Jump to content

Νέο Ενυδρειο Με Γκαπυ


Johnm

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

να ρωτησω κατι ακομα,σκεφτομαι με τα γκαπυ να βαλω πλατυ ή ξυφοφορους,μπορω?Αυτος μου ειπε οτι δεν μπορω γιατι θα τρωνε τα νεογεννητα ,του ειπα οτι εχω κερατοφυλλο αρκετο και μου λεει παλι θα τα τρωνε τα νεογεννητα γκαπυ..

Link to comment
Share on other sites

Καλα σου ειπε! Και τα γκαπυ τρωνε τα μωρα τους αλλα οι ξιφοφοροι τα σκιζουν!

Link to comment
Share on other sites

πλατακια μπορεις να βαλεις ανετα με τα γκαπυ... ειναι οι ιδανικοτεροι συγκατοικοι κατ'εμε..

τα πλατακια ειναι γρηγορα ψαρακια και εφοσων εχεις κρυψωνες θα σωζονται αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουν κρυψώνες ναι.

Link to comment
Share on other sites

λογικα αν ηταν δεν θα ετρωγαν και τα γκαπυ αυτα τα νεογέννητα??η ειναι ακομα πιο επιθετικα εκεινα?κρυψωνες εχω αρκετες επιφανειας οχι τοσο βυθου..επισεις αρσενικο γκαπυ με θυληκο πλατυ ζευγαρωνει?η το αντιθετο

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν υβριδιζουν , αλλιως δεν θα στα προτεινα...

οσο σου τρωνε τωρα τα γκαπυ, ετσι θα σου τρωνε και τα πλατυ.. καλο ειναι ομως να εχεις φυτεμενο ενυδρειο, ωστε να βρισκουν κρυψωνες.. οπως και να χει ομως σιγουρα καποια θα επιβιωνουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κι ομως υβριδιζουν!

Link to comment
Share on other sites

παντα υπαρχει φοβος στη σχεση υβριδισμου μεταξυ ζωοτοκων...

οι απαγορευμενοι συνδιασμοι ειναι γκαπυ με εντλερ και πλατυ με ξιφοφορους, αυτοι απογορευονται γιατι θα υπαρξει υβριδισμος..

Βεβαια εχει αναφερθει οτι υπαρχει υβριδιο οπως το Μοppy (μολυ με γκαπυ) , αλλα ο φοβος της υπαρξης υβριδισμου μεταξυ λοιπων ζωοτοκων εκτως των απο πανω ειναι απειροελαχιστος!

Γενικα , αν τα ψαρια ειναι διαφορετικου γεννους δεν μπορει να υπαρξει διασταυρωση..

Επιμενω, καθως τα εχω δοκιμασει τα συγκεκριμενα.. δεν υπαρχει κανενας φοβος υβριδισμου

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Mπορω μαζι με γκαπυ-apple snail-red cherry να μπει και ενας bariancystrus l81 ??H θα μου φαει τα νεογεννητα γκαπυ ή γαριδες??

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ανοίξει άλλο θέμα και σου λύνουν την απορία για το συγκεκριμένο ζωντανό.

Το topic του φιλου γιατί το χαλάς κάνοντας την ίδια ερώτηση ??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...