Jump to content

Το αλατι ειναι νοστιμο


Recommended Posts

οι πρώτοι κάτοικοι θα είναι σαλιγκάρια και ερημίτες ..μόνο αυτούς θα βλέπεις για 15-20 μέρες και αν όλα πάνε καλά βάζουμε καμιά γαρίδα στη συνέχεια ..

Ε ενταξει.Στο γλυκο ενυδρειο μου 30 ημερες εκανε να μπει μεσα το πρωτο ζωντανο.

Αν απο τις πρωτες μερες μπουνε σαλιγκαρια και ερημιτες(που δεν υπαρχουν συνηθως εδω Θεσσαλονικη) ολα καλα.Και σε συνδιασμο με τον ζωντανο βραχο (και οτι τυχει και βγει πανω του) θα υπαρχει πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον απο την αντιστοιχη περιοδο του στρωσιματος του γλυκου.Αυτα ειναι τα καλα του αλατιου... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 99
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για βράχο να σου πω οτι εγώ έβαλα 8 κιλά βράχο πολύ καλής ποιότητας.

ηταν σε περίπου 10-12 κομμάτια! (πολύ ελαφρής σε μάζα)

και σου λέω ότι για τα 80 lt του καθαρού χώρου μου είναι λίγα!

θα ήθελα άλλα 2-3 κιλά για το ενυδρείο και 1-2 κιλα για το refugium!

θεωρώ εάν βρείς καλή ποιότητα να πάρεις 10 κιλά!

(εγώ τον είχα αγοράσει απο Water in 13 ευρό το κιλο)

και να βάλεις άλλα 5-6 ψόφιο στα χμηλότερα σημεία.

και εμένα μου κακοφάνηκε ότι έπρεπε να δώσω τοσα χρήματα σε απλές

πέτρες αλλά εάν είναι καλλές αξίζει τον κόπο!

μη ξεχνάς οτι ένα τανγκ στην επαρχία μπορεί να έχει και 100-150 ευρώ

οπότε μην το σκέφτεσαι να βάλεις βράχο!

Και εάν δεν σε έπεισα ακόμη 1 lt σίποραξ (300γρ) έχει πάνω απο 10 ευρώ

:rasp:

Link to comment
Share on other sites

οι πρώτοι κάτοικοι θα είναι σαλιγκάρια και ερημίτες ..μόνο αυτούς θα βλέπεις για 15-20 μέρες και αν όλα πάνε καλά βάζουμε καμιά γαρίδα στη συνέχεια ..

Ε ενταξει.Στο γλυκο ενυδρειο μου 30 ημερες εκανε να μπει μεσα το πρωτο ζωντανο.

Αν απο τις πρωτες μερες μπουνε σαλιγκαρια και ερημιτες(που δεν υπαρχουν συνηθως εδω Θεσσαλονικη) ολα καλα.Και σε συνδιασμο με τον ζωντανο βραχο (και οτι τυχει και βγει πανω του) θα υπαρχει πολυ μεγαλυτερο ενδιαφερον απο την αντιστοιχη περιοδο του στρωσιματος του γλυκου.Αυτα ειναι τα καλα του αλατιου... :rasp:

αυτά που λέω θα τα βάλεις αφού πρώτα στρώσεις το νερό σου .. να μηδενιστεί η αμμωνία και το ΝΟ2 ..

Link to comment
Share on other sites

αυτά που λέω θα τα βάλεις αφού πρώτα στρώσεις το νερό σου .. να μηδενιστεί η αμμωνία και το ΝΟ2 ..

Βεβαια,εννοείται.Με κουραρισμενο βραχο και ζωντανη αμμο υπολογιζω να χρειαστει 10-20 ημερες μεχρι να μπουν τα σαλιγκαρακια.Αναλογα με τις μετρησεις βεβαια.Τι σαλισκαρακια να βαλω και ποσα?Εχω βρει astrea εδω Θεσσαλονικη αλλα οχι ερημίτες που μου αρεσουν και πολυ.

Παιδια ευχαριστω που απαντατε σε ολα οσα ρωτάω και μαλιστα συντομως.Προσπαθω να περιορισω τις ερωτησεις στις οποιες εχω βρει απαντησεις μετα απο ψαξιμο σε ξενα και ελληνικα σχετικα κειμενα,αλλα οπως και να το κανουμε η δημοσιευση μιας ερωτησης και οι απαντησεις που θα παρεις απο πολλους σε καθησυχαζουν για το εαν κανεις το σωστο.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρά είναι τα astrea .. βάλε 2-3 στην αρχή και στη συνέχεια βάζεις και άλλα :rasp: ..

.. ερημίτες θα βρεις αν παρακολουθείς τις εισαγωγές που γίνονται..

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι της άποψης ο βράχος να τοποθετηθεί πάνω σε βάση και όχι σε αντίστοιχο νεκρό.

Θα κανω βαση απο pvc,πανω στη βαση θα κατσουν λιγα κιλα ζοφιου βραχου και πανω στον ψοφιο-βαση ο ζωντανος.Καμια παραπομπη ή αρθρο για την κατασκευη βασης απο σωλίνα pvc?

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

θα βρείς στο σχετικό άρθρο του κ Ν. Ψάλτη πως έκανε την δικιά του βάση,

εγω βρήκα σκαρες απο πλαστικό για να στραγγίζεις ποτήρια :rasp:

βέβαια έβαλά δύο τέτοια και ανάμεσα πλαστικό σωλήνα για να αποσβένει

τους κραδασμούς!

Link to comment
Share on other sites

θα βρείς στο σχετικό άρθρο του κ Ν. Ψάλτη πως έκανε την δικιά του βάση,

εγω βρήκα σκαρες απο πλαστικό για να στραγγίζεις ποτήρια :rasp:

βέβαια έβαλά δύο τέτοια και ανάμεσα πλαστικό σωλήνα για να αποσβένει

τους κραδασμούς!

Που ειναι αυτο το Αρθρο?ΟΕΟ! :lmao:

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Υπολογιζω οτι θα αλλαζω 10 λιτρα την εβδομαδα νερο.Μπορω να ετοιμαζω σε ενα 40λιτρο βαρελακι το νερο με το αλατι και να το εχω για τις αλλαγες ολου του μηνα ή θα χανονται καποια ιχνοστοιχεία?Εαν ναι,θα πρεπει να υπαρχει μονιμα μεσα μια αντλια να γυρναει το νερο (αφου εχει διαλυθεί με την αντλια καλα το αλατι για 2-3 μερες)?

Link to comment
Share on other sites

ΦΙΛΕ ΑΚΗ ΕΓΩ ΕΤΟΙΜΑΖΩ ΤΟ ΝΕΡΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΒΑΡΕΛΑΚΙ ΜΕ ΤΟ ΑΛΑΤΙ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΤΗ ΓΙΑ 48 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ.25% ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση: Υπολογιζω οτι θα αλλαζω 10 λιτρα την εβδομαδα νερο.Μπορω να ετοιμαζω σε ενα 40λιτρο βαρελακι το νερο με το αλατι και να το εχω για τις αλλαγες ολου του μηνα ή θα χανονται καποια ιχνοστοιχεία?Εαν ναι,θα πρεπει να υπαρχει μονιμα μεσα μια αντλια να γυρναει το νερο (αφου εχει διαλυθεί με την αντλια καλα το αλατι για 2-3 μερες)?

Μπορείς να αποθηκεύεις το νερό σου, αλλά καλό είναι, όπως ανέφερες, να υπάρχει πάντα ένας κυκλοφορητής, ο οποίος να αναδεύει καλά το νερό.

Ο βασικός λόγος είναι, ότι με τη στασιμότητα του νερού, χάνεται το οξυγόνο και αυξάνει το CO2, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ιζήματα κυρίως ασβεστιακά και πιθανά απώλεια κάποιων ιχνοστοιχείων.

Επίσης η σημαντική πτώση του ΡΗ πιθανά να διαταράξει και τις υπόλοιπες παραμέτρους του νερού, όπως την αλκαλικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Άκη, νομίζω ότι ο κ.Νίκος (Ψάλτης Νίκος) στα είπε όλα.

Αν έχεις κυκλοφορία μπορείς να το αποθηκεύσεις.

Πρόταση μου...

Αποθηκεύεις το νερό από την όσμωση για την καθημερινή συμπλήρωση της εξάτμισης και όταν αποφασίσεις για ανανέωση τότε φτιάχνεις το νερό με το αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο θα κανω για να εχω και το κεφαλι μου ήσυχο.

Προς το παρον εχω ενα αδειο ενυδρειο και καθομαι και το βλεπω.Περιμενω τα πραγματα απο την παραγγελια μου.Εχω ετοιμασει DIY γειωση με ανοξειδωτο μπουλονι και ανοξειδωτο ψιλο συρματοσχοινο που θα συνδεεται στην γειωση της πριζας και ξεκιναω για την βαση απο PVC για το βραχο.Το συρματόσχοινο ειναι συνδεμενο στα σιδερακια της γειωσης και ετσι οταν τοποθετειται στην πριζα το συρματοσχοινο κανει σταθερη επαφη με τη γειωση.

Δειτε και πειτε μου.

post-1129-1173793543_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Aυτο θα κανω για να εχω και το κεφαλι μου ήσυχο.

Προς το παρον εχω ενα αδειο ενυδρειο και καθομαι και το βλεπω.Περιμενω τα πραγματα απο την παραγγελια μου.Εχω ετοιμασει DIY γειωση με ανοξειδωτο μπουλονι και ανοξειδωτο ψιλο συρματοσχοινο που θα συνδεεται στην γειωση της πριζας και ξεκιναω για την βαση απο PVC για το βραχο.Το συρματόσχοινο ειναι συνδεμενο στα σιδερακια της γειωσης και ετσι οταν τοποθετειται στην πριζα το συρματοσχοινο κανει σταθερη επαφη με τη γειωση.

Δειτε και πειτε μου.

Είναι ένας απλός και οικονομικός τρόπος γείωσης.

Το συρματόσχοινο είναι σίγουρα ανοξείδωτο?? Μπορείς να το ελέγξεις με ένα μαγνήτη.

Link to comment
Share on other sites

βρες μια άχρηστη κεραία τηλεόρασης πάρε ένα διπολάκι και βίδωσε

πάνω σε αυτό ένα καλώδιο που έχει πουκάμισο! είναι το πιο απλό

που μου έρχεται στο μυαλό!

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας απλός και οικονομικός τρόπος γείωσης.

Το συρματόσχοινο είναι σίγουρα ανοξείδωτο?? Μπορείς να το ελέγξεις με ένα μαγνήτη.

Ναι.Το αγορασα απο ναυτιλιακά ειδη και μαλιστα ειναι για χρηση μονιμα μεσα στο νερο σε σκαφη (και το μπουλονι και το συρματόσχοινο).

Κοστος περι τα 3 Ευρω +μια χαλασμενη πριζα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας απλός και οικονομικός τρόπος γείωσης.

Το συρματόσχοινο είναι σίγουρα ανοξείδωτο?? Μπορείς να το ελέγξεις με ένα μαγνήτη.

Κοινος οτιδηποτε υλικο εχει σιδηρο σκουριαζει. Ακομα και τα ανοξειδωτα καποια στιγμη σκουριαζουν. Την εχω πατησει και εγω. Σχεδον τιποτα δεν μενει ανεπηρεαστο στο αλμυρο νερο. Για αυτο η καλυτερη λυση για εμας ειναι η ακρη που θα ειναι στο νερο να ειναι απο μεταλο που δεν σκουριαζει. Π.χ. τιτανιο. Ο Νικος εχει κανει ενα εκπληκτικο αρθρο σχετικα με custom κατασκευη γειωσης με βιδα τιτανιου. Απλο, σωστο και φθηνο... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο υλικο ειναι υψηλής ποιοτητας ανοξείδωτο ατσαλι.Το εχω βαλει σε σκαφος εδω και 1 χρονο και 8 μηνες μονιμα μεσα στο νερο και το μονο που επαθε ειναι οτι γεμισε μικρα οστρακα.Τωρα αν δω οτι μεσα στο ενυδρειο σκουριαζει τι να πω... :rasp: .Αναμενετε φωτο απο την βαση απο PVC για να μου πειτε τη γνωμη σας.Η βαση θα εχει υψος 5,5 με 6 cm και θα βαλω αμμο βαθους 7 cm.

Link to comment
Share on other sites

To συγκεκριμενο υλικο ειναι υψηλής ποιοτητας ανοξείδωτο ατσαλι.Το εχω βαλει σε σκαφος εδω και 1 χρονο και 8 μηνες μονιμα μεσα στο νερο και το μονο που επαθε ειναι οτι γεμισε μικρα οστρακα.Τωρα αν δω οτι μεσα στο ενυδρειο σκουριαζει τι να πω... :lmao: .Αναμενετε φωτο απο την βαση απο PVC για να μου πειτε τη γνωμη σας.Η βαση θα εχει υψος 5,5 με 6 cm και θα βαλω αμμο βαθους 7 cm.

Εαν ειναι δοκιμασμενο τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Απλα σου ανεφερα τους προβληματισμους μου, διοτι η συντριπτικη πλειοψηφια μεταλλων εχει προβλημα οξειδωσης. Προχωρα λοιπον και οταν το τοποθετησεις, βγαλε και τις σχετικες φωτογραφιες... :rasp:

Link to comment
Share on other sites

Την ποιότητα του ανοξείδωτου χάλυβα, την μετράνε στα ναυτιλιακά μαγαζιά ανάλογα με τον βαθμό μαγνητισμού που διαθέτει.

Στο κεφάλι των μπουλονιών, πάντα αναγράφει κάποιους αριθμούς και γράμματα. Αυτά δηλώνουν το βαθμό μαγνητικότητας του μετάλλου, άρα και την ποιότητά του.

Ένα πολύ ποιοτικό μπουλόνι, κατά συνέπεια, δεν θα σκουριάσει ποτέ μέσα στο θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Την ποιότητα του ανοξείδωτου χάλυβα, την μετράνε στα ναυτιλιακά μαγαζιά ανάλογα με τον βαθμό μαγνητισμού που διαθέτει.

Στο κεφάλι των μπουλονιών, πάντα αναγράφει κάποιους αριθμούς και γράμματα. Αυτά δηλώνουν το βαθμό μαγνητικότητας του μετάλλου, άρα και την ποιότητά του.

Ένα πολύ ποιοτικό μπουλόνι, κατά συνέπεια, δεν θα σκουριάσει ποτέ μέσα στο θαλασσινό νερό.

Σωστος! :rasp:

Link to comment
Share on other sites

βρες μια άχρηστη κεραία τηλεόρασης πάρε ένα διπολάκι και βίδωσε

πάνω σε αυτό ένα καλώδιο που έχει πουκάμισο! είναι το πιο απλό

που μου έρχεται στο μυαλό!

αυτό δεν το βρίσκω καλή ιδέα … το αλουμίνιο δεν είναι κατάλληλο για τη περίπτωση από όσο ξέρω

Link to comment
Share on other sites

Να λοιπον και η βαση μου απο PVC.Εχει υψος 6,5 cm.Η αμμος που θα βαλω θα ειναι 7,0 -7,5 cm.

post-1129-1174050208_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αν η βάση είναι χωμένη ολόκληρη στη άμμο .. δεν έχεις κανένα όφελος …

μονό τα ποδαράκια θα πατάνε ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...