Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Ναι, ρίχνω nutrafin plant gro iron enriched και easy life κάλιο.

 

2 μικρά είχα μεγαλώσει στον κουβά και τα μετέφερα στο ενυδρείο (τώρα έχουν γίνει σαν τα άλλα, δύσκολα τα ξεχωρίζω/δεν τα ξεχωρίζω) και ένα που γεννήθηκε μέσα στο ενυδρείο και είναι το πιο μικρό. 

 

Έχω δει και άλλους 2-3 γόνους στο ενυδρειό, αλλά δεν επιβίωσαν όπως ο παραπάνω. Τούς έβλεά 1-2 μέρες τον καθέ ένα και μετά τίποτα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ναι, ρίχνω nutrafin plant gro iron enriched και easy life κάλιο.Καλιο,ποσο?

 

2 μικρά είχα μεγαλώσει στον κουβά και τα μετέφερα στο ενυδρείο (τώρα έχουν γίνει σαν τα άλλα, δύσκολα τα ξεχωρίζω/δεν τα ξεχωρίζω) και ένα που γεννήθηκε μέσα στο ενυδρείο και είναι το πιο μικρό.Αρα αυτο το μικρο θα ειδα μαλλον.....αφου τα αλλα δεν τα ξεχωριζεις ουτε εσυ πλεον..... :)

 

Έχω δει και άλλους 2-3 γόνους στο ενυδρειό, αλλά δεν επιβίωσαν όπως ο παραπάνω. Τούς έβλεά 1-2 μέρες τον καθέ ένα και μετά τίποτα.

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα ήταν:

 

Δευτέρα - Τετάρτη - Παρασκευή Κάλιο 4ml κάθε φορά και Tρίτη, Πέμπτη, Σάββατο plant gro 1.5ml κάθε φορά.

 

Τελευταία (εδώ και 1.5 μήνα) έχω μειώσει τις δόσεις και ρίχνω 2ml κάλιο και 1ml plant και μπορεί και κάποιες μέρες να το παίξω και έτσι: (δευτέρα 2ml κάλιο, Τρίτη 1ml plant gro, Πέμτη 2ml κάλιο, Παρασκευή 1ml γενικό και κάπου στο Σάββατο/Κυριακή η αλλαγή νερού και να ξεκινήσω πάλι από Δευτέρα έτσι) γιατί χημικά είναι και αυτά και όσο λιγότερα ρίχνω τόσο το καλύτερο πιστεύω. Δεν έχω και τα δύσκολα φυτα και με τα 2 προγράμματα πάνε σφαίρα.

 

Άλγη ούτε στο ελάχιστο, ούτε πριν με τις πρώτες δοσολογίες ούτε μετά με τις λιγότερες.

 

Διάρκεια φωτισμού 7:30 ώρες.

 

Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι μου τελειώνει το plant gro και όσα έχει το petsupermarket (δεν το έχω βρει αλλού αν ξέρει κάποιος κανένα άλλο μαγαζι που να το φέρνει ας μου πει) όσα του έχουν μείνει λήγουν σύντομα (1 μήνα κλπ).

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Φίλε είναι πανέμορφο το ενυδρείο σου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Γυρίζοντας από 9 μέρες διακοπών, στο ενυδρείο δεν βρήκα καμία κρυπτοκορίνα. όλα τα φύλλα τους σάπισαν και έπεσαν και έχουν γίνει σαν μούργα στον βυθό (σήμερα αλλαγή νερού να καθαρίσω τον βυθό). Τα υπόλοιπα φυτά όλα οκ (λευκοκεφάλα, βαλλισνερια, τζάβα φερν).

 

Όσο έλειπα, τα ταίσματα ήταν πιο αραιά (μια φορά κάθε 2 μέρες έτρωγαν τα ψάρια), καθόλου λίπανση (ούτε γενικό λίπασμα ούτε κάλιο), ίδια φωτοπερίοδος (7.5 ώρες) και αναπλήρωση τις εξάτμισης με νερό από βαρέλι που είχα και δούλευε με τύρφη.

 

Πραγματικά, τρελάθηκα. Πώς είναι δυνατόν? Τί μπορεί να συνέβει?

 

Να ''κράταγα στη ζωή'' όλον αυτόν τον καιρό (1.5 χρόνο τις είχα και μόνο στην αρχή τους είχα βάλει μια ταμπλέτα βυθού που ήταν για ένα μήνα) τις κρυπτοκορίνες (που πήγαιναν τέλεια και είχαν μεγαλώσει πάρα πολύ) από τα υγρά λιπάσματα και με τη διακοπή τους για 8-9 μέρες να έγινε αυτό?

 

Δηλαδή: Ταίσματα λιγότερα άρα και λιγότερα νιτρικά. Λευκοκεφάλα και βαλλισνέριες γρήγορης ανάπτυξης, ότι υπήρχε στο νερό προλάβαιναν και το έτρωγαν αυτά και δεν έμενε τίποτα για κρυπτοκορίνα, ούτε είχε να πάρει θρεπτικά απο το βυθό λόγο άμμου και σε συνδιασμό με τα λιγότερα νιτρικά (αν και πάντα είχα 5-10 και τώρα πάλι 5-10 έχω) να συνέβει ότι συνέβει?

 

Φωτό (καλύτερες σε λίγο που θα ανάψουν τα φώτα): 

 

post-42098-0-23099500-1439902588.txt

 

post-42098-0-60741000-1439902585_thumb.jpg

 

post-42098-0-27639600-1439902583_thumb.jpg

 

Πολύ κρίμα... ήταν το αγαπημένο μου φυτό στο ενυδρείο και για μένα το πιο όμορφο.

 

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εδώ 3 φωτό μετά την αλλαγή και το καθάρισμα:

 

post-42098-0-13581100-1439910231_thumb.jpg

 

post-42098-0-83406200-1439910247_thumb.jpg

 

post-42098-0-92425300-1439910264_thumb.jpg

 

Eδώ πώς ήταν τα λιωμένα φύλλα στον βυθό:

 

post-42098-0-20469200-1439910528_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Φιλε κριμα για τις κρυπτο σου. Πραγματικα κριμα ειναι. Ειναι περιεργα φυτα, αλλα και ανθεκτικα. Ευχομαι να ξαναπεταξουν.

Link to comment
Share on other sites

Άστα... :(

 

Μπήκα σπίτι βράδυ από τις διακοπές και άναψα το φως του μπάνιου που είναι κοντά στο δωμάτιο (γιατί είχαν σβήσει τα φώτα του ενυδρελιου), έτσι να πάρει λίγο φως ο χώρος μπας και δω τίποτα στο ενυδρείο και έτσι όπως προσπαθούσα να δώ, είδα καθαρά τα ξύλα στη μέση που δεν μπορούσα να τα δω κανονικά γιατί ήταν οι κρύπτο.. ε, καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω, ηρθε το πρωτο σοκ!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Αργά αλλά σταθερά θα επανέλθουν. Αλλά όπως και να το κάνεις είναι δύσκολο να βλέπεις το ενυδρείο σου σε αυτή την κατάσταση.

 

Κάτι τις πείραξε πάντως. Πάει πουθενά το μυαλό σου; Λειτουργούσαν όλα κανονικά στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Στα μόνα που μπορεί να πάει το μυαλό μου (μιας και όλα τα άλλα φυτά είναι οκ καθώς και τα ψάρια και κάθε φορά που πήγε κάποιος σπίτι συνήθως μεσημέρια, άναβε έσβηνε το ανεμιστήρι στον κοντρόλερ, λειτουργούσε δηλαδή κανονικά και θερμοκρασία πάντα 27) είναι τα εξής:

 

- Τις κράταγα καλά με τα λιπάσματα (κάλιο και γενικό) και μόλις τα έκοψα για τις 9 μέρες που έλειψα και σε συνδιασμό με τα λιγότερα ταίσματα (άρα λογικά και νιτρικά) και με τα άλλα φυτά που είναι πιο γρήγορης ανάπτυξης και ίσως προλάβαιναν αυτά ότι είχε το νερό για να τραφούν και αυτές δεν προλάβαιναν, χάλασαν...

 

-Τις πείραξε το κλάδεμα που τους έκανα πριν φύγω

 

 

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Μη συγκρίσεις τις κρυπτοκορίνες με τα υπόλοιπα φυτά. Αντιδρούν διαφορετικά στις μεταβολές.

 

Με το κλάδεμα δε νομίζω να έχουν πρόβλημα, εκτός αν έχεις βαρύ χέρι :D

 

Κάνε μια ενημερωτική έρευνα για την ασθένεια των κρυπτοκορίνων ή cryptocoryne disease ή cryptocoryne melt

Link to comment
Share on other sites

Έψαξα, αλλά δεν βρήκα κάτι (τουλάχιστον από όσα είδα) που να συμπίπτει με τα όσα έκανα εγώ.

 

Τώρα, όσον αφορά το βαρύ χέρι, γενικά εγώ δεν τις κάδευα ποτέ, παρα μόνο πολύ σπάνια να έκοβα κανα παλίο φύλλο που πήγαινε να χαλάσει, με το ψαλίδι, από πολύ κοντά στη ρίζα. Τώρα που κλάδεψα, ίσως κάποια δεν τα έπιασα από πάρα πολύ χαμηλά και μπορεί να έμεινε ένα κλωνάρι 1 εκατοστού από το κομμένο φύλο στη ρίζα. Να είχαν κανένα θέμα από αυτό? Και γενικά έκοψα καμια 10αρια συνολικά φύλλα από όλες τις κρύπτο, τα πιο παλία όσα φαίνονταν (αν και δεν θα τα έκοβα σε άλλη περίπτωση, ούτε χάλια ήταν, απλά φαίνονταν σε ελάχιστα χειρότερη κατάσταση από όλα τα άλλα που ήταν πολύ καλά και τα έκοψα, για να είναι δυνατή χωρίς λιπάσματα όσο λείπω)

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστευω το κλαδεμα να τις πειραξε. Και εγω κλαδευα οπως λες οχι δλδ συριζα στη ριζα αλλα δεν ειχα θεμα, οτι περισευε διαλυοταν μονο του. Παντως αυτα τα φυτα αντιδρουν περιεργα σε μεγαλες μεταβολες, τους αρεσει η ρουτινα :)

Ισως να ειναι αυτο που περιγραφεις.

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο ....

Δεν νομιζω να ητανε αιτια απο την λίπανση.

Οσο αφορα το κλαδεμα της  κρυπτοκορινα, απλα πας κοντα στην ριζα και τραβας το φυλο που θελεις να βγαλεις με το χέρι.

Κατι αλλο πρεπει να εγινε οσο ελειπες.

Περισσοτερο θα ελεγα κατι προς την θερμοκρασια, δεν ειμαι σιγουρος.

Αν και εχω σε ενυδρειο με γαριδες 31C και οι κρυπτοκορινες δεν εχουν τπτ, και χωρις λίπασνη.

Βλεπω πολλά κελυφη σαλλιγκαριων, εχεις helena μεσα ή τωρα εφυγαν και αυτα?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω helena μέσα. Τους τελευταίους μήνες έχουν πεθάνει πολλά σαλιγκάρια ramshorn (τέτοια έχω μόνο) και μερικά κέλυφη δεν τα έχω βγάλει όπως αυτά που φαίνονται. Δεν ξέρω γιατί πεθαίνουν.. και σε ενυδρείο φίλου μου τα ίδια (300λίτρα με πολλά φυτά και λίγα μικρόψαρα) ενώ στο μικρό του (μονομάχο 20 λίτρα) όλα μια χαρά. Από τί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

 

Και εμένα περίεργο μου κάνει, γιατί πέρσυ όταν έφυγα για διακοπές 7-8 μέρες (νομίζω κάθε μέρα τάιζαν τα ψάρια από μια φορά... ενημερωτικά το αναφέρω) δεν έπαθαν κάτι και τις είχα μέσα τις κρυπτοκορίνες 2-3 μήνες και δεν ήταν τόσο καφέ αλλά πράσινες και πολύ πιο αδύναμες. Έριχνα αν δεν κάνω λάθος μόνο sera florena που και που. Δεν έπαθαν κάτι όσο έλειψα. 

 

Τώρα τί έγινε, δεν ξέρω... Πάντως θερμοκρασία όσες φορές πήγε κάποιος σπίτι (μέρα παρα μέρα) ήταν 27 και το ανεμιστηράκι άνοιγε/έκλεινε. 

 

Με ψαλίδι ενυδρείου τις κλάδεψα, λίγο πιο πάνω από το βυθό (δηλαδή έμενε ίσως σε κάποια, ένα κλωναράκι στη βάση κομμένο).

 

Το θέμα είναι ότι μέχρι να φύγω οι κρύπτο ήταν τούμπανα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχω helena μέσα. Τους τελευταίους μήνες έχουν πεθάνει πολλά σαλιγκάρια ramshorn (τέτοια έχω μόνο) και μερικά κέλυφη δεν τα έχω βγάλει όπως αυτά που φαίνονται. Δεν ξέρω γιατί πεθαίνουν.. και σε ενυδρείο φίλου μου τα ίδια (300λίτρα με πολλά φυτά και λίγα μικρόψαρα) ενώ στο μικρό του (μονομάχο 20 λίτρα) όλα μια χαρά. Από τί μπορεί να συμβαίνει αυτό?

 

Και εμένα περίεργο μου κάνει, γιατί πέρσυ όταν έφυγα για διακοπές 7-8 μέρες (νομίζω κάθε μέρα τάιζαν τα ψάρια από μια φορά... ενημερωτικά το αναφέρω) δεν έπαθαν κάτι και τις είχα μέσα τις κρυπτοκορίνες 2-3 μήνες και δεν ήταν τόσο καφέ αλλά πράσινες και πολύ πιο αδύναμες. Έριχνα αν δεν κάνω λάθος μόνο sera florena που και που. Δεν έπαθαν κάτι όσο έλειψα. 

 

Τώρα τί έγινε, δεν ξέρω... Πάντως θερμοκρασία όσες φορές πήγε κάποιος σπίτι (μέρα παρα μέρα) ήταν 27 και το ανεμιστηράκι άνοιγε/έκλεινε. 

 

Με ψαλίδι ενυδρείου τις κλάδεψα, λίγο πιο πάνω από το βυθό (δηλαδή έμενε ίσως σε κάποια, ένα κλωναράκι στη βάση κομμένο).

 

Το θέμα είναι ότι μέχρι να φύγω οι κρύπτο ήταν τούμπανα.

 

Eχεις κανει θεραπεια με panacur?

Τα ταιζεις κάτι?

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο που μπορει να εγινε όσο έλειπες.. :)

Τις κρυτποκορινες γενικα δεν τις κλαδευουμε...

Απλα αφαιρουμε μερικά φυλα με τον τροπο που σου ειπα.

Μην τις φοβασαι το πιθανοτερο ειναι οτι θα ξαναανοιξουνε.

 

Link to comment
Share on other sites

Ήδη ξανα πετάνε φύλλα.. για να δούμε πόσο καιρό θα πάρει.. 

 

όχι, καμία θεραπεία. Αυτό που σκέφτομαι για τα σαλιγκάρια, είναι μήπως τα πείραζε τίποτα το κάλιο (easy life kalium potassium) ή το nutrafin plant gro γιατί πιο πριν δεν θυμάμαι να έχανα κάποιο σαλιγκάρι.

 

Και εγώ δεν τις κλάδευα ποτέ, μόνο κανένα φύλλο σπάνια.. Τί μου ήρθε να κλάδεψω...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα, είναι έτσι και έχουν πετάξει αρκετά ... για να δούμε..

 

Αυτό που μπορώ να σκεφτώ ως πιο λογικό του να συνέβει, είναι ότι έμειναν ''ατάιστες'' από λιπάσματα αλλά δεν ξέρω... μέσα σε 9 μέρες που έλειψα την έκαναν?

 

ΥΓ: Από όταν γύρισα (18 Αυγούστου) ξεκίνησα τα λιπάσματα. Μικρές δόσεις, αλλά ρίχνω.

 

 

post-42098-0-43103400-1440596800_thumb.jpg

post-42098-0-87717500-1440596802_thumb.jpg

post-42098-0-32152500-1440596805_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λες να γίνουν τόσο σύντομα τούμπανα? Μακάρι.

 

Έχω κάτι ταμπλέτες Tetra Crypto αλλά έληγαν πέρσυ και λέω να μην τις χρησιμοποιήσω, αν και παλιός χομπίστας μου έλεγε σιγά μην έχουν πρόβλημα. Λέω όμως για τον φόβο των Ιουδαίων να μην τις βάλω. Να πάω να πάρω καμια seachem ή αν ξέρεις καμια άλλη φθηνή και καλή μου λες.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Λες να γίνουν τόσο σύντομα τούμπανα? Μακάρι.

 

Έχω κάτι ταμπλέτες Tetra Crypto αλλά έληγαν πέρσυ και λέω να μην τις χρησιμοποιήσω, αν και παλιός χομπίστας μου έλεγε σιγά μην έχουν πρόβλημα. Λέω όμως για τον φόβο των Ιουδαίων να μην τις βάλω. Να πάω να πάρω καμια seachem ή αν ξέρεις καμια άλλη φθηνή και καλή μου λες.

Δεν νομιζω να εχουν προβλημα, αν το φοβασαι μην τις βαλεις.

Παρε της seachem , και σπασε τες με μια πενσα σε κοματακια.

Αυτο εκανε παλαιτοτερα εγω, απο μια ταμπλετα εβγαζα 5-6 .. :)

Αλλαγες νερου εφοσον δεν εχεις co2 θα βοηθήσουν.

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...