Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Σε αλλο χρωμα υπαρχει τετοιο μπαστουνι?

Με φεντουζες (που να κρατανε το λαστιχο μεσα και εξω στο ενδυρειο) γινεται τιποτα?

Για δοκιμασε βεντουζες που λες!

Α και νομιζω οτι τα καινουρια λαστιχα της fluval ειναι μαυρα και οχι σαν σιφωνια οπως ηταν τα παλια!

Link to comment
Share on other sites

@Sturm

http://www.thatpetplace.com/214727.jpg

@all

Βρηκα βεντουζες και τωρα κοιταω που να ανοιξω τρυπες στο καπακι για να μπουν τα λαστιχα εισαγωγης/εξαγωγης. Που λετε οτι θα ηταν καλο να ανοιξω? Στις τρυπες που φαινονται στη φωτο ειναι οκ? Ειδα και σε καποιο βιντεο, καποιος ειχε βαλει στο ιδιο μερος εισαγωγη/εξαγωγη, απλα η εισαγωγη κοιταγε (εστελνε δηλαδη) το νερο προς την αλλη μερια του ενυδρειου απο εκει που ηταν η εισαγωγη. Τι ειναι πιο καλο?

Edit: Ετσι ηταν περιπου στο βιντεο (για να καταλαβετε)

post-42098-0-45216400-1391790001_thumb.jpg

post-42098-0-50042300-1391789559_thumb.jpg

post-42098-0-66080800-1391789593_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω εχει βγαλει καινουρια λαστιχα! Δεν θα επιμεινω ομως γιατι δεν ειμαι σιγουρος!

Οσο για τις τρυπες, χλωμο σε κοβω να χωραει εκει! Εγω θα εκοβα το πλαστικο καπως! Τωρα πως μην ρωτησεις γιατι δεν εχω ιδεα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν λεω να χωρεσει στις ηδη υαρχουσες ´´τρυπες´´ δεν γινεται, λεω να κανω νεες απλα δεν ηξερα αν ειναι οκ να τις κανω εκει που εχω βαλει τα κοκκινα στη φωτογραφια ή να τα κανω τις τρυπες απο τη μια μονο πλευρα.

Για τα λαστιχα, δεν ξερω, αυτα εχω δει μεχρι στιγμης και σε μαγαζια να τα πουλανε και ως σκετα για ανταλλακτικα.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Πηρα λαστιχα μαυρα απο πετσοπ και spray bar για να τα βαλω στο fluval 105.

Στο δικο μου τα λαστιχα ειναι 16/22.Το 16 ειναι εσωτερικη διαμετρος και το 22 εξωτερικη.

Λογικα και σενα τα ιδια θα παιρνει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nαι, τα ιδια παιρνει με αυτα που λες. Αφηνω βεβαια για αρχη τα μαμα μιας και καποιοι λενε οτι ολα οκ και καποιοι αλλοι οτι βρωμιζουν ευκολα και βλεπω στην πορεια.

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο το εχεις; Το 106; Τι λαστιχα εχει επανω, αυτα που παραθετεις; Γιατι νομιζω πως εχει τα καινουρια!

Εγω προσωπικα βαζω απ την μια την εξαγωγη και απ την αλλη την εισαγωγη! Αλλοι το κανουν με την αλλη μεθοδο αλλα συνηθως εχουν και 2 φιλτρα!

Οπως και να το κανεις νομιζω ιδιο ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Απλά για να πω και εγώ κάτι , έχω 2 φίλτρα και έχω είσοδο και έξοδο από την ίδια πλευρά. :)

Link to comment
Share on other sites

@strum

Ναι, αυτα που παρεθεσα ειχε μαζι. Για τα αλλα που λες, μηπως εχεις κανα λινκ?

@sturm and dpap

Θα τα βαλω τελικα αριστερα και δεξια, γιατι απο τη μια πλευρα δεν μπορω να κανω 2 τρυπες κοντινες στο καπακι.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα το καπακι με τροχο και σβουρακι μετα. Εγινε μια χαρα, αλλα ισως θελει και αλλο (προς τα πανω), μιας και μαλλον παλι δεν θα χωραει το λαστιχο αν ανοιγει το καπακι, λογω του περιμετρικου ασπρου πλαστικου που εχει στην πανω μερια, γυρω γυρω το ενυδρειο (θα δειτε φωτο).
Τωρα οσον αφορα το φιλτρο. Μεσα ειχε 135g μακαρονι στη μια θηκη και στην αλλη ενα σακουλι ανθρακα (εχει 2 θηκες για τα υλικα). Ανθρακα δεν θα χρησιμοποιησω. Εχω αλλα 635g μακαρονι. Μεσα οι καδοι τα θελουν σε διχτακι ή γινεται και σκετα? Το μακαρονι το δικο του το εχει χυμα και το δικο μου που ειναι σε διχτακι, δεν το χωραει ολο σε ενα καδο. Βασικα παιζει να παιρνει μονο ~500 (ισως και λιγοτερο) μεσα και στις 2 θηκες αυτες μακαρονι.

post-42098-0-07965200-1391881962_thumb.jpg

post-42098-0-44070500-1391881969_thumb.jpg

post-42098-0-56853000-1391881974_thumb.jpg

post-42098-0-71247600-1391881980_thumb.jpg

post-42098-0-68067700-1391881986_thumb.jpg

post-42098-0-35745600-1391881993_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Χυμα το μακαρονι στις θηκες!

Αν το ενυδρειο τρεχει καιρο, το ανθρακα αποθηκευσε τον καπου σε περιπτωση που τον χρειαστεις και τιγκαρε το μακαρονι! Πανω πανω, πανω απ το μακαρονι βαλε και μια στρωση ενυδρειακο βαμβακι και εισαι οκ!

Το μακαρονι το καινουριο ξεπλυνε το καλα με νερο βρυσης πριν το βαλεις!

Και τελος νομιζω οπως το βλεπω απο δω οτι μια χαρα θα κανουν οι τρυπες!

Link to comment
Share on other sites

Για να ανοιγει και το καπακι νομιζω οτι θελουν λιγο ακομα οι τρυπες σε υψος. Θα το δοκιμασω ομως πρωτα.

Οσον αφορα τον ανθρακα, θα τον αποθηκευσω (εχω και αλλο ανθρακα) και θα βαλω λιγο ανθρακα στο εσωτερικο φιλτρο σε λιγες μερες για κανα 2ημερο να τρεχει.

Απο μακαρονι πιστευω θα χωρεσει λιγοτερο απο οσο εχω (635+135g). Ναι, θα το ξεπλυνω πριν τη χρηση, το ξερω.

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Να ου πω την αληθεια εγω στο δικο μου εχω βαλει eheim substract pro αντι για siporax και εχει χωρεσει το ενα καλαθι 1 λιτρο.Το substract ειναι πιο μικρο απο το siporax με αποτελεσμα να χωραει περισσοτερο.Στο δευτερο καλαθι δεν εχω βαλει κατι ακομα αλλα μαλλον και εκει substract θα βαλω.Να φανταστεις οτι στο εσωτερικο του juwel ειχε χωρεσει ανετα 1 λιτρο απο αυτο το βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και siporax mini μπορω να βαλω ωστε να χωρεσει πολυ περισσοτερο βιολογικο, αλλα λεω να μην δωσω αλλα χρηματα τωρα και να κανω οτι ειναι με οτι εχω διαθεσιμο. Αργοτερα, οταν ειναι να αλλαξω το βιολογικο υλικο, θα βγαζω λιγο απο το παλιο και θα προσθετω κατι μικροτερο σε μεγεθος.

Το εσωτερικο του juwel το εχω και εγω, οντως χωραει πολυ απο μικρου μεγεθους βιολογικο. Ειναι και πανω κατω σαν το biobox 2 που ερχεται μαζι με το aquatlantis 60 που εχω το οποιο σιγουρα θα παιρνει 1 λιτρο substract ή siporax mini. Με μια δοκιμη που εκανα αφηνοντας του μονο το σφουγγαρι μεσα, χωρεσε τα 635g μακαρονι που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Μα το βιολογικο υλικο δεν το αλλαζουμε ποτε η αν χρειαστει το κανουμε μετα απο πολλλαααα χρονια.

Στο δικο μου το εσωτερικο της juwel πηρε ανετα 1 λιτρο substract,1 σφουγγαρι και ενυδρειακο βαμβακι και ειχε περισσεψει και χωρος.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο juwel λες? Εγω εχω το bioflow.

http://csimg.shopwahl.de/srv/DE/00001416odej2p7jksnp7yf6z2lzwwv/T/340x340/C/FFFFFF/url/juwel-aquarium-juwel-bioflow.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειαζεται να βαλεις μινι! Μια χαρα ειναι κι αυτο! Εχει μπολικο χωρο!

Link to comment
Share on other sites

Θα δω ποσο θα παρουν και οι 2 καδοι απο το κλασσικο μακαρονι που εχω εγω και θα ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Όντως οι σωληνώσεις της fluval είναι γκουμούτσες.... Σε 2 306 που έβαλα πρόσφατα στο ενυδρείο μου, αντικατέστησα τις σωλήνες με γκρίζες ενυδρειακές εμπορίου και γωνίες από κηπευτικά είδη. Καμία σχέση ως προς τον όγκο στις γωνίες εισόδου και εξόδου προς το ενυδρείο. Το κόστος δε μικρό.

Link to comment
Share on other sites

Φωτη, εβαλα αυτα που ειχε το φιλτρο και βλεπουμε. Αν δεν μου κανουν στην πορεια τα αλλαζω οπως εκανες.

Μπηκε το φιλτρο λοιπον σε λειτουργια, τις τρυπες στο καπακι δεν τις πειραξα παραπανω, μια χαρα μπαινουν και ετσι. Εβαλα στα λαστιχα για 5 λεπτα και τα πλαστικα που τους δινουν σχημα και μετα εβγαλα τα πλαστικα, τα εβαλα στο ενυδρειο με βεντουζες και ολα οκ.

Πηρε και ολο το μακαρονι (635g που ειχα και 135g που ειχε μεσα το φιλτρο και χωραει και λιγο ακομα).

Η ροη πως σας φαινεται?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Ειδες που στο πα οτι θα χωραει! Και τα λαστιχα και το βιολογικο! Ειναι πολυ καλο φιλτρο!

Σηκωσε το στην επιφανεια και στριψε την ροη παραλληλα με το μηκος και ελαφρως προς τα μεσα ετσι ωστε να εχει αναταραξει ολο το ενυδρειο!

Τα λαστιχα πισω πρεπει να ειναι σχεδον τσιτα και να μην κανουν κοιλια για να μην εχεις απωλεια πιεσης!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Η εισαγωγη (απο το φιλτρο στο ενυδρειο) ειναι αυτο που εβαλα πιο κοντα στο φιλτρο (ωστε να ειναι μικροτερο το μηκος του λαστιχου) και η εξοδος (απο το ενυδρειο στο φιλτρο) ειναι το πιο μακρυ. Δεν κανουν ιδιαιτερη κοιλια. Πιστευω ειναι οκ, αλλα το βλεπουμε και στην πορεια.

Η επιφανεια, αναταρασσεται πιστευω επαρκως (ενταξει, πιο πολυ στο σημειο της εισαγωγης, αλλα γενικα εχει κινηση ολη η επιφανεια, πιστευω δεν θελω παραπανω). Δεν ξερω μηπως θα πρεπει ισως να χαμηλωσω και λιγο (αληθεια, απο που μειωνω τη ροη?).

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Στην αριστερη πλευρα οπως το βλεπουμε δεν κουνιεται καθολου η επιφανει. Ειναι στασιμη!

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα πως χαμηλωνει η ροη.

Οκ sturm το γυρισα, αν και πιστευω αργοτερα θα χρειαστει να μειωσω τη ροη μαλλον. Τωρα την εχω στο φουλ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...