Jump to content

"βαμβακι" Στο Στομα Του Guppy!


Recommended Posts

Oμορφιές . Ωραίες οι γέννες και οι γόνοι αλλά είναι και ένα θεματάκι αυτό για τα λίτρα μας . Να ρωτήσω κάτι ; Την στάθμη του νερού σου γιατί την έχεις εκεί ; Εκεί σου έχει όριο ;

Link to comment
Share on other sites

Oμορφιές . Ωραίες οι γέννες και οι γόνοι αλλά είναι και ένα θεματάκι αυτό για τα λίτρα μας . Να ρωτήσω κάτι ; Την στάθμη του νερού σου γιατί την έχεις εκεί ; Εκεί σου έχει όριο ;

Ενοειται οτι δεν προκειτε να τα κρατησω τα ψαρακια... ισως κρατησω μερικα αν επιτρεπεται στα λιτρα μου αλλα οτι πουν οι πιο ειδικοι :)

H σταθμη του νερου εχει πεσει στις αλλαγες το παω μεχρι πανω ενα κλικ απο το καπακι αλλα εξατμιστηκε απο την τελευταια που εγινε πριν απο 1,5 βδομαδα περιπου!

Link to comment
Share on other sites

Ενοειται οτι δεν προκειτε να τα κρατησω τα ψαρακια... ισως κρατησω μερικα αν επιτρεπεται στα λιτρα μου αλλα οτι πουν οι πιο ειδικοι :)

H σταθμη του νερου εχει πεσει στις αλλαγες το παω μεχρι πανω ενα κλικ απο το καπακι αλλα εξατμιστηκε απο την τελευταια που εγινε πριν απο 1,5 βδομαδα περιπου!

Γιατι μιαμιση εβδομαδα; Με τοσα ψαρια μεσα και το αφησες τοσο πολυ;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλα ηταν οι γιορτες τρεξιμο και δεν προλαβα! 1 φορα την εβδομαδα που το εχω σαν προγραμμα ειναι καλα;

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αλλα ηταν οι γιορτες τρεξιμο και δεν προλαβα! 1 φορα την εβδομαδα που το εχω σαν προγραμμα ειναι καλα;

Εσυ το κρίνεις αυτό και εξαρτάται από το φίλτρο σου. . .

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα τα πραματα! Εκανα και ενα καλο καθαρισμο του ενυδρειου (εβγαλα την ριζα την ξεπλυνα καλα απο σαλιγκαρια και οτι ειχε πανω) καθαρισα τον βυθο , φιλτρο, φυλλα που ειχαν σαπισει και γενικα ολο το ενυδρειο!

Το ψαρι σημερα εφαγε και το βλεπω κινητικο οποτε ολα καλα... μονο που βρηκα 1 ψοφιο γονο πολυ μικρο μεσα...

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο που το τράβηξες βλέπω πύον ή είναι ιδέα μου; Όπως προτειναν και παιδιά πιο πάνω, pimafix.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα στιγματα πανω στα φυλλα της ανουμπιας ,δεν ειναι γονοι ick?παρακαλω οι εμπειροτεροι?

Τα φυτα δεν εχουν τετοιες αρρωστιες...μαλλον αυγα απο σαλιγγαρια ειναι οπως τα βλεπω.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα δεν εχουν τετοιες αρρωστιες...μαλλον αυγα απο σαλιγγαρια ειναι οπως τα βλεπω.

ναι ρε συ το ξερω.....αλλα οταν ειχα ick ,το ενυδρειο ειχε γεμισει τετοια διαφανα αυγα.....με τετοια μου μοιαζουν!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιησες φαρμακο;

Δεν εχω προλαβει να παω να παρω τρεχω με τη δουλεια και τελειωνω 9 το βραδυ καθε μερα... θα παρω σιγουρα ομως

ναι ρε συ το ξερω.....αλλα οταν ειχα ick ,το ενυδρειο ειχε γεμισει τετοια διαφανα αυγα.....με τετοια μου μοιαζουν!!!!!!!!

Τι ακριβως ειναι αυτο το ick? Αυτα τα αυγα τα ξεπλυνα απο φυτα ριζες και γωνιες του ενυδρειου... αν και νομιζω οτι ειναι αυγα σαλιγκαριων γιατι ειχα γεμισει με μικρα σαλιγκαρακια!

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε συ το ξερω.....αλλα οταν ειχα ick ,το ενυδρειο ειχε γεμισει τετοια διαφανα αυγα.....με τετοια μου μοιαζουν!!!!!!!!

αααα και το βαμβακι ,επεισης με ick μου μοιαζει........(οι εμπειροτεροι ας με διορθοσουν παρακαλω)

Τα εχεις μπερδεψει λιγο..το ικ δεν εχει να κανει με διαφανα αυγα,αυτα ειναι αυγα απο σαλιγγαρια.

Το ικ δεν ειναι σαν βαμβακι αλλα σαν κοκκους ζαχαρης πανω στο σωμα του ψαριου,αλλο το ενα αλλο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπερδεψει λιγο..το ικ δεν εχει να κανει με διαφανα αυγα,αυτα ειναι αυγα απο σαλιγγαρια.

Το ικ δεν ειναι σαν βαμβακι αλλα σαν κοκκους ζαχαρης πανω στο σωμα του ψαριου,αλλο το ενα αλλο το αλλο.

για να το λες εσυ,κατι παραπανω θα ξερεις!!!!!!παντως στον τροπο αναπαραγωγης του ick υπαρχουν κατι διαφανα αυγα που γεμιζουν το ενυδρειο(σορρυ αν κανω λαθος),και οι κοκοι ζαχαρης σε ανεπτυγμενο σταδιο(οταν ηδη εχει αρχισει να μεταδιδεται το ick),μοιαζουν φοβερα με βαμβακι

Link to comment
Share on other sites

Τι να δω εκει?

Τα παραπανω τα εχεις διαβασει καπου?Γιατι οπου και να εψαξα δεν λεει κατι για αυγα και βαμβακι..

Link to comment
Share on other sites

χεχε ραστα δεν απευθυνομουν σε σενα,αλλα στον φιλο με το προβλημα μηπως και καταλαβει αυτος κατι καλυτερα.....οσο για τα <αυγα>...ναι το εχω διαβασει...η ασθενεια μεταδιδεται με αυτα τα <αυγα> η καλυτερα κουκουλια.....μολις το κουκουλι ωριμαση ,σκαει και κολαει τα παντα στο ενυδρειο^^.μαλλον δεν ειχες ποτε ick ,γιατι μετα το σταδιο των σποτ,στο δερμα του ψαριου αρχιζει να διμιουργητε κατι σαν βαμβακι ,Η καποιοι το λενε ιστο αραχνης κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια λογικα σημερα θα παρω ενα απο τα 2 Api.

Ποσο καιρο πρεπει να βαζω απο το φαρμακο; Δοσολογια; Πρεπει να προσεξω κατι αλλο; π.χ. λιπασμα για τα φυτα μπορω να ριχνω; Βακτηρια;

Οταν τελειωσω την θεραπεια πρεπει να κανω κατι αλλο; (ανθρακα)

Γενικα πειτε οτι πιστευετε οτι θα βοηθουσε :)

Link to comment
Share on other sites

χεχε ραστα δεν απευθυνομουν σε σενα,αλλα στον φιλο με το προβλημα μηπως και καταλαβει αυτος κατι καλυτερα.....οσο για τα <αυγα>...ναι το εχω διαβασει...η ασθενεια μεταδιδεται με αυτα τα <αυγα> η καλυτερα κουκουλια.....μολις το κουκουλι ωριμαση ,σκαει και κολαει τα παντα στο ενυδρειο^^.μαλλον δεν ειχες ποτε ick ,γιατι μετα το σταδιο των σποτ,στο δερμα του ψαριου αρχιζει να διμιουργητε κατι σαν βαμβακι ,Η καποιοι το λενε ιστο αραχνης κτλ.

Αυτα τα αυγα δεν φαινονται με γυμνο ματι!

Παιδια λογικα σημερα θα παρω ενα απο τα 2 Api.

Ποσο καιρο πρεπει να βαζω απο το φαρμακο; Δοσολογια; Πρεπει να προσεξω κατι αλλο; π.χ. λιπασμα για τα φυτα μπορω να ριχνω; Βακτηρια;

Οταν τελειωσω την θεραπεια πρεπει να κανω κατι αλλο; (ανθρακα)

Γενικα πειτε οτι πιστευετε οτι θα βοηθουσε :)

Εχει ακριβη δοσολογια και οδηγιες το φαρμακο! Παρε το Pimafix αλλα και το αλλο να παρεις μια χαρα ειναι!

Βακτηρια δεν χρειαζεται να ριχνεις γενικα αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο εκτος και αν εχεις κανει καποια μεγαλη αλλαγη, βαρυ φαρμακο που μπορει να καταστρεψει μερος της βιολογιας σου κτλ!

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ανθρακας μετα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα αυγα δεν φαινονται με γυμνο ματι!

ρε συ ,εγω τα εβλεπα!!!!!!!ειχε γεμισει το ενυδρειο,μεσα στο νερο αιωρουνταν πολλα,πανω απο 50......ηταν μεγαλυτερα θα ελεγα H στο ιδιο μεγεθος απο τα αυγα που κανουν τωρα τα convict(δεν εχω αλλο μετρο συγκρισης!!!!!!)και ηταν διαφανες,οχι ασπρα^^

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ισχυει κατι τετοιο φιλος..τα αυγα απο το ικ ειναι μικροσκοπικα,μαλλον κατι αλλο θα εβλεπες..

Link to comment
Share on other sites

ρε συ ,εγω τα εβλεπα!!!!!!!ειχε γεμισει το ενυδρειο,μεσα στο νερο αιωρουνταν πολλα,πανω απο 50......ηταν μεγαλυτερα θα ελεγα H στο ιδιο μεγεθος απο τα αυγα που κανουν τωρα τα convict(δεν εχω αλλο μετρο συγκρισης!!!!!!)και ηταν διαφανες,οχι ασπρα^^

Σιγουρα κατι αλλο θα εβλεπες! Φαντασου ειναι αυγα απο πρωτοζωα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...