Jump to content

Νέο Ενυδρειο Με Γκαπυ


Johnm

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα .Ειμαι καινουργιος στον υπέροχο κόσμο του ενυδρειου αλλα θέλω να ασχοληθώ συστηματικά .η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής .προσφατα αγόρασα ενυδρειο διαστάσεων 800χ420χ650 και είναι στην διαδικασία στρωσιματος (φιλτρο,φάρμακα,θερμοστατη κτλπ) . Ενδιαφερομαι να το γεμίσω με γκαπυ .ποσα μπορω να βάλω μέσα και με πια αλλα είδη μπορω να τα συνδιασω ;; Επίσης με τι φυτά είναι συμβατά ; Εννοώ στο να μην έχουν πρόβλημα να φαγωθουν. Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων .

Link to comment
Share on other sites

Τα guppies δεν τρώνε τα φυτά, στο δικό μου ενυδρείο (130 λίτρα καθαρά) έβαλα 2 χαρέμια και τώρα μετά από 3 μήνες δεν ξέρω πόσα έχω αλλά σίγουρα έχω πάνω από 40 μικρά. Οπότε μην βάλεις πάρα πολλά γιατί θα πήξεις πολύ σύντομα!

Τα μόνα είδη που σου προτείνω να βάλεις άφοβα είναι άλλα ζωοτόκα και μάλιστα να δεις πια δεν υβριδίζουν εδώ!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ψαράκια

Και κατάλληλα για κάποιον νέο στο χόμπι

Φυτά μπορείς να βάλεις ότι θέλεις

Όταν λες φάρμακα τι εννοείς?

Αν θες να βάλεις και αλλά ψαράκια

Θα βάλεις 1 χαρεμι guppy

Και 1 χαρεμι από κάποιο άλλο

Ζωοτόκο που να μην υβριδιζει

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που είμαι άσχετος αλλα οταν λέτε χαρεμι εννοείται 2 ζευγάρια ; . Η αναφορά στα φάρμακα εννοώ τα υγρά που βάζουμε μέσα στο φιλτρο κ στο ενυδρειο .Συμπληρωματικα το νερό μου είπαν να αλλάζω το 1/3 κάθε 20 μέρες περίπου .σωστα ;; Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας .

Link to comment
Share on other sites

Κάποια είδη ζωοτόκων ζευγαρώνουν μεταξύ τους δημιουργώντας υποείδη (υβρίδια) καλό είναι για να παραμένουν "καθαρά" τα είδη να μην επιτρέπουμε να συμβαίνει αυτό

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που είμαι άσχετος αλλα οταν λέτε χαρεμι εννοείται 2 ζευγάρια ; . Η αναφορά στα φάρμακα εννοώ τα υγρά που βάζουμε μέσα στο φιλτρο κ στο ενυδρειο .Συμπληρωματικα το νερό μου είπαν να αλλάζω το 1/3 κάθε 20 μέρες περίπου .σωστα ;; Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας .

χαρέμι είναι μια ομάδα από 3 θηλυκά και ένα αρσενικό. το άρθρο που σου παρέθεσα παραπάνω το είδες; τα λέει ξεκάθαρα αυτά

Link to comment
Share on other sites

τι εννοειται υβριδιο-υβριδιζει?

Υβριδιο εννοουμε την διασταυρωση δυο ειδων οπως γκαπυ και εντλερ!

Συγνώμη που είμαι άσχετος αλλα οταν λέτε χαρεμι εννοείται 2 ζευγάρια ; . Η αναφορά στα φάρμακα εννοώ τα υγρά που βάζουμε μέσα στο φιλτρο κ στο ενυδρειο .Συμπληρωματικα το νερό μου είπαν να αλλάζω το 1/3 κάθε 20 μέρες περίπου .σωστα ;; Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας .

Φιλε μου καλως ηρθες!

Ενα χαρεμι εννοουμε 1 αρσενικο και 3 θηλυκα!

Το φιλτρο σου τοσο καιρο που τρεχει λογικα πρεπει να εχει στρωσει. Τι μετρησεις εχεις;

Αλλαγη νερου καθε εβδομαδα 30%

Link to comment
Share on other sites

Κάποια είδη ζωοτόκων ζευγαρώνουν μεταξύ τους δημιουργώντας υποείδη (υβρίδια) καλό είναι για να παραμένουν "καθαρά" τα είδη να μην επιτρέπουμε να συμβαίνει αυτό

Αυτό για τα υβρίδια

Επίσης

Αλλαγές 25%-30% κάθε βδομάδα

Χαρέμι εννοούμε 1 αρσενικό

Με 2-3 θηλυκά

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ενας φιλος απο την περιοχη μου εχει κανει διασταυρωση γκαπυ δεν ξερω τι ακριβος και εχει γκαπυ τα οποια ειναι καμπουριαστα

Link to comment
Share on other sites

χαρέμι είναι μια ομάδα από 3 θηλυκά και ένα αρσενικό. το άρθρο που σου παρέθεσα παραπάνω το είδες; τα λέει ξεκάθαρα αυτά

Link to comment
Share on other sites

Lefteris123. Ναι το είδα το αθρο και σε ευχαριστω πολυ είναι ξεκάθαρο . Τωρα όσο αφορά τις μετρήσεις δεν έχω κάνει καμία .βασικα δεν ξέρω τι πρεπει να κάνω .γνωριζω ότι υπάρχουν test στο εμπόριο αλλα μου είπαν απο pet shop ότι εφόσον κάνω συχνά αλλαγές νερού δεν είναι απαραίτητο .

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ενας φιλος απο την περιοχη μου εχει κανει διασταυρωση γκαπυ δεν ξερω τι ακριβος και εχει γκαπυ τα οποια ειναι καμπουριαστα

Ισως να ειναι απο αιμομιξια η απο υβριδισμο?

Link to comment
Share on other sites

Ισως να ειναι απο αιμομιξια η απο υβριδισμο?

Η ισως να ειναι απλα απο ελλειψη βιταμινων!

Link to comment
Share on other sites

Lefteris123. Ναι το είδα το αθρο και σε ευχαριστω πολυ είναι ξεκάθαρο . Τωρα όσο αφορά τις μετρήσεις δεν έχω κάνει καμία .βασικα δεν ξέρω τι πρεπει να κάνω .γνωριζω ότι υπάρχουν test στο εμπόριο αλλα μου είπαν απο pet shop ότι εφόσον κάνω συχνά αλλαγές νερού δεν είναι απαραίτητο .

Καλησπέρα και από μένα και καλώς ήρθες! :)

Τα τεστ είναι απαραίτητα, ειδικά στην αρχή για να ξέρεις αν οι συνθήκες του νερού σου είναι κατάλληλες για να φιλοξενήσουν ψαράκια. Τα βασικά τεστ που πρέπει να πάρεις είναι για αμμωνία (ΝΗ4) νιτρώδη (ΝΟ2) και νιτρικά (ΝΟ3). Η αμμωνία και τα νιτρώδη είναι βλαβερά για τα ψαράκια οπότε τα τεστ πρέπει να δείχνουν 0. Τα νιτρικά θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις ότι έχει στρώσει το ενυδρείο σου, πρέπει να είναι 10-25. Επειδή θέλεις να βάλεις γκάπυ, τα οποία θέλουν σκληρό νερό, δεν ξέρω αν θα χρειαστείς μετρήσεις για τις σκληρότητες του νερού, θα σου πουν οι έμπειροι σε αυτά.

Συμβουλή: καλό θα είναι από την αρχή να πάρεις υγρά τεστ και όχι σε στικ. Τα στικ είναι πιο φτηνά αλλά συνήθως οι μετρήσεις τους είναι ό,τι να'ναι.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1 βακτηρια στο ενυδρειο κάθε πόσες μέρες πρεπει να πρόσθετο στο ενυδρειο ;

2 λίπασμα για φυτά κάθε πόσες μέρες ;

3 επίσης άκουσα ότι πρεπει να προσθέσω αλάτι ισχύει

Ευχαριστω πολυ

Έγινε επεξεργασία - Johnm
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1 βακτηρια στο ενυδρειο κάθε πόσες μέρες πρεπει να πρόσθετο στο ενυδρειο ; Συμφωνα με τις οδηγιες χρησεως! Αν ειναι στρωμενο οποτε το θυμιθεις!

2 λίπασμα για φυτά κάθε πόσες μέρες ; Τι τα θες τα λιπασματα;

3 επίσης άκουσα ότι πρεπει να προσθέσω αλάτι ισχύει Για γακπυ δεν νομιζω!

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ πάλι θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής :

1 βακτηρια στο ενυδρειο κάθε πόσες μέρες πρεπει να πρόσθετο στο ενυδρειο ;

2 λίπασμα για φυτά κάθε πόσες μέρες ;

3 επίσης άκουσα ότι πρεπει να προσθέσω αλάτι ισχύει

Ευχαριστω πολυ

Μέχρι να στρώσει το ενυδρείο σου βάζεις βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος, το κάθε ένα είναι διαφορετικό. Έπειτα μέχρι να ωριμάσει, βάζεις σε κάθε αλλαγή νερού, μετά δεν χρειάζεται καθόλου, εκτός από ειδικές περιπτώσεις που κινδυνεύσει η βιολογία μας.

Η λίπανση εξαρτάται από τα φυτά που θα βάλεις, εγώ έχω εύκολα φυτά και δεν βάζω καθόλου πια.

Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια διαβασε τις οδηγιες

γιατι διαφερουν απο κατασκευαστη σε κατασκευαστη

λιπασμα αν εχεις ευκολα φυτα δεν χρειαζεται να ριχνεις

αν θες να ριχνεις διαβασε παλι τις οδηγιες

για το αλατι αποτι εχω διαβασει ισχυει

μονο για τα αγρια guppy (πιασμενα απο την φυση , αλλα δεν ξερω αν ισχυει)

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο είναι σε διαδικασία στωσιματος 10μερες τωρα .Μου είπαν ότι μέχρι να στρώσει πρεπει να βάζω 1 φορά την βδομάδα βακτηρια. Το λίπασμα το αναφέρω για την συντήρηση των φυτών υπάρχει κατι άλλο που μπορω κ πρεπει να κάνω ; .Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να σου είπαν μία φορά την εβδομάδα αλλά έλεγξε να δεις τι λένε οι οδηγίες των βακτηρίων. ;)

Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι διάβασμα, ερωτήσεις για ό,τι δεν καταλαβαίνεις και κυρίως υπομονή! :D

Link to comment
Share on other sites

Τι φυτα εχεις?Οταν ειμαστε σε διαδικασια στρωσιματος δεν ριχνουμε λιπασματα.

Το ενυδρειο εχει ψαρια μεσα?Οπως σου ειπαν και πιο πανω πρεπει να παρεις τεστ για να βλεπεις σε τι κατασταση ειναι το νερο σου.Αντε και στο πετσοπ σου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να παρεις τεστ,πως ομως θα καταλαβεις οτι το ενυδρειο σου εστρωσε?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δίκιο .Απλα προσπάθω να καταλάβω πως πρεπει να κινηθώ διαβάζοντας πολλές κ χρήσιμες γνώμες .Ευχαριστω πολυ .

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε τα παλιοτερα θεματα αλλα και εδω και οτι απορια εχεις ρωτας.Πριν κανεις καποια κινηση ρωτας παλι και το συζηταμε,αυτα για να μη πετας τα λεφτα σου τζαμπα,ασε τι λενε τα πετσοπ.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να συνεχισω τις αποριες μου,εχω στα 115λ γκαπυ 5 θυληκα 2 αρσενικα καμια 12 γαριδες και 8 apple snail..σκεφτομαι να βαλω και ενα κοπαδι edler..Μπορω??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...