Jump to content

Ο Safarικάνος - Malawi Lake


Safarpn

Recommended Posts

Δε μπορω να πω οτι υπάρχει κυνηγητό. Πέρα απο τις "σβούρες" που έκαναν, δεν είχαν τσαμπουκάδες και ξύλο. Τουλάχιστον όσο ειναι στο σπίτι και τα παρατηρώ. Θα προσθέσω κι άλλες πέτρες για περισσότερες κρυψώνες και θα τον έχω στα υπ όψιν.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ ειναι δυο φωτογραφίες με τον "παλιο" κυριάρχο να κάθεται στη γωνιά του (η φωτο ειναι απο την πλαινή πλευρα του ενυδρειου)

Και εδώ διακρίνεται ο νέος τσαμπουκάς με τη μούρη του μαυρισμένη. Έχει πολυ καιρό που μαυρίσει στο κεφάλι και περίμενα τους καυγάδες ανά πάσα στιγμή.

Πριν λίγο που τάισα, ο παλιός βγήκε για να φάει και μετά πήγε πάλι στη γωνία του.

Και μόλις παρατήρησα οτι η ουρα του και το ραχιαίο πτερύγιο ειναι λίγο "φαγωμένα".

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Ο καημένος φαίνεται ταλαιπωρημένος..

Πιάστηκαν στόμα με στόμα?

Όχι στόμα με στόμα δε πιάστηκαν, τουλάχιστον όσο είμαι στο σπίτι και τα παρατηρω. Μονο γυρόφερναν ασταμάτητα για κανά 10λεπτο - τέταρτο, ξέρεις, σα να κυνηγούσε ο ενας την ουρα του αλλου.
Link to comment
Share on other sites

Το οτι δεν τον κυνηγαει συνεχεια κ του εχει αφησει μια γωνια ειναι καλο.Παντως τα χει δει ολα,εχασε το μαυρο χρωμα τελειως.Τα λαμπιντο που ηταν τα πρωτα μου ψαρια (κλασικο!) δεν θυμαμε να πολυπιανοντε στομα με στομα.Περισσοτερο κανανε αυτην την εντονη σβουρα.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζα οτι κ τα albino εχουν μαυρο χρωμα,απλως τα ματια τους ειναι κοκκινα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αλπίνο τα οποια ειναι λευκά και αλλα που ειναι κίτρινα χωρίς το μαύρο στα πτερύγια αλλα σε εκείνο το σημείο που τα αλλα εχουν μαύρο, τα πτερύγια των αλπίνο ειναι ελαφρώς λευκά (όπως το δικό μου) και τα μάτια κόκκινα.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Έχω καιρό να κάνω ενα update του ενυδρείου μου και μιας και έγιναν κάποιες αλλαγές στην ψαροσύνθεση και τη διακόσμιση, ρίχνω μερικές βιαστικές νέες φωτογραφίες. Τα Iodotropheus αντικαταστάθηκαν από ένα χαρέμι Metriaclima Callainos (στις φωτογραφίες πρωταγωνιστεί ο αρσενικός). Τα Callainos είναι πανέμορφα ψάρια, με υπέροχο χρώμα και πριν λίγο καιρό μου έδωσαν μια γέννα από την οποία μεγαλώνει ενα από τα μικρά (ευχαριστώ τον Κλεόβουλο για τα όμορφα ψάρια). Μια άλλη αλλαγή είναι που αφαίρεσα τη μπλε λεντοταινία που είχα για moonlight και τη θέση της πήρε μια καλύτερης ποιότητας και με τη δυνατότητα επιλογής χρώματος ανάμεσα από 20 διαφορετικούς χρωματισμούς (δυνατότητα να παίζεις με τις αποχρώσεις, την ένταση του φωτός κτλ). Προστέθηκαν δύο ακόμα 12άρηδες ανεμιστήρες γιατί οι ζέστες έπιασαν γερά και όλα πάνε ρολόι.

 

Αύριο θα μπούνε και 2 ακόμα μεγάλες ανούμπιες και θα πρασινίσει λίγο περισσότερο το τοπίο (αυτό για τους πολέμιους των "φυτεμένων αφρικάνικων"....έτσι για να σας μπω στο μάτι παλιόπαιδα!!!!)

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

 

 

Αύριο θα μπούνε και 2 ακόμα μεγάλες ανούμπιες και θα πρασινίσει λίγο περισσότερο το τοπίο (αυτό για τους πολέμιους των "φυτεμένων αφρικάνικων"....έτσι για να σας μπω στο μάτι παλιόπαιδα!!!!)

 

 

Ετσι ντε, η πιο σωστή κίνηση και το πρώτο βήμα για ένα πλήρες φυτεμένο. :D :D

Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα μπούνε και 2 ακόμα μεγάλες ανούμπιες και θα πρασινίσει λίγο περισσότερο το τοπίο (αυτό για τους πολέμιους των "φυτεμένων αφρικάνικων"....έτσι για να σας μπω στο μάτι παλιόπαιδα!!!!)

 

 

Ετσι ντε, η πιο σωστή κίνηση και το πρώτο βήμα για ένα πλήρες φυτεμένο. :D :D

 

Μπααααα.......SOTIRIS έφυγα από το φυτεμένο για πολλούς λόγους αλλά το μικρόβιο δε ξεκολλάει τόσο εύκολα. Όσο κι αν μου αρέσει η Αφρική, τη θέλω λιγο την πρασινίλα μέσα, σκέτη πέτρα με πιάνει η καρδιά μου!

Link to comment
Share on other sites

Μπααααα.......SOTIRIS έφυγα από το φυτεμένο για πολλούς λόγους αλλά το μικρόβιο δε ξεκολλάει τόσο εύκολα. Όσο κι αν μου αρέσει η Αφρική, τη θέλω λιγο την πρασινίλα μέσα, σκέτη πέτρα με πιάνει η καρδιά μου!

 

Το σημαντικό είναι να συντηρείται ακόμα η <<σπίθα >>,  και σίγουρα θα έρθει   και η φλόγα. :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αύριο θα μπούνε και 2 ακόμα μεγάλες ανούμπιες και θα πρασινίσει λίγο περισσότερο το τοπίο (αυτό για τους πολέμιους των "φυτεμένων αφρικάνικων"....έτσι για να σας μπω στο μάτι παλιόπαιδα!!!!)

 

 

Ετσι ντε, η πιο σωστή κίνηση και το πρώτο βήμα για ένα πλήρες φυτεμένο. :D :D

 

+1000 Άντε να δούμε και λίγο πράσινο στην Αφρική!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο,ευγε!Ετσι για να μου φυγει η περιεργεια,οσο καιρο ειχες τα ιοντοτροφεους θα τα χαρακτηριζες σχετικα ηρεμα ή τσαμπουκαδες?

Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφο,ευγε!Ετσι για να μου φυγει η περιεργεια,οσο καιρο ειχες τα ιοντοτροφεους θα τα χαρακτηριζες σχετικα ηρεμα ή τσαμπουκαδες?

 

Γιάννη είναι ήρεμα ψάρια. Έτυχε στα 5 που είχα να μου βγουν 2 αρσενικά και στον ενάμισυ χρόνο που τα είχα (από μωρά) δε παρατήρησα επιθέσεις τόσο μεταξύ τους όσο και σε άλλα ψάρια του ενυδρείου. Ναι, είναι ήρεμα ψάρια και θα έλεγα ψιλοντροπαλά.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο εχει γινει το ενυδρειο Πανο!Μπραβο ρε φιλε! :)

 

 

 

Υ.Γ.Δεν θα πω τιποτα για τις ανουμπιες! :P

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κρεμασει ματακι για το ματι, πιστευω...

Να σου ζησουν. Ειναι κουκλια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το είχα δει το θέμα...

 

Να τα χαίρεσαι και να σε χαίρονται!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:bow:

 

Μια χαρα τα ψαρακια σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σου ρίχνω επιτόπου ξεμάτιασμα!!!! :ooh2:  :ooh2:  :ooh2:

 

και ναι μου αρέσει το αφρικάνικό σου, παρόλο που δεν είμαι της

Αφρικής γενικότερα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...