Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Επαθα ζημια.

Αδειασε το δοχειο της αναπληρωσης με αποτελεσμα να πεσει η σταθμη στο sump. Το καταλαβα οταν η αντλια επιστροφης εφερνε αερα.

Το χειροτερο: αλατοτητα στο 1028 απο 1025.

Εκτιμω πως εγινε παρα πολυ αργα αυτο.

Το θεμα ειναι τωρα που προσθετω α/ο ποση ωρα πρεπει να το κανω για να το φερω σωστα στην σταθμη μου - αλατοτητα μου?

θα πρεπει να αφσιρεσεις Πετρο νερο απο το ενυδρειο και να προσθεσεις οσμοσις,και φυσικα καλο θα ηταν να γινει σιγα σιγα.αΒγαλε για αρχη 10 15 λιτρα προσθεσε και μετρησε αλατοτητα σε κανα διωρο.
Link to comment
Share on other sites

Πρόσθετης σταδιακα νερο καθαρο απο την Α/Ο σου σταδιακα. Στην αρχη φέρε να δουλευει η αντλία αλλα οπως είπαν τα παιδια, αργα και σταδιακα και το ενυδρειο σου δεν θα καταλαβει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Μαριε.

Λοιπον, νιτρικα μετραω 10-25 και με την αλλαγη πανε στο 5. Μηδεν δεν βλεπω ποτε. Φωσφορικα οπως σωστα ειπες, μετραω μηδεν ενω ο βραχος ολο και πρασινιζει..

Αλλαγες στα 200 λιτρα μικτα, κανω 30 λιτρα καθε 15 μερες αλλα ο αρχικος στοχος ηταν να γινεται καθε 7 μερες.

Turbo ειχα καμια 10αρια και ζητημα ειναι να εχω 1-2. Nassarius ειχα 5-6 και τωρα δεν βλεπω κανενα.

Ειχα και δυο emerald crab και ενω αλλαζαν κανονικα κελυφος και μεγαλωναν, τωρα τους εχω χασει, ψαχνω καθε βραδυ με φακο αλλα τιποτα ενω εμφανιζονταν ακομα και μερα.

Λαθη που θεωρω εγω:

1. Κακη κυκλοφορια - detritus στον βραχο - δυσλειτουργια στην απονιτροποιηση

2. Μικρες και αραιες αλλαγες.

3. Αντιφωσφορος στο media box του mce600 και οχι σε ριακτορα οπως εχω τον ανθρακα.

4. Μεγα λαθος αρχικο: αραγωνιτης sugar size. Σηκωνεται για πλακα ειτε απο ψαρια ειτε απο λιγο πιο εντονη κυκλοφορια και γεμιζει τα βραχια.

5. Αραιες αλλαγες ανθρακα αντιφωσφορου (μηνας περιπου)

βρηκες την αιτια νιτρικων!!! μεγα λαθος να βαζουμε πολυπληθες συνεργειο καθαρισμου σε ενα κανουριο ενυδρειο οταν δεν εχουν να φανε και χανονται απο την πεινα

Link to comment
Share on other sites

βρηκες την αιτια νιτρικων!!! μεγα λαθος να βαζουμε πολυπληθες συνεργειο καθαρισμου σε ενα κανουριο ενυδρειο οταν δεν εχουν να φανε και χανονται απο την πεινα

Ναι Λυκουργο. Ταιζω πολυ και καθυστερω τις αλλαγες.

Το ενυδρειο τρεχει απο τον Ιανουαριο του 2013, δεν ειναι φρεσκο. Απο τα πανω κατω στις παραμετρους νομιζω χαθηκαν τα ζωντανα και οχι οτι δεν εχουν να φανε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι Λυκουργο. Ταιζω πολυ και καθυστερω τις αλλαγες.

Το ενυδρειο τρεχει απο τον Ιανουαριο του 2013, δεν ειναι φρεσκο. Απο τα πανω κατω στις παραμετρους νομιζω χαθηκαν τα ζωντανα και οχι οτι δεν εχουν να φανε.

πρεπει να βαλεις προγραμμα με καλες αλλαγες και ταισμα οσες φορες θελεις αρκει να ριχνεις τοσο ωστε να μην αφησουν τιποτα και για τα κοραλια με μετρο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εδω ομως εχουμε ενα προβληματακι.

Η heliofungia αρχιζει και νεκρωνει σε ενα σημειο.

Παρατηρησα οτι αυτο το σημειο ηταν σε "σκια" και του αλλαξα θεση.

Να φταιει αυτο?

post-48074-0-32187900-1415754235_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο update και απο εμενα.

Νεο αποκτημα

Heteractis magnifica..

Χαχα, που την βρήκες αυτη? Για ενημέρωσε με γιατθελω και εγω να βρω μια...

Link to comment
Share on other sites

Α ρεε magnifica-ρααααα!!! Και εμενα μου αρεσουν τρελα αυτες οι ανεμωνες!!! Αλλα τις φοβαμαι :P

Πολυ ομορφο δειχνη τωρα :)

Οσως η σκια ή καμια επιθεση, μην την βγαλεις οτι και να γινει, μπορει να γινεις κοραλλο-μπαμπας απο δαυτα....

Link to comment
Share on other sites

Εδω ομως εχουμε ενα προβληματακι.

Η heliofungia αρχιζει και νεκρωνει σε ενα σημειο.

Παρατηρησα οτι αυτο το σημειο ηταν σε "σκια" και του αλλαξα θεση.

Να φταιει αυτο?

Πέτρο δεν θα την βγάλει η heliofungia φίλε δυστυχώς την βλέπω στα τελευταία της.....

Link to comment
Share on other sites

Η heliofungia δεν φαινετε να πηγαίνει καλα οντως, η magnifica ομως ειναι κουκλάρα και να την χαιρεσε με host τους κλόουν που γουστάρεις!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η magnifica πριν προλαβει να κολλησειτο ποδι στον πατο, την ξεθαψαν τα νεμο και την βρηκα σημερα πανω στον αραγωνιτη σε μια γωνια πολυ στρεσαρισμενη.

Την εβαλα σε μια τρυπα που βρηκα και περιμενω..

Εχει χασει το χρωμα της αλλα ευτυχως το ποδι της κολλησε στην τρυπα.

Link to comment
Share on other sites

Πανέμορφα ζωντανά με ένα μικρό ρίσκο για το ενυδρείο γιατί άμα γίνει έστω μία στραβή μπορεί να τα πάρεις όλα στο χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Πως παει Πέτρο; Κολησε η ανεμωνη ολα ενταξει; Ξερεις οτι πρεπει να βαλεις και καμια φωτογραφια ετσι; :D

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Magnifica τελος..

Δεν τα καταφερε και την προλαβα στο τσακ..

Δεν ενημερωσα γιατι στεναχωρηθηκα πολυ.

Για να γιατρεψω την στεναχωρια μου πηρα μια ιδια σε διπλασιο μεγεθος και την εχω σε παρακολουθηση.

Μολις παρει τα πανω της θα την ανεβασω..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μπα, μάλλον δεν ξέρει να χειριστεί το εργαλείο που εχει...

Ναι μωρε, δεν το εχει και με τα ηλεκτρονικα... :P
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...