Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Ωραια φωτογραφια με τα ακτινικα φώτα. Παντα ιδιαίτερη ωρα του ενυδρειου αυτη.. :)

Link to comment
Share on other sites

Και μια με κλειστα φωτα:

20150108_004217_zpsove4pgno.jpg

Ωραία φωτό!! Μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ειδικα ειναι μια προκληση.

Εμαθα οτι ζει σε βαθια νερα, δεν θελει πολυ φως, χωνεται ηδη σε σκιες, και δεν αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες, το πολυ 27οC

Την εχω στο νανο να παρακολουθησω συμπεριφορα..

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη ειδικα ειναι μια προκληση.

Εμαθα οτι ζει σε βαθια νερα, δεν θελει πολυ φως, χωνεται ηδη σε σκιες, και δεν αντεχει σε υψηλες θερμοκρασιες, το πολυ 27οC

Την εχω στο νανο να παρακολουθησω συμπεριφορα..

Δεν νομίζω Τάκη.... Η actinia fragacea ειναι συγγενικο ειδος με την πολυ γνωστη, και απο τις δικες μας θάλασσες, "ανεμώνη ντομάτα" (actinia equina), η οποια συναντατε σε βαθυ απο 0,20 ποντους εως και τα 10μετρα βάθος, που δεν θεωρείτε και τοσο μεγάλο...

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάσαι την ατακα της παλιας σας θυγατρικής με τους υπολογιστές, που ελεγε το "Δεν νομιζω Τάκη"????

Επίσης η ντομάτα, δεν θεωρείτε και τοσο τοξική, ειδικα σε σύγκριση με το θηρίο που εχεις στο μικρό... Πολλοί μας τις έχουμε ποιασει με γυμνά χέρια και δεν πάθαμε τιποτα.

Επίσης πριν πολλα χρόνια ειχα την χαρά να δω ocellaris μεσα σε ντομάτα....

Υ.Γ Σου μοιάζω εγω με τον Βύρωνα?????

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
Link to comment
Share on other sites

Οχι Γιωργο μου δεν το θυμαμαι.

Κι εγω νομιζα πως με ξεχασες...

Τι απεγινε η ντοματα σου?

Ειναι ανθεκτικες ή οχι?

Link to comment
Share on other sites

2 ειχα.... Τις έδωσα στον κολλητό μου, μεχρι που σταμάτησε το ενυδρείο και τις γυρίσαμε στον Σαρωνικό. ..

Link to comment
Share on other sites

Οι ντομάτες δεν ειχαν πρόβλημα, οποτε τις θεωρω ανθεκτικές. .. Τωρα για τον εκ Δ. Μεσογείου ξάδερφο, δεν ξερω κατα ποσο ειναι, αν και θεωρω πως ειναι και αυτές. Ζημιες τιποτα απολυτος, εκει που τις εβαλα, εκει εμειναν...

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα βιντεο που τραβηξα στην ευβοια σε βαθος 2 ποντων 5-6 ντοματιες σε θερμοκρασια 10 βαθμων και μεσα εξω απο το νερο συνεχεια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ενα update κι απο εμενα.

Εκλεισε ενας κυκλος και ενας αλλος μολις ανοιγει.

Το ενυδρειο αυτο ξεστηθηκε και στη θεση του βρισκεται πλεον το μεγαλο, συντομα και παρουσιαση.

Σαν επιλογο θα ηθελα να ευχαριστησω ολους εσας που γραψατε εδω μεσα και με την βοηθεια σας κανατε το ενυδρειο αυτο να αποτελεσει ενα μεγαλο σχολειο για εμενα, ενα μεγαλο ευχαριστω για ολες τις γνωσεις, την βοηθεια και τις συμβουλες.

Κατι αναλογο περιμενω να κανετε και στο νεο μου ξεκινημα.

Keep Reefing..

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Τα καλυτερα!!!! :jig::bbq::thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...