Jump to content

Ο Safarικάνος - Malawi Lake


Safarpn

Recommended Posts

Οι άλγες έτσι κι αλλιώς μόνο στα τζάμια με ενοχλούν. Στις πέτρες αν πιάσει ένα καλό στρώμα, θα μου αρέσει πολύ, θα ειναι πιο φυσικό το περιβάλλον.

Αλγες πρασινες θα πιασει σιγουρα εχε υπομονη και δωστου λιγο χρονο!

Μολις γινουν πρασινες οι πετρες θα δειξει πιο φυσικο αρα και σιγουρα πιο ομορφο!

Για τις αλγες στο τζαμι θα ειναι υπευθυνο το χερακι σου :bigemo_harabe_net-117: daniel son!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρειο μου έχω ενα χαρέμι (1-2) labidochromis yellow και ενα χαρέμι (1-3) Maingano. Για ποιο λόγο ειναι όλη την ωρα κρυμμένα στις πέτρες και δεν τα βλέπω παρά μόνο οταν ταίζω; Το ενα θυληκό Labido βέβαια ειναι μπουκωμενο και δε βγαίνει καθόλου, ούτε για φαγητό. Μόνο τα αρσενικά βγαίνουν που και που, τα υπόλοιπα τα βλέπω μόνο στο ταισμα. Μετρήσεις ειναι οκ, να φταίει η αλατότητα που την αύξηση λόγω θεραπείας....αλλα και πριν, πάλι έτσι έκαναν. Γενικά μετά το θάνατο των 5 Acei, δε τα έχω ξαναδεί όλα έξω να κολυμπούν.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ συνηθισμενο φαινομενο,μην ανυσυχεις.Εκτος κ αν αποφασισεις να ελατωσεις τις πετρες...

Link to comment
Share on other sites

Κ μένα τα ίδια.. Μονο οι κυρίαρχοι εξω και την ωρα του φαγητου ζητιανιά εξω όλα..

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σήμερα είδα έναν πιτσιρικά να σκάει μύτη από τις πέτρες. Δε ξέρω αν υπάρχουν κι άλλα, το εύχομαι όμως. Είναι λίγο μικρότερο από 1 εκατοστό και έχει μεγάλη περιέργεια καθώς ακόμα και με τη χρήση του flash της φωτογραφικής μηχανής, δε φοβήθηκε.

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0824_zps412ab009.jpg

http://i1331.photobucket.com/albums/w584/panosafarikas/IMG_0823_zpse576366a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτος ειναι κοτζαμ ψαρακας!!!

αντε με το καλο να βρεις και αλλα!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος ο νέος. Να σου ζήσουν φίλε!!

Link to comment
Share on other sites

χα χα , ωραίος ο μπομπιράκος !!

Link to comment
Share on other sites

Βρήκες κάνα άλλο ?

Δεν έψαξα. Υποθέτω οτι για να υπάρχει ενα, πιθανών να υπάρχουν και κανά δυο τρία αλλα. Θα δείξει στο μέλλον.
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει!! Είδες μπορεί να έχασες μερικά ψαράκια αλλά θα έρθουν άλλα!!! :bigemo_harabe_net-193:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε. Πάντως τα ψάρια μου εχουν πολλές μέρες τωρα (φτού φτού) που κολυμπούν έξω απο τις πέτρες σε όλη τη στήλη του νερου, σε όλα τα σημεία. Ο μπόμπιρας εξακολουθεί να βγαίνει απο την τρυπούλα του που και που. Η μια Maingano ειναι μπουκωμένη. Τα χαίρομαι πολυ πραγματικά, τα χαζεύω (χχχχχχχχφφφτττουουουουουουου να μη τα ματιάσω), το ενυδρείο μου δείχνει την παλιά του εικόνα πάλι, όλο ζωντάνια, κίνηση κτλ (ρίξτε κανά ξεμάτιασμα όσοι ξέρετε καλού κακού)!

Link to comment
Share on other sites

να ξεματιάζω δεν ξέρω αλλά απο φτύσιμο κατι γίνεται

φτου και ξανά φτου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα!!!Να σου ζησει βρε!!!! :) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε....να περάστε κι απ' το σπίτι να σας τρατάρουμε κατιτίς!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η χαρα του αφρικανικου...!

Ειναι λαθος να "ξεματιαζουμε" εμεις οι κοσμικοι.Υπαρχει ειδικη ευχη της αμασχανιας κ διαβαζεται απο ιερεα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Να σας ζαλίσω με τις ιδέες μου θέλω πάλι, οχι κάτι σοβαρό!

Λοιπόν, σκέφτηκα να βάλω στην απέναντι από την είσοδο του φίλτρου μου πλευρά, έναν κυκλοφορητή τον οποίο θα τοποθετήσω καμια δεκαριά εκατοστά από την άμμο και να κοιτάει ελαφρώς προς τα πάνω ωστε να στέλνει το νερό μαζί με την όποια σαβούρα σηκώνεται, προς την είσοδο του φίλτρου. Επιπλέον, από τι διαβάζω στις κιχλίδες μου αρέσει και το "ρεύμα" που δα δημιουργείται στο νερό. Πως ακούγεται η ιδέα; Πως σας φαίνεται αυτός ο κυκλοφορητής;

file:///C:/Documents%20and%20Settings/Administrator/%CE%95%CF%80%CE%B9%CF%86%CE%AC%CE%BD%CE%B5%CE%B9%CE%B1%20%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%9A%CE%A5%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%A1%CE%97%CE%A4%CE%95%CE%A3/800GPH%20Circulation%20Pump%20Wave%20Maker%20Marine%20Powerhead%20Suction%20Mount%20for%20Aquarium%20_%20eBay.htm

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις κυκλοφορητη με μαγνήτη , διότι όταν! Ξεκολλήσει η βεντουζα!

Καταλαβαίνεις που θα βρεις την αμμο , και πως θα γίνει το ενυδρείο :D

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσεις κυκλοφορητη με μαγνήτη , διότι όταν! Ξεκολλήσει η βεντουζα!

Καταλαβαίνεις που θα βρεις την αμμο , και πως θα γίνει το ενυδρείο :D

Δε βρήκα κάποιον στα χρήματα που θέλω, όλο κάτι 50άρια έβλεπα και δάκρυζαν τα ματάκια μου. Αυτός που έβαλα παραπάνω, αν προσέξεις εχει μεν τη βεντούζα αλλά έχει εκείνη με το κλιπ, όπως πχ το GPS στο αυτοκίνητο. Είναι πολύ σταθερό.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως κάνε λίγο υπομονή μπας και βρεις τίποτα από δω μέσα η απ'έξω!

Φαντάσου τι έχει νζ γίνει έτσι και ξεκολλήσει το gps , άντε να χάσεις καμία στροφή!

Αν ξεκολλήσει ο κυκλοφορητη θα βρεις την αμμο μέσα στο φίλτρο , το βιολογικό υλικό έξω από το ενυδρείο , τις πέτρες να επιπλέουν στην επιφάνεια , και τα ψαράκια σου να παίζουν κουτσό :D

Link to comment
Share on other sites

με το μαγνήτη τα πράγματα θα είναι πιο επικίνδυνα για μενα Ηλια. Ο μεγάος μου γιος πάει και ξεκολλάει τον μαγνήτη για το καθαρισμα του τζαμιού, κάνει τι κάνει και μετα βρισκω το ένα κομμάτι στο πάτωμα και το άλλο στην επιφάνεια. Ο κυκλοφορητής με μαγνήτη όπως καταλαβαίνεις δεν είναι και η καλύτερη ιδέα για πατερα με δυο εγκληματιες μέσα στο σπίτι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...