Jump to content

Nano Reef 100 Λιτρα Ξεκινημα


giannispopi

Recommended Posts

post-43692-1393436696,6721_thumb.jpgφωτο

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ανθρακα εχω....

τωρα παω για αλλαγη....

φοβαμαι οτι θα εχω προβλημα γιατι τα νεμο εχουν ξαπλωσει στην αμμο και δυο τροχους σαλιγκαρια ειναι αναποδα και δεν κινουνται, εκτος αν εχουν στρεσσαριστει τοσο πολυ......

μετρησεις αμμωνιας και νο2 μολις τωρα ειναι 0

Link to comment
Share on other sites

εκανα αλλαγη 30%

επισης εβαλα αεραντλια.....

τα κοραλλια βγαζουν κατι σαν γλιτσα, το νερο ειναι θολο και τα ψαρια δεν τα βλεπω καλα......

θα δειξει αυριο....

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια και το ένα σαλιγκαρι.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

post-43692-1393441523,8213_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κριμα αδερφε ελπιζω να ισιωσουν ,πρεπει να εβαλες αρκετη ποσοτητα απο την κολλα λογικα ε???εγω οταν την πηρα μου ειχαν πει αφου πλασω την ποσοτητα που θελω αρκετα, να τη ξεβγαλω και με νερο οσμωσης πριν την βαλω μεσα,και παλι βγαζει θολουρα αλλα ελαχιστη...

Link to comment
Share on other sites

κριμα αδερφε ελπιζω να ισιωσουν ,πρεπει να εβαλες αρκετη ποσοτητα απο την κολλα λογικα ε???εγω οταν την πηρα μου ειχαν πει αφου πλασω την ποσοτητα που θελω αρκετα, να τη ξεβγαλω και με νερο οσμωσης πριν την βαλω μεσα,και παλι βγαζει θολουρα αλλα ελαχιστη...

εκανα τοσες εργασιες και σχεδον εβαλα μια κολλα....

αλλα υποτιθετε οτι δεν υπαρχει προβλημα με την κολλα γιατι ειναι για αυτη τη δουλεια....

ελπιζω και εγω να την παλεψουνε γιατι θα τα βαλω με τον εαυτο μου ασχημα....

ασε με δεν ειμαι καλα...........

Link to comment
Share on other sites

μια κολα στα 100 λιτρα?τι να πω

ηθελα να κολησω κατι βραχια και εβαλα πολυ ,, το ξερω....

Link to comment
Share on other sites

Η μάλ....α έγινε. Δυο κλόουν, μια γαριδα και κανά δυο σαλιγκαρια είδα νεκρά τώρα το πρωί. Ακόμα όμως δεν έχω καταλάβει τι έφταιξε. Μάλλον η κολλα δεν είναι και τόσο αθώα για κόλλημα μέσα στο νερο. Έχω σκάσει.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω σε κάποιο thread εδώ μέσα είχε αναφερθεί οτι μπορεί να είναι τοξική σε μεγάλες ποσότητες, ανάλογα παντα και με τον όγκο του νερου και τη φιλτρανση. Άλλος παράγοντας που έπρεπε να δεις είναι αμμωνία απο τις εργασίες στο ενυδρείο κ την οποια μετακίνηση βράχων κλπ.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις έκανα και ήταν καλές. Το έγραψα πιο πάνω. Μάλλον απο την κολλα έγινε το κακό.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα μετρησεις,....

nh4 0.25

no2 0

no3 20

po4 0.25

kh 10.7

ph 8

αλατοτητα 1025

εριξα αντιχλωριο prime στο ενυδρειο και ετοιμαζω νερο για αλλαγη το απογευμα......

τι αλλο μπορω να κανω και γενικα τι γινεται τωρα....

επισης, το γκομπυ δεν το εχω βρει καν....παιζει να εχει ψοφησει σε καμια τρυπα και να μου ανεβασει αμμωνια???

help!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελικα τα θυματα ειναι

2 κλοουν

ενας καρδιναλιος και

2 σαλιγκαρια

η γαριδα ζει....

το γκομπυ αγνοειται...

Link to comment
Share on other sites

Ζει η γαριδα που ειναι και πιο ευαισθητη;;;;;;;;

ακυρο.... πεθανε ορθια και νομιζα οτι ζουσε.......

τι κανουμε τωρα????

Link to comment
Share on other sites

Ττα κοραλια σου είναι εντάξει? Πριν ένα μήνα περίπου κόλλησα και εγώ κάποια κοραλια με εποξικη της d -d και μου θολωσε το νερό. Έχασα εκείνη την μέρα ένα κλόουν γκομπυ και μετά από δύο τρεις μέρες κάποια μανιτάρια, την ξένια και κάποια κεφάλια από τα μπατονς μου, αλλά δεν το είχα συνδυάσει με την κολλα. Τώρα ξέρω τι έφταιξε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μκρηηηη εντυπωση οτι οι κολλες αυτες λιγουν, δεν ειμαι συγουρος, καπου το πηρε το ματι μου, καντε εναν κοπο και οι δυο σας και ελενξτε την συσκευασια, εκτος εαν καποιος πιο εμπειρος μπορει να μας πει εαν ισχυει αυτο γιατι και εγω δεν θυμαμαι που το ειδα και δεν ετυχε να το ψαξω ποτε, απλα τωρα μου 'ρθε στο μυαλο...

Εαν δεν ισχυει χιλια συγνωμη εαν σας ανχωσα....

Link to comment
Share on other sites

Ττα κοραλια σου είναι εντάξει? Πριν ένα μήνα περίπου κόλλησα και εγώ κάποια κοραλια με εποξικη της d -d και μου θολωσε το νερό. Έχασα εκείνη την μέρα ένα κλόουν γκομπυ και μετά από δύο τρεις μέρες κάποια μανιτάρια, την ξένια και κάποια κεφάλια από τα μπατονς μου, αλλά δεν το είχα συνδυάσει με την κολλα. Τώρα ξέρω τι έφταιξε.

τα κοραλια δεν εχουν ανοιξει απο χτες... λογικο να στρεσαριστηκαν αλλα δεν νομιζω να πεθανουνε κιολλας... θα δειξει...

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια μκρηηηη εντυπωση οτι οι κολλες αυτες λιγουν, δεν ειμαι συγουρος, καπου το πηρε το ματι μου, καντε εναν κοπο και οι δυο σας και ελενξτε την συσκευασια, εκτος εαν καποιος πιο εμπειρος μπορει να μας πει εαν ισχυει αυτο γιατι και εγω δεν θυμαμαι που το ειδα και δεν ετυχε να το ψαξω ποτε, απλα τωρα μου 'ρθε στο μυαλο...

Εαν δεν ισχυει χιλια συγνωμη εαν σας ανχωσα....

Δυστηχως την εχω πεταξει την συσκευασια, δεν διαβασα ομως και τις οδηγιες μηπως χρειαζοταν ξεπλυμα που ειπε καποιος φιλος παραπανω ή καποιον αλλο χειρισμο.

τα κοραλια δεν εχουν ανοιξει απο χτες... λογικο να στρεσαριστηκαν αλλα δεν νομιζω να πεθανουνε κιολλας... θα δειξει...

Μακαρι να εφταιξε κατι αλλο στο δικο μου ή να ηταν σε χειροτερη κατασταση. Ελπιζω να μην εχεις αλλες απωλειες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...