Jump to content

Η Αρχη Ενος Μονομαχοενυδρειου..!


ValeAq

Recommended Posts

Σταθερες συνθηκες εχω (μεχρι στιγμης τουλαχιστον) μετραω καθε 2 μερες!

Και εγω μονο το πανω μερος της ουρας βλεπω λιγο ξεφτυσμενο!

Το σπιτακι του πως σας φαινεται ? να το αφησω ετσι και να μεταφυτευω τα ηδη υπαρχον φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Το να μεταφυτευσεις τα φυτα ειναι λαθος γιατι δεν τα αφηνεις να ηρεμισουν και να ξεκινησουν να αναπτυσσονται.Καλο ειναι να κατασταλαζουμε στο που θα μπουν τα φυτα,να τα φυτευουμε και να τα αφηνουμε στην ησυχια τους να συνελθουν.Οι μεταφυτευσεις μονο προβληματα φερνουν στα φυτα μας,συν οτι σηκωνονται διαφορα απο τον βυθο και μπορει να αλλαξουν και οι μετρησεις μας.

Link to comment
Share on other sites

Ισως το διατυσπωσα λαθος!

Εννοω να κλαδεψω και να φυτευω διπλα ηδη η bacopa caroliniana εχει φτασει στην επιφανια!

Link to comment
Share on other sites

Ααααα τωρα καταλαβα.Κλαδεψε αν θες αλλα τα κλαδεματα να μην ειναι μικροτερα των 10εκ γιατι μπορει να μη πιασουν.

Link to comment
Share on other sites

Οπως πεφτει απο το φιλτρο το νερο στην επιφανεια(πολυ χαμηλη ροη για να μην ταραζετε) μου στροβιλιζει "βρωμια"!

Πως να την αφαιρεσω? εκανα την γκαφα να σταματησω το φιλτρο μπας και μπορεσω να την μαζεψω αλλα μολις το ξεκινησα εγιναν τα πραγματα χειροτερα :P ! εγινε η επιφανεια χαλια ,εδω και ωρα που το εχω ξεκινησει το φιλτρο καθαρισε το ενυδρειο και παλι στοβιλιζετε στο σκασιμο του νερου στην επιφανεια!

Τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Οπως πεφτει απο το φιλτρο το νερο στην επιφανεια(πολυ χαμηλη ροη για να μην ταραζετε) μου στροβιλιζει "βρωμια"!

Πως να την αφαιρεσω? εκανα την γκαφα να σταματησω το φιλτρο μπας και μπορεσω να την μαζεψω αλλα μολις το ξεκινησα εγιναν τα πραγματα χειροτερα :P ! εγινε η επιφανεια χαλια ,εδω και ωρα που το εχω ξεκινησει το φιλτρο καθαρισε το ενυδρειο και παλι στοβιλιζετε στο σκασιμο του νερου στην επιφανεια!

Τι κανω?

Αυτη η βρωμια οφειλεται στην χαμηλη ροη του φιλτρου(χαμηλη ροη θελει ο μονομαχος),θα την

μαζευεις με χαρτι κουζινας.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα που περναει τον χαιρομαι ολο και περισσοτερο και φυσικα μου δημιουργουνται και αποριες!

Ταισα σημερα με αρακα! τον εβρασα ,εβγαλα την φλουδα και τον εκανα κομματακια!

Τον τσακισε και νομιζω οτι τον βλεπω με φουσκομενη κοιλια!

1) Ομως αρκετα κομματακια μου πηγαν στον πατο !! Να τα αφησω?να τα βγαλω αυριο στην αλλαγη?

2)Μετρησεις νερου να κανω πριν την αλλαγη ή μετα?

Link to comment
Share on other sites

Και πριν και μετα για να δεις τι διαφορες θα εχεις ωστε να δες εαν ειναι αρκετο το ποσοστο νερου που αλλαζεις, αλλα οχι συνεχεια, καντο αυριο για να εχεις μια ιδεα...

Αφου παει καλα ρε Γιαννη γιατι ψαχνεις για bettafix?

Link to comment
Share on other sites

Γτ η ουρα του φαινεται φθαρμενη στην πανω μερια και δεν δειχνει καμια διαφορα,ουτε χειροτερευει ουτε καλυτερευει!

Ο αρακας που επεσε στον πατο τον αφηνω εκει?

Link to comment
Share on other sites

Μαζεψε τον αυριο με την αλλαγη, μην τα κανεις ανψ κατω τωρα γιατι ξερω οτι ειναι λιγο δυσκολο, καντο μια και καλη ;)

Αστον να περασει ο μηνας και βλεπουμε εαν θα κανει θεραπεια, με το μελαφιξ/μπεταφιξ θα δεις και παλι αργη καλητερευση, πιστευω οτι με τον αρακα και την νυστια και την καλη διτροφη μαζι με τις βιταμηνες καθε βδομαδα θα δεις σημαδια αναρωσεις πολυ γρηγορα....

Αυτο το λεω γιατι δεν ειναι οτι καλητερο για ενα νεοσυσταστο συστημα να το γεμιζουμε με ζουμια και φαρμακα με το "καλημερα", ας δοκιμασουμε τους φυσικους τροπους πρωτα και εαν ειναι μονοδρομος τοτε βλεποε τι κανουμε κατα περιπτωση...

Εαν δεν βρισκης μπεταφιξ παρε μελαφιξ και βαλε την μιση δοση απ οτι λεει στις οδηγιες, για εμενα καλο ειναι να περιμενης παντως....,

Βαλε καμια φωτο να τον δουμε βρε!! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νηστεια εκανα χτες και σημερα αρακα!

Βιταμινες εχω βαλει fishtamin μια φορα(δεν περασε βδομαδα)!

Θα βαλω φωτο μετα ,οποτε ας περιμενω κιαλλο εστω τουλαχιστον αν δω οτι χειροτερευει!

Link to comment
Share on other sites

Κατα την γνωμη μου καλητερα περιμενε, οποτε μπορεσεις βαλε φωτο....

Link to comment
Share on other sites

Να και οι φωτο......

Μια γενικη...

10297563_10200918225197047_4829838454179

Γουσταρει να βολταρει κατω απο το ξυλο....

10168183_10200918224877039_7295594959445

Εδω το lockarei ....

10257882_10200918225477054_3189199703321

και βουρρρρρ.....

10269356_10200918223597007_1971626380254

10250118_10200918223677009_6324414538261

10295761_10200918223957016_1447631615909

1908313_10200918224157021_25228388895361

Να και ο Saruman :P

10291800_10200918223357001_3879191834371

Μια απο τις anubia nana...

10325792_10200918225317050_6618990755223

Η bacopa caroliniana εχει βγει στην επιφανια!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Πανεμορφος ειναι ο ατιμος!!!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω....

Την ουρα του πως την βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

Από τους πιο όμορφους και εντυπωσιακούς μονομάχους που έχω δει! Τον έβαλες και εδώ τον κούκλο; http://www.aquazone.gr/forums/topic/56565-dhaniooeaoaaeo-iiiiiaui/

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφος ο μονομαχος σου.

Απο που τον πηρες αν επιτρεπεται

Link to comment
Share on other sites

Από τους πιο όμορφους και εντυπωσιακούς μονομάχους που έχω δει! Τον έβαλες και εδώ τον κούκλο; http://www.aquazone.gr/forums/topic/56565-dhaniooeaoaaeo-iiiiiaui/

Ααααααα με κανεις και κοκκινιζω αχαχχαχ!

Ευχαριστω!

Οχι δεν τον εχω βαλει...το κανω αμεσως τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν βλεπεις σχησιματα στην ουρα ριξε μελαφιξ και μη ψαχνεις για μπεταφιξ γιατι θα αργησεις να το βρεις.

Το μελαφιξ δεν ειναι φαρμακο και ειναι φυτικο προιον,ουτε καν ανθρακα δεν θελει μετα το τελος της θεραπειας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το μονο που βλεπω ειναι λιγο ξεφτισμενη η ουρα του στο πανω μερος(φαινεται στη φωτο),ειναι ετσι απο οταν το πηρα ουτε καλυτερα ουτε χειροτερα!

Link to comment
Share on other sites

Εδω θα ηθελα να ρωτησω και εσας....θελω να βαλω κιαλλα φυτακια και ειμαι αναμεσα σε....

....1)Hygrophila Polysperma

2)Ludwigia Repens 'rubin'

3)Cryptocoryne Wendtii brown

Μιας και τα δινει συνφορουμιτης!


Απο τα προφιλ τους που διαβασα ολα κανουν για νανοενυδρειο και ολα ειναι ευκολα,αυτο που δεν μπορεσα να καταλαβω ειναι αν ολα φυτευονται στο χαλικι μου(δεν θελω να μπλεξω με ταμπλετες και προσθετα)!

Απο τα 3 φυτακια θελω να διαλεξω 2...ποια προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα ειναι ευκολα αλλα θα πρεπει να βαλεις και καμια ταμπλετα.Ομως το χαλικι σου ειναι χοντρο και δεν ξερω κατα ποσο θα πανε καλα τα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο ρωταω απο τα 3 τα 2 πιο ευκολα!Δεν θελω να βαλω και τα 3 γτ θα πνιξω τον χωρο και δεν ξερω κατα ποσο θα αρεσει στο φιλο μου :P !

Εχω και ψιλο χαλικακι να προσθεσω αν χρειαστει!

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ψιλο χαλικακι πανω απο το χοντρο,το ψιλο θα παει απο κατω λογο κοκκομετριας.

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλεις ψιλο χαλικακι πανω απο το χοντρο,το ψιλο θα παει απο κατω λογο κοκκομετριας.

οχι καλε ,οπως εχω κανει και στην bacopa θα το κανω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...