Jump to content

Fluval 105 Vs Eheim 2213


argentinos

Recommended Posts

Δυστυχος τα σπιραλ δεν καθαριζουν με τιποτα,μεσα στις σπιρες κρατουν πολυ βρωμια,γι αυτο και τους αλλαξα με τους κλασικους ισιους και ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα τωρα.:)

Link to comment
Share on other sites

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο;

Τελικα δεν μας ειπες ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο?

Καλα το ξαχνεις αλλα μπορει και το φιλτρο να μην κανει για τα λιτρα σου να ειναι μικρο.

Ολα αυτα βεβαια με τη ψαρια εχεις μεσα.

Και σας παρακαλω μην εξαπτεστε, ολοι εχουμε τα προβληματα μας και εχουμε πει για πολοστη

φορα οτι ο γραπτος λογος πολλες φορες παραξηγειται!

Link to comment
Share on other sites

για 70 λιτρα το θελω... κανεις δεν εξαπτεται,το θεμα αυτο εχει τελειωσει εδω και πολλες ωρες.Btw το φιλτρο εχει παραγγελθει οποτε θα σας κανω ενα review

Έγινε επεξεργασία - argentinos
Link to comment
Share on other sites

Δικη μου αποψη επειδη εχω σχεδον ολοι την γκαμα απο τα εξωτεριμα τις Fvuval απο θεμα θορυβου δεν εχουν καθολου.

Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να αλαχθουν οι σωληνες οπως σου ειπαν παραπανω.Παντως ειναι πολυ αξιοπηστα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το 106 δεν κυκλοφορει τωρα??εγω το πηρα την περασμενη εβδομαδα το 106 ...αυτο με τις σωληνωσεις που ανεφερε ο rasta το σκεφτηκα οταν το εγκαθηστουσα ομως πως κουμπωνεις μετα το μπαστουνι επιστροφης και το στομιο εξαγωγης???τι διασταση σωληνες εβαλες rasta??να το κανω και εγω αν ειναι οταν πιασουν μουργα...παντως 0 θορυβος....

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το 106 δεν κυκλοφορει τωρα??εγω το πηρα την περασμενη εβδομαδα το 106 ...αυτο με τις σωληνωσεις που ανεφερε ο rasta το σκεφτηκα οταν το εγκαθηστουσα ομως πως κουμπωνεις μετα το μπαστουνι επιστροφης και το στομιο εξαγωγης???τι διασταση σωληνες εβαλες rasta??να το κανω και εγω αν ειναι οταν πιασουν μουργα...παντως 0 θορυβος....

Οι σωληνες αν θυμαμαι καλα ηταν 16/22.

Στο μπαστουνι της εισοδου,ξηλωσα το σπιραλ που ειναι κολλημενο πανω του και το εβαλα μεσα στον σωληνα.

Το χωνι της εξοδου το πεταξα στα σκουπιδια και στη θεση του αγορασα spay bar στην ιδια διαμετρο με τη σωληνα.

Ολα αυτα εχουν στανταρ διαμετρους,η θα ειναι 12/16 η 16/22

Link to comment
Share on other sites

να αναφερω οτι το 2213 εχει μεγαλυτερο μανομετρικο ,κατι το οποιο το κανει αρκετα ισχυροτερο απο το 105.................αν μας ανδιαφερει και η οικονομια το 2213 καει και λιγοτερο.............γενικα τα στοιχεια ολης της classic σειρας της eihem ,ειναι φιλτρα τα οποια δεν ειναι καθολου ''μπουσταρισμενα''και γιαυτο δουλευουν με λιγο ρευμα και χαμηλη ροη.................αυτο τα κανει εξερετηκα αθορηβα ,αθανατα και σκυλια........π.χ. στο δικο μου 2215 ,με μανομετρικο 1,80 τα καλωδια του ειναι περιπου 2μετρα με πολλες στροφες και κουρμπες με υψος στο 1,20 και η ροη του καθολου μειωμενη.....με αλλο φιλτρο ακομη και της ιδιας εταιριας απο αλλη σειρα,η ονομαστικη ροη θα ηταν τουλαχιστον στο μισο...........

Link to comment
Share on other sites

η σωστη συγκριση φιλτρων ειναι το fluval105 vs eihem eccopro 2032......

Καλημερα linglong. το ecco pro το ειχα κοιταξει αλλα ειναι 30% πανω σε τιμη σε σχεση με τα αλλα 2 , οποτε θεωρισα την συγκριση λιγο αδικη, παντος ευχαριστω για την αποψη σου

επισης, τι ειναι το μανομετρικο?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα linglong. το ecco pro το ειχα κοιταξει αλλα ειναι 30% πανω σε τιμη σε σχεση με τα αλλα 2 , οποτε θεωρισα την συγκριση λιγο αδικη, παντος ευχαριστω για την αποψη σου

επισης, τι ειναι το μανομετρικο?

Ποσο ψηλα μπορεί να στείλει το νερό. Χοντρά χοντρά στο λέω.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα linglong. το ecco pro το ειχα κοιταξει αλλα ειναι 30% πανω σε τιμη σε σχεση με τα αλλα 2 , οποτε θεωρισα την συγκριση λιγο αδικη, παντος ευχαριστω για την αποψη σου

επισης, τι ειναι το μανομετρικο?

ξερω οτι ηδη πηρες φιλτρο,γιαυτο sorry αν spamαρω!!!!!!!!!!νομιζω οτι φθηνοτερο φιλτρο απο το ecco pro δεν υπαρχει(δεν το εχω ψαξει τωρα,αλλα παλιοτερα)--------μηπως στο ενα η τιμη ειναι με τα υλικα του και το αλλο ειναι αδειο Η μονο με σφουγγαρια??????παντως φιλτρο σαν το 2213 και γενικα την σειρα classic τηw eihem,δεν βγαζει η fluval και η συγκριση δεν ειναι εφικτη!!!!!!!!!!!!!η σειρα 5 και τωρα 6 της fluval συγκρινετε με την σειρα eccopro της eihem!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι ηδη πηρες φιλτρο,γιαυτο sorry αν spamαρω!!!!!!!!!!νομιζω οτι φθηνοτερο φιλτρο απο το ecco pro δεν υπαρχει(δεν το εχω ψαξει τωρα,αλλα παλιοτερα)--------μηπως στο ενα η τιμη ειναι με τα υλικα του και το αλλο ειναι αδειο Η μονο με σφουγγαρια??????παντως φιλτρο σαν το 2213 και γενικα την σειρα classic τηw eihem,δεν βγαζει η fluval και η συγκριση δεν ειναι εφικτη!!!!!!!!!!!!!η σειρα 5 και τωρα 6 της fluval συγκρινετε με την σειρα eccopro της eihem!!!!!!!!!!!!!

γιατι δεν μπορει να συγκριθει η σειρα 1,2,3,4 της fluval με την σειρα 22 της eheim?

Link to comment
Share on other sites

ειναι η δυναμη για να σπρωχνει το νερο μεχρι σε πιο υψος!

ο ενας μπακαλιστικα ,ο αλλος μαναβιστικα ,εσυ τωρα πως το ειπες??????!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν μπορει να συγκριθει η σειρα 1,2,3,4 της fluval με την σειρα 22 της eheim?

γιατι η eihem εχει δυο σειρες φιλτρων σε αυτα τα ''κυβικα'' ενω η fluval μονο μια......της fluval τα φιλτρα ειναι πουσαρισμενα ,ακριβως οπως τα φιλτρα της σειρας eccopro της eihem...........η σειρα classic ειναι μια κατηγορια μονη της----με ιδια watt κινιτιρα και με ιδια λιτρα καδου εχει πολυ μικροτερη ροη απο τα ιδια φιλτρα της σειρας eccopro και γενικα απο ολα τα φιλτρα της αγορας γιατι ο κινιτιρας δουλευει οπως λεμε στη σαλονικα ''χαλαρρρα''!!!!!!!!!!!!!

επεισης η σειρα classic ειναι αρκετα ποιο ακριβη απο την eccopro μαλλον γιαυτο τον λογο----δουλευοντας ''χαλαρα''δουλευουν για παντα και ειναι ποιο αθορυβα......

Έγινε επεξεργασία - linglong
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...