Jump to content
Sign in to follow this  
digo

Φώς Στο Ενυδρείο

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά

Έχω το ενυδριεάκι από τα jumbo στο οποίο κατοικεί ένας μονομάχος. Αυτό δεν έχει καπάκι με φως και δεν έχω μέσα φυτά. Μου αρέσει πολύ το κερατόφυλλο και θα ήθελα να βάλω. Μπορώ να βάλω κάποιο μικρό φωτιστικό η πορτατιφ και να κάνει δουλειά η θέλει κανονική λάμπα?

Mπορεις φιλε μου! Για απλα φυτα ομως!

Για ριξε και μια ματια εδω

Edited by Sturm

Σε ευχαριστώ πολυ!!

Μπορεις να βαλεις ενα φωτιστικο γραφειου με μια λαμπα οικονομιας 6500 Κελβιν.Ομως για να το κανεις αυτο θα πρεπει να βγαλεις το καπακι και ενυδρειο με μονομαχο ειναι λιγο επιφοβο γιατι αυτα τα ψαρια πηδανε εξω..

Καπακι εχει φωτιστικο δεν εχει το καπακι... Παντως εχθες το βραδυ εκατσα και εφτιαξα ενα καπακι απο φελιζολ και θα κολησω επανω ενα ντουι με μια μικρη λαμπα 28 watt. Σημερα θα αφγσω πολλες ωρες τη λαμπα ανοιχτη για να δω τι θα γινει με το φελιζολ, φοβαμαι μην το καψει. Προς των παρων εχω καλυψει το φελιζολ γυρω γυρω με αλουμινοχαρτο, ειναι τραγικο btw αλλα το να βλεπω το φελιζολ σκετο ειναι ακομα χειροτερο, μεχρι να σκεφτω κατι της προκοπης να το καλυψω, οποτε οτι μπορειτε να προτεινετε για να το καλυψω θα με χαροποιησει ιδιαιτερα!!

Αν βαλεις ντουι μεσα απο το καπακι το πιο πιθανο ειναι να κανει μπαμ απο τους υδρατμους που θα αποκτησει απο την εξατμιση του νερου.Τα φωτηστικα που βαζουμε στα ενυδρεια ειναι στεγανα για να μη περνανε οι υδρατμοι.

Ναι αυτο δεν το ειχα σκεφτει... Λες να το αφησω να δω τι θα γινει η μπορει να κινδυνευσει το ψαρακι η εγω??

Κι εμένα το μονομαχοενυδρείο μου είχε καπάκι χωρίς λάμπα. Πήρα μία λάμπα της Aquael, την Decolight στα 11w και έβγαλα τελείως το καπάκι γιατί το φωτιστικό γαντζώνει πάνω στο τζάμι. Έκοψα ένα κομμάτι πλεξιγκλας και όταν σβήνουν τα φώτα το βάζω για καπάκι. Δεν καλύπτει όλο το ενυδρείο, γιατί στην άκρη έχω 2 lucky bamboo (το τρίτο αναρρώνει στο βάζο) που προεξέχουν. Το πρωί που ανοίγουν τα φώτα το βγάζω και το βράδυ το ξαναβάζω, αν λείψω δεν το βάζω καθόλου και το αφήνω ανοιχτό.

post-55442-0-22944500-1382819092_thumb.jpg

kalliroi σε ευχαριστω εψαχνα καιρο τετοιο και δεν εβρισκα!! Οταν μπορεσω θα παω να παρω ενα ιδιο με το δικο σου

Για να βάλεις αυτή τη λάμπα πρέπει να μην έχεις καπάκι, ή να το βάζεις και να το βγάζεις μόνος σου όταν ανοίγουν ή κλείνουν τα φώτα όπως κάνω εγώ. Το καλοκαίρι το αφήνω χωρίς καπάκι, θα φτιάξω μία σίτα όπως έκανα για το ενυδρείο των χρυσόψαρων και ελπίζω για τον επόμενο χειμώνα να φτιάξω ένα καπάκι της προκοπής. Αν είναι να πάρεις τέτοια λάμπα που θέλει ανοιχτό καπάκι δες πρώτα μήπως βρεις μία λάμπα γραφείου στα 6500 Κ όπως είπε και ο rastafarian, για λόγους οικονομίας στο λέω. Εγώ δεν βρήκα καμία που να ταιριάζει σε μέγεθος, οι πιο μεγάλες κόστιζαν όσο η ενυδρειακή και γι'αυτό την προτίμησα. Αλλά αν υπάρχει η πιθανότητα να βρεις λάμπα γραφείου που να σου κάνει και να είναι φτηνή, αξίζει τον κόπο!

Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Θα κοιτάξω και θα δω τι θα κάνω.

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Αναστασιος Σταματελος Νικολινα Μαρκακη
      ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!
      ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 30ΛΙΤΡΑ ΜΕ 3 ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ.
      1.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ Π ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ,ΠΩΣ ΑΔΕΙΑΖΟΥΜΕ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΩ Κ ΤΑ ΨΑΡΙΑ.
      2.ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ Ο ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ?

• By Kostas Roumeliotis
      Γεια σας με λένε Κωστα! Φτιάχνω ένα ενυδρείο 1,92 μήκος × 0,70! Θα βάλω αφρικανικές Μαλάουι σάς παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας τι φωτιστικά led πρέπει να βάλω!? Ευχαριστώ
    • By Kleis Gry
      Η σημεριμενη μου ερωτηση: αληθευουν οσα βλεπω στο youtube σχετικα με no filter no heater no co2 no ferts no no no; ενοοω γινεται να φτιαξω ενα ενυδρειο 16 λιτρα με καλο ενεργο υποστρωμα και απο πανω χαλικι να εχω μονο  πολυ καλο φωτισμο ( απο εξοπλισμο ) παρα πολλα φυτα διακοσμιση  και μεσα να εχω γαριδες;
    • By Spartiatis7
      Καλησπέρα σε όλους... Νέος στο άθλημα αλλά με πολύ όρεξη...μου χάρισαν ένα παλιό ενυδρείο 160λιτρων... Αφού το ανακατασκευσα από την αρχή γιατί ήταν πολύ παλιές οι σιλικόνες πλέον είμαι εδώ και εννιά μέρες στην διαδικασία του στρωσηματος...φυσικά έχω πάρει όλα τα παρελκόμενα εξωτερικά φίλτρα κτλ κτλ.... Σήμερα έκανα τις πρώτες μου μετρήσεις.... Αμμωνία στο 0.5 και τα υπόλοιπα νιτρικά δηλαδή και νιτρώδη στο 0. Είναι φυσιολογικές οι τιμές για 9 μέρες ενυδρείο!;;
      Επίσης μια άλλη ερώτηση . Το ενυδρείο είναι της jewel. Έχει λάμπες t8 οι οποίες έχουν καταργηθεί.... Σε τι λύση μπορώ να καταφύγω ώστε να τις αντικαστησω με τύπου λεντ πχ χωρίς όμως να διαλύσω όλο το καπάκι;;;
      Το ενυδρείο έχει διαστάσεις 100*40*40
    • By Stratis Fer
      Καλησπερα. Για μια ακομη φορα θα ηθελα τη βοηθεια σας. Στο ενυδρειο που εχω φυτεψα χθες 3 φυτα. Anubia nana, barteri και echinodorus americanus. Εχει λαμπα led 5watt η οποια πιστευω δε μας κανει για φυτα.. Διαβαζω κατι για τ5.. τι προτεινετε με βαση την εμπειρια σας να αγορασω? Χρειαζομαι κατι αλλο??
    • By Evelina
      Γεια σας!! Έχω ένα χελωνακι με τα κόκκινα μάγουλα εδώ και 2 χρόνια. Το έχω μέσα σε μια πλαστική χελωνιερα με καπάκι από πάνω. Τόσο καιρό δεν την εχω λάμπα γιατί όταν το πήρα μου είπαν ότι δεν χρειάζεται. Αργότερα όμως κατάλαβα το λάθος μου και ψάχνω μια λάμπα να πάρω. Ποια μου προτείνετε; Το χελωνακι μου εδώ και 5 μέρες περίπου είναι πολύ πεσμένο και το καβούκι του είναι σαν να ξεφλουδιζεται. Του βάζω ζεστό νερό κάθε μέρα γιατί ζωντανεύει. Επίσης δεν έχει όρεξη να φάει και γενικά άρχισε να φοβάται πολυ. Και εγώ το ίδιο!!! Όποιος ξέρει παρακαλώ να μου απαντήσει. Ευχαριστώ!!
      😫❤️
    • By panagiotis_dms
      Επειδή πρόσφατα αντιμετώπισα κυανοβακτήριο στο ενυδρείο έχω κάποιες απορίες σχετικά με την ερυθρομυκίνη σαν τρόπος αντιμετώπισης ενώ πάντα μέχρι τώρα την αντιμετώπιζα με συσκότιση και οξυζενέ.
      1) Κατ'αρχήν η ερυθρομυκίνη εφ'όσον σκοτώνει βακτήρια τι την εμποδίζει να σκοτώσει τα βακτήρια του φίλτρου? 
      2) Πρόσφατα διάβασα ότι το κυανό έχει την δυνατότητα να φτιάξει αντισώματα στο φάρμακο και να μείνει για πάντα? Ισχύει κάτι τέτοιο?

Για τον φωτισμό τώρα,
      Έχω δύο λάμπες μία των 10w και 850 lumen και μία των 20w και 1700 lumen. Στο ενυδρείο μου θα έλεγα πως έχω μέτριας δυσκολίας φυτά και δοκίμασα σήμερα να αλλάξω την 10w με την 20w. Όλα μου τα φυτά είχαν άμεση αντίδραση στο παραπάνω φως και όλα έκαναν φωτοσύνθεση. Να την αφήσω να δω πως θα πάει για τυχόν άλγες? 

Για την αεραντλία,
      Ποτέ δεν έχω χρησιμοποιήσει αεραντλία αλλά μιας και δουλεύω 24 ωρο διοξείδιο σκέφτηκα πως θα ήταν καλό να είχα τουλάχιστον για τις ώρες που τα φώτα είναι κλειστά. Πιστεύετε πως αξίζει ή με καλή ανατάραξη θα έχω το ίδιο αποτέλεσμα? Επίσης το διοξείδιο ρίχνει τις σκληρότητες αν βάλω και την αεραντλία σε χρονοδιακόπτη δεν θα έχει σκαμπανεβάσματα το ph και άρα να την ακούσουν τη ψάρια? Τέλος, είναι καλύτερο να την βάζω αμέσως με το που κλείσουν τα φώτα ή για λίγες ώρες? 

• By Γιώργος Ζαφ.
      Χθες σκεφτόμουν να αυξήσω τον φωτισμό μου (γιατί είναι λίγα Watt) και μου ήρθε μια ιδέα/ερώτηση:
      Γίνεται να επενδύσω το εσωτερικό από το καπάκι με αλουμινόχαρτο;
      Θα αποδώσει;
    • By antonis t83
      καλησπερα παιδια ,

γνωριζει κανεις ποιος φτιαχνει ανακλαστηρες για τ5 λαμπες?
      καπου δυμαμαι οτι ειχα δει σε ενα θεμα.......
      θελω να φτιαξω  ενα ενιαιο για να πιανει και τις τεσσερις ΄λαμπες μου μαζι , δεν μου κανουν του εμποριου..
    • By KostasGr
      Αν και είχα πει ότι δεν θα ασχοληθώ με τον φωτισμό του μικρού μου, έχω πλέον αποφασίσει ότι θα κάνω την μετάβαση σε LED.

Πρόκειται για το HAIELA 60lt το οποίο έχει στο καπάκι μια λάμπα PL24W 6500K (24W 32cm) μέσα σε ένα στεγανό φωτιστικό.

Η σκέψη μου είναι να βγει η λάμπα και μέσα στο σκαφάκι να μπει μια κατασκευή αλουμινένιας ράγας με 10 LED των 3W. Τα led sta 6500K και μερικά full spectrum (plant grow)

Υπάρχει πολύ φθηνό σετάκι 10 LED με τον κατάλληλο driver και σκέφτομαι να το τολμήσω.

Τα ερωτήματα:

Αξίζει να ασχοληθώ; (το κόστος είναι μικρό) 
      Τα 10 LED είναι ερκετά;
      Πόσα από τα 10 να είναι full spectrum; Σκέφτομαι 3 ή 4.
      Με την αλουμινοβεργα θα είμαι οκ από θερμοκρασία;

Η λίστα μου μέχρι στιγμής:

http://www.ebay.com/itm/10X-3W-Cold-White-6000-6500K-High-Power-LED-chip-AC-110-220V-6-10x3w-driver-/222192356491?var=&hash=item794fce4b71
      http://www.ebay.com/itm/1w-3-watt-full-spectrum-380nm-840nm-led-grow-chip-bridgelux-20mm-base-PCB-/221941451308?var=&hash=item7943dffdff
  • Create New...