Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Τρεχει μολις 2 εβδομαδες.
Εχουν γινει ολα τα απαραιτητα και σιγα σιγα θα βγουν τα ζωντανα απο ενα boyu 450 που εχω να το γεμισουν.
Θα ηθελα παρακαλω την γνωμη σας εξ'αρχης για το aquascape.

Ευχαριστω
Πετρος.

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα..

Εχει κουμπωσει σε μια ωραια κοιλοτητα με την κατω πετρα και μολις καταληξω θα κολληθει κιολας.

Δεν το φοβαμαι αλλα με την σκια ναι εχεις δικιο..

Δεν παει αλλου φοβαμαι. Παει για σπασιμο μετα αλλα λυπαμαι την χαλασω γιατι ειναι ωραιο plate..

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε μου και καλη αρχη σου ευχομαι!θα συμφωνησω και εγω με τον φιλο vales για το κομματι δεξια και θα σου προτεινα να το δοκιμαζες να δεις πως καθετε στο αριστερο βραχο εκει που ειναι αυτο με την γουβα!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας και λιγα πραγματα για τον εξοπλισμο σου!;-)

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη ευχομαι βγαλε την δεξια πετρα και βαλτη αριστερα στη γουβα να κανει και σπηλια και αστο οπως ειναι,αφου τα στερεωσεις καλα.

Link to comment
Share on other sites

οντως η πανω δεξια πετρα εκτος οτι δεν μου αρεσει εκει,νομιζω πως ειναι και αρκετα ψηλα.

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη και ομορφη συνεχεια σου ευχομαι αδεφε :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και απο εμενα!!

Το δεξι πιατο εαν μπορεις "ασφαλισε" το καλα, γιατι εαν πας να κανεις καμια δουλεια(κολημα φραγκ πχ) μην σου φυγει....

Ομορφο κατα τα αλλα :)

Δωσε πληροφοριες εξοπλισμου :)

Link to comment
Share on other sites

οντως η πανω δεξια πετρα εκτος οτι δεν μου αρεσει εκει,νομιζω πως ειναι και αρκετα ψηλα.

Συμφωνω :)

Link to comment
Share on other sites

Θαλασσινό ενυδρείο
Reef

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 80cm x 40cm x 40cm (8mm crystal clear)
Λίτρα: 128lt
Διαστάσεις Sump (ΜxΠxΥ): 70cm x 30cm x 40cm
Λίτρα Sump: 84lt

Υπερχείλιση: Tunze Wall Overflow 1076/2 με τις σωληνώσεις Tunze 1075/2
Επιστροφή: Tunze 1073.020 2400l/h

Οργανισμοί
Κοράλλια:
Ψάρια:
Ασπόνδυλα:

Βράχος (είδος κιλά): 10kg (νεκρός) στο main και 10kg (ζωντανός) στο sump
Άμμος (είδος κιλά): 20kg CaribSea Aragamax Sugar Sized

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 2x Hagen Glo 2x24w (4xt5) AquaBlueSpecial-CoralPlus-PurplePlus-BluePlus (ATI)
Διάρκεια φωτισμού: 2h/d (στώσιμο ακόμα)

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση (Βράχος - Φίλτρο): sump-10kg ζωντανός βράχος
Θέρμανση/ Ψύξη: Eheim Jager 3617 (200W)
Skimmer: Tunze 9004
C.R.:
Κυκλοφορία (Αριθμός αντλιών / ισχύς): Tunze 6015 (x2) Συνολικά 3600l/t
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
Διατροφή:

Link to comment
Share on other sites

Προσθηκη 8 ακομα κιλα ζωντανου βραχου και αλλαγη aquascape.

Εβγαλα τα plates και εδωσα υψος στο αριστερο νησι με σκοπο να ντυθει ολο με κοραλια εκτος απο την κορυφη βεβαια..

Γνωμες παρακαλω, εχω πελαγωσει..

post-48074-0-68212800-1394236315_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ψηλα το δεξι, κοψε υψος....

Εαν τα φερεις κοντα στο ιδιο υψος θα ειναι τελειο....

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, απλα ειναι αχρηστο, σου κοβει ροη, δεν εχει καποια χρηση, ειναι ασχημο, σαν πατατα καθεται, λογικα θα εχεις νεκρα σημεια εκει τριγυρο, απαπαπαπαππαπαπαπαπαπαπαααααα!!!

Ελπιζω να μην σε πιεσα! :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία δουλειά! Καλή αρχή!

Δεν ξέρω έχω την αίσθηση ότι στο φωτισμό λείπει λίγο μπλε ακτινικό ακόμα.

Πάντως με τόσο μεγάλο sump ανάλογο του ενυδρείου μπορείς να κάνεις παπάδες...

Έχεις 10 κιλά βράχο μέσα στο sump όντως? Πάμε για ωραία πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Jimakos εχω συνολικα 25 περιπου κιλα και μαλιστα ανησυχω μηπως ειναι υπερβολη. Για τον φωτισμο λες να βγαλω την purple και να βαλω μια blueplus?

Akridas, δεν με πιεσες καθολου, το εκτιμω, ειμαι θετικος σε καθε κριτικη και την επιζητω κιολας. Να γλυφουμε ο ενας τον αλλον εδω μεσα δεν λεει. Θα το αλλαξω αυριο.

Αν στην πορεια δεις ξανα κατι πες μου, θα με βοηθησεις αφανταστα..

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω και εγω με τα παιδιά για το πανω βράχο ειναι πολυ ψιλά! επισης για εμένα τα 25 βράχο ειναι πολλα εγω ζήτημα να έβαζα 15 κιλα και τα πέντε απο αυτα στο σαμπ.

για να σου δώσω μια εικόνα εγω σε 280 λίτρα εχω γύρω στα 15-17 κιλα και στο σαμπ τίποτα πεντακάθαρο και μόνο τον εξοπλισμό!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτά γενικά όσο πιο πολύ βράχο έχεις τόσο πιο πολύ μειώνεις τον χώρο στο ενυδρείο..

Τόσο για τα ψάρια όσο και για τα κοράλια..

Σκέψου εγώ έχω μόλις 5 κοράλια σε 180 λίτρα ενυδρείο και λόγο του μεγέθους του σαρκόφυτου και της parancora δεν έχω χώρο άλλο...

Σίγουρα δεν χρειάζεται τόσο βράχος..

Εγώ στάθηκα θετικά στο μεγάλο σου sump και στο βράχο στο sump .

Άμα χωράει τα απαραίτητα (αντιφώσφορο , άνθρακα ,skimmer) είναι θετικό να έχεις τόση βιολογία στο sump.

Σκέψου πόσο δυνατή βιολογία μπορείς να αποκτήσεις (+οργανισμούς στο σκοτάδι όπως κοπίποδα)

Link to comment
Share on other sites

ενα χρονο τρέχει τωρα και το μόνο που δεν με προβληματίζει ειναι η βιολογία αλλα και τα κοπιποδα κ.α. που κατοικούν στον βράχο. το σαμπ το εχω για τον εξοπλισμό.

Link to comment
Share on other sites

ενα χρονο τρέχει τωρα και το μόνο που δεν με προβληματίζει ειναι η βιολογία αλλα και τα κοπιποδα κ.α. που κατοικούν στον βράχο. το σαμπ το εχω για τον εξοπλισμό.

Δεν διαφωνώ ότι είναι πολλά τα κιλά ίσα ίσα..

Είπα ότι αν χωράει ότι θέλει αυτός στο sump από κει και πέρα είναι θετικό να έχει αρκετό βράχο και στο sump...

ΥΓ: Εμένα επειδή ο mandarin πχ αφανίζει συχνά το πληθυσμό από κοπίποδα στο ενυδρείο πρέπει να ρίχνω κατεψυγμένη και να έχω βράχο στο sump ώστε να ανεβαίνει με την αντλία

Link to comment
Share on other sites

Τι βλεπω κι εγω το main αρκετα μπουκωμενο.

Πειραζει που ο βραχος μου αν και ζωντανος ειναι τεχνιτος?

Εσεις εχετε fiji κτλ?

Σημερα μετα την δουλεια θα δουλεψω παλι το aquascape..

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ ότι είναι πολλά τα κιλά ίσα ίσα..

Είπα ότι αν χωράει ότι θέλει αυτός στο sump από κει και πέρα είναι θετικό να έχει αρκετό βράχο και στο sump...

ΥΓ: Εμένα επειδή ο mandarin πχ αφανίζει συχνά το πληθυσμό από κοπίποδα στο ενυδρείο πρέπει να ρίχνω κατεψυγμένη και να έχω βράχο στο sump ώστε να ανεβαίνει με την αντλία

φίλε μου δεν διαφώνησα μαζι σου τι κάνω και πως σκέφτομαι εγω έγραψα αυτο το λέω για να αποφύγω οτιδήποτε διότι ο γραπτός ο λόγος αφήνει να εννοηθουν πολλα!

μανταρίνο εχω και εγω και δεν προλαβαίνει να φάει αυτα που εχει ο ήδη βράχος επισης εδω να σημειώσω οτι ανά 3 μήνες ρίχνω κοπιποδα + οτι τρώει και κατεψυγμενη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...