Jump to content

Γεια Σας Και Από Έμενα!!!


jojo90

Recommended Posts

Καλημερα.Απο φυτα μπορεις να βαλεις εχινοδορους,βαλισνεριες και ισως κρυπτοκορινες.Επειδη οι δισκοι θελουν υψηλη θερμοκρασια δεν αντεχουν ολα τα φυτα.

Κοιτα εδω για φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα.Απο φυτα μπορεις να βαλεις εχινοδορους,βαλισνεριες και ισως κρυπτοκορινες.Επειδη οι δισκοι θελουν υψηλη θερμοκρασια δεν αντεχουν ολα τα φυτα.

Κοιτα εδω για φυτα.

καλημερα!! αν γινεται να βαλω φυτα στο ηδη ετοιμο ενυδρειο, θα ηθελα η αληθεια ειναι να με συμβουλεψει καποιος γιατι οι γνωσεις μου εκει ειναι περιορισμενες.

σε ενα αδειο ενυδριο ξερω οτι πρεπει να βαλω ειδικο χωμα, συγκεκριμενο υποστρομα κλπ κλπ...

Αλλα τωρα ειναι τα ζορια...

πως θα κατσει το φυτο μεσα στην αμμο? που θα πιαστουν οι ριζες του?

τι αλλο πρεπει να ξερω/ προσεξω?

μου αρεσουν καποια φυτα, το ενα μοιαζει με ανιθο, η δρακαινα, κατι που ειναι σαν φυκι και ενα αλλο που απλα κολυμπαει (μου αρεσει το οτι τα λεω ετσι.. επιστημονικά!!)...

επισης, να βαλω μος η θα σκεπαστει ολη η αμμος?

(δεν εχω τετοιες γνωσεις διοτι ολα τα ενυδρια μου μεχρι τωρα ειχαν απλα χαλικι, διακοσμητικα και ισως καμια ανουμπια που ειναι ευκολη. τωρα ξεκιναω με πιο natural look- ξυλα αληθινα φυτα κλπ)

Σας ευχαριστω ολους παντως για τις συμβουλες και μετα το σκ θα βαλω φωτο με ανανεωμενο ενυδρειο!!

Link to comment
Share on other sites

Επισης, τι αλλα ψαρακια μπορω να βαλω παρεα με τους δισκουσ? Ηθελα ενα ghost knife αλλα μου ειπαν οτι γινεται επιθετικο..

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! αν γινεται να βαλω φυτα στο ηδη ετοιμο ενυδρειο, θα ηθελα η αληθεια ειναι να με συμβουλεψει καποιος γιατι οι γνωσεις μου εκει ειναι περιορισμενες.

σε ενα αδειο ενυδριο ξερω οτι πρεπει να βαλω ειδικο χωμα, συγκεκριμενο υποστρομα κλπ κλπ...

Αλλα τωρα ειναι τα ζορια...

πως θα κατσει το φυτο μεσα στην αμμο? που θα πιαστουν οι ριζες του?

τι αλλο πρεπει να ξερω/ προσεξω?

μου αρεσουν καποια φυτα, το ενα μοιαζει με ανιθο, η δρακαινα, κατι που ειναι σαν φυκι και ενα αλλο που απλα κολυμπαει (μου αρεσει το οτι τα λεω ετσι.. επιστημονικά!!)...

επισης, να βαλω μος η θα σκεπαστει ολη η αμμος?

(δεν εχω τετοιες γνωσεις διοτι ολα τα ενυδρια μου μεχρι τωρα ειχαν απλα χαλικι, διακοσμητικα και ισως καμια ανουμπια που ειναι ευκολη. τωρα ξεκιναω με πιο natural look- ξυλα αληθινα φυτα κλπ)

Σας ευχαριστω ολους παντως για τις συμβουλες και μετα το σκ θα βαλω φωτο με ανανεωμενο ενυδρειο!!

Τα ευκολα φυτα πανε μια χαρα και με σκετη αμμο η σκετο χαλικι.Ειδικα αν δεν κανεις και σκουπα θα πανε ακομα καλυτερα.Στην αμμο δεν βαζουμε υποστρωμα και αν χρειαστει βαζουμε ταμπλετα λιπανσης κοντα στις ριζες του φυτου.

Οι ριζες του φυτου θα πιασουν κανονικα στην αμμο.

Μπορεις επισης να βαλεις και φυτα που δενονται πανω στα ξυλα οπως ανουμπιες και μικροσορουμ.

Η δρακαινα δεν ειναι φυτο ενυδρειου και αν το βαλεις σε λιγο καιρο θα χαλασει.

Η μοςς δεν φυτευεται αλλα δενετε σε πετρα η ξυλο.

Το φυτο σαν φυκι μαλλον ειναι η βαλισνερια.

Αν πατησεις αυτο που σου εδωσα πιο πανω,θα δεις τα προφιλ των φυτων που εχουμε φτιαξει και ολες τις πληροφοριες που χρειαζεσαι.

Ομως προσοχη τι φυτα θα βαλεις γιατι η θερμοκρασια που θελουν οι δισκοι ειναι υψηλη για τα περισσοτερα φυτα.

Επισης πρεπει να προσεξεις και τον βαθμο δυσκολιας του καθε φυτου.Αληθεια τι φωτισμο εχεις στο ενυδρειο? (βατ και κελβιν λαμπας)

Link to comment
Share on other sites

Επισης, τι αλλα ψαρακια μπορω να βαλω παρεα με τους δισκουσ? Ηθελα ενα ghost knife αλλα μου ειπαν οτι γινεται επιθετικο..

Αυτο ξεχασε το γιατι θα ξυπνησεις καμια μερα και θα βρεις τους δισκους σου χωρις ματια..

Μπορεις να βαλεις καποιο ειδος κοπαδοψαρου που να αντεχει στις θερμοκρασιες των δισκων.

Αλλα θα πρεπει να βγαλεις τον μονομαχο και την καραβιδα απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ξεχασε το γιατι θα ξυπνησεις καμια μερα και θα βρεις τους δισκους σου χωρις ματια..

Μπορεις να βαλεις καποιο ειδος κοπαδοψαρου που να αντεχει στις θερμοκρασιες των δισκων.

Αλλα θα πρεπει να βγαλεις τον μονομαχο και την καραβιδα απο μεσα.

Χωρις να θελω να προσβαλλω τις γνωσεις σου, εχω δει πολλα ενυδρια με δισκουσ και μονομαχους... Μηπως να τον βγαλω μονο αν δω οτι υπαρχει προβλημα? γιατι ειληκρινα, δεν ενοχλει κανεναν το καημενο..

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να προσβαλλω τις γνωσεις σου, εχω δει πολλα ενυδρια με δισκουσ και μονομαχους... Μηπως να τον βγαλω μονο αν δω οτι υπαρχει προβλημα? γιατι ειληκρινα, δεν ενοχλει κανεναν το καημενο..

Δεν προσβαλεις καμια γνωση μου,αλλωστε τις αποψεις μας λεμε εδω,δεν εναι κανονες.

Γενικα οι μονομαχοι ειναι μοναχικα ψαρια.Επισης θελω να ξερεις πως οτι βλεπουμε σε βιντεακια στο youtube δεν σημαινει οτι ειναι σωστα,εχω πολλα παραδειγματα να σου δειξω αν θες.Εγω προσωπικα,θα εβγαζα ολα τα ασχετα ψαρια και θα εφτιαχνα ενα ομορφο δισκαδικο.Τον μονομαχο μπορεις να τον βαλεις σε ενα ενυδρειο 20-30 λιτρα μονο του,να του βαλεις και μερικα φυτακια και να ειναι αρχοντας.Απο κει και περα αν θες να τον κρατησεις στο δισκαδικο,δεν εχω λογο να σου πω να μη το κανεις,απλα σου λεω πιο ειναι το σωστο.;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν προσβαλεις καμια γνωση μου,αλλωστε τις αποψεις μας λεμε εδω,δεν εναι κανονες.

Γενικα οι μονομαχοι ειναι μοναχικα ψαρια.Επισης θελω να ξερεις πως οτι βλεπουμε σε βιντεακια στο youtube δεν σημαινει οτι ειναι σωστα,εχω πολλα παραδειγματα να σου δειξω αν θες.Εγω προσωπικα,θα εβγαζα ολα τα ασχετα ψαρια και θα εφτιαχνα ενα ομορφο δισκαδικο.Τον μονομαχο μπορεις να τον βαλεις σε ενα ενυδρειο 20-30 λιτρα μονο του,να του βαλεις και μερικα φυτακια και να ειναι αρχοντας.Απο κει και περα αν θες να τον κρατησεις στο δισκαδικο,δεν εχω λογο να σου πω να μη το κανεις,απλα σου λεω πιο ειναι το σωστο. ;)

Ευχαριστω! θα τον κρατησω προς το παρον. Η καραβιδα επισης προς το παρον φιλοξενειται μεχρι να παρουμε το καινουριο ενυδρειο! απο κοπαδοψαρα γκαπι παιζει η οθ\υτε καν?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! θα τον κρατησω προς το παρον. Η καραβιδα επισης προς το παρον φιλοξενειται μεχρι να παρουμε το καινουριο ενυδρειο! απο κοπαδοψαρα γκαπι παιζει η οθ\υτε καν?

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα guppies δεν είναι κοπαδόψαρα και θα σου πρότεινα να μην τα βάλεις μαζί με τους δίσκους.

//edit σου είχα μαρκάρει το "ούτε καν" με πράσινο.

Έγινε επεξεργασία - dpap
Link to comment
Share on other sites

Τα guppies δεν είναι κοπαδόψαρα και θα σου πρότεινα να μην τα βάλεις μαζί με τους δίσκους.

//edit σου είχα μαρκάρει το "ούτε καν" με πράσινο.

TO ειδα!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μεγάλωνα μόνο την ομάδα των corries.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα μεγάλωνα μόνο την ομάδα των corries.

τα μπαρμπυνακια εχουν πλακα αλλα θα ηθελα κ κατι αλλο..! :)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης , χωρίς να έχω διατηρήσει δίσκους στο παρελθόν, νομίζω ότι καλό θα ήταν να είχες μεγαλύτερη ομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια με το όμορφο ενυδρείο σου !!!!

Φιλη μου καλη καλησπερα!

Σου ευχωμε καλως ηρθες στον κοσμο των δισκων.

Πως σκεφτεσε να το εχεις, οπως το βλεπουμε τωρα η αργοτερα σκεφτεσε για κανενα φυτακι ( αληθινο ).

Για τις αμανο τωρα που αναφερεις ποιο πανω, ισως πεταγωνται γιατι τις κυνηγανε οι δισκοι. Ισως αργοτερα εαν

μεγαλωσουν περισσοτερο να τις φανε.

Τωρα για το φιλτρο σου, εαν μπορεσεις καποα στιγμη να βαλεις και ενα ακομα μεγαλυτερο, γιατι αυτο συμφωνα

με τα λιτρα σου και τους δισκους ειναι λιγο.

Σου ευχωμε καλη συνεχεια και οπου μπορουμε εδω ειμασται να σε βοηθησουμε!

Είδαμε δίσκους και πέσαμε με τα μούτρα !!!! Ρε Δημήτρη κάνα καφέ θα πιούμε;;;;;; :bigemo_harabe_net-189:

Link to comment
Share on other sites

Οι δισκοι ειναι ιδιαιτερα ψαρια! Εχουν τις παραξενιες τους!

Λιγα ψαρια μπορεις να βαλεις μαζι τους που να μην τους ενοχλουν!

Κοπαδοψαρα οπως ροδοστομοι, καρδιναλιοι και κορυντορας ειναι μια καλη επιλογη αν και θελει λιγο προσοχη στη θερμοκρασια του νερου! Επισης εχει αναφερθει αρκετες φορες δισκοι να επιτιθενται σε αυτα τα ψαρακια ιδιαιτερα σε περιοδο αναπαραγωγης!

Αλλος ενας συγκατοικος ειναι οι γεωφαγοι!

Εγω αν θες τη γνωμη μου μονο ενα κοπαδι κορυ θα κραταγα μεσα και τιποτα αλλο!

Ο μονομαχος πρεπει να βγει γιατι η θα τον σκοτωσουν ή θα τσουρομαδησει τα δισκακια!

Η καραβιδα πρεπει να βγει γιατι ειναι νυκτοβιος κυνηγος και ειναι κριμα να βρεις τα ψαρια σου κομμενα και φαγωμενα το πρωι!

Το οτι μεχρι στιγμης ζουν μια χαρα δεν μου λεει κατι!

Link to comment
Share on other sites

Υπόψη για τους γεωφάγους, φτάνουν άνετα τα 15 cm και αν είναι ζευγάρι γίνονται πολύ επιθετικοί όταν κάνουν αυγά. Οι δικοί μου έκαναν 1 φορά στις 15 μέρες και δεν άφηναν κανένα ψάρι να πλησιάσει (καθάρισαν και ένα μικρό σκαλάρι που ήταν πολύ περίεργο).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Επίσης , χωρίς να έχω διατηρήσει δίσκους στο παρελθόν, νομίζω ότι καλό θα ήταν να είχες μεγαλύτερη ομάδα.

Οπως προανεφερα, λογω οικονομικων σιγα σιγα θα μαζεφτουν οσοι πρεπει (πρεπει= χωρανε στα λιτρα μου)

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και καλή συνέχεια με το όμορφο ενυδρείο σου !!!!

Είδαμε δίσκους και πέσαμε με τα μούτρα !!!! Ρε Δημήτρη κάνα καφέ θα πιούμε;;;;;; :bigemo_harabe_net-189:

προτεινω να τον πιειτε σκεπτομενοι το ενυδριο μου χα χα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημεραα!! Ετοιμες λοιπον οι αλλαγες στα δισκακια.... Ριξτε μια ματια..!! παει το μαυρο χαλικι, εμεινε μονο αμμος κ ξυλο.. το επομενο βημα ειναι φυτα!! οπως βλεπετε ομως, μονο λευκη που δεν ειναι η αμμος... Επισης η αφισα απο πισω ειναι κατι παροδικο...

post-58785-0-75163000-1395650148_thumb.jpg

post-58785-0-65609100-1395650154_thumb.jpg

post-58785-0-50910400-1395650160_thumb.jpg

post-58785-0-11420700-1395650165_thumb.jpg

post-58785-0-76353800-1395650169_thumb.jpg

post-58785-0-48327300-1395650172_thumb.jpg

post-58785-0-72169500-1395650175_thumb.jpg

post-58785-0-41535800-1395650179_thumb.jpg

post-58785-0-20068800-1395650183_thumb.jpg

post-58785-0-23061800-1395650187_thumb.jpg

post-58785-0-50562500-1395650190_thumb.jpg

post-58785-0-63006800-1395650194_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Μ αρεσει πιο πολυ τωρα με την αμμο!

Βαλε και κανενα ευκολο φυτο οπως επισης και κανενα ξερο φυλλο στο βυθο οπως πχ catappa

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ μικρες οι φωτο! Δεν βλεπω καλα τι γινεται αλλα θα ελεγα να γυρισεις τη ριζα αναποδα! Πηρες κι αλλα ψαρακια;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...