Jump to content

Nέο Ασιατικο Ενυδρειο...


stratigos24

Recommended Posts

Eχει βιολογικο αλλα θα χρειαστεις κι αλλο πιο σωστα! Τα διπλα βανακια ειναι για αλλα φιλτρα!

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο δεν ειναι θεμα. Εννοουσα αν θελει τιποτα αλλο εξτρα απο σωληνες, βανακια κλπ... Απο οτι καταλαβα λοιπον ειναι οκ.

Εχει και αυτο βαλβιδες (αν το λεω σωστα) που κλεινουν τη ροη του νερου για να το καθαρισεις κλπ, σωστα? (ελπιζω να καταλαβατε τι ρωταω).

Ακομα, ειναι πιο ευκολο στο ανοιξε/κλεισε απο αντιστοιχα eheim? (πχ σε φιλο, ειχαμε ανοιξει το 2217 του για καθαρισμα και μας βγηκε η πιστη να κλεισει).

Eιδα και ενα της aquael το minicani 80.. Μηπως αξιζει πιο καλα απο το 106?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικο υλικο δεν ειναι θεμα. Εννοουσα αν θελει τιποτα αλλο εξτρα απο σωληνες, βανακια κλπ... Απο οτι καταλαβα λοιπον ειναι οκ.

Εχει και αυτο βαλβιδες (αν το λεω σωστα) που κλεινουν τη ροη του νερου για να το καθαρισεις κλπ, σωστα? (ελπιζω να καταλαβατε τι ρωταω).

Ακομα, ειναι πιο ευκολο στο ανοιξε/κλεισε απο αντιστοιχα eheim? (πχ σε φιλο, ειχαμε ανοιξει το 2217 του για καθαρισμα και μας βγηκε η πιστη να κλεισει).

Eιδα και ενα της aquael το minicani 80.. Μηπως αξιζει πιο καλα απο το 106?

Έχει μοχλό που κλείνει τη ροή ναι.

Έχω και τα 2 , το fluval μου φαίνεται πιο εύκολο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει πιο ευκολο και πιο πρακτικο! Δεν θα το μετανοιωσεις επουδενει!

Link to comment
Share on other sites

To νερο εχει παρει κιτρινιλα απο τα ξυλα πλεον. Μια χαρα παμε...

Οσον αφορα τωρα το εξωτερικο φιλτρο (μαλλον για fluval 106 παω), θα χωρεσουν οι σωληνες του απο το καπακι πισω (θα δειτε φωτο) ή οχι? Στην αριστερη τριπα (για να καταλαβετε το ανοιγμα) χωραει ο μισος μου δεικτης του χεριου (μετα δεν μπαινει αλλο) και στην δεξια δεν χωραει. Ειναι αρκετα μικροτερη. Θα πρεπει να ανοιξω περισσοτερο τις τρυπες ή μπαινει σε αυτες?

Αν πρεπει να τις ανοιξω τελικα, πως να το κανω? Δεν θελω να γινει μια αηδια και μιση... :P

post-42098-0-43187200-1391615970_thumb.jpg

post-42098-0-35080600-1391615979_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δεν το βλεπω να χωραει! Με ενα κοπιδι κοψτο λιγο οταν παρεις το φιλτρο και δεις τους σωληνες!

Link to comment
Share on other sites

Θα κοβεται ευκολα με το κοπιδι (για να δωσω και το σχημα, μην ανοιξει οπως να ναι η τρυπα, να ειναι ωραιο...) ή θα μου βγει η πιστη, θα τριβει το πλαστικο κλπ? Και τα καλωδια του ρευματος, απο εκει θα περνανε?

Link to comment
Share on other sites

Ναι ολα απο κει θα περνανε! Γιαυτο πρεπει να κανεις καλη τρυπα! Αν και βλεπω οτι εχει κατι μικροεγκοπες που υποθετω ειναι για καλωδια!

Τωρα μην σου λεω και βλακειες για το κοπιδι αλλα καπως πρεπει να ανοιξεις τις τρυπες!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εχει τρυπες που περνανε τα καλωδια...το ξεχασα.

Οκ, θα δω πως θα το κανω. Αν καποιος ξερει καλυτερα κανενα τροπο, ας τον πει να δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, το Fluval 106 αγοραστηκε. Κανονισε να μη βγει καλο Sturm...να κανει και τιποτα φασαρια να μη με αφηνει να κοιμηθω...εσενα θα κυνηγαω... :P

Αντε να δω τωρα, πως δουλευει, πως παιρνει μπροστα, πως δουλευει γενικοτερα αυτο το πραμα... :)

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ, βλεπω οτι ειναι πολυ χοντρα ρε γαμωτο τα κουρμπαριστα πλαστικα που βαζουν τους σωληνες (εισοδου - εξοδου) στο ενυδρειο. Πρεπει να κανω μεγαλες τρυπες στο καπακι...

http://www.bigalspets.com/media/catalog/product/cache/2/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/3/2/3283.jpg

Θα προτιμουσα να ειναι καπως ετσι πιο μικρα: http://smg.photobucket.com/user/cmcgehee01/media/106_0647Custom.jpg.html

Link to comment
Share on other sites

Στο set up δεν αλλάζει τίποτα . Η διαφορά από το 106 ( δικό σου ) , 206 ( δικό μου ) μέχρι το 406 είναι το μέγεθος του κάνιστρου , η απόδοση ( lt / h ) και η χωρητικότητα σε μακαρόνι .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τω μεταξυ, βλεπω οτι ειναι πολυ χοντρα ρε γαμωτο τα κουρμπαριστα πλαστικα που βαζουν τους σωληνες (εισοδου - εξοδου) στο ενυδρειο. Πρεπει να κανω μεγαλες τρυπες στο καπακι...

http://www.bigalspets.com/media/catalog/product/cache/2/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/3/2/3283.jpg

Θα προτιμουσα να ειναι καπως ετσι πιο μικρα: http://smg.photobucket.com/user/cmcgehee01/media/106_0647Custom.jpg.html

Aν βρεις πατεντα να στερεωσεις τους σωληνες μην τα βαλεις καθολου! Βαλε μονο τους σωληνες!

Link to comment
Share on other sites

@ Jin

Ναι, το ειχα δει και το βιντεακι που εβαλες. Θα την βρω πιστευω την ακρη...

@sturm

Κατι τετοιο πρεπει να γινει, γιατι και τρυπες να ανοιξω, παιζει παλι να μην χωραει...

Εχεις εσυ καμια ιδεα ή καποιος αλλος, το πως να το κανω?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Εχω το 105 αλλα δεν το εχω δουλεψει ακομα.

Οι σωληνες-σπιραλ που εχει ειναι λιγο μαπα γιατι κραταει πολυ βρωμια που δεν μπορεις να καθαρισεις με τιποτα.Επεισης εμενα δεν μου κανει και το 'χωνι' της εξοδου,θα ηθελα spray bar.

Γι αυτο το λογο θα παω να βρω αλφαδολαστιχο την ιδια εξωτερικη και εσωτερικη διαμετρο και θα βαλω αυτο αντι για τα σπιραλ.Οσο για την εξοδο,θα βαλω spray bar απο eheim φιλτρο.

Αντι για αλφαδολαστιχο μπορεις να βαλεις και το κλασικο πρασινο απο eheim αρκει να ταιριαζει η εξωτερικη και η εσωτερικη διαμετρος του λαστιχου με το βανακι που μπαινει στο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω rastafarian. Και εγω το σκεφτηκα αυτο για τους σωληνες επειδη ειναι spiral δεν θα καθαριζονται ευκολα. Το χωνι μαρεσει αρκετα οπτικα.

Με το αλφαδολαστιχο που λες, θα μπαινει στο φιλτρο μετα πανω? (θα κουμπωνει δηλαδη στο φιλτρο, στο πανω μερος του συστηματος που εχει εκει?) Ποσο πανε αυτα τα αλφαδολαστιχα περιπου?

Για το καπακι εχεις καμια ιδεα?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Θα πας σε ενα χρωματοπωλειο με τη σωληνα του φιλτρου και θα ζητησεις ιδια διασταση! Καλο ειναι, απο αισθητικης αποψης και μονο το λεω, να ειναι σκουρο γιατι θα φαινεται η μπιχλα! Απ την αλλη αν ειναι ανοιχτοχρωμο θα βλεπεις ποτε βρωμιζει για να το καθαριζεις!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,αν παρεις μαζι του το εξαρτημα με τις βανες που μπανει το λαστιχο μπορες να το δικιμασεις αν κανει.Υπαρχει σιγουρα,μεχρι και το κλασικο πρασινο λαστιχο που εχουμε για ποτισμα κανει σε διαμετρο,υπαρχουν διαφορες διαμετροι.Το χωνι για μενα δε κανει κανει κυκλοφορια,το spray bar για μενα ειναι το καλυτερο.

Οσο για το ασπρο αλφαδολαστιχο δεν θα φαινεται,το μονο που θα βλεπεις ειναι ενα μικρο κοματι που μπαινει μεσα στο ενυδρειο,το υπολοιπο δεν φαινεται αν το εχεις σε επιπλο το φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη δεν χρειαζεται να εχει αυτα τα τελειωματα για να μπει στο φιλτρο πανω? Τι μηκος πρεπει να εχει το καθε αλφαδολαστιχο (της εισαγωγης και της εξαγωγης)? Το φιλτρο μαλλον θα μπει στο πατωμα (πατωμα - επιφανεια ενυδρειου 1 μετρο αποσταση) ή σε ενα τραπεζακι διπλα απο το ενδυρειο σχεδον στο ιδιο υψος.

post-42098-0-56024900-1391718059_thumb.jpg

Πειτε και καμια ιδεα για το πως θα το κανω να μπαινει στο ενυδρειο χωρις τις κουμουτσες τις μαυρες που εχει το φιλτρο.

post-42098-0-74322000-1391718206_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω δοκιμασα το κλασικο λαστιχο που ποτιζουμε και μπηκε κανονικα στις βανες του φλτρου.Το χωνι δεν ξερω αν μπαινει αλλα προσωπικα δεν με νοιαζει γιατι θα βαλω spray bar.Τωρα το μπαστουνι της εισοδου λογικα κανει,αλλα και να μη κανει θα το αλλαξω με eheim.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, οκ για αυτα. Για το πως θα τα βαλω τα 2 λαστιχα στο ενυδρειο χωρις τα μαυρα εξαρτηματα που εβαλα πιο πανω, εχεις καμια ιδεα? Με αυτα τα μαυρα, δεν παιζει να μπαινει γιατι εχω καπακι. Και να του ανοιξω τρυπες παλι δεν χωρανε αυτα, θα πρεπει να το σκισω το καπακι και δεν θελω.

Link to comment
Share on other sites

Ισως να μπορεις να βαλεις απο eheim τετοιο μπαστουνι που μπορει να ειναι πιο μικρο

post-26285-0-07276600-1391719288_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε αλλο χρωμα υπαρχει τετοιο μπαστουνι?

Με φεντουζες (που να κρατανε το λαστιχο μεσα και εξω στο ενδυρειο) γινεται τιποτα?

Έγινε επεξεργασία - stratigos24
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...