Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Με βαση αυτο οσον αφορα τα αυγα, θελουν 28 ναθμους και κανουν να εκκολαφθουν 18 ωρες.

Και απο google translate για να μην γραφω:

''Γόνιμο αρλεκίνος αυγά rasbora χρειάζονται περίπου 18 ώρες για να εκκολαφθούν σε θερμοκρασία 28 ° C. Μετά την επώαση, τα ιχθύδια είναι ημιδιαφανές, γύρω από μακράτέσσερις παρα τρία χιλιοστά, και παραμένουν προσκολλημένα στο φύλλο πάνω στο οποίοτα αυγά που για ένα επιπλέον 12 έως 24 ώρες, κατά τη διάρκεια της οποίας απορροφάταιο σάκος του κρόκου. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή, τα ψάρια γίνονται δωρεάν-κολύμβηση, και σε αυτό το στάδιο, απαιτούν πολύ λεπτή μεγέθη των τροφίμων, όπως ηζωντανή infusoria για μια περίοδο επτά έως 14 ημέρες, μετά την οποία τα ιχθύδια είναι σε θέση να τρέφονται από πρόσφατα εκκολαφθεί γαρίδες άλμης . Αν infusoria δεν είναι διαθέσιμα, μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν εμπορικά παρασκευασμένα τρόφιμα γιαegglayer τηγανίζουμε.

Ο Αρλεκίνος rasbora διαρκεί περίπου οκτώ έως δέκα εβδομάδες για την ΟΔΓ να αναλάβει την πλήρη ενήλικο χρωματισμό.''

Link to comment
Share on other sites

Με βαση αυτο οσον αφορα τα αυγα, θελουν 28 ναθμους και κανουν να εκκολαφθουν 18 ωρες.

Και απο google translate για να μην γραφω:

''Γόνιμο αρλεκίνος αυγά rasbora χρειάζονται περίπου 18 ώρες για να εκκολαφθούν σε θερμοκρασία 28 ° C. Μετά την επώαση, τα ιχθύδια είναι ημιδιαφανές, γύρω από μακράτέσσερις παρα τρία χιλιοστά, και παραμένουν προσκολλημένα στο φύλλο πάνω στο οποίοτα αυγά που για ένα επιπλέον 12 έως 24 ώρες, κατά τη διάρκεια της οποίας απορροφάταιο σάκος του κρόκου. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή, τα ψάρια γίνονται δωρεάν-κολύμβηση, και σε αυτό το στάδιο, απαιτούν πολύ λεπτή μεγέθη των τροφίμων, όπως ηζωντανή infusoria για μια περίοδο επτά έως 14 ημέρες, μετά την οποία τα ιχθύδια είναι σε θέση να τρέφονται από πρόσφατα εκκολαφθεί γαρίδες άλμης . Αν infusoria δεν είναι διαθέσιμα, μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν εμπορικά παρασκευασμένα τρόφιμα γιαegglayer τηγανίζουμε.

Ο Αρλεκίνος rasbora διαρκεί περίπου οκτώ έως δέκα εβδομάδες για την ΟΔΓ να αναλάβει την πλήρη ενήλικο χρωματισμό.''

Χαχαχαχαχαχαχ ε οχι χαχαχαχααα τι μαπα ειναι αυτο το google translate! Χαχαχαχχχ!!!

Τελοσπαντων, οποτε τωα ξερεις τι πρεπει να κανεις. Αν οντως δεν χαλασουν τα αυγα! Αεραντλια εβαλες για να οξυγονονται;

Link to comment
Share on other sites

Αεραντλια θα βαλώ αυριο. Δυστυχως την καλη μου την εχω δωσει σε ενα φιλο και μια αλλη κινεζικη που εχω δω (χωρια οτι κανει θορυβο), δεν εχει και λαστιχο για να την βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε......ξεχασα τα Ελληνικα που ηξερα!!!!αχαχαχαχαχαχα!!!

Με βαση αυτο οσον αφορα τα αυγα, θελουν 28 ναθμους και κανουν να εκκολαφθουν 18 ωρες.

Και απο google translate για να μην γραφω:

''Γόνιμο αρλεκίνος αυγά rasbora χρειάζονται περίπου 18 ώρες για να εκκολαφθούν σε θερμοκρασία 28 ° C. Μετά την επώαση, τα ιχθύδια είναι ημιδιαφανές, γύρω από μακράτέσσερις παρα τρία χιλιοστά, και παραμένουν προσκολλημένα στο φύλλο πάνω στο οποίοτα αυγά που για ένα επιπλέον 12 έως 24 ώρες, κατά τη διάρκεια της οποίας απορροφάταιο σάκος του κρόκου. Μόλις ολοκληρωθεί η διαδικασία αυτή, τα ψάρια γίνονται δωρεάν-κολύμβηση, και σε αυτό το στάδιο, απαιτούν πολύ λεπτή μεγέθη των τροφίμων, όπως ηζωντανή infusoria για μια περίοδο επτά έως 14 ημέρες, μετά την οποία τα ιχθύδια είναι σε θέση να τρέφονται από πρόσφατα εκκολαφθεί γαρίδες άλμης . Αν infusoria δεν είναι διαθέσιμα, μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν εμπορικά παρασκευασμένα τρόφιμα γιαegglayer τηγανίζουμε.

Ο Αρλεκίνος rasbora διαρκεί περίπου οκτώ έως δέκα εβδομάδες για την ΟΔΓ να αναλάβει την πλήρη ενήλικο χρωματισμό.''

:hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Σοβαρα τωρα,μηπως πρεπει να βαλεις κατι σαν μος για να κατσουν εκει τα αυγα?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα..

Βασικα, καμια μοςς θα ηταν καλη μεσα στο βαρελι που ειναι (λεμε τωρα...) τα αυγα, μπας και βρουν καμια infursia κλπ. Αμα δω τιποτα να κινειται, θα βαλω.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... Στο βαρελι εχουμε ουριτσα! (τουλαχιστον μια) χαχα.

Με εφαγες ρε Paul.asty..χαχα

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Αντε να δουμε.... :)

Υπαρχει και κατι ετοιμο,κατι σαν μος που δεν θυμαμαι τωρα πως ακριβως λεγεται που το βαζουν γι'αυτο το λογο σε γεννηστρες.Αμα το βρω καπου θα σου πω πως λεγεται....

Link to comment
Share on other sites

Ιnfusoria μπορεις να φτιαξεις κι εσυ μονος σου! Προς το παρον προμηθευσουμε baby food! Και εννοειται μπραβο για την ουριτσα!

Link to comment
Share on other sites

Εχω hikari first bytes και tetramin baby (με μια τετοια ειχα μεγαλωσει κατι zebra danio). Θα το ψαξω και για την infursia καθως και για μια τροφη που ειναι σε υγρη μορφη για γονο που μου ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη hikari δεν εμεινα και πολυ ευχαριστημενος! Δεν την τρωγανε και πολυ τα σκαλαρακια! Την αλλη δεν την ξερω! Αυτη την υγρη που λες την ψαχνω κι εγω αλλα τζιφος! Βρηκα μια της ocean nutrition που φαινεται καλη και φιλος που την εχει δοκιμασει ειπε καλα λογια!

Για infusoria δες εδω!

Link to comment
Share on other sites

Nαι, τα ειδα για την infusoria.

Hikari την πηρα, απλα επειδη ειναι ακομα πιο πουδρα απο την tetramin baby. Φιλος με rasbora mosquito μου λεει την tetramin baby την τσακιζουνε. Και εγω τα ζεβρακια μου μια χαρα ειδα να την τρωνε και μονο με αυτην ταιζα απο φονος μου ητανε τα ψαρακια.

Δεν βρισκεται αυτη η υγρη ε?

Ocean nutrition λες αυτη? http://www.oceannutrition.eu/products.aspx?Product=instant-baby-brine-shrimp

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν βρισκετα, εγω δεν την βρισκω! Δεν ξερω καν πως την λενε! Αν βρεις κατι πες!

Ocean nutririon αυτη λεω! Εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν την εχω δοκιμασει! Και νομιζω πως τσιμπαει κιολας στην τιμη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν τζιμπαει σε τιμη, εκτος απο ενα δυο καταστηματα που την εχουν υπερκοστολογημενη (Την εχω δει και 20-22 ευρω....γελαει ο κοσμος!). Μεχρι 10 ευρω πιστευω καλα ειναι. Μιλησα μολις με φιλο μου που την ειχε παφρει και μεγαλωσε τα απιστογραμμα του. Εμεινε ευχαριστημενος.

Απο υγρη, μονο αυτη βρισκω (σαν ονομα, οχι στην Ελλαδα): http://www.petstore.com/Wardley_Products_Small_Fry_Liquid_Formula_Baby_Fish_Food_1.06oz_(30g)_Baby_(Fry)_Fish_Food-Wardley_Products-WQ00261-AQFOBA-vi.html

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Καλη φαινεται. Ποσο εχει δεν ειδα ομως!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα moss και riccia (ενα μιξ) μεσα στο βαρελι και ενα αεροφιλτρο. Βλεπω 6-7-8 γονους. Εβαλα και ενα αεροφιλτρο και ενα ramshorn snail να τρωει τιποτα υπολειμματα τροφης:

post-42098-0-08467700-1415627839_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε αγορι μου! Παμε γερα! Αυτη θα ειναι η επομενη γενια σου! Αλλα τραβα και κανα κοντινο τον γονο!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα... :P

Με το κινητο δεν γινεται να φανει καλα ο γονος σε φωτο σε βιντεο ισως, θα προσπαθησω.

Link to comment
Share on other sites

Εδω και ενα βιντεο που δειχνει 2-3 γονους (720-1080p για καλυτερη ποιιοτητα):

Σε μερικα σημεια, φαινονται αρκετα καλα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το βιντεο 2-3 φορες

για να τα βρω

τελικα ομως τα βρηκα :)

σαν μικρες μυγες ειναι

Να σου ζησουν

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χεχεχεχε! Ωραια μπραβο! Ρε συ, δεν εχεις βαλει τιποτα να γυρναει το νερο; Τουλαχιστον βαλε μια αεραντλια!

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα το αεροφιλτρο, να μην έχει κίνηση το νερό για να βγάλω το βίντεο.

Έχω πιο πάνω βίντεο που δουλεύει και το αεροφιλτρο

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bρηκα την υγρη τροφη για γονους της jbl την nobil fluid artemia και την πηρα. Τους εριξα και απο οτι βλεπω ειναι εκει που εριξα την τροφη οι γονοι και τσιμπολογανε.

Εδω και ενα βιντεο απο το πως ειναι η τροφη αυτη (επιλεξτε 720-1080p για καλυτερη ποιοτητα):

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...