Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Ναι, εννοείται ότι θα τις σπάσω όποιες πάρω. Και τις tetra της έσπαγα παρόλο που πρέπει να είναι και πιο μικρές από τις seachem και πιο αδύναμες.

 

Ακόμα, όταν λένε να μην τις βάζουμε κοντά στις ρίζες για να μην κάψουμε το φυτό, τώρα που όλος ο βυθός θα είναι ρίζες (δηλαδή όπου και αν τη βάλω θα ακουμπήσει σε ρίζα, δεν μπορεί) θα έχει θέμα?

 

Κάτι τελευταίο. Όταν λες αλλαγές? Εννοείς πιο σύντομες από 1 τη βδομάδα?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ένα update μετά από καιρό:

 

 

To έχω παρατήσει λίγο.. (μόνο αλλαγές νερού κανονικά, απλά κλαδέματα κλπ δεν κάνω τίποτα, πέραν από Λευκοκεφάλα που έχω δώσει 2-3 φορές).

 

Στο βίντεο φαίνεται και ένας γόνος 20 ημερών.

 

Σήμερα είδα άλλους 4 νέους γόνους να κολυμπάνε ελεύθεροι και έναν κολλημένο στο τζάμι (θα βάλω φωτό από αυτόν.. τους άλλους δεν τους πιάνει η φωτογραφική).

 

Οι κρυπτοκορίνες έχουν βγει πάλι (θέλουν ακόμα βέβαια για να γίνουν όπως ήταν) και όλα τα φυτά (βαλλισνέριες, τζαβα φερν, λευκοκεφάλα) πάνε πολύ καλά και έχω κόψει και λιπάσματα κανα μήνα τώρα.

 

post-42098-0-95947000-1453231511_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι κρυπτοκορύνες έχουν πάρει τα πάνω τους, αλλά χρειάζονται και καμιά ταμπλετίτσα για να τις βοηθήσεις να αναπτυχθούν και να συντηρηθούν.

Το κοπάδι σου βλέπω μεγαλώνει. :thumbup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λέω να μην βάλω τίποτα στις κρύπτοκορίνες αφού πάνε μόνες τους καλά. Σίγουρα θα βοηθούσαν οι ταμπλέτες, αλλά είμαι οκ και με την ανάπτυξη που έχουν. Άμα δω τίποτα περίεργο βέβαια ότι έχουν σε κάτι έλλειψη κλπ κάτι θα κάνω, αλλά μέχρι ώρας και από τον Αύγουστο που είχαν καραφλιάσει τελείως, τα πάνε καλά.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε συ. Η λευκοκεφαλα παει φουλ ετσι.

Send from the heart of the Amazonas

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι εχεις παρατησει ρε συ?Μια χαρα ειναι ολα! :)

Καμια φορα τα ενυδρεια οταν τα ''παραταμε'' λιγο πανε καλυτερα!

Τα ψαρακια ζευγαρωνουν ακομα ε?Πολυ ευχαριστο αυτο!

 

Αυτο παλι που κρατας την λευκοκεφαλα και δινεις κιολας???Εμεις εδω με τιποτα!!!χαχαχαχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν ξέρω τί παίζει με τη Λευκοκεφάλα.. μάλλον της αρέσει το led φωτιστικό της aquatlantis... ίσως και καμια τύρφη? Ποιός ξέρει. Πήγε καλά εξαρχής.

 

Ναι, τα ψαράκια ζευγαρώνουν ακόμα. Τότε (πέρσυ) που μου είχαν ζευγαρώσει και είχα βάλει και τα βίντεο που κάνανε τα αυγά ήτανε νοέμβρης, τώρα ο ένας γόνος που είναι 20+ ημερών, τον είδα πρώτη φορά πριν την πρωτοχρονιά (άρα Δεκέμβρης) και τώρα και άλλοι 4-5 γόνοι κολυμπάνε σήμερα, άρα και Ιανουάριο. Οπότε μάλλον ξεκινάνε τις αναπαραγωγές όταν πιάνουν τα κρύα κάπως ας το πούμε, αλλά δεν το λέω με σιγουρία.

 

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σχολειο αναπαραγωγης εχεις φιλε!!! Και αυτη η λευκοκεφαλα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ.

 

Aπό τους 4 νέους γόνους (ο ένας που είναι πιο παλιός είναι οκ, έχει γίνει ψαράκι, έχει βγάλει χρώμα κλπ) ζήσαν οι 2 και έχουν μεγαλώσει κάπως και αυτοί και προχθές είδα έναν ακόμα νέο γόνο στο τζάμι. Σήμερα, είχα γύρω γύρω από την εισαγωγη του φίλτρου άλλους 5-6-7 νέους (που έχουν ξεκινήσει να κολυμπάνε) γόνους. Πρέπει να καταφέρω κάπως να βάλω ένα τούλι στο φίλτρο μην ρουφήξει κανένα (αν και ενστικτοδός μόλις πάνε προς τα κει, τινάζονται και απόμακρύνονται κάπως... δεν ξέρω όμως το βράδυ τί μπορεί να γίνει). 

 

Βίντεο σημερινό (φαίνεται και ο μεγάλος γόνος πλέον που είναι ψάρι)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χα τι όμορφα τα μικρά σποράκια!

Πως κρατάς τόσο καθαρή την είσοδο του φίλτρου; Σαν καινούρια είναι, γυαλίζει!

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δεν κάνω τίποτα στο ενυδρείο... τζάμια έχω να καθαρίσω από το προηγούμενο καλοκαίρι (όχι αυτό που μας πέρασε..). Για την είσοδο που λες, δεν ξέρω, δεν την έχω καθαρίσει ποτέ και ούτε βγαίνει (αν έβγαινε θα της έβαζα και σίτα για τα μικρά) για να την καθαρίσω. Και έχει πιάσει και μερικά φυτά (φαίνεται και στο βίντεο), αλλά πρέπει να πάρω μια πιο μεγάλη τσιμπήδα για να τα μαζέψω εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως εχεις την απόλυτη ισορροπία!

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει, μπορεί να παίζουν πολλά ρόλο, δεν μπορείς να πεις με σιγουριά από τί σύμβαίνει, αλλά οκ, καλό είναι να ακολουθεί κανείς όσο πιο πολύ τους κατα πλειοφηψία ''σωστούς'' κανόνες για το ενυδρείο (σε ότι έχει σχέση με το σωστό αριθμό ψαριών, διακόσμιση, θέση φίλτρου και μέγεθος του) και βλέπεις πώς έρχονται και τί αλλαγές πρέπει να κάνεις.

 

Εμένα, αν και οκ, πάει καλά χωρίς να πειράζω σχεδόν τίποτα (δηλαδή χωρίς να καθαρίζω τα τζάμια, καθαρίζω τον βυθό κλπ), έχω 2 θέματάκια.. νεκρά σαλιγκάρια στον βυθό που δεν ξέρω που οφείλεται, από χρόνο και παραπάνω έχει ξεκινήσει να συμβαίνει αυτό (έκοψα και όλα τα λιπάσματα μπας και) και στον βυθό πιάνω βρώμα (στις αλλαγές μαζεύω λίγη) που θα έπρεπε μάλλον να έχω έναν μικρό κυκλοφοριτή για να ρίχνει εκει. Αν και γενικά το νερό κάνει σωστό κύκλο στο ενυδρείο (το βλέπω στην τροφή των γόνων, τους τη ρίχνω αριστερά και πάει δεξιά όση αφάγωτη και εν τέλη τη μαζεύει το φίλτρο).

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Από όσο παρατηρώ, τα espei δεν τρώνε τον γόνο τους. Είναι πολλές οι φορές που ένα μεγάλο espei είναι δίπλα σε 2-3 γόνους αλλα κάνει λες και δεν υπάρχουν.
 

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον αυτο. Αν το δεις και σε αλλα ειναι μια καλη ενδειξη αυτου που λες. Εχουν δηλαδη μια χαλαρη αισθηση οικογενειας!

Link to comment
Share on other sites

Όταν είπα ''ένα μεγάλο espei'' δεν εννοούσα το ίδιο αλλά γενικά τα μεγάλα espei, γιατί έχει τύχει να πάνε και άλλα στους γόνους κοντά και δεν έχουν κάνει κάτι. Αν δω κάτι διαφορετικό, θα ενημερώσω.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τελικά ισχύει ότι τα rasbora espei δεν πειράζουν τον γόνο τους, τουλάχιστον αυτό βλέπω εγώ στο ενυδρείο μου. Τώρα, αν μείνουν ατάιστα για κάποιο καιρό τα μεγάλα δεν ξέρω τί μπορεί να συμβεί.

 

Βάζω και ένα βιντεάκι που έβγαλα τώρα, που φαίνονται κάποιοι γόνοι (κάποιοι είναι λιγότερων ημερών από ότι κάποιοι άλλοι) και φαίνεται και πόσο ψαράκι έχει γίνει εκείνος που γεννήθηκε στα τέλη Δεκέμβρη. Όλα μεγαλώνουν με πούδρα της jbl (novo baby no1 κουτάκι) και όσο μεγαλώνουν συνεχίζουν να τρώνε από αυτή καθώς και μικρά κομμάτια που πέφτουν από τις τροφές σε φυλλαράκια των μεγάλων ψαριών.

 

Σύνολο οι γόνοι τώρα είναι 7.

 

Βίντεο: 

 


 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφεροντα νεα. Ο μικρος τουμπανο κοιλια!

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είπα να κλαδέψω μετά από καιρό...  :hehe

 

post-42098-0-76589100-1464879285_thumb.jpg

 

post-42098-0-89530900-1464879289_thumb.jpg

 

post-42098-0-13071500-1464879276_thumb.jpg

 

 

Πού ήταν όλες αυτές;;;;  :lolu:

 

 

post-42098-0-41858000-1464879281_thumb.jpg

 

Τώρα είναι κάπως έτσι το ενυδρείο:

 

post-42098-0-86759200-1464879597_thumb.jpg

 

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ωρε φιλε μου! Πολυ πραμα ρε συ! Πως το κανεις με την λευκοκεφαλα και σου παει ετσι;

Παντως οι βαλισνεριες δεν μου αρεσουν.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Έχω κόψει λιπάσματα από το Σεπτέμβρη, ούτε κάλιο ούτε τίποτα (ενημερωτικά: 10w led το φως του ενυδρείου εργοστασιακό, 7.5 ώρες τη μέρα). Γενικά μου πάει η Λευκοκεφάλα, δεν ξέρω.. δεν κάνω κάτι. Από την αρχή μου έπιασε.

 

Εννοείς οι βαλλισνέριες γενικά ή στο δικό μου, γιατί ναι οκ, στο δικό μου τις έβαλα μόνο δεξιά αλλά έχουν βγει σε όλο το ενυδρείο όπως να ναι..

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως εχουν βγει τωρα δεν μου αρεσουν. Η την ξηλωνεις τελειως η την μαζευεις σε μια μερια. Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Άσε, δεν κάνω τίποτα. Εδώ να κλαδέψω το σκεφτόμουν  3 μήνες..  :hehe

 

Άμα ξεκινήσω να το κάνω, θα πρέπει να γκρεμίσω το ενυδρείο.. 

 

Κοίτα πώς έχουν βγεί:

 

 

post-42098-0-40531800-1464886383_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Βασικά, εσύ με έφαγες... ''μα πώς ασιάτικο χωρίς φυτά'' μου έλεγες κλπ.. μια χαρά θα είχα κάνει ένα βιοτοπικό ξηρΑσίας τότε και θα μουν άρχοντας τώρα..  :hehe  :hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...