Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Τι βλεπω κι εγω το main αρκετα μπουκωμενο.

Πειραζει που ο βραχος μου αν και ζωντανος ειναι τεχνιτος?

Εσεις εχετε fiji κτλ?

Σημερα μετα την δουλεια θα δουλεψω παλι το aquascape..

καλύτερα μην αναλύσουμε το πόσοι εχουν Fiji και αν ειναι Fiji το σημαντικό ειναι να ειναι πορώδες και αν ειναι τεχνιτος να ειναι με τα σωστά υλικά!

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις παραπανω οτι ριχνεις κοπιποδα.

Χρησιμοποιεις καποιο προιον?

Link to comment
Share on other sites

Ζωντανα κοπιποδα σε σακουλακι, 2.50€ Στο aquario και 2€ αν θυμαμαι καλα τα εχει ο Κ. Ζαχαροπουλος....

Καλη προσαρμογη ειδηκα στην αλατοτιτα και μπλουμ.... Συνηθος η αλατοτια οταν τα περνεις ειναι στο 1011, εμενα μου περνει 3 ωριτσες με σταγονα σταγονα.... Δεν ξερω εαν ειναι σωστα οπως το κανω, οποτε εαν εχεις αποριες πες το να σου απαντησουν και οι υπολοιποι :)

Εγω που δεν εχω σαμπ(ακομα, αλλα βαζω μες στην βδομαδα) ριχνω 1 φορα τον μηνα 4 σακουλακια, προτημο παραπανω ποσοτητα απ το να μηνει χωρος φαγητο ο σακεντελικ μου, τωρα που ταισα και κατεψυγμενη πρεπει να τσιμπησε αλλα δεν ειμαι συγουρος γιατι κρυβοταν....

Για το ειδους του βραχου θα συμφωνησω με τον Λυκουργο, ας μην το αναλυσουμε καλητερα....

Link to comment
Share on other sites

μη βγάλεις την purple plus! οι Ατι πόσα βατ είναι; εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις τις glo και να τις αντικαταστήσεις με blue plus!

Εμένα μ' άρεσε που ενώ σου είπαν να χαμηλώσεις το δεξί νησάκι, εσύ το ψήλωσες κι άλλο :thumbsu: , βέβαια το παράκανες, έφτασες στην επιφάνεια! χαμήλωσέ το ως την δεύτερη σειρά βράχου, από κάτω, έτσι ώστε να φτάσει πιο χαμηλά από το αριστερό, μην το χαμηλώσεις όμως στο ίδιο επίπεδο

Link to comment
Share on other sites

σαφεστατη αλλαγη.παλι ειναι σχετικα ψηλα για το δικο μου γουστο.

θα μπορουσες τουλαχιστον να παιξεις καθολου με το να μην ειναι στο ιδιο υψος ολα τα νησια?

Link to comment
Share on other sites

Το δεξι κομματι γυρνατο αναποδα και βαλτο στο κενο που θυληκονει,επισεις ειναι ομορφο απλα ειναι λιγο ψηλο και υστερει στις κρυψωνες

Link to comment
Share on other sites

Νικο, το δεξι το εχω ετσι γιατι ειναι σαν πιατο με "θηκες" για κοραλια.

Λες να το κανω ψηλα με κορυφη δηλαδη?

Οσο για το υψος, μονο το αριστερο μπορει να κατεβει. Τα αλλα δυο εχουν "κουμπωσει" θα χρειαστει να τα γυρισω ολα ξανα..

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω και εγω με τα παιδιά για το πανω βράχο ειναι πολυ ψιλά! επισης για εμένα τα 25 βράχο ειναι πολλα εγω ζήτημα να έβαζα 15 κιλα και τα πέντε απο αυτα στο σαμπ.

για να σου δώσω μια εικόνα εγω σε 280 λίτρα εχω γύρω στα 15-17 κιλα και στο σαμπ τίποτα πεντακάθαρο και μόνο τον εξοπλισμό!

Σωστότατος

Link to comment
Share on other sites

τί εννοείς έχουν κουμπώσει;

δηλαδή στο μεσαίο και δεξιό νησί οι βράχοι είναι ένα σώμα-κολλημένοι; αν ναι πλάγιασε τον μεσαίο να κουμπήσει στο αριστερό και να γίνουν 2 τα νησάκια δεν ξέρω αν θα δείξει καλά, αλλά θα σπάσει την ευθεία που δημιουργεί το ίδιο επίπεδο σε όλα τα νησιά και θα δημιουργήσει κρυψώνες για τα ψάρια, επίσης στην κατηφόρα που θα δημιουργηθεί από το πλάγιασμα θα παίξουν περισσότερες θέσεις για κοράλλια. Από την άλλη αν εσένα σου αρέσει έτσι, άφησε το όπως είναι!

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω τις αλλαγες που μου ειπατε αυριο το πρωι γιατι ειμαι πτωμα τωρα..

(εχω και καταναγκαστικο σφουγγαρισμα εντολες της γυναικας)

Το νερο να σας πω οτι ειναι παρα πολυ θολο και ο αραγωνιτης εχει γεμισει κομματακια απο σπασμενα βραχια.

Τι κανουμε?

Σιφοναρισμα ή τα χωνω πιο βαθια?

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απο τα 2.ασε να κατσει η θολουρα μονο.

Mobile klaz speaking...

Link to comment
Share on other sites

Αμπουλες με βακτηρια μπορω να ξεκινησω αποψε? Skimmer ανοικτο ή κλειστο?

Μπορω καπακι και special blend ή να περιμενω την θολουρα?

Link to comment
Share on other sites

Άσε το skimmer να δουλεύει και μην ρίξεις τίποτε....αύριο θα είναι κομπλέ!

Πιστεύω πως η πρωτείνη και η αμμωνία σε αυτή τη φάση θα είναι ευεργετική για να τελειώσει γρήγορα ο κύκλος του αζώτου.

Δεν θα είναι καλύτερα να έχει κλειστό το skimmer?

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer δεν επηρεάζει αυτές τις τιμές άμεσα.....! Στην ουσία απλά θα βοηθήσει ώστε να φύγει η θολούρα βγάζοντας όση άμμο μπορεί με το skimate!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα η θολουρα εχει εξαφανιστει εντελως.

Δεν μπορω ακομα ομως να ρυθμισω το skimmer και γεμιζει το κυπελο νερο, καφε βεβαια αντι για σκετες ακαθαρσιες..

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχει τρελο βιοφορτειο τι να σου βγαλει.... Αστο να στρωσει καποιες μερες..

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer δεν επηρεάζει αυτές τις τιμές άμεσα.....! Στην ουσία απλά θα βοηθήσει ώστε να φύγει η θολούρα βγάζοντας όση άμμο μπορεί με το skimate!

Οκ, απ'αυτή την άποψη συμφωνώ ναι :thumbsu:

Σημερα η θολουρα εχει εξαφανιστει εντελως.

Δεν μπορω ακομα ομως να ρυθμισω το skimmer και γεμιζει το κυπελο νερο, καφε βεβαια αντι για σκετες ακαθαρσιες..

Πρέπει να βρείς την ισορροπία ! Το σημείο το οποίο θα βγάζει αφρό αλλά όχι υπερβολικά πολύ ώστε να γεμίζει σε 1 ημέρα.

Επίσης θα επιλέξεις ανάμεσα σε dry και wet skimming (πόσο πολύ αφρο θα βγάζει υπάρχουν πολλά άρθρα στο forum)

Link to comment
Share on other sites

Από κυκλοφορία πώς σου φαίνεται Νίκο?

Σε αυτές τις θέσεις βρήκα την καλύτερη δυνατή λύση, υπάρχει κίνδυνος να σηκώνει αμμο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...