Jump to content

Ληγμενο Τεστ


Recommended Posts

θα ηθελα να μου πεις rastafarian που κανω λαθος για να στο εξηγησω.......μπορει να μην εχω την εμπειρια σου ,αλλα την ψαχνω την δουλεια ,δεν τα λεω αερα οσα λεω.......

Αντε παλι...νο3 50 δεν μπορει να εχει μεσα σε 4 μερες λειτουργιας του ενυδρειου.Νο3 50 δεν εχουμε ουτε μετα απο ενα μηνα λειτουργιας του ενυδρειου.

Αν ειχε 5-10 νιτρικα θα ελεγα οκ,αλλα και παλι το ενυδρειο δεν θα ηταν στρωμενο.Ο κυκλος τωρα ξεκινησε.

Φιλε Γιαννη,κανε αυριο παλι μετρησεις με τα δικα σου τεστ αλλα και με αλλα να δουμε τι μετρησεις θα εχεις αυριο.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχουν οδηγιες χρησεως , η sera θεωρει οτι απλα ριχνεις και μετα απο 24 ωρες εισαι μια χαρα , .... οποτε δεν λεει κατι παραπανω , εαν εννοεις τις οδηγιες που λεει για την πρωτη μερα ενταξει απλα θα χρειαστω και εγω δεν ξερω ποσα μπουκαλια εαν βαζω καθε μερα απο 4 καπακια που μου λεει , ειναι πολλα ! σκεφτομουν να το αφησω μια βδομαδα με βακτηρια και μετα να ριχνω μονο τροφη !

βακτηρια εχεις και οσο προσθετεις θα εχεις,το φιλτρο σου ομως δεν εχει ''κατικιθει'' ακομα οποτε και θα εχεις σκαμπανεβασματα στις τιμες μεχρι το φιλτρο σου να αποικιστει πληρως........εκει θα εχεις και την αναλογη σταθεροποιηση του συστηματος

Link to comment
Share on other sites

της σαλιφερτ no3 ( ληγει σε 1,5 χρονο )

της API no2 ( ληγει σε 2 χρονια )

σαλιφερτ ληγμενο εδω και 2 μηνες nh3/nh4

Τα τεστ αυτα πως τα κανεις?Τα κουνας πριν κανεις μετρησεις?

Σε τι φως τα βλεπεις?

Link to comment
Share on other sites

η σερα εχει τρεια ειδη βακτηρια,οχι ενα

Για πες μας ποια ειναι τα 3 ειδη που εχει η σερα.

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι...νο3 50 δεν μπορει να εχει μεσα σε 4 μερες λειτουργιας του ενυδρειου.Νο3 50 δεν εχουμε ουτε μετα απο ενα μηνα λειτουργιας του ενυδρειου.

Αν ειχε 5-10 νιτρικα θα ελεγα οκ,αλλα και παλι το ενυδρειο δεν θα ηταν στρωμενο.Ο κυκλος τωρα ξεκινησε.

Φιλε Γιαννη,κανε αυριο παλι μετρησεις με τα δικα σου τεστ αλλα και με αλλα να δουμε τι μετρησεις θα εχεις αυριο.

ok !

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να μου πεις rastafarian που κανω λαθος για να στο εξηγησω.......μπορει να μην εχω την εμπειρια σου ,αλλα την ψαχνω την δουλεια ,δεν τα λεω αερα οσα λεω.......

Θα ηθελα να κανω εγω την ερωτηση μιας και που την ψαχνης την δουλεια!

Δες το θεμα απο την αρχη και πες μου τι προτηνεις?

Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι...νο3 50 δεν μπορει να εχει μεσα σε 4 μερες λειτουργιας του ενυδρειου.Νο3 50 δεν εχουμε ουτε μετα απο ενα μηνα λειτουργιας του ενυδρειου.εριξε πολη τροφη και τα βακτηρια που εριξε την φαγανε ολη!!!!!!

Αν ειχε 5-10 νιτρικα θα ελεγα οκ,αλλα και παλι το ενυδρειο δεν θα ηταν στρωμενο.Ο κυκλος τωρα ξεκινησε.κανενας δεν ειπε οτι ειναι στρωμενο το ενυδρειο.......βακτηρια ομως που τρωνε την αμμωνια εχει...................δεν ξερουμε ομως αν ειναι πολλα η λιγα

Φιλε Γιαννη,κανε αυριο παλι μετρησεις με τα δικα σου τεστ αλλα και με αλλα να δουμε τι μετρησεις θα εχεις αυριο.συμφωνω

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Πλακα μας κανεις τωρα...δηλαδη αν εγω εχω ενα ενυδρειο που τρεχει 4 μερες και ριξω πολυ τροφη και σηκωσει πολυ αμμωνια καπακι θα εχω νο3 50?Και τα νο2 που πηγαν?Τα πηρε το ευρηκα?

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ αυτα πως τα κανεις?Τα κουνας πριν κανεις μετρησεις?

Σε τι φως τα βλεπεις?

να πω οδηγιες ?

με βαση αυτα που λενε !

ναι τα κουναω !

καλη ερωτηση αυτη με το φως , οντως οταν τα εβλεπα στο σπιτι μου φαινοταν περιεργο το χρωμα λογω κουρτινων , με φως εξωτερικο ομως ελαβα υποψην μου τις τιμες

Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ νο2 και νο3 τα χτυπαμε κιολας,δεν τα κουναμε μονο γιατι αν εχουμε να τα χρησομοποιησουμε καιρο το υλικο που εχει μεσα πετρωνει στον πατο και δεν μετρανε σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να κανω εγω την ερωτηση μιας και που την ψαχνης την δουλεια!

Δες το θεμα απο την αρχη και πες μου τι προτηνεις?

καταρχην να τονισω οτι οι τιμες δεν ειναι παραλογες......κατα την γνωμη των εταιριων ,βαζοντας τα ετοιμα βακτηρια τους,σε μια και μονο μερα μπουσταρουν το συστημα στο full και μηδενιζουν την αμμωνια αλλα και ριχνουν πολυ γρηγορα τα νιτρικα.............γιαυτο και προτεινουν να βαλεις συντομα ενα ψαρι ωστε να μην πεθανουν απο ασσητια τα βακτηρια που εριξες............

αυτο που προτεινω εγω,το ανεφερα και παραπανω,ειναι να κανει λιγο υπομονη και εφοσον δει οτι οι τιμες του αρχιζουν και σταθεροποιουντε ,και πεσουν λιγο ακομα τα νοτρικα,να βαλει το πρωτο ψαρι........

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη,απο την ημερα που ξεκινησες στρωσιμο εχεις μετρησει καθολου νιτρωδη?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να τονισω οτι οι τιμες δεν ειναι παραλογες......κατα την γνωμη των εταιριων ,βαζοντας τα ετοιμα βακτηρια τους,σε μια και μονο μερα μπουσταρουν το συστημα στο full και μηδενιζουν την αμμωνια αλλα και ριχνουν πολυ γρηγορα τα νιτρικα.............γιαυτο και προτεινουν να βαλεις συντομα ενα ψαρι ωστε να μην πεθανουν απο ασσητια τα βακτηρια που εριξες............

αυτο που προτεινω εγω,το ανεφερα και παραπανω,ειναι να κανει λιγο υπομονη και εφοσον δει οτι οι τιμες του αρχιζουν και σταθεροποιουντε ,και πεσουν λιγο ακομα τα νοτρικα,να βαλει το πρωτο ψαρι........

οι εταιριες λενε να βαλεις ψαρι για να κανεις το στρωσιμο με αμμωνια....

τα νιτρικα πως θα πεσουν??????????

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να τονισω οτι οι τιμες δεν ειναι παραλογες......κατα την γνωμη των εταιριων ,βαζοντας τα ετοιμα βακτηρια τους,σε μια και μονο μερα μπουσταρουν το συστημα στο full και μηδενιζουν την αμμωνια αλλα και ριχνουν πολυ γρηγορα τα νιτρικα.............γιαυτο και προτεινουν να βαλεις συντομα ενα ψαρι ωστε να μην πεθανουν απο ασσητια τα βακτηρια που εριξες............

αυτο που προτεινω εγω,το ανεφερα και παραπανω,ειναι να κανει λιγο υπομονη και εφοσον δει οτι οι τιμες του αρχιζουν και σταθεροποιουντε ,και πεσουν λιγο ακομα τα νοτρικα,να βαλει το πρωτο ψαρι........

Τα βακτηρια ριχνουν και τα νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να τονισω οτι οι τιμες δεν ειναι παραλογες......κατα την γνωμη των εταιριων ,βαζοντας τα ετοιμα βακτηρια τους,σε μια και μονο μερα μπουσταρουν το συστημα στο full και μηδενιζουν την αμμωνια αλλα και ριχνουν πολυ γρηγορα τα νιτρικα.............γιαυτο και προτεινουν να βαλεις συντομα ενα ψαρι ωστε να μην πεθανουν απο ασσητια τα βακτηρια που εριξες............

αυτο που προτεινω εγω,το ανεφερα και παραπανω,ειναι να κανει λιγο υπομονη και εφοσον δει οτι οι τιμες του αρχιζουν και σταθεροποιουντε ,και πεσουν λιγο ακομα τα νοτρικα,να βαλει το πρωτο ψαρι........

συμφωνω!

υγ για τις εταιριες, τα μπουκαλακια, τις μερες δεν θα κατσω να τσακωθω!

Link to comment
Share on other sites

sera nitrivec----sera toxivec-----sera filter bio start

Το toxivec ειναι βακτηρια?Η μηπως ειναι αντιχλωριο?

Link to comment
Share on other sites

βακτηρια-------------->για το ποστ 68 μαλλον δεν ξερω τι ακριβως ειναι τωρα που το ξαναβλεπω,αλλα λεει οτι απομακρυνει και αμμωνια και αμμωνιο.....μαλλον βακτηρια

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

βακτηρια

Λιγότερες αλλαγές νερού

Το sera toxic εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών. Διασπά τα υπολείμματα των θεραπειών. Συνεπώς, το sera toxivec με την πρωτοποριακή QuickClean Formula απομακρύνει από το νερό του ενυδρείου όλους τους επικίνδυνους ρύπους.

πηγη http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/apomakrynsi-rypon-1870/product/sera-toxivec.html

Και ξαναλεω για ακομη μια φορα,οταν δεν εισαι σιγουρος απλα δεν γραφεις οτι ναναι.Εκτος αν εσυ βαζεις toxivec για βακτηρια...

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη,απο την ημερα που ξεκινησες στρωσιμο εχεις μετρησει καθολου νιτρωδη?

Χθες μόνο και είχα αλλά λίγα

Link to comment
Share on other sites

Χθες μόνο και είχα αλλά λίγα

Ποσο λιγα δηλαδη,θυμασαι μετρηση?

Link to comment
Share on other sites

μεγα λαθος........δεν γνωριζω τι κατασκευαζει η καθε εταιρια και πως πρεπει να το χρησιμοποιω χωρις πρωτα να διαβασω.........

Λιγότερες αλλαγές νερού

Το sera toxic εξουδετερώνει άμεσα το χλώριο, τις χλωραμίνες, το αμμώνιο, την αμμωνία, τα νιτρώδη, και προλαμβάνει τον σχηματισμό των νιτρικών. Διασπά τα υπολείμματα των θεραπειών. Συνεπώς, το sera toxivec με την πρωτοποριακή QuickClean Formula απομακρύνει από το νερό του ενυδρείου όλους τους επικίνδυνους ρύπους.

πηγη http://www.sera.de/gr/sera-produktwelt/in_category/apomakrynsi-rypon-1870/product/sera-toxivec.html

Και ξαναλεω για ακομη μια φορα,οταν δεν εισαι σιγουρος απλα δεν γραφεις οτι ναναι.Εκτος αν εσυ βαζεις toxivec για βακτηρια...

στην ουσια του θεματος?????????κοιτα τι λεει το nitrivec εσυ που τα ξερεις ολα και δεν κανεις λαθοι............ Ένα ειδικό μίγμα διαφορετικών υψηλής ποιότητας βακτηρίων καθαρισμού για το νερό του ενυδρείου. Το sera bio nitrivec εμποδίζει την σύγκέντρωση της αμμωνίας και των Νιτρωδών. Όταν χρησιμοποιείτε sera bio nitrivec σε νέο ενυδρείο, μπορείτε να τοποθετήσετε ψάρια εντός μόλις 24 ωρών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...