Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Χαλια Μιχαλη μου. Εχασα ολα τα σκληρα μου, ακομα και τα φραγκακια απο το swap..

Εχασα τελειως τις μετρησεις, δεν ειχα δοσομετρικη και το κρατουσα με νυχια και με δοντια καθε μερα με αυστηρες μετρησεις.

Μια εβδομαδα ετρεχα σε γιατρους και νοσοκομεια με μικροπροβληματα με τα μωρα και εγινε το κακο.

Πεσανε kh και ca και ανεβασα νιτρικα.

Ηταν απογοητευτικο να βλεπω να "ξεφλουδιζουν" οι σεριατοπορες και να ασπριζουν οι ακροπορες.

Διαπιστωσα ο ιδιος ποσο ευαισθητα ειναι ολα αυτα.

Ψαρια, μ****α και ανεμωνες ειναι μια χαρα.

Αυτο τον καιρο εμπλουτιζω λιγο τον εξοπλισμο μου με αλλαγη skimmer απο tunze 9004 σε dektec mce 600, προσθηκη ριακτορα για ανθρακα, προσθηκη δυο vortec mp10 με τα προστατευτικα για τις ανεμωνες και παλευω να νικησω το detritus. Σκληρα δεν θα βαλω ακομα τιποτα, το αφηνω για Σεπτεμβρη μετα τις διακοπες και αφου παρω πρωτα δοσομετρικη..

Link to comment
Share on other sites

Μην σε παίρνει απο κατω ολα ειναι στο προγραμμα εσυ να εισαι καλα και σίγουρα θα το ξανά γεμίσεις αρκεί αυτήν την φορά να εισαι εξοπλισμένος ετοιμασου εσυ και πίστεψε με θα τα ξαναβρούμε τα κοραλια αυτο ειναι το μόνο εύκολο!

Link to comment
Share on other sites

Μην σε παίρνει απο κατω ολα ειναι στο προγραμμα εσυ να εισαι καλα και σίγουρα θα το ξανά γεμίσεις αρκεί αυτήν την φορά να εισαι εξοπλισμένος ετοιμασου εσυ και πίστεψε με θα τα ξαναβρούμε τα κοραλια αυτο ειναι το μόνο εύκολο!

Δεν θα μπορούσα να να τα πω καλυτερα. Εσυ να εισαι καλα και η οικογένεια σου και τα υπόλοιπα θα τα ξανακάνεις.
Link to comment
Share on other sites

Κριμα...

Γιατι vortech και οχι jebao; Με την διαφορα στην τιμη περνεις και δοσομετρικη....

Link to comment
Share on other sites

Σορυ για το διπλο ποστ...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Χαλια Μιχαλη μου. Εχασα ολα τα σκληρα μου, ακομα και τα φραγκακια απο το swap..

Εχασα τελειως τις μετρησεις, δεν ειχα δοσομετρικη και το κρατουσα με νυχια και με δοντια καθε μερα με αυστηρες μετρησεις.

Μια εβδομαδα ετρεχα σε γιατρους και νοσοκομεια με μικροπροβληματα με τα μωρα και εγινε το κακο.

Πεσανε kh και ca και ανεβασα νιτρικα.

Ηταν απογοητευτικο να βλεπω να "ξεφλουδιζουν" οι σεριατοπορες και να ασπριζουν οι ακροπορες.

Διαπιστωσα ο ιδιος ποσο ευαισθητα ειναι ολα αυτα.

Ψαρια, μ****α και ανεμωνες ειναι μια χαρα.

Αυτο τον καιρο εμπλουτιζω λιγο τον εξοπλισμο μου με αλλαγη skimmer απο tunze 9004 σε dektec mce 600, προσθηκη ριακτορα για ανθρακα, προσθηκη δυο vortec mp10 με τα προστατευτικα για τις ανεμωνες και παλευω να νικησω το detritus. Σκληρα δεν θα βαλω ακομα τιποτα, το αφηνω για Σεπτεμβρη μετα τις διακοπες και αφου παρω πρωτα δοσομετρικη..

Το απογοητευτικο θα ηταν να μην ηταν περαστικες οι περιπετειες στα νοσοκομεια πετρο μου,το ξεφουδισμα στις ακροπορες ειναι ασημαντο σε σχεση με αυτα.

Οπως ειπαν τα παιδια παραπανω,πρωτα η υγεια φιλε!

Ελπιζω τα μικρα(ειδικα η αδυναμια-χριστινακι) να ειναι σιδερενια :jig:

Για τα κοραλια να μη στεναχωριεσαι :jig:

Κανε τις διακοπουλες σου,περνα καλα και τον σεπτεμβριο βαζωτο χερι μου στη φωτια πως θα γεμισει ξανα το ενυδρειο :thumbsu:

Πρωτα ομως παρε τη δοσομετρικη αλλα και τα υπολοιπα κομματια του εξοπλισμου,βρες τις ρουτινες σου ωστε να εισαι πιο προετοιμασμενος για σκληρα(και τα υπολοιπα κοραλια) και γενικα να ειναι πιο σταθερο το ενυδρειο!

Με το καλο να σου ερθουν τα "πραγματακια" :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Πετρο η υγεια πανω απο ολα ,πας γερα με την αναβαθμιση ,βρες τις ρουτινες και εδω ειμαστε.Πολλα περαστικα και οχι αλλα τετοια.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα φίλε

Αλλά πρώτα υγεία

Τα αλλά μπορούν να αποπληρωθούν

και μπορούμε να βοηθήσουμε

σε αυτό ;)

Απλώς αγόρασε πρώτα

τον εξοπλισμό

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους, το πιθανοτερο να τα πουμε και αυριο στην συναντηση..

Τις vortech τις βρηκα σε καλη τιμη used και τις προτιμησα απο τις jebao.

Επισης εχω δει τρομερη αλλαγη στην ποιοτητα του νερου με την χρηση ριακτορα και ανθρακα της brightwell. Επομενη αγορα αυτοματη ταιστρα.

Επισης και κατι ασχετο: μιλησε ο γιος μου.. και σκεφτειτε ποια ειναι η πρωτη λεξη.

Μπαμπας? Λαθος

Μαμα? Λαθος.

Η λεξη ειναι: ...."γκολ"....

Τοσο μουντιαλ που εχει φαει το παιδι αυτες τις μερες τι να μαθει να λεει???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια σας ευχαριστω ολους, το πιθανοτερο να τα πουμε και αυριο στην συναντηση..

Τις vortech τις βρηκα σε καλη τιμη used και τις προτιμησα απο τις jebao.

Επισης εχω δει τρομερη αλλαγη στην ποιοτητα του νερου με την χρηση ριακτορα και ανθρακα της brightwell. Επομενη αγορα αυτοματη ταιστρα.

Επισης και κατι ασχετο: μιλησε ο γιος μου.. και σκεφτειτε ποια ειναι η πρωτη λεξη.

Μπαμπας? Λαθος

Μαμα? Λαθος.

Η λεξη ειναι: ...."γκολ"....

Τοσο μουντιαλ που εχει φαει το παιδι αυτες τις μερες τι να μαθει να λεει???

Αυτα ειναι τα ωραια με τα παιδια!Εσενα ειπε γκολ,εμενα που η πρωτη λεξη της μεγαλης μου ηταν ελα ελα φωναχτα για να της δωσω πατατα με τζατζικι ενω τοσο κΑιρο παιδευομουν να την μαθω να λεει μπαμπα?
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα αυτα ειναι τα ωραια ,τωρα πρεπει να του μαθεις να λεει reef και να το γραφει κιολας αχαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή να μιλάει και να γράφει

Μετά να του μάθεις να κάνει

τεστ και αλλαγές

Και στο τέλος θα του πάρεις

ενα μικρό reefάκι (~250 λίτρα)

:P

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο, Νικο, θα τα φερετε τα μικρα αν ερθετε αυριο?

ρε τι ερωτησεις ειναι αυτες?ξεχασες τι μου ελεγες τις προαλες?
Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη (3 χρονων) ηδη την εμαθα να ριχνει το αλατι στον κουβα με τον νερο της αλλαγης.

Για το 250αρι ο μικρος θα το περασει για πισινα και θα βουτηξει.

Το θεωρω πολυ καλο παιδια να μεγαλωνουν σε ενα τετοιο περιβαλον.

Link to comment
Share on other sites

Νικο τωρα θα ειμαστε χαλαροι, οχι με τα χαρτακια στο χερι..

Το καλο ειναι οτι εγω μενω κοντα, στα σκουρα την κανω..

Εσυ ομως αστο..

Link to comment
Share on other sites

Η μεγαλη (3 χρονων) ηδη την εμαθα να ριχνει το αλατι στον κουβα με τον νερο της αλλαγης.

Για το 250αρι ο μικρος θα το περασει για πισινα και θα βουτηξει.

Το θεωρω πολυ καλο παιδια να μεγαλωνουν σε ενα τετοιο περιβαλον.

και με σκυλι επισεις+1000
Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο μαζι με τα ενυδρεια. Σε λιγοτερο απο εβδομαδα κοντεψα να χωρισω..

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και αυτο μαζι με τα ενυδρεια. Σε λιγοτερο απο εβδομαδα κοντεψα να χωρισω..

χαχαχα ελα να σου πω τον τροπο.
Link to comment
Share on other sites

Τον ξερω τον τροπο.

Να το κανω να φανει σαν ατυχημα..

οχι ρε ο ενας ειναι εσυ καλη μου το σκυλι η σε λιγο το παιδι θα παει στην μαμα και θα πει μαμα παρε μου ενα σκυλακι και τελος......
Link to comment
Share on other sites

Θα το δοκιμασω στο μελλον..

εγω παντως δεν ξαναλεω τιποτα γιατι θα παρω καμια απαντηση εσυ στο ενυδρειο σου οτι θες, βαλε κανενα σκυλοψαρο να σου φυγει η κ@@@α..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...