Jump to content

Βοήθεια!!! Καινουριο Κουνελι...δώρο


Recommended Posts

Ναι βρε απλως , το ξανασκεφτηκα και ειπα να μην μπλεχτω με αλλα ψαρια. Ουτως η αλλος δεν ξερω και πολλα για αυτο το ειδος. :xmas_smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε απλως , το ξανασκεφτηκα και ειπα να μην μπλεχτω με αλλα ψαρια. Ουτως η αλλος δεν ξερω και πολλα για αυτο το ειδος. :xmas_smile:

Και εγώ που ξέρω παλεύω να φτιάξω ένα σωστό ενυδρείο από τον Αύγουστο . Αν τελικά αποφάσισες ξανά για betta , θα σου πρότεινα την μελέτη πληροφοριών αλλά και την πιστή τήρηση τους :)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είμαι περίεργος να μάθω τι είδους "πειράματα" έκανε στα κουνέλια :)

Συγνώμη που δε σου απάντησα σε καμία ερώτησή σου.

Link to comment
Share on other sites

τα κουνέλια κάνουν δύο ειδών κόπρανα...τα κανονικά μαυροπράσινα και σκληρά..και τα μαλακά..λευκόχρωμα, τα οποία και τρώνε. Είναι γνωστό σαν τυφλοτροφία...καθώς αυτά προέρχονται απο το τυφλό...και είναι μέρος της πέψης.Συνήθως δεν τα παίρνουμε χαμπάρι καθώς είναι μία διαδικασία που γίνεται βράδυ ή σε ώρες που δεν τα βλέπει κανείς...

Αν πάλι έτρωγε τα κανονικά του κόπρανα τότε έχουμε κοπροφαγία και πιθανότατα οφείλεται σε έλλειψη στοιχείων απο τη διατροφή ή λόγω του νεαρού της ηλικίας...

Οσο για το χόρτο που δεν τρώει...είναι φυσιολογικό, καθώς οι άλλες τροφές είναι πιο ευγεστες και εύληπτες, ειδικά αν δεν έχει μπει απο πολυ νωρίς στην διατροφή του,πριν ακόμα απογαλακτιστεί. Απο την άλλη παίζει ρόλο και η ποιότητα του χόρτου.Δοκίμασε άλλης εταιρείας...και να το αποθηκεύεις σε στεγνό περιβάλλον καθώς με την υγρασία μπορεί να αναπτυχθούν μύκητες και να του μυρίζει..και αν του μυρίσει...δεν θα το φάει. Να επιμείνεις στην κατανάλωση χόρτου..

Link to comment
Share on other sites

Μ΄άρεσε που παραπονιόμουν για τα πολλα ζωα και τωρα εχω μονο το σκυλακι, το κουνελάκι και το σαλιγκάρι μου! Και τι δε θα εκανα να ειχα πισω το αλογακι μου. Ομως ειναι και το οικονομικο! 370€ το μηνα μου έβγαινε...ασε που επρεπε να ασχοληθω και στην εκπαιδευση επειδη ηταν αγριο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, έχω κάποιες απορίες σχετικά με τα νεογέννητα κουνελάκια. Έχω μια κουνελιτσα, η οποία είναι 10 μηνών.. είχε γεννησει πριν 2 μήνες 6 μικρά (τα έπιασα για να δω αν είναι ζωντανά και ταϊσμένα) , όλα φαινόντουσαν μια χαρά μέχρι που την επόμενη μέρα τα βρήκα όλα νεκρά.. σκεφτηκα να της δωσω αλλη μια ευκαιρια και την πηγα παλι σε κουνελο, γεννησε σημερα το πρωι 5 μικρα, απο οτι ειδα ειναι ενταξει, τα εχει σκεπασει κιολας με μπολικο μαλλι.. τι πρέπει να κάνω για να μην πεθάνουν πάλι ? σκέφτομαι να τα πάρω μέσα στο σπίτι (γιατί έχει σπιτάκι στο μπαλκόνι η κουνελιτσα) και να φέρνω την κουνέλα και να τα βάζω εγώ να θηλάζουν. Νομίζω πως δεν έδειξε ενδιαφέρον για τα μικρά της στην προηγούμενη γέννα της. δεν θέλω να πεθάνουν πάλι, περιμένω τη γνώμη σας, ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...