Jump to content

Θελω Τη Γνωμη Σας....


Recommended Posts

χρονια αφρικανος αλλα ειπα να αλλαξω λιγακι.

εχω ενα ενυδρειο 1*40*60 το οποιο επεσε πλυσιμο στην βεραντα και ετοιμαζετε για καινουργιο aquascape

εχω 30 κιλα αραγωνιτη που ειχα στην αφρικη και θελω να ρωτησω αμα τον καθαρισω μπορω να τον βαλω μεσα και να βαλω γαριδες.εχω ενα 13λιτρο του jumbo και εχω γεμισει red cherry. οποτε να μεταφερθουν εκει. θα βαλω και ριζες που εχω κανα φυτακι ή δεν θα εχω προκοπη??

για αρχη θα μπουν οι γαριδες και στην συνεχεια κανα ψαρακι

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να μην δεις προκοπη; Μια χαρα προκοπη θα δεις! Απλα δεν ξερω αν ο αραγωνιτης μηπως σου ανεβασει τις σκληροτητες!

Link to comment
Share on other sites

για αυτο λεω μην μπουμε σε εξοδα παλι. αραγωνιτης με γαριδες δεν το εχω δοκιμασει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Ε ποσο να κανει χαλαζιακη απο μαντρα; Δεν νομιζω οτι ειναι και κανα τρελο εξοδο! Κανα 20κιλο με 25 υπολογιζε!

Link to comment
Share on other sites

εγω το ελεγα επειδη τον εχω για αυτο μηπως το εχει δοκιμασει κανενας.

Link to comment
Share on other sites

Ε τοτε για περιμενε μην σου πει καποιος!

Link to comment
Share on other sites

Υπ' οψη σε νεο βυθο δεν μπορεις να βαλεις γαριδες,πρεπει πρωτα να στρωσει ο βυθος(περιπου ενα διμηνο) και μετα

να τις βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

τον αραγωνιτη τον εβαλα αγγελια και σημερα αγορασα ενα τσουβαλακι χαλαζιακι ψιλη .

τα 40 κιλα τα πηρα 9.50 ευρω δεν ειχε μικροτερη συσκευασια,και με το παπακι δυσκολευτικα λιγο στην μεταφορα.

αυριο αρχιζει εντατικο πλυσιμο το μισο τσουβαλι και βλεπουμε τι κολπα θα φτιαξουμε μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά σε βρίσκω .περιμένουμε λοιπόν .

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ σήμερα παραλαμβάνω την χαλαζιακή άμμο (GXSARA, που τη βρηκες τόσο φθηνη ρε φίλος; ), θέλει πολύ καλο πλύσιμο πριν μπει ενυδρειο ή τυπικό;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Παιδες η αμμο απο μαντρα υλικων θελει πολυ καλο πλυσιμο,προσφατα εστησα με φιλο ενα Αφρικανικο και πηραμε αμμο απο μαντρα την οποια την πλυναμε πολλα χερια γιατι εβγαζε λασπη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες η αμμο απο μαντρα υλικων θελει πολυ καλο πλυσιμο,προσφατα εστησα με φιλο ενα Αφρικανικο και πηραμε αμμο απο μαντρα την οποια την πλυναμε πολλα χερια γιατι εβγαζε λασπη.

Μας έφτιαξες τη μέρα. Με πονάει κι όλας η μέση μου.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάνε της και ένα βράσιμο με νεράκι, λίγη, λίγη σε μια κατσαρόλα. Καλό θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα απο ανω γλυφαδα.ολοι αυτο μου ειπανε οτι την πληρωσα φτηνα. Δεν ξερω παιδια πρωτη φορα περνω απο μαντρα. Θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτο και σε λιγο θα αρχισω το πλυσιμο. Οσο για βρασιμο δεν το βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

.....ειναι αψογη παιδια δεν το περιμενα.εχω αρχιση το πλυσιμο και δεν εχει σκονες ειναι καθαρη.

Link to comment
Share on other sites

Τι φάρδος είσαι ρε φίλε!

και τσάμπα και καθαρή; Πάλι καλα που δεν ήρθε και υπάλληλος της μάντρας να σου στήσει το ενυδρειο δηλαδη!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μονο κακο παιδια ειναι οτι ειναι γκρι χαλαστικα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Την πηρα απο ανω γλυφαδα.ολοι αυτο μου ειπανε οτι την πληρωσα φτηνα. Δεν ξερω παιδια πρωτη φορα περνω απο μαντρα. Θα προσπαθησω να ανεβασω και φωτο και σε λιγο θα αρχισω το πλυσιμο. Οσο για βρασιμο δεν το βλεπω.

Aν δεν θες να την βράσεις βάλτην σε μια λεκάνη και μπουρμπούρισε την σαν τελευταίο χέρι με νερό από ένα βραστήρα και άφησε την λίγο μέσα . . .

Link to comment
Share on other sites

Βαζω νερο απο θερμοσιφονα καυτο.τωρα που ειναι γκρι να την βαλω στο ενυδρειο η θα ειναι σαν μπετον αρμε.

Link to comment
Share on other sites

Βαζω νερο απο θερμοσιφονα καυτο.τωρα που ειναι γκρι να την βαλω στο ενυδρειο η θα ειναι σαν μπετον αρμε.

Κοιτά, το γκρι εδω που τα λέμε θα ειναι "κάπως". Σα τσιμεντο θα ειναι. Βέβαια, γούστα ειναι αυτα, μπορει να σου αρέσει κι όλας. Γνώμη μου ειναι ότι αν δεν είσαι σίγουρος 100% ότι θα σου αρέσει, να μη τη βάλεις γιατι μετα διορθώνεται πολυ πολυ δύσκολα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Nομίζω πως είναι θέμα γούστου. . .

Μια δοκιμή θα σε πείσει βέβαια !

Ενα δοκιμαστικό στήσιμο δεν νομίζω να είναι κακό . . .

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου ειναι φοβερο η αμμο εχει παραξενο χρωμα προ το καφε με γκρι σκουρο. Ελεγα οτι θα ειναι χαλια αλλα. Σε λιγο μπαινει και ο τελευταιος κουβας με αμμο μου εχει φυγει η μεση. Για Την πλατη του ενυδρειου σκευτομαι να βαλω σιτα αυτην που βαζουν για τα παιδια στο μπαλκονι. και να την γεμισω με moss. Τι λετε?

.

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου ειναι φοβερο η αμμο εχει παραξενο χρωμα προ το καφε με γκρι σκουρο. Ελεγα οτι θα ειναι χαλια αλλα. Σε λιγο μπαινει και ο τελευταιος κουβας με αμμο μου εχει φυγει η μεση. Για Την πλατη του ενυδρειου σκευτομαι να βαλω σιτα αυτην που βαζουν για τα παιδια στο μπαλκονι. και να την γεμισω με moss. Τι λετε?

.

Δωσε πονο!!! Θα γινει φοβερο! Βαλε καμια φωτο ντε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...