Jump to content

Nano Reef 100 Λιτρα Ξεκινημα


giannispopi

Recommended Posts

καλησπέρα και απο μένα, χρησιμοποιώ την εποξική της D-D και όντως το νερό θολώνει για κάποιες ώρες. Ποτέ ομως δεν είχα απώλειες

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο μένα, χρησιμοποιώ την εποξική της D-D και όντως το νερό θολώνει για κάποιες ώρες. Ποτέ ομως δεν είχα απώλειες

εγω φιλαρακι εχασα ολα μου τα ψαρια και τα κοραλλια δεν εχουν ανοιξει καν απο χτες...ειμαι σιγουρος οτι ειναι απο την κολλα......

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ριχνεις στην κολλα γιατι τετοιες δουλειες με τα ζωντανα μεσα δεν τις κανουν.

Link to comment
Share on other sites

Μην τα ριχνεις στην κολλα γιατι τετοιες δουλειες με τα ζωντανα μεσα δεν τις κανουν.

σε αυτο εχεις δικιο, αλλα αν ενοχλουσε τα ζωντανα δεν θα το εγραφε η συσκευασια????

αν ελεγε οτι ΣΚΟΤΩΝΕΙ δεν θα την χρησιμοποιουσα καν......

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, η κόλλες αυτές μπορεί να γίνουν τοξικές μόνο αν τα βάλεις μέσα στο νερό και αρχίζεις και την τρίβεις ώστε να βγάλει αυτή την θολούρα.... Αν τυχόν την πειράζεις και την ζουλάς μέσα στο νερό για πολύ ώρα βγάζει αυτή την ουσία που θολώνει.

Στο λέω αυτό με σιγουριά κιόλας, γιατί προχθές έκανα μια τέτοια "δουλειά" στο ενυδρείο με εποξική (συγκεκριμένα με D-D) και απλά έβαλα την πονταρισιά που ήθελα ανάμεσα στα βράχια και δεν την ζούληξα άλλο, για να μην βγάλει την θολούρα αυτή....

Επίσης είναι και αυτό που σου λέει ο Στράτος, τέτοιες δουλειές, όταν είναι τα ψάρια μέσα, καλό είναι να αποφεύγονται.... Δεν είναι θέμα αν το γράφουν οι συσκευασίες ή όχι, απλά στην ποσότητα που την έβαλες εσύ (1 κουτί σε 100 λίτρα) είναι πάρα πολύ..... Φαντάσου πως και η τροφή δεν σκοτώνει τα ψάρια, αλλά αν ρίξεις όλο το κουτί μέσα στα λίτρα σου, θα θολώσει το νερό και θα στα σκοτώσει....

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, η κόλλες αυτές μπορεί να γίνουν τοξικές μόνο αν τα βάλεις μέσα στο νερό και αρχίζεις και την τρίβεις ώστε να βγάλει αυτή την θολούρα.... Αν τυχόν την πειράζεις και την ζουλάς μέσα στο νερό για πολύ ώρα βγάζει αυτή την ουσία που θολώνει.

Στο λέω αυτό με σιγουριά κιόλας, γιατί προχθές έκανα μια τέτοια "δουλειά" στο ενυδρείο με εποξική (συγκεκριμένα με D-D) και απλά έβαλα την πονταρισιά που ήθελα ανάμεσα στα βράχια και δεν την ζούληξα άλλο, για να μην βγάλει την θολούρα αυτή....

Επίσης είναι και αυτό που σου λέει ο Στράτος, τέτοιες δουλειές, όταν είναι τα ψάρια μέσα, καλό είναι να αποφεύγονται.... Δεν είναι θέμα αν το γράφουν οι συσκευασίες ή όχι, απλά στην ποσότητα που την έβαλες εσύ (1 κουτί σε 100 λίτρα) είναι πάρα πολύ..... Φαντάσου πως και η τροφή δεν σκοτώνει τα ψάρια, αλλά αν ρίξεις όλο το κουτί μέσα στα λίτρα σου, θα θολώσει το νερό και θα στα σκοτώσει....

εχεις δικιο σε ολα αυτα που ειπες...πασο...

απλα δεν ειμαι και πολυ καλα τωρα και αντιδραω λιγο ασχημα,,....

τα κοραλλια λες να την παλεψουνε?????????

Link to comment
Share on other sites

Κριμα...στις οδηγιες παντως γραφει οτι αν γινει το νερο ορατα θολο, σταματα μεχρι να καθαρισει και συνεχισε αφου καθαρισει.....

When using in the aquarium it is common to find a

powdery talcum material coming off the mixed

putty, which can temporarily cloud the water. This

residue is non toxic at low levels and can be

reduced by mixing the putty under the tap or in a

bucket of water before use. This can then be dried

off and reworked.

If the aquarium becomes visibly cloudy then we

suggest that you are overworking the putty in the

water and should wait until this clears before using

any more material.

εγω βαζοντας μικρες ποσοτητες αφου εστησα το ενυδρειο και ειχα ζωντανα μεσα, δεν αντιμετωπισα ποτε προβλημα αλλα δεν το παραεκανα.

Έγινε επεξεργασία - gregkn73
Link to comment
Share on other sites

Κριμα φιλε για τις απωλειες σου. Μια ερωτηση ειχες τους κυκλοφορητες να δουλευουν οταν εβαζες την κολλα? Θεωρητικα θελουμε καλη κυκλοφορια αλλα στην πραξη εχω βρει οτι οτι φευγουν πολυ μικρα κομματακια μεχρι η κολλα να στεγνωσει καπως και αυτο θολωνει το νερο. Μεχρι να πηξει η εποξικη οτι ακουμπησει το σκοτωνει γιατι εκτος απο την οποια χημικη αντιδραση παραγει και θερμοτητα και ποιος ξερει τι ζημια σου εκανε στα βραγχια των ψαριων και στα κοραλλια. Γι αυτο προσωπικα αλλαξα κολλα απο μια που επηζε σε 2-3 ωρες σε μια αλλη που κανει 10 λεπτα (δεν την αναφερω για να μην θεωρηθει διαφημιση) και αφηνω κλειστες τις αντλιες για αυτο το διαστημα με ελαχιστη ή καθολου θολουρα.

Link to comment
Share on other sites

πολυ κριμα αδερφε ελπιζω αλλο κακο να μην σε βρει και ολα να πανε καλα στην συνεχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, έχω μια απορία, πιά κόλλα χρησιμοποίησες....???

D-D

Link to comment
Share on other sites

Κριμα φιλε για τις απωλειες σου. Μια ερωτηση ειχες τους κυκλοφορητες να δουλευουν οταν εβαζες την κολλα? Θεωρητικα θελουμε καλη κυκλοφορια αλλα στην πραξη εχω βρει οτι οτι φευγουν πολυ μικρα κομματακια μεχρι η κολλα να στεγνωσει καπως και αυτο θολωνει το νερο. Μεχρι να πηξει η εποξικη οτι ακουμπησει το σκοτωνει γιατι εκτος απο την οποια χημικη αντιδραση παραγει και θερμοτητα και ποιος ξερει τι ζημια σου εκανε στα βραγχια των ψαριων και στα κοραλλια. Γι αυτο προσωπικα αλλαξα κολλα απο μια που επηζε σε 2-3 ωρες σε μια αλλη που κανει 10 λεπτα (δεν την αναφερω για να μην θεωρηθει διαφημιση) και αφηνω κλειστες τις αντλιες για αυτο το διαστημα με ελαχιστη ή καθολου θολουρα.

τους ειχα ανοιχτους δυστηχως,.. δεν το ηξερα....

Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει ααααααπειρα κοράλλια με την DD και ποτέ μα ποτέ δεν αντιμετώπισα πρόβλημα.....

Ότι και να κάνουμε μέσα στο ενυδρείο ενώ υπάρχουν ζωντανά,πρέπει να γίνετε με σύνεση και προσοχή.....

Κρίμα για τα ψαράκια φίλε...

Link to comment
Share on other sites

το γκομπυ ζει....μολις βγηκε απο την φωλια του μετα απο τοτε που εκανα την πατατα με την κολλα.....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστο αυτο ρε Γιαννη.Μπραβο :)

Πως ειναι τωρα το ενυδρειο σε γενικες γραμμες;

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα. Οι μετρήσεις είναι καλές. Οι εφυλιες έχουν ανοίξει. Οπως και η ρικορντεα. Μόνο τα ζωανθακια δεν ανοίγουνε καλα ακόμα. Θα βάλω φωτο αύριο. Έκανα τρεις αλλαγές νερού , άλλαξα δυο φορές άνθρακα και καθάρισαν τρεις φορές το σκιμερ. Νομίζω οτι τα κακά περάσανε.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι τρωνε τα γκομπυ;;;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται πολυ αδύνατος. post-43692-1393855974,2607_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω κι εγω έναν ιδιο, αν εχεις προσεξει ανακατεύουν την άμμο στο στομα τους και τρωνε ότι υπάρχει εκει, αλλα εγω του κανω και target feeding, του βαζω κατεψυγμενη Mysis

και flakes μπροστά από τη φωλιά του.

Link to comment
Share on other sites

To goby σου ειναι το παρακατω

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+31+220&pcatid=220

Ευκολα μαθαινει να τρωει και ψαροτροφη.

Η ρουφηγμενη κοιλια μπορει να οφειλεται και σε βακτηριο,οπου σε αυτη την περιπτωση δυστυχως δεν μπορεις να κανεις κατι.......

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά από το στρεσάρισμα δεν θα βγαίνει και πολύ για φαγητό καθώς είναι ντροπαλά ψάρια γενικά.

Σίγουρα τρώει από την αμμό . Εσύ συνέχισε να ταίζεις μικρό ποσότητες (μπορείς και με κλειστή κυκλοφορία) και αυτός μόλις βρεί ευκαιρία θα πάει....

Αν δεν έχει βακτήριο όπως λέει ο ΔΙΑΣ θα βρεί τον τρόπο να τραφεί (δίνε και εσύ τροφούλα) .

Εγώ έχω κάνει να δώ gobby και 10 ημέρες και θεωρούσα ότι είχε γίνει τροφή για τα σκουλίκια και μια ημέρα βγήκε και άρχισε να κόβει βόλτες..

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά από το στρεσάρισμα δεν θα βγαίνει και πολύ για φαγητό καθώς είναι ντροπαλά ψάρια γενικά.

Σίγουρα τρώει από την αμμό . Εσύ συνέχισε να ταίζεις μικρό ποσότητες (μπορείς και με κλειστή κυκλοφορία) και αυτός μόλις βρεί ευκαιρία θα πάει....

Αν δεν έχει βακτήριο όπως λέει ο ΔΙΑΣ θα βρεί τον τρόπο να τραφεί (δίνε και εσύ τροφούλα) .

Εγώ έχω κάνει να δώ gobby και 10 ημέρες και θεωρούσα ότι είχε γίνει τροφή για τα σκουλίκια και μια ημέρα βγήκε και άρχισε να κόβει βόλτες..

Δεν ειπα οτι εχει.Ειπα οτι σε πολλες των περιπτωσεων ρουφηγμενης κοιλιας στα γκομπυ οφειλεται σε βακτηριο.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπα οτι εχει.Ειπα οτι σε πολλες των περιπτωσεων ρουφηγμενης κοιλιας στα γκομπυ οφειλεται σε βακτηριο.

:)

Ναι κατάλαβες πως το λέω.. Δεν είπα πως είπες πως έχει ! :)

Αλλά για την πιθανότητα (όποια και να ναι) !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τι είναι αυτα τα μαύρα σημάδια στα νέμο μου;;;;post-43692-1394566009,5352_thumb.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ίσως είναι Clownfish HyperMelanization

Αν και δεν είμαι σίγουρος 100%

Έχεις κάποια ανεμώνη ή κοράλια που είναι κοντά τα clown?

Μια άλλη περίπτωση είναι black ick

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...