Jump to content

My White Dream Reef - Stathis 500Lt


stathis200

Recommended Posts

Οι φωτογραφιες για αλλη μια φορα ειναι ΜΑΓΙΚΕΣ!! Χαρα για τα ματάκια μας!!

Τωρα για το θεμα που αναφέρεις Σταθη τα πραγματα ειναι απλα. Το σκιμμερ τωρα αμεσα δεν μπορει να βοηθησει. Ναι πετάει βρωμια αλλα αυτα τα οργανικα που πετάει, και δεν γινονται νιτρικα/φωσφωρικα πια. Δηλαδη απο εδω και περα το φορτιο και τα οργανικα σου, σου θα ειναι αρκετα ποιο ελαφρύ. Που ειναι πια τεράστιο πλεονέκτημα. Αλλα οτι εχει γινει εως τωρα ειναι που μας απασχολεί.

Το θεμα που εχεις ειναι απο καποια περισια φωσφωρικων που υπηρχαν στο συστημα και ποια ο βραχος αφου απορρόφησε οτι απορρόφησε, έφτασε σε σημείο κορεσμού. Ακομα και το ATS οπως και η chaeto δεν τραβανε 100% τα φωσφωρικα αφου τα νιτρικα πέφτουν παντα λιγο ποιο πρωτα και αυτο το λιγο εν καιρο μας φέρνει το προβλημα.

Πολυ κοινο προβλημα σε πολλα παιδια που αρνούνται να βάλουν αντιφωσφωρο γιατι εχουν "0" φωσφωρικα και εν καιρο αρχίζουν και παλεύουν με την αλγη. Κανεις δεν το γλιτώνει αυτο. Ισως να το καθυστερήσεις αν εχεις αραγωνιτη κατω σαν υπόστρωμα που θα τραβηξει πρώτος τα πολλα, αλλα αν το βγαλεις, ο βραχος ειναι το μονο υλικο που απομένει να τα τραβηξει πριν τα κοραλια.. Ολα βασίζονται σε συγκεκριμενες αρχές και ειναι απλα τα πραγματα και δεν αλλάζουν για κανέναν,

Αλλα αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι εσυ το πρόσεχες. Ισως να καθυστερήσεις καποιες αλλαγες στον αντιφωσφωρο σου με το καιρο και τελικα να φτάσαμε σε αυτο το αποτέλεσμα. Απλα τωρα σιγα σιγα αποδσμευονται τα φωσφωρικα απο το βραχο. Τωρα ειναι θεμα χρονου να φτιάξει και ειμαι απόλυτος για αυτο! Καλη συνεχεια!! :D

Link to comment
Share on other sites

Μάριε η ανάλυση σου είναι ακριβώς η περιγραφή με αυτά που είχα και εγώ στο μυαλό μου.

Έχω δεί ήδη μερικές αχνά δείγματα βελτίωσης, αλλά πιστεύω ότι θα πάρει αρκετό χρόνο.

Τα προβλήματα θέλουν αργές αλλά ριζικές αλλαγές.

Εχω δρομολογήσει τα εξής :

1. αλλαγή στο φάσμα του φωτιστικού να ανέβω ακόμα σε ακτινικό φώς και να περιορίσω το άσπρο.(Σημειωτέον ότι τα άσπρα παίζουν το μεσημέρι στο 50 απο το 255 που είναι max και θα τα κατεβάσω και άλλο).

2. πιο τακτικές-σύντομες αλλαγές στο αντιφώς, με μεγαλύτερες δόσεις, που συνηθως το παραμελώ.

3. πιο πολύ κυκλοφορία στο sump (περιμένω μια wp40 ) γιατί έχει πολύ βράχο εκεί και βλέπω αρκετή σκόνη και detritus.

4. προσθήκη χάετο στο sump.

5. μια dolabella και μια aplysia που εύχομαι να τα πάνε καλά για όσο κρατήσει η άλγη (πράγμα δύσκολο)

6. ένα raifondi , και ένα sexguttata για βοήθεια στο καθάρισμα της άμμου ( ελπίζω να μην τα κάνει μαντάρα με τόσες ρικόρντιες που υπάρχουν στην άμμο).Αν έχετε καμια καλύτερη ιδέα σε goby , θα ήθελα να την ακούσω.

Link to comment
Share on other sites

Το sexguttata ειναι κυριος, οτι αμμο μαζευει στο στομα του την βγαζει αμεσως απ τα βρανχια του χωρις να την σκορπαει στα κοραλλια, αλλα θα αλλαξει λιγο την μορφολογια τις αμμου....

Για το αλλο δεν ξερω :P

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Το sexguttata ειναι κυριος, οτι αμμο μαζευει στο στομα του την βγαζει αμεσως απ τα βρανχια του χωρις να την σκορπαει στα κοραλλια, αλλα θα αλλαξει λιγο την μορφολογια τις αμμου....

Για το αλλο δεν ξερω :P

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=15+2124+164&pcatid=164

To έγραψα λάθος παραπάνω λόγο βιασύνης ...

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα πιο εννουσες αλλα επειδη δεν το ειχα ποτε δεν ξερω τι χαρακτηρα εχει... :)

Link to comment
Share on other sites

To jester ειναι φοβερό ψαρακι, πανέμορφο και ψυχούλα. Θα ηταν το τελειο, αλλα δυστηχως δεν μπορει να επιβιώσει σε ενυδρεια με μεγάλη ροη για τα sps. Κινηται μονο αμα η ροη κλειση. Δεν εχει τύχη σε sps ενυδρεια. Ισως αν η ροη σου σε πολλα σημεια ειναι μικρη ισως, αλλα αν ειναι μονο σε λιγα δεν σου κανει.

Οι λυσεις σου μια χαρα μου φαινονται. Ωραίες και μελετημένες με εξαίρεση το φωτισμο, δεν νομίζω να παιζει ρολο το λευκο. Αν έλθουν ολα τα αλλα πιστευω θα ειναι ενταξει. Αφου το θεμα ειναι περισια θρεπτικών, μόλις στεγνώσεις τα οποια θρεπτικα, θα αρχιζει να στεγνώνει και η οποια αλγη.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Μιχάλη οι άλγες είναι πιά παρελθόν.... :jig:

Δεν υπάρχουν πια ούτε για δείγμα.

Πέρασε και αυτός ο ύφαλος..

Έκανα όλα τα παραπάνω και απο το αποτέλεσμα φαίνεται ότι λειτούργησαν.

Η dolabella δεν έζησε δυστυχώς πάνω απο 15 ημέρες παρόλο που είχε ακόμη αλγη πριν μας αφήσει χρόνους.

Το skimmer παιζει πλέον μόνιμα και ταυτόχρονα και το ats και αντιφώς.

Επιπλέον κάνω και ένα μικρό vodka dosing (7ml/day) .

Ηταν κάτι που δεν το είχα δοκιμάσει ποτέ , και δείχνει πολύ καλά σημάδια προς το παρόν.

Θέλω να πιστεύω ότι βρήκα πλέον το μονιμο τρόπο συντηρησης που είναι και πολύ εύκολος.

Αντε σιγά σιγά να βγάζουμε τα ανεμηστηράκια  για την καλοκαιρινη σεζόν....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη !

Επειδή εχεις ένα θαυμάσιο ενυδρείο από το φωτιστικό έως το έπιπλο σου αξίζει να βρει τον δρόμο του!

Link to comment
Share on other sites

στάθη με τη vodka έχει δεί διαφορά σε χρώματα κορραλιών και διαύγειας νερού ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χαιρομαι που γλυτωσες απο τις αλγες σταθη και μου αρεσε πολυ ετσι οπως το εθεσες "περασε και αυτος ο υφαλος" :thumbsu: 

 

Και εγω τα ιδια ειχα οταν "τρακαρα" με την τριχοειδη!Και οι τρεις dolabella που εβαλα κρατησαν απο μια εβδομαδα εως 10 μερες.Λες και τις δηλητηριαζε η αλγη που ετρωγαν.

Εκαναν γυαλι ενα τμημα του βραχου και μετα ακουνητες για μερες μεχρι να πεθανουν.

Παλαιοτερα ειχα μια ομως που κρατησε 5 μηνες χωρις να εχω προβλημα με την τριχοειδη.Τι να πω :blink:  

 

Καθημερινα 7ml βοτκα δεν ειναι και λιγο σταθη μου,παντα κατα την ταπεινη μου αποψη.

Οι τιμες σου πως ειναι? 

 

Ναι επισης εβαλα ανεμιστηρακια,27+αρισα και εγω χθες! :wacko:

Μακαρι να βγει ενα καλοκαιρι απροβληματιστο για ολα τα ενυδρεια!

 

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη vodka ριχνω 0,7 mL, εγραψα λαθος παραπανω.Στο χρωμα των sps δεν ειδα καμια διαφορα,ισως λιγο καλυτερα. Δεν ξερω αν φταιει η βοτκα, αλλα ειδα ανακαμψη σε μερικα κοραλια που ειχαν θεμα.

Ιδια θερμοκρασια χτυπησα και εγω.

Link to comment
Share on other sites

Με τρομαξες σταθαρε με το 7 :usd:

Ποσο καιρο τωρα βαζεις βοτκα?

Η ανακαμψη που παρατηρησες σε τι τομεα ηταν?Πολυποδες-χρωματα -ιστος -αναπτυξη-κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πάνω απο μηνα....

Είδα ανάκαμψη σε ιστό των SPS ,σε σημεία που υπηρχε θέμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση σταθη!

Οποτε εχεις χρονο και διαθεση βαλε καμια φωτο να χαρουμε το στολιδι σου :jig:

Αυτο το clam σου δεν το χορταινω!Απο ρυθμους αναπτυξης πως παει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Μετά απο 2 χρόνια σχεδόν... το ριφάκι κρατάει ακόμα στους  δύσκολους καιρούς....

Καθαρίστηκε εχτές και είπα να βγάλω καμιά φώτο.

Δεν έχει αλλάξει τα τελευταία 2 χρόνια , δεν έχει μπεί κανένα κοράλι.

Είχα μια στραβή με χαμηλό CA ,αλλά ανέκαμψε μόνο του.

Μερικές μάκρο φώτος που τράβηξα εχτές το βράδυ..

P2130288_zps6kyjrxy2.jpg

P2130278_zpsz4mh00ek.jpg

P2130263_zpsnhchmjjt.jpg

P2130262_zpsmy66x4rc.jpg

P2130261_zps2na7rpho.jpg

P2130253_zpsw2m0eeye.jpg

P2130251_zpstxs8c9s3.jpg

P2130248_zpsasnbonio.jpg

P2130246_zpsxxfreinf.jpg

P2120071_zpspzzxuukb.jpg

P2130235_zpsjc9ufstf.jpg

P2130232_zpsqhdv18cw.jpg

P2130225_zpsnxe5ijha.jpg

P2130217_zps6al7q8x0.jpg

P2130212_zpsytitwzmh.jpg

P2130209_zpsf3vxvr2a.jpg

P2130208_zpsiwrktczs.jpg

P2130206_zpstnnc0dq0.jpg

P2130202_zpsztpaav9g.jpg

P2130173_zpssroziwvy.jpg

P2130169_zpstdsudr9l.jpg

P2130168_zpsfa26zo4l.jpg

P2130167_zps1sqaai8r.jpg

P2130165_zpsc2jihivd.jpg

P2130164_zps9aiyhpfh.jpg

P2130162_zpsu705pste.jpg

P2130160_zpsfzuszqsx.jpg

P2130158_zpsksuiquhf.jpg

P2130157_zpskmy6mreu.jpg

P2130135_zpss9o1iw0l.jpg

P2130126_zpsodeqn2cq.jpg

P2130125_zpskw2pugui.jpg

P2130124_zpsuvbjoqnz.jpg

P2130123_zpspox7egnn.jpg

P2130116_zpsvdhts5qq.jpg

P2120103_zpsjxvp5iyr.jpg

P2120101_zpspqxfkoc7.jpg

P2120098_zpsqxxu1ss2.jpg

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Απλά υπέροχο το ενυδρείο. Φοβερές φωτογραφίες. Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

ωραίες φωτογραφίες... με πολύ ωραία ζωντανά...

Link to comment
Share on other sites

Σταθη το ενυδρειο γεμισε ,πολυ ομορφο γεματο ζωη.Ρε φιλε τον naso τι τον ταιζεις,; Η chelmon τρωει?ποσο καιρο ειναι μαζι σου?.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Στάθη!Είναι υπέροχο! :thumbup:

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους ...

Το chelmon τρώει ακόμα τις απταίζιες  και τσιμπάει και λίγο κατεψυγμένη.

Απο τις απταίζιες έχει εξαφανιστεί το 95%

Είναι μέσα 4-5  μηνες περιπου.

Ο νάσο τρώει ότι και τα άλλα ... φλεικς και καταψυγμένη μέρα παρά μερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...