Jump to content

"βαμβακι" Στο Στομα Του Guppy!


Recommended Posts

Καλησπερα στην παρεα! Σημερα παρατηρησα σε ενα απο τα Guppy μου κατι σαν βαμβακι στο στομα του... το ειδα γιατι καθοταν κοντα στο φιλτρο και οταν εριξα τροφη δεν πηγε να φαει καθολου... νομιζα οτι πηγε και τσιμπησε απο το ξυλο αυτο το ελαφρυ βαμβακι που ειχε στις αρχες αλλα τωρα δεν εχει και το επιασα και με ενα τσιμπιδακι το τραβηξα... τελικα καταλαβα οτι ηταν κατι πανω στο ψαρι γιατι βγηκε δυσκολα και φαινεται σαν να εχει πληγη στο στομα του.

Το θεμα ειναι τι ειναι αυτο, αν υπαρχει περιπτωση να επηρεασει και τα αλλα ψαρακια στο ενυδρειο γιατι εχω παρα πολλα μικρα απο γεννες που ειναι στον ιδιο χωρο και γενικα τι μπορω να κανω...

Παραθετω και μερικες φωτο απο το στομα του πως ειναι τωρα (μετα το βγαλσιμο του "βαμβακιου")

232m89.jpg

oqlqh0.jpg

2coq62o.jpg

2it5zkp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mouth fungus ίσως ; Έτσι το καταλαβαίνω εγώ τουλάχιστον αυτό το βαμβάκι στο στόμα που λές , αλλά ας απαντήσουν οι εμπειρότεροι .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Mouth fungus ίσως ;

Δηλαδη; Ειναι κατι σοβαρο; πρεπει να κανω κατι; Εχει επιπτωσεις στα αλλα ψαρακια; Λογοι που το επαθε; Παραμετροι νερου;

Sorry για τις πολλες ερωτησεις αλλα ειμαι ασχετος και εχω ψιλοανχωθει μην μεταδοθει και στα αλλα ψαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα εκεί πήγε το μυαλό μου, σε mouth fungus, αλλά όπως είπε και ο Jin Kazama ας μας πει κάποιος πιο έμπειρος τη γνώμη του. Φωτογραφία με το "βαμβάκι" στο στόμα έχεις; Είναι λίγο παχύσαρκο το ψαράκι ή έτσι είναι τα γκάπυ; Εγώ τα είχα για πιο λεπτά... Το "βαμβάκι" εσύ το τράβηξες ή έφυγε μόνο του;

Αυτές τις πληροφορίες τις βρήκα στο άρθρο για τα χρυσόψαρα, αλλά ίσως σε βοηθήσουν.

Fungus (μύκητες)

Αίτια: Πρόκειται για μυκητιακη μόλυνση που προσβάλει το ψάρι σε διάφορα σημεία του σώματος του. Συνήθως η μύκητες βρίσκονται μέσα στο ενυδρείο μας και με κατάλληλες συνθήκες μπορεί να δραστηριοποιηθούν. Προέρχονται κυρίως από τα περιττώματα των ψαριών και την νεκρή οργανική υλη και σε συνδυασμό με την κακή ποιότητα του νερού και τα αυξημένα ποσοστά αμμωνίας και νιτρωδών μπορούν να προσβάλουν το άρρωστο ψάρι.

Πρόληψη: Όπως σε όλες της ασθένειες η καλή ποιότητα του νερού με σωστές και σταθερές τιμές παραμέτρων μπορεί να προφυλάξει τα ψάρια μας από ανεπιθύμητες μυκητιακες μολύνσεις όπως το fungus. Για την αποφυγή τέτοιων περιπτώσεων θα πρέπει συχνά να καθαρίζεται ο βυθός και τα φίλτρα μας από την συσσώρευση της νεκρής οργανικής ύλης (περιττώματα-τροφές-φύλλα) .

Διάγνωση: Το fungus προσβάλει κυρίως ψάρια με ανοιχτές πληγές η εκδορές στο σώμα τους. Εκεί βρίσκει πρόσφορο έδαφος και προσκολλείται ενώ εμφανίζεται με την μορφή βαμβακώδους κυλήματος σαν χιόνι. Μπορεί να εμφανιστεί σε διάφορα σημεία του σώματος (body fungus) στο στόμα (mouth fungus) ακόμα και στα μάτια (eye fungus). Σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις που η προστατευτική βλέννα του ψαριού είναι κατεστραμμένη μπορεί να σκεπάσει και ολόκληρο το ψάρι. Το ψαράκι μας εμφανίζει χαμήλωμα των πτερυγίων και νωθρότητα.

Θεραπεία: Είναι αρκετά σοβαρή ασθένεια και απαιτεί την μεταφορά του ασθενή σε ενυδρείο καραντίνας και την χορήγηση ειδικού φαρμάκου για μύκητες. Η καλή οξυγόνωση του νερού και η προσθήκη ενυδρειακου η τυροκομικού αλατιού βοηθαει το άρρωστο ψάρι να αναρρώσει.

Περαστικά στο ψαράκι σου!

Σημείωση: Γιατί δεν συμπληρώνεις την φόρμα ασθένειας;

Έγινε επεξεργασία - kalliroi
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ειμαι στην δουλεια τωρα το βραδυ που θα παω σπιτι θα βαλω και τις μετρησεις να εχω μια πληρη αποψη!

Καραντινα δυστηχως δεν υπαρχει 2ο ενυδρειο για να μπει και το θεμα ειναι αν θα επηρεασει και τα αλλα ψαρια! Θα κανω αλλαγη νερου και πιο συχνες αμα ειναι θα καθαρισω και τον βυθο καλα (θα βγαλω ριζα και τα λοιπα και βλεπουμε)

Ελπιζω να μην κολλησουν ολα και ψοφισουν!

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε συμπληρωσε την φορμα το βραδυ για να δουμε!

Κατι βλεπω αλλα δεν ειμαι σιγουρος!

Αν μπορεις το βραδυ ριξε και μια ματι για τα εξης συμπτωματα: Μαζεμενα πτερυγια, σχισμενο δερμα, λευκα ή σχισμενα λεπια!

Ποτε μπηκε το ψαρακι στο ενυδρειο;

Οτιδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορια!

Το ψαρακι ειναι εγκυος και οχι χοντρο!

Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω το βραδυ τις μετρησεις!

Το ψαρι ειναι απο την αρχη στο ενυδρειο που τρεχει 3-4 μηνες! Τα πτερυγια νομιζω ειναι μαζεμενα και το ειδα και χτες το βραδυ καθοταν σχεδον πανω στο φιλτρο (απο πισω) που δεν εχει ρευμα και φαινοταν πολυ πεσμενο! Γενικα δεν το βλεπω πολυ ενεργητικο αλλα καθεται σε μια γωνια και δεν πολυκουνιεται! Σκισιματα στο δερμα και λευκα σημεια δεν προσεξα το πρωι θα το κοιταξω το βραδυ καλυτερα μιας και θα κανω μια αλλαγη νερου και ενα καλο καθαρισμα βυθου φιλτρου κτλ και θα επανελθω!

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις βιαστικες κινησεις! Βαλε πρωτα την φορμα και αν μπορεις μια καλυτερη φωτο και θα δουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αδερφε συμπληρωσε την φορμα το βραδυ για να δουμε!

Κατι βλεπω αλλα δεν ειμαι σιγουρος!

Αν μπορεις το βραδυ ριξε και μια ματι για τα εξης συμπτωματα: Μαζεμενα πτερυγια, σχισμενο δερμα, λευκα ή σχισμενα λεπια!

Ποτε μπηκε το ψαρακι στο ενυδρειο;

Οτιδηποτε αλλη χρησιμη πληροφορια!

Το ψαρακι ειναι εγκυος και οχι χοντρο!

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαμπυ τα λενε και εκατομηριοψαρα γιατι γεννανε καθε μηνα ,,επόμενος δεν θα διακινδυνεύα ολο τον πληθυσμο για ενα γκαμπυ άρρωστο , θα το εβγαζα απο το ενυδρειο και θα το εβαζα σε ενυδρειο νοσοκομειο αν το ηθελα τοσο πολυ αυτο το ψαρακι.

Ειναι μυκητας αυτο που εχει και το ψαρακι ειναι έγκυος για αυτο και απομονώνετε και καθετε στο βυθο και οπου αλλου ακουμπάει.

Μπορει και να εχει γεννήσει μεχρι το βραδυ,.

Link to comment
Share on other sites

Μην κανεις βιαστικες κινησεις! Βαλε πρωτα την φορμα και αν μπορεις μια καλυτερη φωτο και θα δουμε!

Bill βλέπω και ένα αρσενικό που του λείπει η μισή ουρά !! ???

Link to comment
Share on other sites

Τα γκαμπυ τα λενε και εκατομηριοψαρα γιατι γεννανε καθε μηνα ,,επόμενος δεν θα διακινδυνεύα ολο τον πληθυσμο για ενα γκαμπυ άρρωστο , θα το εβγαζα απο το ενυδρειο και θα το εβαζα σε ενυδρειο νοσοκομειο αν το ηθελα τοσο πολυ αυτο το ψαρακι.

Ειναι μυκητας αυτο που εχει και το ψαρακι ειναι έγκυος για αυτο και απομονώνετε και καθετε στο βυθο και οπου αλλου ακουμπάει.

Μπορει και να εχει γεννήσει μεχρι το βραδυ,.

Αν ειναι η συγκεκριμενη αρρωστεια θα εχει κολλησει ολο το ενυδρειο μεχρι το βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Bill βλέπω και ένα αρσενικό που του λείπει η μισή ουρά !! ???

Ναι το αρσενικο ειναι! Ειχε μπει πισω απο το φιλτρο και ειχε σφηνωσει εκει στο καλωδιο... παρολο που εχει μπλοκ στο πλαι του φιλτρου πηγε απο πανω και χωθηκε μεσα στο καναλι του καλωδιου... το εψαχνα 1 ωρα και τελικα το βρηκα εκει και του εμεινε αυτο το ενθυμιο... τωρα εχω βαλει εκει ενα σφουγγαρακι να μην μπει και απο εκει κανενα αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι η συγκεκριμενη αρρωστεια θα εχει κολλησει ολο το ενυδρειο μεχρι το βραδυ!

Τετοια πειτε μου... θα τα χασω ολα δηλαδη; Εχω μεσα 4 ενηλικα και πανω απο 50-60 νεογεννητα μερικα ειναι 1 βδομαδας και αλλα 2 μηνων :bigemo_harabe_net-99:

Έγινε επεξεργασία - Billys_GT193
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα εγω φιλε μου οτι θα τα χασεις ολα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να τα χάσεις όλα και μην πήζεις . Έπηξα και εγώ στο παρελθόν και τα έκανα χειρότερα . Στις πληροφορίες που ανάρτησε η Καλλιρόη στην αντιμετώπιση μιλά για ενυδρειακό αλάτι . Μια πολύ καλή πρόταση σε αλάτι είναι το ektozon της hobby το οποίο ενδύκνειται στην αντιμετώπιση αυτού ( Medication against fungi and parasites ) . Το συγκεκριμένο μπορεί να χρησιμοποιηθεί και στην έναρξη ενός ενυδρείου ως προληπτικό μέτρο ( κάτι που θα κάνω εγώ ) .

Υπάρχει και η Api με το melafix . Συγκεκριμένα : Melafix is an all-natural treatment, containing an extract of the tea tree, Melaleuca cajeputi.

Helps heal open wounds and abrasions, treats fin and tail rot, cloudy eye, mouth 'fungus', and promotes regrowth of damaged fin rays and tissue.

Will not adversely affect the biological filter, alter the pH, or discolour water.

Suitable for freshwater and marine.

Safe for invertebrates, reef aquariums and live plants.

Ορίστε και το link για περαιτέρω πληροφορίες : http://www.apifishcare.co.uk/product.php?sectionid=1&catid=3&subcatid=0&id=109#.UsrgnPRdX7c

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρεμηστε! Μπορει να μην ειναι και τιποτα! Μπορει να ειναι ενα απλο χτυπημα! Αφηστε να μας βαλει την φορμα το βραδυ ο ανθρωπος!

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 60lt
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): EHEIM pick up 2008 150-300lt/hour με μερικα μακαρονια,siporax mini και σφουγγαρι (καθαρισμος με νερο ενυδρειου στο υλικο οταν μαζευει μουργα οπως και στο σφουγγαρι και τα υπολοιπα μερη με νερο βρυσης)
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 μηνες
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 4 ενηλικα Guppy (1 αρσενικο 3 θυληκα) και πανω απο 60 νεογεννητα απο 2,5 μηνων εως 1 εβδομαδας
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ταϊσμα 1 φορα το πρωι και 1 το απογευμα, Αλλαγες νερου 1 φορα την εβδομαδα το 1/3 (1-2 φορες το αφησα 2 βδομαδες)

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:6,8
- KH: 6
- GH: 7
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): <0,25
- ΝΟ2 (νιτρώδη):0
- ΝΟ3 (νιτρικά): 10
- Θερμοκρασία: 26 C
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ: NH3/NH4 (αμμωνια)
-Strips: eSHa (τα υπολοιπα)
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: Guppy θυληκο ενηλικο
- Ιστορικό Ψαριού: Δεν ειχε καποια αλλη αρρωστια
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): "βαμβακι" στο στομα του το οποιο τραβηξα με τσιμπιδακι και αφαιρεσα!!! Kινητικοτητα πεσμενη (ισως λογω εγγυμοσυνης;;;) Ορεξη δεν μπορουσε να φαει σημερα λογω του "βαμβακιου" για αυτο και το αφαιρεσα
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Το ψαρι ηταν μια χαρα δεν φαινοταν να εχει καποιο προβλημα

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα) -
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: -
-Δοσολογία: -
-Χρόνος Χρήσης: -
-Αναλυτική περιγραφή: -

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
2coq62o.jpg

232m89.jpg

oqlqh0.jpg

2it5zkp.jpg

2gyc7ci.jpg
2wgsn6h.jpg

2447k9z.jpg
ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Το ενευδρειο γενικα στον βυθο εχει ακαθαρσιες τις οποιες μαζευω οσο μπορω στις αλλαγες με την σκουπα βυθου! Επισης απο την μερα που πηρα τα καινουργια φυτα εχω αρκετα σαλιγκαρια "λαθρεπιβατες" και 3 Helena (τα οποια δεν τα βλεπω και πολυ killer) Και πανω στα φυλλα της ανουβιας βλεπω κατι διαφανα πραματα σαν ζελε τα οποια αφαιρουνται δυσκολα και δεν ξερω τι ειναι (φωτο απο απο πανω η τελευταια μεσα στους κοκκινους κυκλους) 2ο ενυδρειο για καραντινα δεν υπαρχει οποτε θα πρεπει να μαθω τι γινεται και πως γινεται να μην κολλησουν ολα τα ψαρακια και δημιουργηθει προβλημα στο ενυδρειο!

Ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας και τις απαντησεις σας!

ΥΓ! ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΒΙΝΤΕΑΚΙ ΠΟΥ ΕΒΓΑΛΑ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΘΑ ΜΠΕΙ ΜΟΛΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ UPLOAD

Έγινε επεξεργασία - Billys_GT193
Link to comment
Share on other sites

Το ph 6,8 μου φαινεται λιγο περιεργο.

Βλεπω κατι ασπρο. Οταν λες οτι το τραβηξες με τισμπιδακι τι εννοεις; Εβγαλες το ψαρι και του βαλες τισμπιδακι και το τραβηξες;

Link to comment
Share on other sites

Το ph 6,8 μου φαινεται λιγο περιεργο.

Βλεπω κατι ασπρο. Οταν λες οτι το τραβηξες με τισμπιδακι τι εννοεις; Εβγαλες το ψαρι και του βαλες τισμπιδακι και το τραβηξες;

Δεν ειναι ακριβως 6.8 ειναι μεταξυ του 6.8 και 7.5 ειναι στικ και δεν ειναι ακριβειας!

Ναι το εβγαλα απο το ενυδρειο γιατι νομιζα οτι μασαγε αλγη και λεω θα του κολλησε στο στομα και το τραβηξα με τσιμπιδακι και οταν το εβγαλα καταλαβα οτι ηταν κολλημενο (μερος του ψαριου) εκανε οπως οταν βγαζεις αγκιστρι απο πεστροφα!

Το ψαρι το ειχε σχεδον ετσι : (μονο που ηταν σε ολο το στομα μπροστα οχι προς τα πανω)

fungus-500.jpg

Έγινε επεξεργασία - Billys_GT193
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το τραβούσα, πρώτον γιατί μπορεί να πόναγε το ψάρι και να υπέφερε περισσότερο, δεύτερον γιατί δεν ξέρεις τι είναι και με το να το τραβήξεις μπορεί να είναι κάτι που πολλαπλασιάζεται ή "χύνεται" στο νερό, τρίτον δεν έχω ακούσει ποτέ για μηχανική αφαίρεση μύκητα, ξέρω ότι θεραπεύεται με διάφορα σκευάσματα. Περαστικά και πάλι στο ψαράκι σου...

Link to comment
Share on other sites

Ωρε γονος και κακο!!! Εκεινος ο αρσενικος τις εχει ολες γκαστρωμενες και απ οτι ειδα και ενα μικρο!

Τελοσπαντων στο θεμα μας! Μαλλον Columnaris ειναι. Δηλαδη βακτηρια! Υπαρχουν τα βαρια φαρμακα της sera ( bactopur, omnipour, bactopur direct ) και τα πιο ηπια της api ( melafix, pimafix ) που κανουν εξισου δουλεια! Εγω θα ελεγα να ξεκινησεις με τα ελαφρια και καλη οξυγονωση στο ενυδρειο!

Υ.Γ. Επειδη εχεις μπολικο γονο πρεπει να προσεξεις τις συνθηκες νερου και την τροφη που ταιζεις! Και καμια βιταμινη που και που δεν βλαπτει!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν θα το τραβούσα, πρώτον γιατί μπορεί να πόναγε το ψάρι και να υπέφερε περισσότερο, δεύτερον γιατί δεν ξέρεις τι είναι και με το να το τραβήξεις μπορεί να είναι κάτι που πολλαπλασιάζεται ή "χύνεται" στο νερό, τρίτον δεν έχω ακούσει ποτέ για μηχανική αφαίρεση μύκητα, ξέρω ότι θεραπεύεται με διάφορα σκευάσματα. Περαστικά και πάλι στο ψαράκι σου...

H αληθεια ειναι οτι ουτε εγω θα το τραβαγα... αλλα πραγματικα φαινοταν σαν βαμβακι που ειχε πιαστει... μετα οταν καταλαβα ρωτησα εδω περα! Οπως ειπα ειμαι αρχαριος! :(

Ωρε γονος και κακο!!! Εκεινος ο αρσενικος τις εχει ολες γκαστρωμενες και απ οτι ειδα και ενα μικρο!

Τελοσπαντων στο θεμα μας! Μαλλον Columnaris ειναι. Δηλαδη βακτηρια! Υπαρχουν τα βαρια φαρμακα της sera ( bactopur, omnipour, bactopur direct ) και τα πιο ηπια της api ( melafix, pimafix ) που κανουν εξισου δουλεια! Εγω θα ελεγα να ξεκινησεις με τα ελαφρια και καλη οξυγονωση στο ενυδρειο!

Υ.Γ. Επειδη εχεις μπολικο γονο πρεπει να προσεξεις τις συνθηκες νερου και την τροφη που ταιζεις! Και καμια βιταμινη που και που δεν βλαπτει!

Oξυγονωση ενοεις να ριχνει φυσαλιδες το φιλτρο σωστα; Απο αυτο το εχω τερμα να βγαζει οσες μπορει... Φαρμακα θα ξεκινησω τα ηπια αμα ειναι και βλεποντας και κανοντας... αυτο αν δεν το ξαναεμφανισει σε αλλο σημειο ή στο ιδιο σημαινει οτι γιατρευτηκε; Επισης τι ενοεις να προσεχω την τροφη; Να παρω ειδικη τροφη; Και βιταμινες οπως;

Ειμαι αρχαριος και δεν γνωριζω τιποτα απο αυτα και μου φαινονται λιγο δυσκολα να τα κατανοησω... καταλαβαινω οτι σε εσας φαινονται αυτονοητα οταν τα γραφετε αλλα δυστηχως δεν τα πιανω ολα!

Link to comment
Share on other sites

H αληθεια ειναι οτι ουτε εγω θα το τραβαγα... αλλα πραγματικα φαινοταν σαν βαμβακι που ειχε πιαστει... μετα οταν καταλαβα ρωτησα εδω περα! Οπως ειπα ειμαι αρχαριος! :(

Oξυγονωση ενοεις να ριχνει φυσαλιδες το φιλτρο σωστα; Απο αυτο το εχω τερμα να βγαζει οσες μπορει... Φαρμακα θα ξεκινησω τα ηπια αμα ειναι και βλεποντας και κανοντας... αυτο αν δεν το ξαναεμφανισει σε αλλο σημειο ή στο ιδιο σημαινει οτι γιατρευτηκε; Επισης τι ενοεις να προσεχω την τροφη; Να παρω ειδικη τροφη; Και βιταμινες οπως;

Ειμαι αρχαριος και δεν γνωριζω τιποτα απο αυτα και μου φαινονται λιγο δυσκολα να τα κατανοησω... καταλαβαινω οτι σε εσας φαινονται αυτονοητα οταν τα γραφετε αλλα δυστηχως δεν τα πιανω ολα!

Να προσεχεις η τροφη να ειναι ποιοτικα καλη και να εχει ποικιλια! Και επειδη τωρα που εχεις γονο και λογικα ταιζεις πολλες φορες την ημερα αλλα και τα ψαρακια παραγουν ρυπους, λογικο ειναι το νερο να ειναι αρκετα βρωμικο οποτε θελει και συχνες αλλαγες!

Βιταμινες υπαρχουν πολλες οπως της waterlife, sera κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...