Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Παιδια διαβασα προσεκτικα τα οσα μου ειπατε και σας ευχαριστω θερμα.

Ηταν αδικος ο φοβος μου για στεγνωμα. Νιτρικα δεν πεφτω κατω απο 5 ακομα και μετα απο εβδομαδιαια αλλαγη.

Φιλμ στο τζαμι ειχα καθε 2 μερες και τωρα που εβαλα αντιφωσφορο της brightwell στο box του deltec εχω καθε 4 μερες.

Φωσφορικα μετραω μηδεν. Τα κοραλια δεν ειναι θαμπα και παρατηρησα εντονο στρες της 2ης γονιοπορας που εχω απο τα κλοουν.

Ξεχασα να αναφερω πως ριχνω που και που το pepper της nyos που ειναι κατι σαν το plus που ειπε ο Αντωνης.

Μαριε το εκανα αυτο με την αντλια και ηταν jet.. εβγαλε πολυ πραμα το οποιο μαζευτηκε στο sump στην καλτσα.

Detritus στα σημεια που υπαρχει κυκλοφορια, στο κεντρο δηλαδη, δεν εχω πια, εχω ομως στις ακρες.

Μιχαλη νομιζω πως εχεις δικιο, εφτασε η ωρα να βγαλω βραχο, μου αρεσει παρα πολυ και δεν θελω να το χαλασω, δεν βλεπω αλλο τροπο ομως εκτος αν βαλω 2 μικρους κυκλοφορητες ακομα απο πισω απο τα νησια ή σε καμια τρυπα.

Το νανο δειχνει να πηγαινει σουπερ, μου αρεσει περισσοτερο και απο το μεγαλο.

Η Χριστινα Μιχαλη μου, μου περναει την φαση του ΟΧΙ. Σε ολα αναποδη. Εκτος απο το να βοηθησει στο αλατι, δεν δειχνει αλλο ενδιαφερον. Μηπως να ερθεις να την παρεις 2-3 μερες, καμια βδομαδα, να της κανεις εντατικα? :)

Καλο βραδυ, φιλια. Σας ευχαριστω ολους..

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι πετρο που πηγαινει καλα το μικρο φιλε,αλλωστε τα λιτρα δεν μετρανε καθολου για να φτιαξεις κατι ομορφο!

Και το μεγαλο μια χαρα θα παει αν κανεις μερικες κινησεις.

Βρε συ πιο ευκολο ειναι να βγαλεις βραχο για να γινει πιο ανετη/καλυτερη η κυκλοφορια παρα να βαλεις αλλες δυο αντλιες.

Βαλε το κοστος αγορας(αν δεν τις εχεις ηδη),βαλε τα watt,βαλε τα καλωδια,το χωρο μεσα στο ενυδρειο κτλ.

Αν δεν εχεις κολημμενα μεταξυ τους τα βραχια δεν θα δυσκολευτεις στην αφαιρεση τους.

Φυσικα σου ξαναλεω...ενυδρειο σου ειναι κανεις οτι νομιζεις εσυ καλυτερο και οτι σου αρεσει φιλε :thumbsu:

Το χριστινακι ειναι τοσο χαριτωμενο που πρεπει να της τα συγχωρεις ολα(ειπε αυτος που δεν την εχει καθε μερα και το παιζει ανετος,χαχα)

Ε με το αλατι θα ξεκινησει και μετα σιγα σιγα θα γινει μεγαλη reef-ου :dj:

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολυ ομορφα που ολα μπήκαν σε μια τάξη. Μου έδωσε ιδιαίτερη ικανοποίηση να το δω αυτο :) . Το θεμα του καθάρισμα τους του βράχου με μια αντλία που και που μην το αμελησεις ποτε, σε γλιτώνει απο πολλους μπελάδες μελόντικα και ξερεις τι διαφορα εχει το ενυδρειο σου στην πραξη καποιο καιρο μετα απο καθε αλλαγή.

Τωρα που η Χριστίνα περνάει τη φάση του ιστορικού οχι μην της δείξεις σημασία και συγχώρεσε της τα ολα διοτι ειναι σε μια φάση άρνησης και μεχρι να ελθει να ελθει η αποδοχή θελει καποιο διάστημα :P . Keep reefing ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Και μερικες ακομα.

Τα πρασινα βραχια δειχνουν το τι μπορει να συμβει αν εχει κανεις να αλλαξει ενα μηνα τον αντιφωσφορο..

post-48074-0-17237900-1413925584_thumb.jpg

post-48074-0-09265200-1413925615_thumb.jpg

post-48074-0-83026700-1413925654_thumb.jpg

post-48074-0-29031900-1413925705_thumb.jpg

post-48074-0-35297900-1413925731_thumb.jpg

post-48074-0-55137600-1413925782_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Και μερικες ακομα.

Τα πρασινα βραχια δειχνουν το τι μπορει να συμβει αν εχει κανεις να αλλαξει ενα μηνα τον αντιφωσφορο..

Φιλαράκι μου καλο η ανεμώνη σου ειναι υπέροχη οπως και τα lps σου...

Για τον βράχο τωρα salaria εχεις στο ενυδρείο?οπως και σαλιγκαράκια turbo ?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφη η heliofungia! Να τη χαίρεσαι! :)

Αν παρεις μια dolabella θα στον καθαρίσει το βράχο τελείως.

Το file fish γιατι το εχεις; Υπάρχουν αιπτάσιες; Προσεχε το γιατι τρωει κοράλλια, δεν θεωρείται reef safe.

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι μου καλο η ανεμώνη σου ειναι υπέροχη οπως και τα lps σου...

Για τον βράχο τωρα salaria εχεις στο ενυδρείο?οπως και σαλιγκαράκια turbo ?

Θαναση μου ευχαριστω..

Salaria εχω και εχει γινει τουμπανο απο τις αλγες που τρωει. Turbo ομως συνεχως και τα ανακαλυπτω νεκρα ενα ενα.

Μαλλον απο τα υψηλα νιτρικα στα οποια ειμαι κολλημενος παρα τις αλλαγες, ή στις αυξομειωσεις του kh αφου δοσομετρικη ακομα δεν εχω παρει..

Link to comment
Share on other sites

Θαναση μου ευχαριστω..

Salaria εχω και εχει γινει τουμπανο απο τις αλγες που τρωει. Turbo ομως συνεχως και τα ανακαλυπτω νεκρα ενα ενα.

Μαλλον απο τα υψηλα νιτρικα στα οποια ειμαι κολλημενος παρα τις αλλαγες, ή στις αυξομειωσεις του kh αφου δοσομετρικη ακομα δεν εχω παρει..

Απο τα νιτρικά φεύγουν τα σαλιγκάρια φιλε μου,θέλουν αρκετά χαμηλές τιμες ΝΟ3...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφη η heliofungia! Να τη χαίρεσαι! :)

Αν παρεις μια dolabella θα στον καθαρίσει το βράχο τελείως.

Το file fish γιατι το εχεις; Υπάρχουν αιπτάσιες; Προσεχε το γιατι τρωει κοράλλια, δεν θεωρείται reef safe.

Φιλε teoxan ευχαριστω πολυ.

Το filefish το πηρα απο συγχομπιστα σε διαλυση θαλασσινου και το εχω μηνες. Δεν το εχω δει ακομα να χτυπαει κοραλια μαλλον γιατι με συχνο ταισμα το κραταω "ηρεμο".

Ξερουμε τι κοραλια ακριβως χτυπαει?

Μερικοι το βαζουν και στο sump για ασφαλεια αλλα το λυπαμαι να το στειλω κατω..

Link to comment
Share on other sites

Απο τα νιτρικά φεύγουν τα σαλιγκάρια φιλε μου,θέλουν αρκετά χαμηλές τιμες ΝΟ3...

Deltec 600αρι στο full, chaeto με 24/7 φωτισμο κυκλοφορια και τρελη αναπτυξη, αλλαγες (δυστυχως οχι τακτικες) 20% ανα 10-15 μερες και εχω ακομα νιτρικα.. απιστευτο..

Link to comment
Share on other sites

Deltec 600αρι στο full, chaeto με 24/7 φωτισμο κυκλοφορια και τρελη αναπτυξη, αλλαγες (δυστυχως οχι τακτικες) 20% ανα 10-15 μερες και εχω ακομα νιτρικα.. απιστευτο..

Θα έρθουν και οι τιμες σε σωστά επίπεδα,δεν ειναι στο χέρι τους......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω που μου ανεβαζεις το ηθικο. Ωρες ωρες απογοητευομαι..

Dolabella για τον βραχο θα ειναι jet αλλα δεν κινδυνευει και αυτη απο τα νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε teoxan ευχαριστω πολυ.

Το filefish το πηρα απο συγχομπιστα σε διαλυση θαλασσινου και το εχω μηνες. Δεν το εχω δει ακομα να χτυπαει κοραλια μαλλον γιατι με συχνο ταισμα το κραταω "ηρεμο".

Ξερουμε τι κοραλια ακριβως χτυπαει?

Μερικοι το βαζουν και στο sump για ασφαλεια αλλα το λυπαμαι να το στειλω κατω..

Ειχα φιλοξενήσει ενα file fish ενος φιλου για 10 μερες, μου τσίμπαγε το σαρκόφυτο, τα ζωάνθους και τη σινουλάρια. Μ' αρεσει και μενα, ειναι τοσο άσχημο που γινεται όμορφο! :D

Deltec 600αρι στο full, chaeto με 24/7 φωτισμο κυκλοφορια και τρελη αναπτυξη, αλλαγες (δυστυχως οχι τακτικες) 20% ανα 10-15 μερες και εχω ακομα νιτρικα.. απιστευτο..

Τα νιτρικά οφείλονται και στο detritus που υπάρχει στο βράχο, σταθεροποίησε τις αλλαγές νερού, πιο συχνά και πιο σταθερά θα βοηθήσει. Φυσα και το βράχο με νερό να καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φιλοξενήσει ενα file fish ενος φιλου για 10 μερες, μου τσίμπαγε το σαρκόφυτο, τα ζωάνθους και τη σινουλάρια. Μ' αρεσει και μενα, ειναι τοσο άσχημο που γινεται όμορφο! :D

Τα νιτρικά οφείλονται και στο detritus που υπάρχει στο βράχο, σταθεροποίησε τις αλλαγές νερού, πιο συχνά και πιο σταθερά θα βοηθήσει. Φυσα και το βράχο με νερό να καθαρίσει.

Φυσαω σε καθε αλλαγη, μου το ειχε πει και ο Discos παλαιοτερα.

Τοσο πολυ που γινεται χαμος και ενοχλουνται τα παντα εκει μεσα.

Αλλα μεσα σε 3 μερες εχω ξαναγεμισει.

Πρεπει να το παρω αποφαση και να αραιωσω τον βραχο αν και μου αρεσει πολυ το στησιμο και με βαρια καρδια θα το κανω..

Link to comment
Share on other sites

Ειχα φιλοξενήσει ενα file fish ενος φιλου για 10 μερες, μου τσίμπαγε το σαρκόφυτο, τα ζωάνθους και τη σινουλάρια. Μ' αρεσει και μενα, ειναι τοσο άσχημο που γινεται όμορφο! :D

Τρομερο το filefish..

Εκει που εχει γινει κατασπρο, παιρνει αυτο το χρωμα της παραλλαγης και ψαχνεις να το βρεις ενω ειναι μπροστα σου..

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ειχα κι εγω το ιδιο πρόβλημα, τον εβγαζα εξω το βράχο σε μια λεκάνη και φυσαγα με μια αντλία. Ειχα και μια οδοντόβουρτσα και πολυ απαλά εξυνα και λιγο.

Αλλα θα συμφωνήσω και με τα άλλα παιδιά, μαλλον πρεπει να βγάλεις βράχο, το ενυδρειο σου ειναι πολυ ωραίο και εχει πολλες δυνατότητες αλλα ειναι μπουκωμένο.

Με λιγότερο βράχο θα βοηθήσεις την κυκλοφορία και θα λύσεις κατα πολυ το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και προσπάθησε να σταθεροποιήσεις τις αλλαγές. Πιο συχνές και πιο σταθερές. Δεν φαντάζεσαι ποσο καλο θα κάνεις στο ενυδρείο σου.

Link to comment
Share on other sites

Και προσπάθησε να σταθεροποιήσεις τις αλλαγές. Πιο συχνές και πιο σταθερές. Δεν φαντάζεσαι ποσο καλο θα κάνεις στο ενυδρείο σου.

Αυτες οι αλλαγες ειναι μεγαλος βραχνας για μενα με δυο μωρα μεσα στα ποδια μου.

Και η παραμικρη εργασια γινεται βασανο..

Αντε να μεγαλωσουν και να τις κανουν αυτα για εμενα..

Παντως ειναι αληθεια πως την επομενη μερα της αλλαγης ειναι ολα διαφορετικα, ακομα και τα χρωματα..

Link to comment
Share on other sites

Πετρααααααααααν μου,δεν ξερω τι λες αλλα το ενυδρειο φαινεται να πηγαινει καλα!

Για τις αλγες κτλ στα ειπαν τα παιδια οποτε να μη στα πω και εγω!

Ειδικα με τις αλλαγες νερου που ανεφερε ο Teo :thumbsu:

Λιγο χρονο και χερι θελει και ολα θα πανε καλυτερα.

Ααααααντε να δω ποτε θα βγαλεις επιτελους τα βραχιααααα :ballistic:

Θα εκπαιδευσω χριστινακι να κανει scuba στο ενυδρειο και να τα βγαλει μονη της ρε :gunsmilie:

Μεγεια και τους νεους κατοικους ρε φιλε!

Πολυ ωραια ολα :jig:

Ευχαριστουμε που τα μοιραστηκες μαζι μας αδερφε!

Link to comment
Share on other sites

Έλα Πέτρο, πως τα παει ο υπέροχος ύφαλος σου; :)

Να σου πω γιατι με μπέρδεψες. Αναφέρθηκες σε ψηλα νιτρικα αλλα δεν ειδα νουμερο και η τελευταία ένδειξη που ειχες ηταν 5. 5 δεν θεωρείτε ψηλό οποτε τι εχω χάσει;

Ευχαριστω που εβαλες τις φωτογραφιες με τον αντιφωσφωρο που ειχε τελειώσει γιατι ειναι πολυ ωραιο παράδειγμα να δείχνω οντως τι γινεται. Και παω στοίχημα οτι στο τεστ ειχες 0 φωσφωρικα; Θα εκπλαγώ πολυ αν οντως ειχες μετρησιμα ;) .

Ωπα παντως για τις αλλαγές νερου, φρένο. Μια χαρα ειναι 15-20% καθε 15 ημερες, τι δεν μπορεις να κανεις αλλαγές συχνά; Κατι αλλο παιζει στο νερο σου. Ενθαρρυντικό οτι η αλγη αναπτυσετε και τραβαει, η ερώτηση μου ειναι ποσά turbo ειχες μεσα; Μήπως ειχες πολλα αναλογικά με το τι ειχες αναγκη και πέθαναν και ελευθέρωσαν στο νερο θρεπτικα;

Παντως μου αρεσει το Στησιμο του βραχου σου, λιγο δύσκολος απο θεμα ροών (οχι οτι δεν φτιάχνετε..) αλλα ωραίος. Θελει χρονο ομως αρκετο και δεν ξερω αν τον εχεις.

Μην αγχώνεσε για τιποτα, ολα στο χερι σου ειναι, για αυτο ειμαστε εδω για να δουμε πως θα το χειριστούμε. Παντως δεν τα βλεπω τοσο άσχημα οσο θεωρείς, μια φάση που φτιάχνει βλεπω εγω :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Έλα Πέτρο, πως τα παει ο υπέροχος ύφαλος σου; :)

Να σου πω γιατι με μπέρδεψες. Αναφέρθηκες σε ψηλα νιτρικα αλλα δεν ειδα νουμερο και η τελευταία ένδειξη που ειχες ηταν 5. 5 δεν θεωρείτε ψηλό οποτε τι εχω χάσει;

Ευχαριστω που εβαλες τις φωτογραφιες με τον αντιφωσφωρο που ειχε τελειώσει γιατι ειναι πολυ ωραιο παράδειγμα να δείχνω οντως τι γινεται. Και παω στοίχημα οτι στο τεστ ειχες 0 φωσφωρικα; Θα εκπλαγώ πολυ αν οντως ειχες μετρησιμα ;) .

Ωπα παντως για τις αλλαγές νερου, φρένο. Μια χαρα ειναι 15-20% καθε 15 ημερες, τι δεν μπορεις να κανεις αλλαγές συχνά; Κατι αλλο παιζει στο νερο σου. Ενθαρρυντικό οτι η αλγη αναπτυσετε και τραβαει, η ερώτηση μου ειναι ποσά turbo ειχες μεσα; Μήπως ειχες πολλα αναλογικά με το τι ειχες αναγκη και πέθαναν και ελευθέρωσαν στο νερο θρεπτικα;

Παντως μου αρεσει το Στησιμο του βραχου σου, λιγο δύσκολος απο θεμα ροών (οχι οτι δεν φτιάχνετε..) αλλα ωραίος. Θελει χρονο ομως αρκετο και δεν ξερω αν τον εχεις.

Μην αγχώνεσε για τιποτα, ολα στο χερι σου ειναι, για αυτο ειμαστε εδω για να δουμε πως θα το χειριστούμε. Παντως δεν τα βλεπω τοσο άσχημα οσο θεωρείς, μια φάση που φτιάχνει βλεπω εγω :)

Καλημερα Μαριε.

Λοιπον, νιτρικα μετραω 10-25 και με την αλλαγη πανε στο 5. Μηδεν δεν βλεπω ποτε. Φωσφορικα οπως σωστα ειπες, μετραω μηδεν ενω ο βραχος ολο και πρασινιζει..

Αλλαγες στα 200 λιτρα μικτα, κανω 30 λιτρα καθε 15 μερες αλλα ο αρχικος στοχος ηταν να γινεται καθε 7 μερες.

Turbo ειχα καμια 10αρια και ζητημα ειναι να εχω 1-2. Nassarius ειχα 5-6 και τωρα δεν βλεπω κανενα.

Ειχα και δυο emerald crab και ενω αλλαζαν κανονικα κελυφος και μεγαλωναν, τωρα τους εχω χασει, ψαχνω καθε βραδυ με φακο αλλα τιποτα ενω εμφανιζονταν ακομα και μερα.

Λαθη που θεωρω εγω:

1. Κακη κυκλοφορια - detritus στον βραχο - δυσλειτουργια στην απονιτροποιηση

2. Μικρες και αραιες αλλαγες.

3. Αντιφωσφορος στο media box του mce600 και οχι σε ριακτορα οπως εχω τον ανθρακα.

4. Μεγα λαθος αρχικο: αραγωνιτης sugar size. Σηκωνεται για πλακα ειτε απο ψαρια ειτε απο λιγο πιο εντονη κυκλοφορια και γεμιζει τα βραχια.

5. Αραιες αλλαγες ανθρακα αντιφωσφορου (μηνας περιπου)

Link to comment
Share on other sites

Επαθα ζημια.

Αδειασε το δοχειο της αναπληρωσης με αποτελεσμα να πεσει η σταθμη στο sump. Το καταλαβα οταν η αντλια επιστροφης εφερνε αερα.

Το χειροτερο: αλατοτητα στο 1028 απο 1025.

Εκτιμω πως εγινε παρα πολυ αργα αυτο.

Το θεμα ειναι τωρα που προσθετω α/ο ποση ωρα πρεπει να το κανω για να το φερω σωστα στην σταθμη μου - αλατοτητα μου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...