Jump to content

Reef Kesabaran By Digital Reason


Digital Reason

Recommended Posts

Καλημέρα σας. Λοιπόν Μιχάλη όπως έγραψα στο παραπάνω θέμα http://www.aquazone....aoeaeaoedhuoea/, έχω καταλήξει σε bare bottom. Μου έχει κάτσει καλά και στο μάτι αλλά και σαν λειτουργικότητα.

Είμαι λοιπόν στη φάση που συλλέγω εξαρτήματα και άλλα πράγματα που θα χρειαστούν ώστε να τρέξει το λιιιιιιίγο μεγαλύτερο σε λίτρα ενυδρείο.

Όταν θα ξεκινήσω να το στήνω θα σας ενημερώνω παράλληλα με υλικό. :zoro:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες, κατά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού είχαμε και κάποιες μηνιαίες δουλείες καθαρισμού και συντήρησης εξαρτημάτων.

Έβγαλα το skimmer Tunze 9002 και το έκανα βίδες, καθαρίζοντας το όσο καλύτερα μπορούσα.

Τοποθετώντας το ξανά μέσα στο refiugium, το βάζω στη πρίζα.....και τίποτα.... :poster_oops:

Μπααα λέω, τι έγινε???

Το τοποθετώ μέσα σε ένα διάφανο δοχείο με νερό και αρχίζω να το δοκιμάζω! Βγάζω την αντλία του έξω από το κουτί και την δουλεύω μέσα στο νερό του δοχείου...Δούλευε κανονικά!

Αρχίζω να ανησυχώ :bigemo_harabe_net-135:πως κατά την διάρκεια του καθαρισμού, ίσως δεν τοποθέτησα κάτι όπως έπρεπε. Λύνω πάλι την αντλία, την ξανά κουμπώνω, το βάζω μπροστά.....ούτε ίχνος μπουρμπουρλήθρας!

Μην σας κουράζω άλλο, παρατηρώ πως ήταν βουλωμένη η γωνίτσα που διακλαδώνεται πάνω στο σωλήνα της εξαγωγής της αντλίας με το λεπτό άσπρο σωληνάκι του αέρα. Σας παραθέτω σχέδιο για να γίνω κατανοητός!

post-57606-0-95138700-1405332543_thumb.jpg post-57606-0-73302000-1405332560_thumb.jpg

Είχε στακάρει από το αλάτι και δεν περνούσε ο αέρας!!!

Ελπίζω στο μέλλον όσοι χρησιμοποιούν τον ίδιο τύπο skimmer να το προσέξουν!

Όταν στο τέλος το εγκατέστησα μέσα στο refiugium δούλευε σαν να ήταν καινούργιο. Εκείνη τη στιγμή το είχα στο wet skimming mode με σχεδόν τέρμα τον αέρα ανοιχτό. Φεύγω να πάω να κάνω κάτι άλλο και επιστρέφοντας, βλέπω το κύπελλο του skimmer να ξεχειλίζει με νερό! Αμέσως κλείνω τον αέρα και το γυρνάω στο dry skimming mode. Αδειάζω το κύπελλο και το επανατοποθετώ. Αφρός στο μέγιστο και όλα δούλευαν μια χαρά!

Πιστεύω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Digital Reason.

Επειδή παρακολουθώ στενά το στολίδι σου κ την εξελιξή του αλλά επίσης μιας κ ο τρόπος γραφής σου για τις διεργασίες που κάνεις όλο αυτό τον καιρό είναι απλός κ κατανοητός πράγμα που με ευχαριστεί απίστευτα,θέλω σε παρακάλω μερικές πληροφορίες:

Είδα πως μετά από την ατυχία που είχες με το coral beauty το αντικατέστησες με ένα άλλο νανο-αγγελόψαρο κ συγκεκριμένα με το

Flameback Angelfish (Centropyge acanthops). http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+16+446&pcatid=446

Πες μου τις εντυπωσεις σου κ δώσε μου όσες πληροφορίες μπορείς σε παρακαλώ για το αν είναι εύκολο στην διατροφή του,αν είναι κινητικό στο ενυδρείο ή ντροπαλό,αν είναι επιθετικό στα άλλα ψαράκια, τι ψηφίζει ^_^ !!!κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι φίλε μου που γίνομαι κατανοητός σε αυτά που γράφω. Είναι μεγάλη ικανοποίηση για μένα.

Λοιπόν το ψάρι αυτό που έχω τώρα - Flameback Angelfish (Centropyge acanthops) - είναι εξαιρετικό για nano reefs ακόμα και μέχρι 60 λίτρα (minimum) πιστεύω.

Το γιατί....?

1. Δεν μεγαλώνει άλλο. Μιλάμε για 6.0cm τελικό μέγεθος.

2. Για έναν από εμάς που έχει nano reefs, και θέλει να λέει πως έχει και κάτι ιδιαίτερο :bigemo_harabe_net-128: στο ενυδρείο του, το συγκεκριμένο ψαράκι είναι φανταστικό!

3. Η διατροφή του δεν είναι κάτι το εξεζητημένο. Flakes, pellets....

4. Η κίνηση του είναι αρχοντική. Θα το δεις συνέχεια να τριγυρνάει κάτω από τους βράχους και ανάμεσα. Ψάρι βυθού. Πολλές φορές που το παρατηρώ, τεντώνεται επιδεικνύοντας τα πανέμορφα και έντονα χρώματα του. Είναι αρκετά κινητικό και μόλις σε συνηθίσει δεν φοβάται.

5. Εάν μπει τελευταίο, δεν κάνει επιθέσεις. Αυτό τουλάχιστον διαπιστώνω εγώ.

Υπάρχει ένα μικρό θέμα με το Six Line Wrasse (πολύ παλιός στον ύφαλο μου) που πάει και χώνεται κάτω από τα βράχια, αλλά το Flameback το απωθεί χωρίς ποτέ να έχουν αλληλο-χτυπηθεί. Το six line όμως λάβε υπόψιν σου πως είναι παλιοχαρακτήρας και κτητικό!

6. Εάν το βρεις σε κάποιο κατάστημα σκέψου το. Αλλά....εδώ μπαίνει ένα τεράστιο ΑΛΛΑ. Από το μαγαζί που το πήρα εγώ (Cosmozoo - Πειραιάς) μου είπαν πως το συγκεκριμένο δεν έχει χτυπήσει κοράλλια ποτέ. Πράγματι το έχω πάνω από 2 μήνες και δεν έχει ακουμπήσει κοράλλι (SPS/LPS/ZOAS). Αν δεις στο liveaquaria.com στο σημείο REEF COMBATIBLE έχει την ένδειξη WITH CAUTION. Μπορεί κάποιο άλλο Flameback να χτυπάει κοράλλια. Μπορεί επίσης το δικό μου κάποια στιγμή να του τη βαρέσει και να χτυπήσει και εκείνο....Θέλω να πω πως έχει το ρίσκο του.

7. Η τιμή του είναι λογική. Ούτε φθηνό σαν το Coral Beauty, αλλά ούτε και ακριβό σαν το Flame. Είναι σπάνιο.

Συμπέρασμα: Αν δεν φοβάσαι τα κοράλλια σου και θέλεις να συμπληρώσεις το ρόστερ σου με ένα ιδιαίτερο και σπάνιο ψαράκι, η γνώμη μου είναι να το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό Άγγελε δεν το ξέρω.

Ίσως να μπορεί να μας απαντήσει ο Μιχάλης....ή κάποιος άλλος που να το έχει δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

5 αστερια απο μενα στο θεμα σου, εξαιρετικο φιλε μου :thumbsu:

Και υπεροχο ενυδρειο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το ψαρι το εχω δουλεψει και συγκεκριμενα το ειχα πανω απο 2 χρονια μαζι flame χωρις κανενα απολυτος προβλημα ουτε με τα κοραλια ουτε με τα αλλα ψαρια,βεβαιος ειναι μεγαλι και το ενυδρειο και παιζει το ρολο του το μονο σξιο σχολιασμου ειναι οταν ταιζα και συναντιοτανε με το flame επεφτε ενα γρηγορο κηνηγητο δευτερολεπτων και τελος ,ησυχος και ετρογε τα παντα,πολη καλη επιλογη ΓΙωργο να το χαρεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι φίλε μου που γίνομαι κατανοητός σε αυτά που γράφω. Είναι μεγάλη ικανοποίηση για μένα.

Λοιπόν το ψάρι αυτό που έχω τώρα - Flameback Angelfish (Centropyge acanthops) - είναι εξαιρετικό για nano reefs ακόμα και μέχρι 60 λίτρα (minimum) πιστεύω.

Το γιατί....?

1. Δεν μεγαλώνει άλλο. Μιλάμε για 6.0cm τελικό μέγεθος.

2. Για έναν από εμάς που έχει nano reefs, και θέλει να λέει πως έχει και κάτι ιδιαίτερο :bigemo_harabe_net-128: στο ενυδρείο του, το συγκεκριμένο ψαράκι είναι φανταστικό!

3. Η διατροφή του δεν είναι κάτι το εξεζητημένο. Flakes, pellets....

4. Η κίνηση του είναι αρχοντική. Θα το δεις συνέχεια να τριγυρνάει κάτω από τους βράχους και ανάμεσα. Ψάρι βυθού. Πολλές φορές που το παρατηρώ, τεντώνεται επιδεικνύοντας τα πανέμορφα και έντονα χρώματα του. Είναι αρκετά κινητικό και μόλις σε συνηθίσει δεν φοβάται.

5. Εάν μπει τελευταίο, δεν κάνει επιθέσεις. Αυτό τουλάχιστον διαπιστώνω εγώ.

Υπάρχει ένα μικρό θέμα με το Six Line Wrasse (πολύ παλιός στον ύφαλο μου) που πάει και χώνεται κάτω από τα βράχια, αλλά το Flameback το απωθεί χωρίς ποτέ να έχουν αλληλο-χτυπηθεί. Το six line όμως λάβε υπόψιν σου πως είναι παλιοχαρακτήρας και κτητικό!

6. Εάν το βρεις σε κάποιο κατάστημα σκέψου το. Αλλά....εδώ μπαίνει ένα τεράστιο ΑΛΛΑ. Από το μαγαζί που το πήρα εγώ (Cosmozoo - Πειραιάς) μου είπαν πως το συγκεκριμένο δεν έχει χτυπήσει κοράλλια ποτέ. Πράγματι το έχω πάνω από 2 μήνες και δεν έχει ακουμπήσει κοράλλι (SPS/LPS/ZOAS). Αν δεις στο liveaquaria.com στο σημείο REEF COMBATIBLE έχει την ένδειξη WITH CAUTION. Μπορεί κάποιο άλλο Flameback να χτυπάει κοράλλια. Μπορεί επίσης το δικό μου κάποια στιγμή να του τη βαρέσει και να χτυπήσει και εκείνο....Θέλω να πω πως έχει το ρίσκο του.

7. Η τιμή του είναι λογική. Ούτε φθηνό σαν το Coral Beauty, αλλά ούτε και ακριβό σαν το Flame. Είναι σπάνιο.

Συμπέρασμα: Αν δεν φοβάσαι τα κοράλλια σου και θέλεις να συμπληρώσεις το ρόστερ σου με ένα ιδιαίτερο και σπάνιο ψαράκι, η γνώμη μου είναι να το πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο το ψαρι το εχω δουλεψει και συγκεκριμενα το ειχα πανω απο 2 χρονια μαζι flame χωρις κανενα απολυτος προβλημα ουτε με τα κοραλια ουτε με τα αλλα ψαρια,βεβαιος ειναι μεγαλι και το ενυδρειο και παιζει το ρολο του το μονο σξιο σχολιασμου ειναι οταν ταιζα και συναντιοτανε με το flame επεφτε ενα γρηγορο κηνηγητο δευτερολεπτων και τελος ,ησυχος και ετρογε τα παντα,πολη καλη επιλογη ΓΙωργο να το χαρεις.

Νίκο μου σ΄ ευχαριστούμε για την άμεση και έγκυρη απάντηση σου!

Link to comment
Share on other sites

Παρά το μέγεθός του ενυδρειάρα :skydive: ...τώρα το είδα.

Πολλά μπράβο σου.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χθες, κατά την εβδομαδιαία αλλαγή νερού είχαμε και κάποιες μηνιαίες δουλείες καθαρισμού και συντήρησης εξαρτημάτων.

Έβγαλα το skimmer Tunze 9002 και το έκανα βίδες, καθαρίζοντας το όσο καλύτερα μπορούσα.

Τοποθετώντας το ξανά μέσα στο refiugium, το βάζω στη πρίζα.....και τίποτα.... :poster_oops:

Μπααα λέω, τι έγινε???

Το τοποθετώ μέσα σε ένα διάφανο δοχείο με νερό και αρχίζω να το δοκιμάζω! Βγάζω την αντλία του έξω από το κουτί και την δουλεύω μέσα στο νερό του δοχείου...Δούλευε κανονικά!

Αρχίζω να ανησυχώ :bigemo_harabe_net-135:πως κατά την διάρκεια του καθαρισμού, ίσως δεν τοποθέτησα κάτι όπως έπρεπε. Λύνω πάλι την αντλία, την ξανά κουμπώνω, το βάζω μπροστά.....ούτε ίχνος μπουρμπουρλήθρας!

Μην σας κουράζω άλλο, παρατηρώ πως ήταν βουλωμένη η γωνίτσα που διακλαδώνεται πάνω στο σωλήνα της εξαγωγής της αντλίας με το λεπτό άσπρο σωληνάκι του αέρα. Σας παραθέτω σχέδιο για να γίνω κατανοητός!

attachicon.gif01-tunze-9002.jpg attachicon.gif02-tunze-9002.jpg

Είχε στακάρει από το αλάτι και δεν περνούσε ο αέρας!!!

Ελπίζω στο μέλλον όσοι χρησιμοποιούν τον ίδιο τύπο skimmer να το προσέξουν!

Όταν στο τέλος το εγκατέστησα μέσα στο refiugium δούλευε σαν να ήταν καινούργιο. Εκείνη τη στιγμή το είχα στο wet skimming mode με σχεδόν τέρμα τον αέρα ανοιχτό. Φεύγω να πάω να κάνω κάτι άλλο και επιστρέφοντας, βλέπω το κύπελλο του skimmer να ξεχειλίζει με νερό! Αμέσως κλείνω τον αέρα και το γυρνάω στο dry skimming mode. Αδειάζω το κύπελλο και το επανατοποθετώ. Αφρός στο μέγιστο και όλα δούλευαν μια χαρά!

Πιστεύω να βοήθησα.

Σιγουρα θα βοηθησει παιδια που εχουν το ιδιο skimmer!

Μπραβο βρε γιωργο που το μοιραστηκες :thumbsu:

Το flameback δεν σου πειραζει τιποτα?

Το δοκιμασα και εγω πριν καποιους μηνες και ο τυπος τσιμπαγε οοοολα μα ολα τα κοραλια που ειχα μεσα στο ενυδρειο.Δεν πειραξε ποτε το μονο Lps που εχω αλλα ουτε και το Clam.....οοοοολα ομως(κυριολεκτικα) το sps που εχω τα πειραζε μανιωδως και ασταματητα.

Τελικα καθε ψαρακι εχει το χαρακτηρα του.

Ασε που ηταν απιιιιιιστευτα επιθετικο!Την επεφτε στο Mystery που ειναι το διπλασιο και αν δεν αποφασιζε ν'ανταπωδωσει μετα απο μια μερα ανελεητης φαπας,ισως να το ειχε σκοτωσει.

Με το tang δεν ειχε κανενα προβλημα.Του εριξε(το tang) λιγες αναγνωριστικες φαπες την πρωτη μερα για να του δειξει ποιος κανει κουμαντο και μετα δεν ξανασχοληθηκε :thumbsu:

Παντως χαιρομαι παρα πολυ που εσενα ειναι υποδειγμα γιατι ειναι απιστευτα πανεμορφο ψαρακι.

Και εγω πολυ στεναχωρηθηκα που το εβγαλα.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη δεν τον έχω δει μέχρι στιγμής να πειράζει κάτι, ούτε το clam.

Περνάει πάντα δίπλα από τα sps, τα ζοάνθους, και όλα τα υπόλοιπα και ποτέ δεν τα έχει τσιμπήσει! Τσιμπολογάει σε διάφορα σημεία του βράχου που είναι "κενά".

Το θέμα είναι πως αυτός που μου το πρότεινε, εγγυήθηκε πως δεν θα έχω πρόβλημα για το συγκεκριμένο ψάρι και φυσικά επιβεβαιώνεται μέχρι και σήμερα!!!

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λες και 6 αριθμους να μην ξαναδουλεψουμε ρε συ? :usd:

Μακαρι να συνεχισει ετσι γιωργαρε :angel:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...