Jump to content

Reef Kesabaran By Digital Reason


Digital Reason

Recommended Posts

Φιλε μου γιωργο ειναι πανεμορφο το ενυδρειο σου!επισης θελω να σου πω οτι εκτος απο την βοηθεια απο ολα τα παιδια που ειναι πολυ σημαντικη ενα ενυδρειο για να φτασει σε τετοιο επιπεδο θελει αυτος που το εχει να αγαπαει πραγματικα το χομπυ!

Και εσυ φαινεται οτι το αγαπας!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 289
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όπως βλέπετε τα πρώτα sps μπήκαν.

Αυτό που σκέφτομαι είναι να ξεκινήσω να χρησιμοποιώ το Red Sea Pro, ωστε με τις εβδομαδιαίες αλλαγες νερου στο 50%-60% να μου διατηρήσει τις τιμες σε ικανοποιητικά επίπεδα χωρίς να χρειάζεται να ρίχνω ζουμιά.

Πολύ φοβάμαι πως το ATI PLUS που χρησιμοποιω τωρα δεν θα καταφερει να μου κραταει το Ca, mg και dKh σε κανονικες τιμές.

ΥΓ: Βασίλη σ΄ευχαριστώ πολύ

ΥΓ2: Όσο κι αν προσπάθησα να βγάλω τα ψάρια, με τίποτα δεν έβγαιναν από τις κρυψώνες τους!Γκρρρρ!

post-57606-0-25165500-1393966345_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το Σάββατο πάντως έκανα μια γενική καθαριοτητα στο ενυδρείο! Εκεί που επικεντρώθηκα όμως, πιο πολυ ηταν στο σκιμερ! Το έβγαλα απο την πλάτη και το έκανα βιδες! Το καθαρισα τοσο καλα, που οταν το ξανα εβαλα σε λειτουργία η αποδοση του ηταν λες και ηταν καινουριο! Καθαρισμα έφαγαν και οι κυκλοφορητες!

Ανα τακτα χρονικα διαστήματα θα πρεπει να γινονται καθαρισμοι τετοιου ειδους! Ανασαινει το ενυδρείο!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο

και φοβερα τα κοραλια

ειδικα τα κοκκινα zoanthus και η ανεμονη αν δεν κανω λαθος

Link to comment
Share on other sites

Ναι ανεμώνη είναι! Πως πηγε η ρουφιανα εκει πανω και σκαρφάλωσε....οχι τιποτε άλλο, αλλα ο τοματο κλουν ειναι ολη την ωρα χωμενος μεσα της με αποτελεσμα να τον βλεπω ελαχιστα.

Link to comment
Share on other sites

ομορφος,περιποιημενος υφαλος γεματος ζωντανια και χρωμα.

ωραιος ο φιλος και με υπομονη που ειναι το βασικοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο χρωμα φιλε μου.Και η ανεμωνη ολα τα λεφτα.

Να το χαιρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο μπράβο... Τέλεια χρώματα.... Υγιέστατα!

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλη την παλιοπαρέα.

Φίλοι μου καλοί να με συγχωρείτε για την απούσια μου τοσο καιρό.

Σας παραθέτω φωτογραφίες με την εξέλιξη του υφάλου μου.

Όπως θα δείτε το aquascape άλλαξε ξανά και θεωρώ πως είναι η τελευταία του φορά μιας και

τα κομμάτια βράχου έχουν τρυπηθεί και διαπεραστεί με πλαστική ντίζα.

Προσωπικά μου αρέσει πολύ! Έχει πολύ χώρο κάτω και από πίσω, δημιουργωντας έτσι πολύ καλή κυκλοφορία του νερού!

Δυστυχώς είχα ξανά απωλεια σε ψαράκια. Από κοράλια δυστυχώς απώλεσα την καταλαφυλια. Δεν μου πήγε καλά. Όλα τα υπόλοιπα έχουν απίστευτη ανάπτυξη με φοβερά χρώματα!

Να πω επίσης ότι άλλαξα αλάτι και από το ATI Plus, χρησιμοποιώ το RED SEA PRO! Έχω την εντύπωση πως προσδίδει στο έπακρο όλα τα απαραίτητα στοιχεία στα κοράλια μου, σε σχέση με το προηγούμενο.

Οι αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα στο 50% συνεχίζονται.

Περιμένω σχόλια σας, παρατηρήσεις!

Υ.Γ. Μιχάλη μη με μαλώσεις. Τέλος το aquascaping! χαχαχαχα!

post-57606-0-05131200-1396377879_thumb.jpg

post-57606-0-55527900-1396377913_thumb.jpg

post-57606-0-52039500-1396377941_thumb.jpg

post-57606-0-73930500-1396377976_thumb.jpg

post-57606-0-64382900-1396378007_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλαρακι καλο μηνα το ενυδρειο εξελισετε με ταχυτητα πολυ ομορφα χρωματα στα ζωντανα.τον βραχο ας τον οπως ειναι πολυ καλο να το χαιρεσε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μετά από πολλά μαθήματα που έγινα μαθήματα, μετά από πολλές πολλές μέρες χωρίς ψάρια και μετά από ώριμη θέλω να πιστεύω σκέψη, στο ενυδρείο μου κολυμπούν τα παρακάτω είδη:

- Ένας Clarkie clown

- Ένα Six Line Wrasse

- Δύο Cromis

- Ένας γοβιός

Άντε να βάλω και κάποιο μικρούλη ακόμα, συμβατό με τα παραπάνω, αλλά μέχρι εδώ είμαι για τα κυβικά μου.

Link to comment
Share on other sites

Είναι όχι απλά όμορφο, αλλά εντυπωσιακό! Κάθε φορά που το βλέπω αναρωτιέμαι πότε θα μπω κι εγώ στον αλμυρό κόσμο! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σημερινή νέα προσθήκη, το βραχάκι αριστερά κάτω με μία πανέμορφη Favia!

Αναγκάστηκα και έκανα μία αλλαγή, μιας και ανέβασα τις δυο εφίλιες πάνω για να μπεί η φάβια στην θέση τους.

Το αποτέλεσμα ήταν, η ανεμόνη να μαζευτεί αρκετά μιας και δεν της άρεσε η συγκατήκιση!

Θα δω πως θα πάει το πράγμα μιας και την ανεμόνη της έχω ιδιαίτερη αδυναμία!

Πιστεύετε πως δεν πρέπει να είναι κοντα τα δυο αυτά είδη?

Επίσης εαν εχω ολες μου τις εφιλιες κοντα την μια με την αλλη και σχεδον ακουμπανε μεταξύ τους, πειράζει?

Link to comment
Share on other sites

Να επισημανω εδω πως αυτος ο γοβιος που πηρα κανει τρομερη δουλεια στην αμμο!

Μεσα σε δυο μερες την εκανε αχνη ζαχαρη. Κατασπρη!

Το μονο μεινεκτημα ειναι πως δημιουργει μια σχετικη θολουρα, που λιγο με εκνευριζει.

Το Six Line τελικά μ΄αρεσει πολυ. Εχει φοβερη κινηση, παντα κοντα και αναμεσα στα βραχια. Πολύ ωραια χρωματα.

Ο Clarkie και η ανεμονη του...μην του την πειραξει κανεις...απαπαπαπαπα! Δεν βγαινει απο κει!

Οι Chromis= ανεμελιά. Πολυ ομορφά ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα digital reason.Ποιο είδος goby έχεις που σου θολώνει το νερό?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης,μήπως μπορείς να μου πεις ο αραγωνιτης σου τι κοκκομετριας ειναι?στην 1η σελ λες την μάρκα του αλλά όχι το πάχος του.ΜΑς λες βέβαια κ για τον γονιό σου (yellow watcman) απλά μπερδεύτηκε γιατί ο yellow θεωρείται λίγο τεμπελακος :) Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Κ εγω αυτόν υποψίαζομαι,ο οποίος εχω διαβάσει πως ειναι απίστευτες εργάτης

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι τρομερός εργάτης

ΑλλΑ μεγαλώνει πολύ

Αυτόν έχει γιατί αν δεις την τρίτη φώτο

Φαίνεται καθαρά ότι είναι αυτός

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...