έχω αυτές τις διαστάσεις με 4 Τ5 και 15 watt λεντοταινία για moonlight και μεγαλώνω sps άνετα.....σκέψου το,εγώ προτείνω κύβο θεατό από 3 πλευρές!

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μόλις διάβασα το θέμα σου....είχα την τύχη να ξεκινήσω το αλμυρό μου σε κύβο,και πίστεψε με δεν τον αλλάζω με τίποτε.....οι ιδανικές διαστάσεις που πιστεύω θα σε καλύψει και το celio με ένα καλό στήσιμο βράχου είναι το 60x60x60 main & 40x40x50 sump.Έχω αυτές τις διαστάσεις με 4 Τ5 και 15 watt λεντοταινία για moonlight και μεγαλώνω sps άνετα.....σκέψου το,εγώ προτείνω κύβο θεατό από 3 πλευρές!

Τα ακούς που στα λέω.......

Ο κύβος ερίφθει.....Προχώρα....

Link to comment
Share on other sites

Τα ακούς που στα λέω.......

Ο κύβος ερίφθει.....Προχώρα....

Κύβο και πάλι κύβο θα έφτιαχνα εντέλει...απλά πλέον μετά από τρία χρόνια στο κυβάκι μου θα ήθελα ένα 1χ1χ1....με 12 39άρες από πάνω και 2 jebao 40άρες....πολλά θέλω ε;;:P

Link to comment
Share on other sites

Κύβο και πάλι κύβο θα έφτιαχνα εντέλει...απλά πλέον μετά από τρία χρόνια στο κυβάκι μου θα ήθελα ένα 1χ1χ1....με 12 39άρες από πάνω και 2 jebao 40άρες....πολλά θέλω ε;;:P

Δεν ζητάς τίποτα,αλλά αυτο το 1m υψος πως θα το φωτήσεις;
Link to comment
Share on other sites

80-60-50

κατι αλλο τωρα αν βαλω μικρη αντλια επιστρωφης απο το σαμπ στο ενυδρειο υπαρχει προβλημα ? πχ 600 λιτρα την ωρα ? μπασ και γλυτοσουμε τιποτα βατ ?

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τι ποσό θα μπορούσες ας πούμε να διαθέσεις στην αντλία;Σε ρωτάω γιατί υπάρχει αυτή http://www.fish-street.com/jebao_dc_water_return_pump?category_id=126

Πολύ καλή και σύντομα λέω να την πάρω κι εγώ.Μόλις 25 (!!) watt και 3000 λίτρα απόδοση. :bigemo_harabe_net-145:

Link to comment
Share on other sites

2000+4500 h tunze +5000 h sun sun 12500 λιτρα κυκλοφορια ? μια φωρα εβαλα στο 2 μετρο μια σαν σαν 5000 και απο την αλλη την εχεημ την 5000 και εγινε πλυντηριο ειστε σιγουροι ?

Link to comment
Share on other sites

2000+4500 h tunze +5000 h sun sun 12500 λιτρα κυκλοφορια ? μια φωρα εβαλα στο 2 μετρο μια σαν σαν 5000 και απο την αλλη την εχεημ την 5000 και εγινε πλυντηριο ειστε σιγουροι ?

Φιλε μου σε σχέση με αυτα που ισχύουν στο γλυκό νερο με την κυκλοφορία δεν εχει καμια σχεση το Θαλασσινό που πραγματικά διψάει για οσον το δυνατό καλύτερη ροη.Για να την πετύχουμε αυτην εκτος απο την σωστή επιλογή σε αντλίες πρέπει να τοποθετηθούν και στις κατάλληλες θέσεις....

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε σχέση με αυτα που ισχύουν στο γλυκό νερο με την κυκλοφορία δεν εχει καμια σχεση το Θαλασσινό που πραγματικά διψάει για οσον το δυνατό καλύτερη ροη.Για να την πετύχουμε αυτην εκτος απο την σωστή επιλογή σε αντλίες πρέπει να τοποθετηθούν και στις κατάλληλες θέσεις....

ναι το εχω διαβασει αυτο αλλα 12000 λιτρα σε 200 λιτρα ενυδρειο

δηλαδη χ 62 και τι ψαρι θα κολυμπαει εκει μεσα ?

Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

τι να πω εσεις ξερεται δηλαδη πρεπει να μπει αντλια παλι μεγαλη στο φιλτρο ? δε μπορω να παιξω με κυκλοφορητες ???? αμα βαλω αυτη στο σαμπ θα εχω θεμα ? http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=3454

Έγινε επεξεργασία - harris samos
Link to comment
Share on other sites

Πάρε αν είναι αυτή, το θέμα δεν είναι μόνο η κυκλοφορία είναι και η ροή στο σαμπ και όλα όπως και νΑ εχει...δοκίμασε αυτή! Εγώ πάντως θα επερνα την jebao... Μόνο η τιμή είναι διαφορετική αλλά όλα τα άλλα είναι + ....σκέψου τα watt αλλά δες ότι ενώ δεν έχουν τραγική διαφορά η μια ανεβάζει πολύ περισσότερο νερό .... Ααα και υπολόγισε και ένα ποσοστό μείωση της απόδοσης λόγω μήκους- ύψους που πρέπει να ανεβάσει το νερό!

Link to comment
Share on other sites

Χάρη θα σου δώσω ένα παράδειγμα για να καταλάβεις πόσο μεγάλο ρόλο παίζει το ύψος!
Η αντλία αυτή έχει μανομετρικό 1,8 μέτρα.
Στο 1,8 μέτρα δηλαδή μηδενίζεται η πίεση της.
Οπότε στο 50% του 1,80,θα μας δώσει περίπου το 50% της πίεσης της.Λιγότερη πίεση=λιγότερα λίτρα ανά ώρα! ;)
Εγώ θα σου έλεγα να πας τουλάχιστον στα 3000 λίτρα ανά ώρα.
Αυτή που δουλεύω εγώ είναι η aquaclear 110 (3800 λίτρα).
Στην συστήνω με κλειστά μάτια!Αθόρυβη,σκυλί και αρκετά φθηνή!
http://www.petsupermarket.gr/2921/προϊόντα/κυκλοφορητές-γλυκού-νερού.html

Επίσης,στα reef ενυδρεία η κυκλοφορία παίζει ζωτικό ρόλο.
Η παράμετρος κυκλοφορία διαφέρει από ενυδρείο σε ενυδρείο!Δεν υπάρχει κάποιος κανόνας που να λέει π.χ. 200 λίτρα =20000 λίτρα κυκλοφορία!
Αν θες να μεγαλώσεις sps,θα πρέπει σε σημεία να έχεις αρκετά μεγάλη κυκλοφορία!
Αν μεγαλώνεις ρικόρντεες-μανιταράκια-μαλακά κορράλια δεν χρειάζεσαι και τσουνάμι!
Τα ψάρια όση κυκλοφορία (εντός ορίων) και να τους δώσεις δεν έχουν πρόβλημα!
Υπάρχουν και κάποια tang μάλιστα που κολυμπούν μπροστά από κυκλοφορητές και πάνε κόντρα!Παίζουν κοινώς.... :)

gift_zpsa03258e4.jpg

Επιβράβευση ανάρτησης

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...