Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Θα το δοκιμασω στο μελλον..

εγω παντως δεν ξαναλεω τιποτα γιατι θα παρω καμια απαντηση εσυ στο ενυδρειο σου οτι θες, βαλε κανενα σκυλοψαρο να σου φυγει η κ@@@α..

για αυτο δεν βαζω για να μην μου φυγει χαχαχα.
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο μαζι με τα ενυδρεια. Σε λιγοτερο απο εβδομαδα κοντεψα να χωρισω..

Τον ξερω τον τροπο.

Να το κανω να φανει σαν ατυχημα..

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Χαλια, πολυ χαλια φιλε μου.

Μετα τις διακοπες, εχασα ολα τα ζωανθακια και ολες οι τιμες ηταν πολυ χαλια.

Με αλλαγες δεν λεει να στρωσει και ξεκιναω ξανα τα ζουμια με το χερι αφου εφερα ξανα την αλατοτητα στο 1025.

Ο βραχος εχει γεμισει detritus, οτι απεμεινε δεν λεει να ανοιξει και γενικα μια απογοητευση.

Εχω πεισμωσει ομως για τα καλα και θα το στρωσω, που θα παει..

Link to comment
Share on other sites

Πωωω ρε φίλε

κρίμα , αλλά όλα τα περιμένεις στο χόμπι

μακάρι να μην σου ξανασυμβεί τίποτε

κακό

Link to comment
Share on other sites

Οριστε και οι μετρησεις:

NH4: 0

NO2: 0

NO3: 10

PO4: 0.03

PH: 8

KH: 6.1 ανεβασε το σταδιακα περιπου στο 8

CA: 390 επισης καπου στο 420

MG: 1170 και αυτο σταδιακα περιπου στο 1380

Link to comment
Share on other sites

Πετραααααααααααν,μη το βαζεις κατω ρε συ!

Ολοι τα εχουμε περασει αυτα.

Τα detritus στο βραχο ειναι σημαδια κακης ροης.Αλλαξε τους θεση η' βαλε πιο δυνατους αν ειναι εφικτο.

Τα κοραλια με αυτες τις τιμες ειναι λογικο να μην ειναι και στα καλυτερα τους.

Προσπαθησε να τις ανεβασεις με τα καταλληλα υγρα-σκονεςεκει που σου ανεφερε ο παυλακος :thumbsu:

Με αλλαγες νερου μονο,δεν διορθωνονται βρε εκτος αν ειναι της ταξεως του 80%+ κι παλι δυσκολο :hot:

Κραταω την τελευταια σου φραση,οτι εχεις πεισμωσει και περιμενουμε νεα φιλε :jig:

(για το Kh εχω σκονη που περισσευει αν θες)

Link to comment
Share on other sites

Σε main 80x40x40 (130lt) εχω δυο vortech mp10 που δουλευουν σχεδον στο full.

Αν βαλω και αλλον κυκλοφορητη δυνατο, γινεται χαμος και σηκωνεται και αμμος.

Επισης εχω και κατι μ****α με ανεμωνες και καταχτυπιουνται ασχημα.

Δεν ξερω τι αλλο να κανω.

Σιφοναρισμε δεν πιανει γιατι εχουν κολλησει για τα καλα στα βραχια αλλα ακομα και να τα καταφερω, μεσα σε 3 μερες θα ξαναγεμισω. Μαλλον πρεπει να μειωσω τον βραχο μεσα δεν βρισκω αλλη λυση..

Link to comment
Share on other sites

ανέβασε φίλε μου καμία φώτο να δούμε τη κατάσταση. προσθέτεις με το χέρι, με τακτικές όμως ρουτίνες?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο φιλε μου

αλλα πολλα ψαρια για τα λιτρα

τον βραχο πανω πανω δεξια

που φτανει στην επιφανεια

εχεις δοκιμασει να τον βγαλεις?

θα ανοιξει λιγο ο χωρος

το damsel μωβ-κιτρινο που το

βρηκες?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τα καλα λογια, πολυ ευγενικο εκ μερους σου αλλα νιωθω οτι εχει τα χαλια του. Δες τον βραχο γεματο detritus. Πως να δουλεψει ετσι. Επισης οπως ειπες πολλα ψαρια και απο κοραλια τιποτα και αυτα που υπαρχουν μαραμενα λογο χαμηλου kh.

Τον βραχο θα τον βγαλω συντομα να το δω κι ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Νεες μετρησεις:

Kh: 6.7

Ca: 440

Mg: 1290

Υγρα: Brightwell Aquatics

25ml/d Alkalin8.3 (αυξηση)

5ml/d Calcion (συντηρηση)

25ml/d Magnesion (αυξηση)

Ολα με το χερι..

Link to comment
Share on other sites

Αρχικα

βγαλε το tang και 1-2 μικρα ψαρακια

και επειτα παιξε λιγο με την

κυκλοφορια να φυγουν οσο το δυνατον

περισσοτερα detritus

Link to comment
Share on other sites

Νεες μετρησεις:

Kh: 6.7

Ca: 440

Mg: 1290

Υγρα: Brightwell Aquatics

25ml/d Alkalin8.3 (αυξηση)

5ml/d Calcion (συντηρηση)

25ml/d Magnesion (αυξηση)

Ολα με το χερι..

Πολυ σωστα

καλο ειναι να εχεις στο μυαλο σου

μελλοντικα να αγορασεις μια δοσομετρικη

αν θες να παιξεις με lps και sps

Link to comment
Share on other sites

Πετρο και εμενα να σου πω την αληθεια,μου αρεσει!

Ετσι οπως το περιεγραψες στην αρχη,περιμενα να δω κρανιου τοπο!

Θα συμφωνησω με τον παυλο οτι θα πρεπει να βγαλεις το βραχο πανω δεξια αλλα ακομα και αυτον που ειναι αριστερα του αν βγαινει.Αν βαλεις εκει καμια hystrix η' digitata που μεγαλωνουν γρηγορα και ειναι και ευκολες,θα δειξει πολυ ομορφο

Εχεις δικιο με τις 2 Vortech εισαι υπερκαλυμμενος απο κυκλοφορια(τουλαχιστον σαν προοπτικες).Σε ποιο mode τις δουλευεις?

Προσωπικα θα εφερνα μπροστα και αυτη που εχεις πισω δεξια και θα την εβαζα να ειναι σχεδον απεναντι με την αλλη.

Αυτα που βλεπεις πανω στο βραχο δεν ειναι μονο detritus αλλα και αμμο απο το "αγγουρι".

Αφου μπαινεις στη διαδικασια να σιφωναρεις(και μπραβο σου) δεσε μ'ενα tire up μια οδοντοβουρτσα(η' κατι τετοιο) στην ακρη του λαστιχου και τριψε το βραχο.Ετσι οτι βγαινει δεν θα μεινει στο ενυδρειο.

Τριψε και τα σημεια που εχεις αλγη.Η αλγη δεν θα φυγει αλλα θα καθαρισει.

Στην αλγη πανω μπορει να ειναι ακομα και υπολειματα απο τροφες που ταιζεις και δεν προλαβαν να τη φανε τα ψαρακια.

Οι μετρησεις βλεπω φτιαχνουν σιγα σιγα.Μολις τις φερεις εκει που πρεπει θα φτιαξει και η εικονα των κοραλιων!

Εισαι και εσυ λιγο drama queen βρε......δεν ειναι τοσο δραματικη η κατασταση,λυσσα το εκανες :usd::usd::usd::usd:

Μια χαρα ειναι το ενυδρειο παρα την στραβη!

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη και Digital Reason, σας ευχαριστώ θερμα για τα καλά λόγια.

Έκανα Μιχάλη αυτό που είπες, έβαλα την 2η vortech σχεδόν απέναντι από την άλλη.

Δουλεύουν σε Reef crest random mode με master/slave AntiSync mode, μόνο που τις έχω περίπου στο 60% γιατί χτυπάει η μία την άλλη και μου σηκώνει άμμο στο κέντρο..

Επίσης έπαιξα και με την βούρτσα και το λάστιχο σιφώνι και δούλεψε πολύ καλά αλλά την άλλη μέρα ο βράχος πάλι γεμάτος άμμο. Σηκώνεται με το παραμικρό και σε αυτό βοηθούν και οι κλόουν που πάνε και τρίβονται ανοίγοντας μεγάλες τρύπες.

Το καλό είναι ότι η άλγη υποχωρεί αρκετά και το τζάμι μαζέυει φιλμ όλο και πιο αραιά.

Διαβάζω αυτές τις μέρες για το περιβόητο "στέγνωμα". Είναι κατανοητό πως προκαλείται αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να γίνει αντιληπτό από εμάς.

Εξακολουθώ και βλέπω τα λιγοστά κοράλια μου μαραμένα και δεν ξέρω αν έχω στεγνώσει ή φταίνε οι τίμες.

Νέες τιμές:

Kh: 7

Ca: 450

Mg: 1320

No3: 5

Να σημειώσω πως εδώ και 2 μήνες τρέχω ένα nano 30lt που σύντομα θα το δώσω παρουσίαση και δοκίμασα το εξής:

Γονιοπόρα που για μήνα σχεδόν δεν άνοιγε με τίποτα, μόλις την έβαλα στο nano, άνοιξε την επόμενη μέρα.

Το nano στωμένο με τιμές πολύ πιο χάλια από το μεγάλο.

Kh: 6,4

Ca: 400

Mg: 1230

Nh4: 0

No2: 0

No3: 5

Το μυαλό μου πάει στο στέγνωμα του μεγάλου μιας και το nano τρέχει χωρίς καν skimmer..

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις στο μυαλο σου το στεγνωμα εγω θα σου προτεινα να ριξεις αμινοξεα. Προτεινω για αρχη reef plus. Ξεκινα με μικροτερη δοσολογια και βλεπεις. Εγω εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα. Παντα με προσοχη στις μετρησεις σου. Επισης θα εβαζα και κανα βακτηριο πχ stability ή sp.blend. το κοστος θεωρω οτι ειναι μικρο και θα σου φυγουν οι αμφιβολιες. Το στεγνωμα μπορει να ειναι απο θρεπτικα αλλα και απο ιχνοστοιχεια που δεν αναπληρωνονται.. να το χεις στο μυαλο σου. Α και οι.συχνες αλλαγες με καλο αλατι μονο καλο κανουν..

Link to comment
Share on other sites

Στέγνωμα φιλε μου δεν εχεις, δεν γινεται να εχεις στο σταδιο που εισαι και οπως ειδα το ενυδρειο σου. Ναι οντως οταν ψαρακια εχουν τη συνήθεια να σκάβουν μας χαλάνε ολο το πλάνο και ειναι πολυ ενοχλητικό στα επίπεδα του ολοκληρωτικού σπασιμου νεύρων..

Μερικά tips που πιστευω θα κανουν τη ζωη ποιο εύκολη σε βαθος χρονου. Μια στο τοσο (συνηθως με καθε αλλαγή νερου για εμενα) κανεις ενα καθάρισμα του βράχου, περνεις μια αντλία και "φυσάς" το βραχο να φύγει οτι βρωμιτσα εχει πιάσει, διοτι οσο καλη ροη και να εχεις καπου κατι θα εχει πιάσει. Αν το κανεις αυτο θα δεις μακροπρόθεσμα ποσο θα σου εχει λύσει τα χερια και θα σου κανει τη ζωη πολυ ποιο εύκολη.

Απο τη στιγμη που εχεις detritus και καποια έστω νιτρικα δεν εισαι στεγνός. Δεν ειναι ευκολο να στεγνώσει ενα ενυδρειο απο την μια μερα στην αλλη, αλλα πραγματα φταίνε συνηθως και οχι αυτο.. Στέγνωμα εχεις οταν το ενυδρειο εχει 0 μετρήσιμα νιτρικα για καιρο, ταΐζουμε σχετικα λιγο και τα πρωτα κοραλια που δείχνουν δυσφορία ειναι τα μ****α, μετα τα lps και μετα τα sps. Ολα δείχνουν διαφορετικά επίπεδα στεγνώματος και δεν φτάνεις ετσι απλα εκει..

Η goniopora ειναι ενα υπεροχο ζωντανο που δεν της αρεσει ομως η δυνατή κυκλοφορια, αν ειναι σε δυνατό ρευμα η σε σημείο που την χτυπάει καλα η ροη δεν πρόκειται ποτε να ανοίξει καλα.

Καθε πόσες ημερες καθαρίζεις το τζαμί; Να σου αναφέρω οτι οταν ημουν στο δικο μου ενυδρειο σε σταδιο "στεγνωματος" για lobophylia και trahiphylia αλλα οχι για bubble και ephylia (δηλαδη ενδιάμεσο σταδιο σε lps), ειχα μη μετρήσιμα νιτρικα και φωσφωρικα για τουλαχιστον ενα μηνα, και κυρίως το τζαμί του ενυδρειου έπιανε τη πράσινη αλγη μετα απο 6-7 ημερες. Έμενε δηλαδη εντελως καθαρο για 5-6 ημερες. Αυτο λοιπον ειναι τα ακριβη συμπτώματα για το ενδιάμεσο σταδιο στέγνωμα τους σε lps.

Πιστευω η απορια σου να λύθηκε. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν το εχεις στο μυαλο σου το στεγνωμα εγω θα σου προτεινα να ριξεις αμινοξεα. Προτεινω για αρχη reef plus. Ξεκινα με μικροτερη δοσολογια και βλεπεις. Εγω εχω δει πολυ καλα αποτελεσματα. Παντα με προσοχη στις μετρησεις σου. Επισης θα εβαζα και κανα βακτηριο πχ stability ή sp.blend. το κοστος θεωρω οτι ειναι μικρο και θα σου φυγουν οι αμφιβολιες. Το στεγνωμα μπορει να ειναι απο θρεπτικα αλλα και απο ιχνοστοιχεια που δεν αναπληρωνονται.. να το χεις στο μυαλο σου. Α και οι.συχνες αλλαγες με καλο αλατι μονο καλο κανουν..

Θα συμφωνησω απολυτα με τον αντωνη :thumbsu:

Το στεγνωμα πετρο οσον αφορα στη τροφη για τα κοραλια μπορεις πρωτα να το δεις στην εικονα των κοραλιων σου.Φαινονται ολα πιο "χλωμα"(lps και sps) και υστερα ακομα και στην αλγη στα τζαμια οπως ειπε ο μαριος.

Στη δικη σου περιπτωση βλεπω μονο τη γονιοπορα να εχει τετοια εικονα,ολα τα υπολοιπα φαινονται μια χαρα.Ειδικα το bubble και η ανεμωνη.

Οπως ειπε επισης ο μαριος,αλλαξε θεση στη γονιοπορα για να δεις αν θ'αλλαξει η εικονα της.

Μπορει στο nano να εχεις απλα χαμηλοτερη κυκλοφορια και οχι περισσοτερο "φαγητο".

Προσωπικα και αν ηταν δικο μου ενυδρειο θα ξεκινουσα απο την αφαιρεση αρκετου βραχου πετρο μου. :thumbsu:

Θα σου αφησει περισσοτερο χωρο για κολυμπι αλλα και για κοραλια και θα κανει και ευκολοτερη τη ζωη σου στο να θεσεις σωστη κυκλοφορια εκει μεσα.

Κανε αυτο και μετα ρυθμιζεις και τις vortech.

Ακομα και η ιδια η εταιρια θεωρει(σαν μια γενικη εικονα αφου καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο) οτι η καλυτερη θεση για 2 vortech ειναι απεναντι η μια απο την αλλη η' διαγωνια αλλα χωρις εμποδια,αλλιως ακυρωνεται.

Περιμενουμε να δουμε και το Nano πετρο! :jig:

Αυτο το εχει αναλαβει το χριστινακι? :usd::usd:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...