Jump to content

"βαμβακι" Στο Στομα Του Guppy!


Recommended Posts

Παιδια εχω εδω και λιγες μερες που ριχνω Pimafix της Αpi αλλα παρατηρησα χτες βραδυ οτι το ψαρι ειχε βγαλει κατι κοκκινιλες στην κοιλια και γενικα το σωμα του ειχε καποια αλλοιωση χρωματος.. σημερα ειδα οτι καθεται κατω στον βυθο και με το ζορι κουνιεται ενω οπως ειδα εχουν "ανοιξει" τα λεπια του... Ειναι η ιδια αρρωστεια ή κατι αλλο; Πρεπει το ψαρι να βγει απο το ενυδρειο ή σωζεται η κατασταση; Σιγουρα το λυπαμαι αλλα δεν θα ηθελα να μολυνω ολο το ενυδρειο για 1 ψαρι :(

2poxobm.jpg

2yn3q08.jpg

Link to comment
Share on other sites

Για dropsy μου μοιάζει (άλλη ασθένεια είναι αυτή).

Με το στόμα του το πρόβλημα διορθώθηκε.

Έγινε επεξεργασία - asplinnos
Link to comment
Share on other sites

Το στομα φαινεται (απο οσο μπορω να καταλαβω) οτι διορθωθηκε... αλλα η κοιλια του χτες εμφανισε κοκκινιλες και σημερα ειναι στον βυθο αναμεσα σε φυτα κρυμενο... φοβαμαι μην μου κολλησει και τα αλλα ψαρια μεσα αν ειναι μεταδοτικο γιατι εχω πολυ γονο μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε τωρα μολις μπηκα! Λυπαμαι! Κριμα το ψαρακι!

Τωρα θα ελεγα να κανεις αλλαγη νερου και παρακολουθα τα υπολοιπα για σημαδια ασθενειων. Αν μπορεις τονωσε τα με λιγες βιταμινες και ελεγξε για αμμωνια κτλ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πω ρε φιλε τωρα μολις μπηκα! Λυπαμαι! Κριμα το ψαρακι!

Τωρα θα ελεγα να κανεις αλλαγη νερου και παρακολουθα τα υπολοιπα για σημαδια ασθενειων. Αν μπορεις τονωσε τα με λιγες βιταμινες και ελεγξε για αμμωνια κτλ

Tην θεραπεια να την συνεχισω με το Pamifix? Αλλαγη νερου εκανα χτες θα τσεκαρω μια τωρα για αμμωνια και γενικα τις παραμετρους! Παντως τα αλλα φαινονται μια χαρα... (τα μεγαλα τουλαχιστον) γιατι οι γονοι ειναι μικρουλιδες και δεν μπορω να δω σημαδια πανω τους.

Βιταμινες τι προτεινετε; Επισης ο πετσοπας που πηρα το Pamifix μου πε να παρω και ενυδρειακο αλατι να ριχνω 1 φορα τον μηνα γιατι λεει κανει καλο... ισχυει κατι τετοιο ή μπαρουφες;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Από βιταμίνες υπάρχει η Fishtamin της Sera την οποία έχω και εγώ . Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια άλλη στην αγορά . Για το αλάτι δεν ξέρω να σου πώ μιά και ποτέ δεν το έχω χρησιμοποιήσει .

Έγινε επεξεργασία - Jin Kazama
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν κι αλλες! Η fishtamin ειναι αρκετα καλη!

Αλατι νομιζω τα ζωοτοκα δεν το πολυσηκωνουν εκτος απ τα μολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...