Jump to content

Άμεσο Στρώσιμο Ενυδρείου!!


allyouneedisaquarium

Recommended Posts

Το 2ο ομως γραφει για ενυδρεια εως 38 λιτρων! Θα χρειαστει να κανω καμια ρύθμιση;

Απλά ρυθμίζεις εσύ τον ροοστάτη για να έχεις την επιθυμητή θερμοκαρασία στο νερό σου!!

Βλέποντας και κάνοντας δλδ ;)

Aπλά έχει υποψήν σου οτι με τον θερμοστάτη θα χρειαστεί να πάρεις και ενα θερμομετράκι για

το ενυδρειάκι σου!!

1.5 ευρώ περίπου κόστος ή στο Jumbo με τα μισά λεφτά :P

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 71
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα δεν τον βλέπω καλα πάντως. Κάθετε συνεχώς δίπλα από το φίλτρο δεν κινείται πολύ και έχει βγάλει κάτι μικρές λοβ ραβδώσεις στο ένα του πτερύγιο. Και σαν να ξεφλουδιζει πάνω στο κεφάλι... Αρρώστησε;

οκ ετσι θα γινει. αλλα νομιζω οτι τωρα με απασχολει το ψαρι που τον βλεπω χαλια σημερα.Αυτες τις μοβ μικρες λωριδιτσες στο κατω πτερυγιοκατα 99 % δεν τις ειχε εχθες... και καθοταν ετσι στο φιλτρο αρκετη ωρα!!!

post-47796-0-68473300-1386343006_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια δεν βλεπω κατι αλλα για βαλτην καλα την φωτο γιατι ειναι αναποδα!

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις καλα έτσι όπως είναι τώρα η φωτογραφία στα δεξιά στο κάτω μεγάλο πτερύγιο με δυσκολία τα διακρίνεις! Από μέσα προς τα έξω δηλ από την κόκκινη περιοχή προς την άκρη του πτερύγιου. Δεν μπορώ να την γυρίσω δυστυχώς γιατί ειμαι από κινητό...

Link to comment
Share on other sites

Αν τον βλέπεις να κάθεται για πολύ ώρα σε περίεργες στάσεις μην ανησυχείς, απλά ξεκουράζεται! Μια φορά ο δικός μου είχε ξαπλώσει πάνω στο θερμόμετρο σαν μακαρόνι που στεγνώνει και τον είχα περάσει για πεθαμένο, αλλά τελικά ξεκουραζόταν ο κύριος!

Κάτι περίεργο στην ουρά του δεν βλέπω, πάντως κι ο δικός μου άλλο χρώμα είχε όταν τον πήρα και άλλο τώρα, ήταν ανοιχτό (ξεθωριασμένο άραγε; ) μωβ και πλέον είναι κοκκινο-μπορντω-μωβ έντονο!

Υ.Γ. Την απορία για την αλλαγή στο χρώμα την είχα κι εγώ, είναι φυσιολογικό;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος Δημητρη!

Λοιπον δεν βλεπω κατι εκει που λες! Ισως να ειναι το χρωμα του που αρχιζει και βγαινει!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κολλούσε ανάποδα στο φίλτρο για να ξεκουραστεί!

Μην ανησυχείς καθόλου γιαυτό!

Ωραιος Δημητρη!

Λοιπον δεν βλεπω κατι εκει που λες! Ισως να ειναι το χρωμα του που αρχιζει και βγαινει!

Έτσι μου φαίνεται και μένα!
Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείται ότι "βγαίνει το χρώμα του";

Σαν τα ρούχα που ξεβάφουν στο νερό; :P

Στα καταστήματα δεν έχουν το αληθινό τους χρώμα λόγω των συνθηκών; Εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που βλέπεις σαν τελίτσες εννοείς?? Μην ανησυχείς και ο δικός μου έχει τέτοια σημαδάκια στα πτερύγιά του... Και μάλλον τα είχε από την αρχή και δεν το είχα παρατηρήσει (τα είδα και στις πρώτες φωτογραφίες όταν τις μεγένθυνα....) Πάρε τον 50αρι τον θερμοστάτη θα δουλεύει καλύτερα (και θα καίει λιγότερο)!!! Τα μεταφορικά για να σου τον στείλουν είναι 2€ νομίζω....

Από λίγο ψάξιμο που είχα κάνει παλαιότερα αλλάζει το χρώμα τους με τον καιρό όταν ζουν σε σωστές συνθήκες ....

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Μηπως βλεπεις τον μονομαχο να κολλαει πανω στο φιλτρο?Το ρωταω αυτο γιατι στο πανω πτερυγιο βλεπω αποτυπωματα απο τις 'περσιδες' του φιλτρου.Ειναι σαν να ειναι κολλημενος πανω στο φιλτρο.Εκει που θελω να καταληξω ειναι,μηπως το φιλτρο σου ειναι πολυ δυνατο και τον ρουφα με αποτελεσμα να τον κολλαει πανω του?

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείται ότι "βγαίνει το χρώμα του";

Σαν τα ρούχα που ξεβάφουν στο νερό; :P

Στα καταστήματα δεν έχουν το αληθινό τους χρώμα λόγω των συνθηκών; Εμένα εκεί πήγε το μυαλό μου! :D

Aυτο ακριβως!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο για το ότι πήγες και του αγόρασες καινούριο κανονικό σπιτάκι! :bigemo_harabe_net-122:

Αφού αποφάσισες να διαβάσεις.. με την βοήθεια που θα σου δώσουν τα τσακάλια του φόρουμ.. μην φοβάσαι τίποτα!

Προβλέπω πως σύντομα θα μας κάνεις παρουσίαση έναν 25λιτρο παράδεισο!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?Μηπως βλεπεις τον μονομαχο να κολλαει πανω στο φιλτρο?Το ρωταω αυτο γιατι στο πανω πτερυγιο βλεπω αποτυπωματα απο τις 'περσιδες' του φιλτρου.Ειναι σαν να ειναι κολλημενος πανω στο φιλτρο.Εκει που θελω να καταληξω ειναι,μηπως το φιλτρο σου ειναι πολυ δυνατο και τον ρουφα με αποτελεσμα να τον κολλαει πανω του?

ναι τον βλεπω να πηγαινει και απο μονος του συνεχως να καθετε εκει διπλα στο φιλτρο, οταν ερχομαι κοντα και με καταλαβαινει φευγει με ευκολια δεν τον βλεπω να ζοριζεται απλα μετα παλι πηγαινει εκει και το θεμα ειναι οτι το φιλτρο δεν χαμηλωνει αλλο... δυστυχως...

Link to comment
Share on other sites

ναι τον βλεπω να πηγαινει και απο μονος του συνεχως να καθετε εκει διπλα στο φιλτρο, οταν ερχομαι κοντα και με καταλαβαινει φευγει με ευκολια δεν τον βλεπω να ζοριζεται απλα μετα παλι πηγαινει εκει και το θεμα ειναι οτι το φιλτρο δεν χαμηλωνει αλλο... δυστυχως...

Μπουκωσε το τερμα με βιολογικο υλικο!

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου έχει μία ψύχωση με το φίλτρο!!!! Το δικό μου φίλτρο είναι πολύ πιό μεγάλο (είναι για ενυδρεία έως 110λίτρα) το έχω γεμίσει βιολογικό υλικό (δεν χωράει άλλο πιά), και έτσι δεν περνάει εύκολα το νερό με αποτέλεσμα να έχει χαμηλότερη ροή....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι, το βιολογικό υλικό δεν είναι το μπόλι έτσι; Το βιολογικό το αγοράζω να υποθέσω... Και το πως μπαίνει; Έψαξα και δεν μπορώ να βρω καμία κατατοπιστική εικόνα!

Link to comment
Share on other sites

Το μπόλι είναι βιολογικό υλικό εμπλουτισμένο με ωφέλιμα βακτήρια τα οποία έχουν αποικίσει - αναπτυχθεί και συνίσταται για άμεσο στρώσιμο του φίλτρου μας . Βιολογικό υλικό μπορείς να αγοράσεις και εσύ όμως , να το τοποθετήσεις στο φίλτρο σου ώστε να ωριμάσει το νερό σου :)

Sera siporax ( μακαρόνι που λέμε ) ή sera siporax mini αν πρόκειται για εσωτερικό μικρό φίλτρο τύπου sera fil 60 ή sera fil 120 .

http://www.pondshop.de/pic-shop-02/388043.jpg

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Aν μιλάμε για αυτό http://zoolandbg.com/812-540-thickbox/-sera-fil-60-60-.jpg ο κάτω θάλαμος είναι η αναρρόφηση και έχει ένα σφουγγαράκι . Ο πάνω θάλαμος έχει άνθρακα . Στον πάνω θάλαμο λοιπόν τοποθετείς το sera siporax mini :) .

Aντίστοιχα και στο sera fil 120 το οποίο έχει τρείς θαλάμους μαζί με το σφουγγαράκι της αναρρόφησης . Αναφέρω τα συγκεκριμένα διότι αυτά έχω εγώ ( sera fil 120 ) . Τα περισσότερα εσωτερικά ( hailea ) και άλλες μάρκες σαν αυτά είναι :)

Επίσης το siporax mini μπορείς να το βγάλεις από το δυχτάκι και να το τοποθετήσεις απευθείας στον θάλαμο .

Έγινε επεξεργασία - Juwell - Guppy 60
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η αλλαγή μόλις έγινε! Όπως είναι το φίλτρο έκοψα λωρίδα από το σφουγγάρι το μπλε και τοποθέτησα βιολογικό υλικό. 1στρώση σφουγγάρι επόμενη βιολογικό υλικό,επόμενη σφουγγάρι και τέλος υαλοβάμβακα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου έδωσε ο θείος μου που έχει ένα 120λ και ένα 30λ ενυδρείο. Φαντάζομαι θά ξέρει τι μου δίνει δεν είδα μάρκα. Ήθελα να παρω και μπόλι αλλά μόλις είχε καθαρίσει το φίλτρο του δυστυχώς... Δεν πειράζει θά βρω... Μόνο τα τεστ δεν εχω κάνει ακόμα αλλά θά τα βρω και αυτά σιγά σιγά.

Link to comment
Share on other sites

Ο θειος σου αυτο που σου εδωσε το ειχε μεσα στο φιλτρο που ηταν εν λειτουργια; Αν ναι τοτε αυτο ειναι το μπολι!

Στο φιλτρο σου μονο μια στρωση σφουγγαριου. Απο κατω προς τα πανω: σφουγγαρι, βιολογικο τιγκα και πανω βαμαβακι και τελος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...